Вирок від 24.01.2017 по справі 335/10049/14-к

1Справа № 335/10049/14-к 1-кп/335/9/2017

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2017 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого - судді ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 з участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , обвинуваченого ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя кримінальне провадження №42013080000000085 по обвинуваченню:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця селища Новатавричеське, Оріхівського району, Запорізької області, одруженого, який має вищу освіту, пенсіонер, зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

- у вчинені злочинів, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі наказу Держкомзема України №122-к від 14.07.1999 року, ОСОБА_5 призначено на посаду начальника Запорізького міського управління земельних ресурсів та присвоєно 9 ранг державного службовця.

Згідно з п.10 Положення про Запорізьке міське управління земельних ресурсів, затвердженого 20.05.2003 року начальником Запорізького обласного головного управління земельних ресурсів, та відповідно до посадової інструкції начальника Запорізького міського управління земельних ресурсів від 01.02.2002 року на ОСОБА_5 , зокрема, покладено загальне керівництво діяльністю управління; персональна відповідальність перед начальником обласного головного управління земельних ресурсів за виконання покладених на управління завдань і виконання своїх функцій; контроль за реалізацією державної політики у галузі земельних відносин, виконання законодавчих і нормативних актів, розпоряджень і наказів Держкомзему України у межах затверджених посадових обов'язків; здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, проведення земельного кадастру та моніторингу земель, інвентаризація земель; організація роботи щодо видачі державних актів на право власності на землю і право користування землею, договорів на право тимчасового користування землею.

Таким чином, ОСОБА_5 обіймав посаду, пов'язану з виконання організаційно-розпорядчих функцій, та відповідно до п.1 примітки до ст.364 КК України являвся службовою особою.

Згідно з ст.14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише н підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно зі змістом ч.6 ст.118 Земельного кодексу України (в редакції березень 2006 року) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Частиною 7 цієї статті зазначено, що відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву … і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.

Усупереч зазначених норм закону, ОСОБА_5 без отримання відповідного дозволу Запорізької міської ради, в порушення вимог постанови Кабінету міністрів України №677 від 26.05.2005 року „Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок” та постанови Кабінету Міністрів України №266 від 04.03.2004 року „Про затвердження Типового договору про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки”, видав завдання від 13.03.2006 року №01-04/1493 на складання громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок по АДРЕСА_2 , для будівництва та обслуговування житлових будинків та господарських будівель та споруд та підготовку Державних актів на право власності на земельні ділянки.

Відповідно до висновку Запорізького обласного управління лісового господарства від 02.02.2006 року №01-8/66 встановлено, що вказана земельна ділянка знаходиться у кварталі №4 виділу 3 Хортицького лісництва державного підприємства „Запорізьке лісомисливське господарство” Запорізького обласного управління лісового господарства, відноситься до лісів першої групи, входить в категорію „Городские леса” і представляє собою вкриту лісом площу. У разі вилучення земельної ділянки державному підприємству „Запорізьке лісомисливське господарство” будуть нанесені збитки в сумі 85 111 гривень.

Згідно п. а) ст.141 Земельного кодексу України (в редакції березень 2006 року) підставами припиненні права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Частинами 3, 4 ст.142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Згідно п. г) ч.3 ст.83 Земельного кодексу України, до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі лісового фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Зокрема, частинами 2 та 3 ст.56 Земельного кодексу України визначено, що громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісового фонду загальною площею до 5 гектарів у складі селянських, фермерських та інших господарств. Частиною 3 цієї статті передбачено, що громадяни і юридичні особи у встановленому порядку можуть набувати у власність земельні ділянки деградованих і малопродуктивних угідь для залісення.

Відповідно до ч.1 ст.57 Земельного кодексу України, земельні ділянки лісового фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, а на умовах оренди - іншим підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи, для ведення лісового господарства, спеціального використання лісових ресурсів і для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.

Випадки передачі земель, які віднесені до лісів першої групи до приватної власності громадян для будівництва та обслуговування житлових будинків та споруд Земельним кодексом України не передбачено.

Згідно ч.2 ст.20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Таким чином, передача земель лісового фонду без зміни цільового призначення у приватну власність для будівництва та обслуговування житлових будинків є порушенням вимог ст.ст.56, 57,83 Земельного кодексу України.

Відповідно до п. а) ч.1 ст.156 Земельного кодексу України вилучення (викуп) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом є підставою для відшкодування збитків власником землі та землекористувачам заподіяних збитків.

Згідно з Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993 року, розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісії оформлюються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. Збитки відшкодовуються власникам землі і користувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів.

14.03.2006 року у порушення вищезазначених норм закону начальник Запорізького міського управління земельних ресурсів ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що Запорізькою міською радою відповідний дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки не надавався, ігноруючи відсутність заяви до Запорізької міської ради про добровільну відмову на вилучення вказаної земельної ділянки у землекористувача - ДП „Запорізьке лісомисливське господарство”, відсутність акту розрахунку розмірів збитків, які будуть завдані вилученням земельної ділянки, та усвідомлюючи те, що Запорізькою міською радою не приймалось рішення про зміну цільового призначення зазначеної земельної ділянки, без фактичного погодження проекту землеустрою у порядку, передбаченому ч.9 ст.118 Земельного кодексу України, знаходячись за місцем роботи ( АДРЕСА_3 ), власноруч підписав, скріпив відтиском печатки Запорізького міського управління земельних ресурсів висновок №01-04/1723 від 14.03.2006 року про відведення земельних ділянок по АДРЕСА_2 для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та передачу їх у власність громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 ..

При цьому у вказаному висновку ОСОБА_5 зазначив, що Запорізьке міське управління земельних ресурсів вважає можливим припинити Запорізькому обласному управлінню лісового господарства право користування земельною ділянкою площею 1, 7734 га (лісові землі) по вул. Донецькій, раніше наданої рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради депутатів трудящих від 02.12.1955 року №513 „Про відведення Запорізькому лісгоспу земельної ділянки на Великому Лузі для посадки лісу” передати її до земель Запорізької міської ради та надати у власність вищевказаним громадянам.

Відповідно ст.9 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації” проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок підлягають обов'язкові державній експертизі.

Згідно п.4.2 Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Деркомзему України 03.12.2004 року №391, до відання … обласних, Київського і Севастопольського міських головних управлінь земельних ресурсів належить проведення обов'язкової державної експертизи (первинної, повторної та додаткової) тощо, серед іншого, проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (в тому числі земельних ділянок водного та лісового фондів площею до 10,0 га), крім земельних ділянок (у тому числі тих, цільове призначення яких змінюється) із особливо цінних земель, земель природоохоронного призначення, земель водного та лісового фондів (площею 10,0 га і більше), історико-культурного призначення.

Відповідно до п.5 розділу 5 „Порядку регулювання земельних відносин у м. Запоріжжі”, затвердженого рішенням Запорізької міської ради №38 від 09.06.2004 року, після подання замовником необхідних матеріалів, Запорізьке міське управління земельних ресурсів готує проект рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради, який погоджує відведення земельних ділянок.

ОСОБА_5 16.03.2006 року у порушення вищевказаних вимог Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації” та п.4.2 зазначеної Методики без проведення державної експертизи землевпорядної документації, достовірно знаючи, що Запорізькою міською радою не надавався відповідний дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки, ігноруючи відсутність заяви до Запорізької міської ради про добровільну відмову на вилучення вказаної земельної ділянки у землекористувача - ДП „Запорізьке лісомисливське господарство”, відсутність акту розрахунку розмірів збитків, які будуть завдані вилученням земельної ділянки та усвідомлюючи те, що Запорізькою міською радою не приймалось рішення про зміну цільового призначення зазначеної земельної ділянки, без фактичного погодження проекту землеустрою у порядку передбаченому ч.9 ст.118 Земельного кодексу, знаходячись за місцем роботи ( АДРЕСА_3 ), власноруч підписав, скріпив відтиском печатки Запорізького міського управління земельних ресурсів і подав для затвердження до Запорізької міської ради проект рішення про передачу у власність земельних ділянок по АДРЕСА_2 громадянам та надав до розгляду на сесії міськради проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 (який являється чоловіком ОСОБА_26 , - рідної доньки ОСОБА_5 ) , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 по АДРЕСА_2 .

Внаслідок вищезазначених дій ОСОБА_5 , а саме: видачі завдання від 13.03.2006 року №01-04/1493 на складання громадянам проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлових будників та господарських будівель та споруд та підготовку Державних актів на право власності на земельні ділянки, складання та видачі висновку №01-04/1723 від 14.03.2006 року про відведення земельних ділянок по АДРЕСА_2 для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та передачу їх у власність громадянам, а також погодження та подання на розгляд сесії проекту рішення про передачу у власність вищевказаних земельних ділянок, на засідання сесії Запорізької міської ради від 17.03.2006 року було прийнято рішення №17/6 „Про передачу у власність земельних ділянок по АДРЕСА_2 громадянам (згідно з переліком)”.

Пунктом 1 рішення Запорізької міської ради від 17.03.2006 року №16/6 затверджений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок по АДРЕСА_2 громадянам згідно з переліком для будівництва житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки).

Другим пунктом даного рішення Запорізькому обласному управлінню лісового господарство припинено право користування земельною ділянкою площею 1,7734 га (лісові землі) по вул. Донецькій, раніше наданої рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради депутатів трудящих від 02.12.1955 року №513 „Про відведення лісу”, та передано її до земель Запорізької міської ради.

Четвертим пунктом цього рішення передано у власність громадянам за переліком земельні ділянки загальною площею 1,7734 га (лісові землі) по вул. Донецькій/Набережній в м. Запоріжжя (буд. 1-20) для будівництва житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) за рахунок земель Запорізької міської ради.

Таким чином у власність громадянам було передано земельні ділянки загальною площею 1,7532 га по вул. Донецькій/Набережній в м. Запоріжжя (буд. 1-20) для будівництва житлових будинків, господарських будівель і споруд.

Згідно звіту про експерту грошову оцінку земельних ділянок від 20.05.2014 року, ринкова вартість земельних ділянок для будівництва житлових будинків, господарських будівель і споруд загальною площею 1,7532 га, які були передані у власність громадянам на підставі рішення Запорізької міської ради №17/6 від 17.03.2006 року, розташованих по вул. Донецькій/Набережній в м. Запоріжжя (буд. №1-20), складає 2 684 410 гривень без урахування ПДВ.

Таким чином, ОСОБА_5 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, що виразилося у вчиненні дій, які суперечать завданням діяльності Запорізького міського управління земельних ресурсів щодо здійснення державного контролю за додержанням вимог земельного законодавства, в тому числі встановленого порядку викупу, вилучення і надання земельних ділянок, а також щодо створення умов для раціонального та економічно обґрунтованого використання земель міста, в інтересах третіх осіб, які згідно рішення Запорізької міської ради №17/6 від 17.03.2006 року одержали неправомірну вигоду у вигляді переданих у власність земельних ділянок, загальною площею 1, 7734 га по вул. Донецькій/Набережній в м. Запоріжжя, спричинив державі матеріальні збитки на суму 2 682 410 гривень, що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Крім того, ОСОБА_5 , 14.03.2006 року займаючи посаду начальника Запорізького міського управління земельних ресурсів, будучи службовою особою, достовірно знаючи, про те, що Запорізькою міською радою не надавався відповідний дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки, ігноруючи відсутність заяви до Запорізької міської ради про добровільну відмову на вилученні вказаної земельної ділянки у землекористувача - ДП „Запорізьке лісомисливське господарство”, відсутність акту розрахунку розмірів збитків, які будуть завдані вилученням земельної ділянки та усвідомлюючи те, що Запорізької міською радою не приймалося рішення про зміну цільового призначення зазначеної земельної ділянки, без фактичного погодження проекту землеустрою у порядку передбаченому ч.9 ст.118 Земельного кодексу України, знаходячись за місцем роботи ( АДРЕСА_3 ), склав та видав за відомо неправдивий офіційний документ, а саме висновок №01-04/1723 від 14.03.2006 року про відведення земельних ділянок по АДРЕСА_2 для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та передачу їх у власність громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 ..

При цьому у вказаному висновку було зазначено, що Запорізьке міське управління земельних ресурсів вважає можливим припинити Запорізькому обласному управлінню лісового господарства право користування земельною ділянкою площею 1,7734 га (лісові землі) по вул. Донецькій, раніше наданої рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради депутатів трудящих від 02.12.1955 року №513 „Про відведення Запорізькому лісгоспу земельної ділянки на Великому Лузі для посадки лісу”, передати її до земель Запорізької міської рад та надати у власність вищевказаним громадянам, тим самим ОСОБА_5 підтвердив у висновку за відомо неправдиві дані.

Таким чином у власність громадянам було передано земельні ділянки загальною площею 1,7532 га по АДРЕСА_2 для будівництва житлових будинків, господарських будівель і споруд.

Згідно звіту про експерту грошову оцінку земельних ділянок від 20.05.2014 року, ринкова вартість земельних ділянок для будівництва житлових будинків, господарських будівель і споруд загальною площею 1,7532 га, які були передані у власність громадянам на підставі рішення Запорізької міської ради №17/6 від 17.03.2006 року, розташованих по АДРЕСА_2 , складає 2 684 410 гривень без урахування ПДВ.

Таким чином. ОСОБА_5 , будучи службовою особою, діючи умисно, в інтересах третіх осіб, склав і видав за відомо неправдивий офіційний документ, а саме висновок №01-04/1723 від 14.03.2006 року, який містив неправдиві відомості щодо можливості відведення земельних ділянок по АДРЕСА_2 для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та передачі їх у власність громадянам, чим спричинив державі тяжкі наслідки на загальну суму 2 682 410 гривень, що в двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Допитаний у судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 свою вину у скоєнні злочинів передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України не визнав повністю.

Суду пояснив, що з 1999 року працював на посаді начальника Запорізького міського управління земельних ресурсів. 06.03.2006 року, відповідно до вимог діючого земельного законодавства та своїх посадових обов'язків, він листом повідомив заступника міського голови ОСОБА_27 про можливість підготовки проекту відведення земельних ділянок по вул. Донецькій/Набережній для індивідуального будівництва. Заступником міського голови на вказаному листі поставлено резолюцію щодо підготовки матеріалів на розгляд сесії. На підставі цього доручення ним видано завдання на розробку проекту відведення земельних ділянок. Після отримання всіх необхідних висновків, у відповідності до норм земельного законодавства ним було складено висновок про можливість припинення управлінню лісового господарства право користування земельною ділянкою, передачу ділянки до земель міської ради і передачу цих ділянок у власність громадян. Ним також у відповідності до вимог діючого земельного законодавства підготовлено проект рішення про відведення цих земельних ділянок. У нього не було повноважень здійснювати заходи щодо вилучення земель державної власності та передачу їх у власність громадян, так як остаточне рішення приймається колегіальним органом - сесією Запорізької міської ради. Просить виправдати його у зв'язку з відсутністю в його діях складу злочину, передбаченого ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України.

У зв'язку із оспорюванням обвинуваченим фактичних обставин провадження, суд визнав доцільним дослідження доказів, стосовно тих фактичних обставин провадження, які оспорюються обвинуваченим, і судом за клопотанням прокурора були досліджені докази, на які прокурор послався в обґрунтування наявності в діях ОСОБА_5 , інкримінуємих злочинів.

Незважаючи на не визнання вини з боку обвинуваченого, вина ОСОБА_5 у скоєнні злочинів, за обставин встановлених судом, доведена повністю і підтверджується сукупністю належних та допустимих доказів, які відповідають вимогам передбаченим ст. ст. 85-87 КПК України, перевірених та оцінених у їх сукупності безпосередньо в судовому засіданні.

На підтвердження вини ОСОБА_5 , у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст. 364, ч.2 ст. 366 КК України, сторона обвинувачення посилалася на показання свідків, письмові докази.

Допитані у судовому засіданні свідки надали наступні показання.

Свідок ОСОБА_28 , пояснила, що працює державним інспектором Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області і нею у 2013 році проводилась перевірка законності відведення земельних ділянок по АДРЕСА_2 . В ході перевірки з'ясовано, що при передачі зазначених земельних ділянок мали місце порушення вимог земельного законодавства, яке виразилось у розробленні проекту землеустрою без попереднього рішення міської ради, що передбачено ст.118 Земельного кодексу України. Проект землеустрою не пройшов обов'язкову державну експертизу, що передбачено ст.9 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації”. Відсутні висновки органів державного контролю про погодження проекту землеустрою, що передбачено ст.118 Земельного кодексу України. Земельну ділянку, в супереч вимогам ст.ст. 141, 142 Земельного кодексу України, вилучено без згоди землекористувача - ДП „Запорізьке лісомисливське господарство”. В порушення вимог ст.20 Земельного кодексу України не проведено зміну цільового призначення земельної ділянки. Передано землі лісового фонду у приватну власність громадянам, що є порушенням ст.ст.56,57,84 Земельного кодексу України.

Свідок ОСОБА_29 пояснила, що у 2006 році працювала заступником начальника Державного управління екології та природних ресурсів в Запорізькій області. Висновок Державного управління екології та природних ресурсів в Запорізькій області від 14.02.2006 року №1301/15/14, який міститься у проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок по вул. Донецька/Набережна, на її думку не можна вважати висновком у розумінні висновку передбаченого ч.9 ст.118 Земельного кодексу.

Свідок ОСОБА_30 пояснив, що у 2006 році обіймав посаду директора ДП „Запорізьке лісомисливське господарство”. На земельну ділянку, розташовану за адресою вул. Донецька/Набережна були матеріали лісовпорядкування, які відповідно до вимог Лісового кодексу України прирівнювались до правовстановлюючих документів. Із заявою до Запорізької міської ради з приводу відмови від частини земельної ділянки за вказаною адресою ДП „Запорізьке лісомисливське господарство”, як землекористувач, не зверталось. Межі земельних ділянок при розробленні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок по вул. Донецькій/Набережній, з лісомисливським господарством, як із суміжним землекористувачем, ніхто не погоджував.

Свідок ОСОБА_31 пояснив, що у 2006 році працював на посаді начальника Управління лісового та мисливського господарства в Запорізькій області. ДП „Запорізьке лісомисливське господарство”, яке підпорядковувалось Управлінню, не зверталось до міської ради з приводу відмови прав на земельну ділянку за адресою вул. Донецька/Набережна. Також підтвердив, що дійсно у лютому 2006 року видав висновок, яким Запорізьке обласне управління лісового господарства надало згоду на відведення земельної ділянки площе 2,0 га під індивідуальне будівництво ТОВ ТВК „Укравтодім”.

Свідок ОСОБА_32 пояснила, що у 2006 році працювала головним спеціалістом Запорізького міського управління земельних ресурсів. До її службових повноважень входило розгляд проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розташованих територіально у Ленінському районі м. Запоріжжя та підготовка відповідних висновків. У період з січня по квітень 2006 року вона знаходилась на навчанні та на робочому місці була відсутня. У період її відсутності виконання її службових обов'язків на інших осіб не покладалось. Лист від 06.03.2006 року №01-04/1318 та висновок від 14.03.2006 року №01-04/1728, за підписом начальника Запорізького міського управління земельних ресурсів ОСОБА_5 , вона не готувала, хоча виконавцем у зазначених документах стоїть її прізвище. Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок по вул. Донецька/Набережна обов'язкову державну експертизу не проходив та за наявності такого висновку він зберігається разом з проектною документацією.

Свідок ОСОБА_33 пояснила, що у 2006 році працювала інженером - гідрологом в Запорізькому регіональному управління водних ресурсів. До Управління надійшов лист ТОВ „ТПК „Укравтодім” з приводу можливості погодження відведення земельних ділянок по вул. Донецька/Набережна у м. Запоріжжя, який розглянуто та надана відповідь. Разом з цим, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок за вказаною адресою до Управління на погодження не надходив та висновок про його погодження не надавався.

Свідок ОСОБА_34 пояснив, що у 2006 році займав посаду начальника Головного управління архітектури та містобудування Запорізької міської ради - головним архітектором. Висновок про можливість відведення земельних ділянок за адресою вул. Донецька/Набережна у м. Запоріжжя під індивідуальну житлову забудову від 27.02.2006 року №566/в Надавався на підставі звернень громадян та перед проектних проробків. Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок за вказаної адресою до Управління не надходив.

Свідок ОСОБА_35 пояснив, що у 2006 році працював на посаді архітектора Ленінського району м. Запоріжжя. Висновок про можливість відведення земельних ділянок в районі вул. Донецькій/Набережній під індивідуальну житлову забудову від 27.02.2006 року №566/в складався ним та підписаний головним архітектором міста ОСОБА_36 .. Даний висновок було видано на підставі затвердженої Запорізькою міською радою у січні 2006 року містобудівною документацією „Коригування техніко-економічного обґрунтування функціонування селища Великий Луг”.

Свідок ОСОБА_37 пояснила, що у 2006 році працювала науковим співробітником Запорізької обласної інспекції по охороні пам'яток історії та культури. Висновком інспекції від 15.03.2006 року №358/а про відведення земельних ділянок по вул. Донецькій/Набережній погоджувалось відведення вказаних ділянок для будівництва та функціонування житлових будинків, господарських будівель та споруд за умови попередніх археологічних досліджень. Археологічні дослідження були проведені в червні 2006 року. Запорізька міська рада не могла розглядати та затверджувати проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок за вказаною адресою без проведення археологічних досліджень.

Свідок ОСОБА_38 пояснив, що у 2006 році працював на посаді лікаря по комунальній гігієні Запорізької міської санепідемстанції. Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок по вул. Донецькій/Набережній у м. Запоріжжя до міськсанепідемстанції не надходив та висновок про його погодження не видавався. Висновок від 14.03.2006 року щодо відведення земельної ділянки за вказаною адресою виданий міською санепідемстанцією надавався на підставі звернення ТОВ „Укравтодім” та перед проектних проробок.

Свідок ОСОБА_39 пояснила, що у 2006 році працювала начальником відділу КП „Градпроект”. Передпроектні проробки розташування індивідуальної житлової забудови по вул. Донецькій/Набережній у м. Запоріжжя були розроблені КП „Градпроект”. Проект відведення земельної ділянки та перед проектні проробки за своєю юридичною силою є різними документами. Під час відведення земельних ділянок у власність органами контролю розглядаються та погоджуються саме проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Свідок ОСОБА_40 пояснила, що у 2006 році працювала на посаді спеціаліста відділу земельного кадастру в Запорізькому міському відділі Запорізької регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру”. Нею, на підставі відповідних документів які містились у проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок по вул. Донецькій / Набережній було здійснення внесення відомостей до чергового кадастрового плану, а також визначені кадастрові номери земельних ділянок.

Свідок ОСОБА_41 пояснила, що у 2006 році працювала на посаді начальника юридичного відділу Запорізької міської ради. Запорізька міська рада надає дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок відповідно до ст.118 Земельного кодексу України у формі рішення. Стосовно рішення Запорізької міської ради від 17.03.2006 року №17/6, то проект рішення готувався та подавався Запорізьким міським управлінням земельних ресурсів.

Свідок ОСОБА_42 пояснив, що у 2006 році працював на посаді секретаря Запорізької міської ради. Для відведення земельної ділянки у власність необхідно попередньо отримати рішення міської ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Потім отримати позитивні рішення у відповідних органах державного контролю та після розгляду цих документів на засіданні профільної комісії виносити проект рішення на розгляд сесії міської ради. Заступник міського голови не має права давати вказівки (ставити резолюції) щодо розробки проектної документації щодо відведення земельної ділянки. Таким право наділена лише міська рада шляхом прийняття відповідного рішення. Проект рішення Запорізької міської ради щодо відведення земельних ділянок по вул. Донецька/Набережна на розгляд сесії виносило міське управління земельних ресурсів. Згідно з регламентом міської ради проект рішення надається депутатам за 10 днів до сесії.

Свідок ОСОБА_43 пояснив, що з 2001 року являється директором ПП „Демир”. Дане підприємство надає послуги землеустрою та геодезії. У 2005-2006 році замовниками проекту щодо відведення земельних ділянок по вул. Донецькій/Набережній були громадяни та ТОВ ТВК „Укравтодім”. Виконання робіт було доручено землевпоряднику ОСОБА_44 .. Проект відведення був ним підписаний як керівником підприємства. Проект виконувався на підставі доручення міської ради та завдання Запорізького міського управління земельних ресурсів. Проект було погоджено з усіма службами відповідно до діючого законодавства.

Свідок ОСОБА_24 пояснив, що з 2004 року по 2007 рік працював директором ТОВ ТПК „Укравтодім”. У 2005 році він вирішив отримати у власність земельну ділянку в районі вул. Донецька/Набережна для індивідуального будівництва. Про це він повідомив засновника ТОВ ТПК „Укравтодім” ОСОБА_25 , якій також виявив бажання отримати земельну ділянку. Питанням відведення ділянок займалося ПП „Демір”. Він особисто від імені ТОВ ТПК „Укравтодім” звертався з запитами до контролюючих органів щодо можливості відведення вказаної земельної ділянки. Інші особи, якім рішенням Запорізької міської ради №17/6 від 17.03.2006 року було надано у власність земельні ділянки ніякого відношення до ТОВ ТПК „Укравтодім” не мають.

Свідки ОСОБА_45 , ОСОБА_24 , ОСОБА_20 , ОСОБА_25 , ОСОБА_6 , ОСОБА_23 пояснили, що у 2006 році отримали земельні ділянки по вул. Донецька/Набережна в м. Запоріжжя у власність. Особисто оформленням документів вони не займались. Після оформлення державних актів на право власності не землю, свої ділянки продали іншим особам.

Показання свідків ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 не містять відомостей про факти та обставини, щодо вчинення ОСОБА_5 інкримінованих злочинів.

Від допиту свідків ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_27 сторона обвинувачення відмовилась.

Як на доказ того, що ОСОБА_5 є суб'єктом відповідальності як службова особа та здійснення ним організаційно-розпорядчих функцій, суду надані наступні докази, досліджені у судовому засіданні.

Наказ начальника Управління земельних ресурсів Запорізької області №19-к від 01.07.1999 року, яким затверджено з 01.07.1999 року ОСОБА_5 на посаду начальника Запорізького міського управління земельних ресурсів з присвоєнням 9 рангу державного службовця (т.2 а.с.152).

Положення про Запорізьке міське управління земельних ресурсів, затвердженого 20.05.2003 року начальником Запорізького обласного головного управління земельних ресурсів (т.2 а.с.133).

Посадова інструкція начальника Запорізького міського управління земельних ресурсів затвердженої начальником Запорізького обласного управління земельних ресурсів 01.02.2002 року (т.2 а.с.164).

Відповідно до п. 10 Положення та посадової інструкції на ОСОБА_5 окрім іншого, покладено загальне керівництво діяльністю управління; персональна відповідальність перед начальником обласного головного управління земельних ресурсів за виконання покладених на управління завдань і виконання своїх функцій; контроль за реалізацією державної політики у галузі земельних відносин, виконання законодавчих і нормативних актів, розпоряджень і наказів Держкомзему України у межах затверджених посадових обов'язків; здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, проведення земельного кадастру та моніторингу земель, інвентаризація земель; організація роботи щодо видачі державних актів на право власності на землю і право користування землею, договорів на право тимчасового користування землею.

Дослідженими судом письмовими доказами у кримінальному провадженні щодо вчинення ОСОБА_5 злочинів передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України, встановлено наступне.

Відповідно до заяв ОСОБА_6 від 08.08.2005 року, ОСОБА_7 від 08.08.2005 року, ОСОБА_8 від 08.08.2005 року, ОСОБА_9 , ОСОБА_10 від 05.01.2006 року, ОСОБА_11 від 05.01.2006 року, ОСОБА_12 від 04.05.2006 року, ОСОБА_13 від 26.12.2005 року, ОСОБА_14 від 04.01.2006 року, ОСОБА_15 від 08.08.2005 року, ОСОБА_16 від 08.08.2005 року, ОСОБА_17 від 08.08.2005 року, ОСОБА_18 від 05.12.2005 року, ОСОБА_19 від 05.12.2005 року, ОСОБА_20 від 25.11.2005 року, ОСОБА_21 від 05.12.2005 року, ОСОБА_51 від 07.12.2005 року, ОСОБА_23 від 11.01.2006 року, ОСОБА_24 від 22.02.2006 року, ОСОБА_25 від 22.02.2006 року, останні звернулися до виконавчого комітету Запорізької міської ради з проханням виділення земельної ділянки для по вул. Донецькій/Набережній для індивідуального будівництва (т.1 а.с. 133-170).

Відповідними листами № Х-4212 від 15.08.2005 року, № К-4218 від 15.08.2005 року, № Г-4213 від 15.08.2005 року, № П-6566 від 08.12.2005 року, № Ч-31 від 10.01.2006 року, № Ч-6573 від 08.12.2005 року, № Т- 6967 від 03.01.2006 року, № Х-26 від 10.01.2006 року, № А-27 від 10.01.2006 року, № П-4215 від 15.08.2005 року, № Г-4216 від 15.08.2005 року, № К-4211 від 15.08.2005 року, № К-6574 від 08.12.2006 року, № Б-6572 від 08.12.2005 року, № С-6418 від 02.12.2005 року, № Д-6565 від 08.12.2005 року, № М-6629 від 12.12.2005 року, № У-78 від 17.01.2006 року, № С-971 від 28.02.2006 року, № Д-970 від 28.02.2006 року, вищезазначене заяви громадян скеровано до Запорізького міського управління земельних ресурсів з резолюцією заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_27 : „ ОСОБА_5 , ОСОБА_52 . Для висновку та відповіді заявнику” (т.1 а.с.134-169).

13.03.2006 року начальником Запорізького міського управління земельних ресурсів видано завдання №01-04/1493 на складання громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_53 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок по АДРЕСА_2 , для будівництва та обслуговування житлових будинків та господарських будівель та споруд та підготовку Державних актів на право власності на земельні ділянки (т.1 а.с.126)

В завданні зазначено 1. підстава для виконання робіт: заяви замовників. 2. Проект розробити у відповідності з чинним земельним законодавством та нормативно-методичних документів Держкомзему України. 3. В складі виконуваної роботи опрацювати таке: 3.1. Обстежити межі земельної ділянки в натурі. 3.2. Проект погодити в установленому законодавством порядку.

14.03.2006 року начальник Запорізького міського управління земельних ресурсів підписав, скріпив відтиском печатки Запорізького міського управління земельних ресурсів висновок №01-04/1723 від 14.03.2006 року про відведення земельних ділянок по АДРЕСА_2 для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та передачу їх у власність громадянам. У висновку також зазначено що Запорізьке міське управління земельних ресурсів вважає можливим припинити Запорізькому обласному управлінню лісового господарства право користування земельною ділянкою площею 1, 7734 га (лісові землі) по вул. Донецькій, раніше наданої рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради депутатів трудящих від 02.12.1955 року №513 „Про відведення Запорізькому лісгоспу земельної ділянки на Великому Лузі для посадки лісу”, передати її до земель Запорізької міської ради та надати у власність громадянам (т.1 а.с.198).

Наданий суду проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлових будинків споруд (присадибні ділянки), розроблений приватним підприємством „Демир” згідно з завданням Запорізького міського управління земельних ресурсів №01-04/1493 від 13.03.2006 року, містить: завдання Запорізького міського управління земельних ресурсів від 13.03.2006 року №01-04/1493; вихідну земельно-кадастрову інформацію; пояснювальну записку; заяви громадян; клопотання ТОВ ТПК „Укравтодім”; план земельної ділянки; план встановлення проектних меж земельних ділянок; збірний кадастровий план земельних ділянок; план обмежень та обтяжень користування землею; креслення перенесення меж ділянки в натурі, каталог координат; висновки Запорізького міського управління земельних ресурсів від 14.03.2006 року №01-04/1723, ГУАтаМ від 27.02.2006 року №566/в, Держуправління екології та природних ресурсів в Запорізькій області від 14.02.2006 року №1301/15/14, Запорізької міської санітарно-епідеміологічної станції від 14.03.2006 року, Запорізької обласної інспекції по охороні пам'яток історії та культури від 15.03.2006 року №358а, Запорізького регіонального управління водних ресурсів від 26.10.2005 року №1030, рішення виконкому Запорізької міської ради від 02.12.1955 року №513, акт встановленні меж на місцевості від 02.10.1957 року №219/57, витяг з протоколу засідання містобудівної ради від 21.02.2006 року №324, генеральний план, паспортні дані, довідки про присвоєння ідентифікаційних номерів, ліцензії на виконання землевпорядних та топографо-геодезичних робіт, проект рішення (т.1 а.с.123- 250).

Вказаний проект містить висновки, які датовані раніше ніж завдання (13.03.2006 року) на складання проекту відведення земельних ділянок: висновок Державного управління екології та природних ресурсів в Запорізькій області від 14.02.2006 року, висновок Запорізького регіонального управління водних ресурсів від 26.10.2005 року, Запорізького обласного управління лісового господарства від 02.02.2006 року, хоча висновки вказаних органів є визначальними при відведенні земельних ділянок у власність.

Згідно рішення сесії Запорізької міської ради №17/6 від 17.03.2006 року „Про передачу у власність земельних ділянок по вул. Донецькій/Набережній громадянам (згідно з переліком), розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок по вул. Донецькій/Набережній (буд.1-20), керуючись ст.116,118 Земельного кодексу України, Запорізька міська рада вирішила: 1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок по вул. Донецькій/Набережній (буд. 1-20) громадян згідно з переліком, викладеному у додатку для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки). 2. Припинити Запорізькому обласному управлінню лісового господарства право користування земельною ділянкою площею 1,7734 га (лісові землі) по вул. Донецькій, раніше наданою рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради трудящих від 02.12.55 №513 „Про відведення Запорізькому лісгоспу земельної ділянки на Великому Лузі для посадки лісу”, та передати її до земель Запорізької міської ради. 3. Встановити та затвердити громадянам згідно з переліком, викладеному у додатку, межі земельних ділянок по АДРЕСА_2 для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) згідно з планами, що додаються. 4. Передати громадянам згідно з переліком, викладеному у додатку, у власність земельні ділянки загальною площею 1,7734 га (лісові землі) по АДРЕСА_2 для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) за рахунок земель Запорізької міської ради. 5. Доручити Запорізькому міському управлінню земельних ресурсів внести відповідні зміни до земельно-кадастрової документації. 6. Зобов'язати громадян згідно з переліком, викладеному у додатку: 6.1. Після прийняття даного рішення у місячний термін визначити в установленому порядку та відшкодувати державному підприємству „Запорізьке лісомисливське господарство” збитки, спричинені вилученням лісових земель. 6.2. У місячний термін після відшкодування збитків замовити державні акти на право власності на землю, подати їх на державну реєстрацію та одержати в установленому законодавством порядку (т.2 а.с.22).

Відповідно до додатку до вищевказаного рішення земельні ділянки по вул. Донецькій/Набережній передані громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 (т.2 а.с.25).

В подальшому, на підставі вказаного рішення Запорізької міської ради вказані громадяни отримали державні акти про право власності на земельні ділянки (т.2 а.с.1-20).

Відповідно до акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 10.06.2013 року складеного державним інспектором сільського господарства в Запорізькій області ОСОБА_28 в ході позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства при наданні у власність та користування земельних ділянок, що розташовані по вул. Донецькій/Набережній в м. Запоріжжя встановлено, що при прийнятті рішення від 17.03.2006 року №17/6 Запорізькою міською радою були допущені наступні порушення: вилучена земельна ділянка площею 2,0000 га за відсутністю заяви землекористувача „Запорізького лісомисливського господарства” про добровільну відмову; Запорізькою міською радою перевищені повноваження при передачі у власність земельної ділянки площею 2,0000 га із земель лісового фонду; затверджений проект відведення без проведеної обов'язкової землевпорядної експертизи; категорія земельної ділянки площею 2,0000 га із лісового фонду не переведена до житлової та громадської забудови (т.1 а.с.1).

Відповідно до листа Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області від 31.12.2013 року №6965, інспекція розглянула звернення СУ ГУМВС України в Запорізькій області з питання проведення перевірки щодо додержання вимог земельного законодавства при наданні у власність та користування земельних ділянок, що розташовані по вул. Донецькій/Набережній і повідомила, що під час підготовки землевпорядної документації до проекту рішення, яке в подальшому прийняте Запорізькою міською радою рішення №17/6 від 17.03.2006 року були допущені порушення: ч.7, ч.9 ст.118, Земельного кодексу України; частина висновків в проекті надані юридичній особі ТОВ ТВК „Укравтодім”, яке безпідставно замовляло та отримувало ці висновки; в порушення ст.9 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної експертизи” і п.4.2 Методики проект рішення фактично не був погоджений у встановленому законом порядку та без проведення обов'язкової землевпорядної експертизи; земельна ділянка вилучена за відсутністю заяви до Запорізької міської ради про добровільну відмову на вилученні землекористувача; проект відведення земельних ділянок не містить відповідного акту розрахунку розмірів збитків; відведення земельної ділянки здійснено без зміни її категорії (із лісового фонду до житлової та громадської забудови); передача земель лісового фонду без зміни цільового призначення у приватну власність та обслуговування житлових будинків є порушенням ст.ст. 56,57,83 Земельного кодексу України; проект рішення погоджено Запорізьким міським управління земельних ресурсів за наявності викладених порушень (а.с.110).

- акт історико-археологічної експертизи земельної ділянки від 10.03.2006 року (т.1 а.с.99);

- договір на археологічне дослідження від 12.05.2006 року (т.1 а.с.90);

- звіт про проведення науково - археологічної експертизи земельної ділянки від червня 2006 року (т.1 а.с.95);

- лист Головного управління Дерземагенства у Запорізькій області від 27.02.2014 року №2-8-0.6-352/2-14 (т.1 а.с.118);

- лист виконавчого комітету Запорізької міської ради від 21.05.2014 року №07295/02-17/09 та протоколи постійної комісії з комунальної власності, ресурсів, приватизації та земельних відносин від 22.02.2006 року №163, від 01.03.2006 року №164, від 15.03.20016 року №165 (т.2 а.с.28 - 44);

- викопіювання з генерального плану м. Запоріжжя та викопіювання зі Схеми зонування території (основне креслення) м. Запоріжжя коригування ТЕО функціонування с. Великий Луг (т.1 а.с.38-42);

- звукозапис телефонних розмов ОСОБА_5 ..

Згідно Звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок, складеного суб'єктом оціночної діяльності ТОВ „Укртехнопром”, ринкова вартість об'єкту оцінки - земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд загальної площею 1,7532 га, які передані у власність на підставі рішення сесії Запорізької міської ради №17/6 від 17.03.2006 року, розташованих за адресою АДРЕСА_2 ), станом на 30.04.2006 року, розрахована за замовленням СУ ГУМВС України в Запорізькій області, складає 2 682 410,00 грн. (т.2 а.с.67).

Стороною захисту надано та досліджено судом лист Головного управління Держземагенства у Запорізькій області №29-8-0.6-3010/2-15 від 13.09.2015 року, відповідно до якого на адвокатський запит управління повідомило про не можливість надання копії висновку державної землевпорядної експертизи по Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) по АДРЕСА_2 , а також підтвердити або спростувати інформацію щодо проведення державної землевпорядної експертизи по даному проекту землеустрою, так як станом на 2015 рік відсутні як журнали обліку об'єктів експертизи за 2006 рік так і копії висновків державної землевпорядної експертизи (т.1 а.с.159).

Також стороною захисту надано та досліджено судом рішення Запорізької міської ради №38 від 09.06.2004 року „Про затвердження Порядку регулювання земельних відносин в м. Запоріжжя”, яке було чинним станом на 2006 рік, відповідно до якого було затверджено Порядок регулювання земельних відносин в м. Запоріжжя, яким передбачено о тому числі і порядок надання земельних ділянок громадянам для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (т.1 а.с.163).

Оцінюючи усю сукупність досліджених у судовому засіданні доказів, як були зібрані на досудовому слідстві і подані в судовому засіданні, у їх взаємозв'язку з точки зору належності, допустимості, достовірності та достатності, суд прийшов до висновку, що обвинувачення ОСОБА_5 у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України знайшло свого підтвердження.

Згідно примітки до ст.364 КК України (в редакції станом на березень 2006 року), службовими особами є особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням.

Відповідно до Положення про Запорізьке міське управління земельних ресурсів, керівництво яким у березні 2006 року здійснював ОСОБА_5 , управління є територіальним органом Держкомзему і підзвітне та підконтрольне Держкомзему і відповідно обласному головному управлінню земельних ресурсів. Управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Держкомзему, обласного головного управління земельних ресурсів, а також положенням про управління. Діяльність управління координується виконавчим органом міської ради в межах його повноважень у сфері регулювання земельних відносин, визначених законодавством.

ОСОБА_5 є суб'єктом відповідальності як службова особа, оскільки станом на березень 2006 року він займав посаду начальника Запорізького міського управління земельних ресурсів.

Службова діяльність ОСОБА_5 спрямована на виконання завдань, які законодавством України покладаються на управління земельних ресурсів як територіальний орган центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Наведений у Положенні перелік завдань управління та перелік обов'язків ОСОБА_5 , який здійснював керівництво управлінням у 2006 році, вказує на те, що він здійснював адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функції щодо організації та забезпечення діяльності Запорізького міського управління земельних ресурсів, які були покладені на нього правомочною особою.

Зловживання службовим становищем визнається злочином за наявності в сукупності таких ознак, як використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, в інтересах третіх осіб, спричинення тяжких наслідків охоронюваним законом інтересам держави.

Аналіз досліджених доказів судом доказів дає підстави для таких висновків.

Так судом встановлено, що ОСОБА_5 без отримання відповідного дозволу Запорізької міської ради, в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України №677 від 26.05.2004 року „Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок” та №266 від 04.03.2004 року „Про затвердження Типового договору про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки” видав завдання від 13.03.2006 року №01-04/1493 на складання громадянам проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Згідно зі ст.116 Земельного кодексу України (в редакції станом на березень 2006 року), громадяни та юридичні особи набувають права власності на право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Відповідно до частин 6 та 7 Земельного кодексу України (в редакції станом на березень 2006 року), громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.

Відповідно до ч.1 п.а) п.п.1) ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських

рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо становлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів.

Відповідно до пункту 3 розділу 5 до „Порядку регулювання земельних відносин в м. Запоріжжя” затвердженого рішенням Запорізької міської ради №38 від 09.06.2004 року, Запорізьке міське управління земельних ресурсів за дорученням Запорізької міської ради розглядає у місячний термін заяву і видає технічне завдання на розробку проекту відведення земельної ділянки.

Відповідно п.34 ч.1 ст.26, ч.1 ст.59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” (в редакції 2006 року) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України №677 від 26.05.2004 року „Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок” (в редакції від 26.05.2004 року) проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі: рішення сільської, селищної, міської ради, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок;

Як вбачається з листа №01-04/1318и від 06.03.2006 року (т.1 а.с.172) , ОСОБА_5 повідомив заступника міського голови ОСОБА_27 , що на доручення останнього стосовно відведення земельних ділянок у власність згідно з переліком, що додається під індивідуальну житлову забудову в районі вул. Донецької/Набережної, замовником представлений висновок ГУАтАМ з цього приводу. Управління земельних ресурсів вважає можливим підготувати проект відведення на розгляд міськвиконкому та сесії міської ради згідно чинного законодавства, для чого необхідний дозвіл Запорізької міської ради. У свою чергу заступник міського голови ОСОБА_27 на листі поставив резолюції. - „для підготовки матеріалів на розгляд сесії міської ради”.

Відповідно до пояснень ОСОБА_5 саме на виконання вказаного доручення він видав вищевказане завдання.

Доводи ОСОБА_5 про можливість розробки проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність без рішення сесії міської ради, лише на підставі резолюції заступника міського голови, спростовуються зазначеними нормами земельного законодавства, а також показаннями свідків ОСОБА_41 , ОСОБА_54 ..

Суд вважає, що дії ОСОБА_5 щодо видачі завдання на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам та підготовку Державних актів на право власності на земельні ділянки не відповідають вимогам ст.118 Земельного кодексу України.

Також дослідженими доказами доведено, що ОСОБА_5 ігноруючи відсутність заяви до Запорізької міської ради про добровільну відмову на вилучення вказаної земельної ділянки у землекористувача - ДП „Запорізьке лісомисливське господарство”, відсутність акту розрахунку розмірів збитків, які будуть завдані вилученням земельної ділянки, та усвідомлюючи те, що Запорізькою міською радою не приймалось рішення про зміну цільового призначення зазначеної земельної ділянки, без фактичного погодження проекту землеустрою у порядку, передбаченому ч.9 ст.118 Земельного кодексу України, власноруч підписав, скріпив відтиском печатки Запорізького міського управління земельних ресурсів висновок №01-04/1723 від 14.03.2006 року про відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та передачу їх у власність громадянам. Також у висновку ОСОБА_5 зазначив, що Запорізьке міське управління земельних ресурсів вважає можливим припинити Запорізькому обласному управлінню лісового господарства право користування земельною ділянкою площею 1, 7734 га (лісові землі) по вул. Донецькій, раніше надано рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради депутатів трудящих від 02.12.1955 року №513 „Про відведення Запорізькому лісгоспу земельної ділянки на Великому Лузі для посадки лісу” передати її до земель Запорізької міської ради та надати у власність вищевказаним громадянам.

Вищевказані дії ОСОБА_5 є незаконними в огляду на наступне.

Відповідно до ст.141 Земельного кодексу України (в редакції станом на 14.03.2006 року), підставами припинення права користування земельною ділянкою

є: добровільна відмова від права користування земельною

ділянкою

Відповідно до статті 142 Земельного кодексу України (в редакції станом на 14.03.2006 року) 1. Припинення права власності на земельну ділянку у разі

добровільної відмови власника землі на користь держави або територіальної громади здійснюється за його заявою до відповідного органу. 2. Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у разі згоди на одержання права власності на земельну ділянку укладають угоду про передачу права власності на

земельну ділянку. Угода про передачу права власності на земельну

ділянку підлягає нотаріальному посвідченню та державній

реєстрації. 3. Припинення права постійного користування земельною

ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. 4. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування

земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Право користування земельною ділянкою площею 1,7734 га (лісові землі) по вул. Донецькій, було надано ДП „Запорізьке лісомисливське господарство” рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради трудящих від 02.12.55 №513 „Про відведення Запорізькому лісгоспу земельної ділянки на Великому Лузі для посадки лісу”.

Відповідно до наявного в матеріалах проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки), висновку Запорізького обласного управління лісового господарства №01-8/66 від 02.02.2006 року, Управління надало згоду на відведення вказаної земельної ділянки під індивідуальне будівництво, яке не є землекористувачем даної земельної ділянки, що спростовує доводи сторони захисту про наявність заяви про добровільну відмову на вилучення земельної ділянки у землекористувача - ДП „Запорізьке лісомисливське господарство”. Відсутність такої заяви також підтвердили свідки ОСОБА_30 , ОСОБА_55 ..

Вищевказане свідчить про наявність в діях ОСОБА_5 порушень вимог ст.ст.56,57,83, 20 Земельного кодексу України.

Крім того, відповідно до п. а) ч.1 ст.156 Земельного кодексу України вилучення (викуп) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом є підставою для відшкодування збитків власником землі та землекористувачам заподіяних збитків. Згідно з Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993 року, розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісії оформлюються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. Збитки відшкодовуються власникам землі і користувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів.

Відповідно до ч.9 ст.118 Земельного кодексу (в редакції станом на 14.03.2006 року) проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого

самоврядування.

16.03.2006 року ОСОБА_5 було підготовлено проект рішення про передачу у власність земельних ділянок без проведення обов'язкової державної експертизи землевпорядної експертизи.

Відповідно ст.9 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації” проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок підлягають обов'язкові державній експертизі.

Відповідно до пунктів 10, 11 постанови Кабінету Міністрів України №677 від 26.05.2004 року „Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок” погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства. Після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

Згідно п.4.2 Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Деркомзему України 03.12.2004 року №391, до відання … обласних, Київського і Севастопольського міських головних управлінь земельних ресурсів належить проведення обов'язкової державної експертизи (первинної, повторної та додаткової) тощо, серед іншого, проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (в тому числі земельних ділянок водного та лісового фондів площею до 10,0 га), крім земельних ділянок (у тому числі тих, цільове призначення яких змінюється) із особливо цінних земель, земель природоохоронного призначення, земель водного та лісового фондів (площею 10,0 га і більше), історико-культурного призначення.

Відповідно до п.5 розділу 5 „Порядку регулювання земельних відносин у м. Запоріжжі”, затвердженого рішенням Запорізької міської ради №38 від 09.06.2004 року, після подання замовником необхідних матеріалів, Запорізьке міське управління земельних ресурсів готує проект рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради, який погоджує відведення земельних ділянок.

Факт того, що Запорізьке міське управління земельних ресурсів не проводило таку експертизу підтверджується поясненнями свідка ОСОБА_32 , матеріалами проекту землеустрою відведення земельних ділянок, а також відтвореним аудіо записом розмов ОСОБА_5 ..

Наданий стороною захисту лист Головного управління Держземагенства у Запорізькій області №29-8-0.6-3010/2-15, відповідно до якого управління повідомило про не можливість надання копії висновку державної землевпорядної експертизи по Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) по АДРЕСА_2 , а також підтвердити або спростувати інформацію щодо проведення державної землевпорядної експертизи по даному проекту землеустрою, так як станом на 2015 рік відсутні як журнали обліку об'єктів експертизи за 2006 рік так і копії висновків державної землевпорядної експертизи, не спростовує факт не проведення такої експертизи.

Сесію Запорізької міської ради, прийнято рішення №17/6 від 17.03.2006 року „Про передачу у власність земельних ділянок по АДРЕСА_2 громадянам (згідно з переліком)” і саме це рішення зазначено в Державних актах про право власності на земельні ділянки, видані громадянам ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 ..

Згідно з Положенням „Про Державний комітет земельних ресурсів”, затвердженим Указом Президента України від 14 серпня 2000 року № 970/2000, Державний комітет земельних ресурсівє центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. У випадках, передбачених законодавством, рішення Держкомзему України є обов'язковими для виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності та громадянами. Держкомзем України здійснює свої повноваження безпосередньо та через єдину систему державних органів земельних ресурсів. Його територіальні підрозділи також мають статус органів виконавчої влади.

Так як рішення державних органів земельних ресурсів є обов'язковими для виконання місцевими органами виконавчої влади, незаконні дії ОСОБА_5 які полягали у видачі завдання на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам та підготовку Державних актів на право власності на земельні ділянки та складання висновку про відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та передачу їх у власність громадянам, знаходяться у причинному зв'язку з завданням матеріальних збитків державі на суму 2 682 410 гривень.

Чисельність порушень вимог діючого законодавства допущені обвинуваченим, а також досвід роботи ОСОБА_5 на посаді начальника Запорізького міського управління земельних ресурсів дають підстави вважати, що ОСОБА_5 мав умисел не вчинення злочину в інтересах третіх осіб.

Крім того, складання неправдивих документів - це внесення до документа, який зовні оформлено правильно, що не відповідають дійсності повністю або частково. Внесення до офіційних документів неправдивих відомостей передбачає внесенні у дійсний документ даних, що не відповідають дійсності повністю або частково. Видача неправдивих документів означає надання фізичним або юридичним особам такого документа.

Оцінені судом вищезазначені докази, дають достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 будучи службовою особою, діючи умисно, в інтересах третіх осіб, склав і видав завідомо неправдивий офіційний документ, а саме висновок №01-04/1723 від 14.03.2006 року, який містив неправдиві відомості щодо можливості відведення земельних ділянок по АДРЕСА_2 для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та передачі їх у власність громадянам, чим спричинив державі тяжкі наслідки на загальну суму 2 682 410 гривень, що в 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доході громадян.

Суд дійшов висновку про те, що вина ОСОБА_5 у вчиненні злочинів передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України доведена у повному обсязі сукупністю доказів, які логічні, послідовні і взаємоузгодженні, підстав сумніватися в їх достовірності судом не встановлено. Суд бере до уваги викладені докази при постановлені вироку.

Доводи обвинуваченого щодо правомірності його дій, спростовуються вищезазначеними доказами в їх сукупності, і розцінюються судом як бажання останнього уникнути відповідальності.

Оцінивши докази по справі у сукупності при встановлених обставинах, суд вважає, що винуватість обвинуваченого у вчиненні вищезазначеного злочину в судовому засіданні доведена повністю і зібраних доказів достатньо для визнання його винним.

Дії обвинуваченого ОСОБА_5 суд кваліфікує за ч.2 ст.364 КК України (в редакції від 02.03.2006 року) як зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам; за ч.2 ст.366 КК України (в редакції від 02.03.2006 року) як складання і видача службовою особою за відомо неправдивих офіційних документів, що спричинило тяжкі наслідки.

При визначенні ОСОБА_5 покарання, суд керується вимогами ст.65 КК України, роз'ясненнями пунктів 1, 2, 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24 жовтня 2003 року „Про практику призначення судами кримінального покарання”, враховує характер і ступінь тяжкості скоєного злочину, обставини справи, особу обвинуваченого, який раніше не судимий, є пенсіонером і інвалідом ІІ групи, характеризується позитивно.

Обставин, що пом'якшують покарання ОСОБА_5 згідно ст.66 КК України, та обставин, що обтяжують покарання згідно ст.67 КК України, судом не встановлено.

На підставі викладеного, та з урахуванням особи обвинуваченого, суд вважає за необхідне призначити обвинуваченому покарання в межах санкції ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України.

На підставі ч.5 ст.74 ст.49 КК України ОСОБА_5 підлягає звільненню від кримінального покарання у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Цивільний позов не заявлявся.

Судові витрати відсутні.

Долю речових доказів вирішити відповідно до вимог ст.100 КПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 368, 370, 373, 374 КПК України, суд, -

У Х В А Л ИВ:

ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні злочинів передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України, та призначити покарання:

- за ч.2 ст.364 КК України - 3 (три) роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати керівні посади строком на 3 (три) роки, зі штрафом у розмірі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за ч ч.ст.366 КК України - 2 (два) роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати керівні посади строком на 3 (три) роки.

На підставі ч.1 ст.70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточно призначити ОСОБА_5 покарання у вигляді 3 (трьох) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати керівні посади строком на 3 (три) роки, зі штрафом у розмірі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі ч.5 ст.74, ст.49 КК України звільнити ОСОБА_5 від кримінального покарання у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Цивільний позов не заявлявся.

Судові витрати відсутні.

Речові докази - залишити в матеріалах судового провадження.

Запобіжний захід ОСОБА_5 до набрання вироком законної сили у вигляді особистого зобов'язання - залишити без змін.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Вирок може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.

Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.

Суддя (підпис) ОСОБА_1

Вирок не набрав законної сили.

З оригіналом згідно:

Суддя : ОСОБА_1

Секретар: ОСОБА_2