Справа № 500/4283/16-а
Провадження № 2-а/500/36/17
17 січня 2017 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
в складі: головуючого - судді Баннікової Н.В.
при секретарі - Топтигіній О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ізмаїл адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльської районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження Ізмаїльської районної державної адміністрації №85/ко-2016 від 01.08.2016 року,-
У серпні 2016 р. ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Ізмаїльської районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження Ізмаїльської районної державної адміністрації №85/ко-2016 від 01.08.2016 року.
В обґрунтування свого адміністративного позову позивач ОСОБА_1 зазначила, що обіймає посаду начальника відділу культури і туризму з 1986 року, стаж державної служби в цілому 35 років. За весь період роботи держслужбовця зарекомендувала себе як добросовісна, відповідальна, порядна, комунікабельна людина. Як державний службовець завжди належним чином виконує свої обов'язки, керуючись принципами законності, неупередженості, порядності, етичності та тактичності.
За усі роки державної служби не порушувала Конституцію України, закон «Про державну службу», завжди вчасно і якісно виконувала свої обов'язки.
04.08.2016 року ознайомилась із розпорядженням голови Ізмаїльської районної державної адміністрації від 01.08.2016 року №85/К-2016 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_2 та ОСОБА_1», вважає його незаконним,безпідставним та необґрунтованим.
Підставою винесення догани стали результати службового розслідування, яке проводилося дисциплінарною комісією Ізмаїльської районної державної адміністрації відносно неї - начальника відділу культури Ізмаїльської районної державної адміністрації. Дисциплінарне провадження стосувалось перевірки фактів неналежного виконання своїх посадових обов'язків, яке виявилось в формі невиконання доручення голови державної адміністрації.
Вказаний дисциплінарний проступок, нібито стався під час підготовки у проведенні фестивалю мистецтв «Дунайська весна», який мав місце 28.05.2016 р., та участі народних колективів Ізмаїльського району у зазначеному фестивалі.
Так, зокрема, 27.05.2016р. Ізмаїльський міський голова направив до голови Ізмаїльської районної державної адміністрації звернення № 01/15-928, яким запросив колективи художньої самодіяльності Ізмаїльського району взяти участь у фестивалі. Того ж дня, 27.05.2016 р. запрошення було отримане відділом документообігу районної державної адміністрації, тобто у п'ятницю, за день до проведення самого фестивалю.
Незважаючи на відсутність достатніх часових рамок нею була вчасно проведена підготовча організаційна робота та підготовлено проект розпорядження, який оперативно пройшов погодження всіма відповідальними особами та був переданий на підпис голови
Ізмаїльської районної державної адміністрації 27.05.2016 р. Проте, саме розпорядження про участь колективів художньої самодіяльності Ізмаїльського району у фестивалі мистецтва «Дунайська весна» було підписано головою Ізмаїльської районної державної адміністрації 01.06.2016 р. № 260/А-2016 р., у понеділок після проведення фестивалю, який відбувся у суботу 28.05.2016 р.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити .
Представник відповідача (голова Ізмаїльської районної державної адміністрації) у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у її відсутність, проти задоволення позовних вимог - заперечує.
Заслухавши позивача, свідка ОСОБА_3, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку щодо задоволення позову з наступних підстав.
Статтею 55 Конституції України та ст.6 КАС України гарантовано право кожної особи захищати свої права у суді, у тому числі оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.
До основних прав державного службовця належить право оскарження в установленому порядку рішень про накладення дисциплінарного стягнення, яке визначено у ч.1 п.10 ст. 7 Закону України «Про державну службу».
Стаття 50 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачає судове оскарження рішень місцевих державних адміністрацій, яким є розпорядження голови районної державної адміністрації.
Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що позивач займає посаду начальника відділу культури Ізмаїльської районної державної адміністрації.
28.05.2016 р. у м. Ізмаїл на алеї Дружби народів біля пам'ятника Морякам-дунайцям з метою пропаганди національних культур і традицій краю, створення позитивного іміджу Ізмаїльського району через популяризацію народної творчості та сприянню культурному обміну мав відбутись фестиваль мистецтв «Дунайська весна - 2016», у якому, як правило, приймають завжди участь колективи художньої самодіяльності і Ізмаїльського району.
Запрошення до голови Ізмаїльської районної державної адміністрації - ОСОБА_4 щодо участі у фестивалі надійшло 27.05.2016 р.
27.05.2016 р. позивачем було здійснено організацію участі колективів художньої самодіяльності Ізмаїльського району, зокрема, і щодо їх перевозки зусиллями сільських (селищних) рад.
27.05.2016 р. було підготовлено проект розпорядження про участь колективів художньої самодіяльності Ізмаїльського району та передано для узгодження Голові Ізмаїльської районної державної адміністрації.
Як показала у судовому засіданні свідок - керівник апарату Ізмаїльської районної державної адміністрації - ОСОБА_3, підписаний Головою Ізмаїльської райдержадміністрації проект розпорядження було повернуто у кінці робочого дня - у п'ятницю, напередодні дня виступу, - 27.05.2016 р. із резолюцією про проведення переговорів із містом щодо забезпечення транспортом колективу, який приймає участь у заході.
28.05.2016 р. відбувся фестиваль, участь в якому приймали і колективи художньої самодіяльності Ізмаїльського району. Забезпечення транспортом було здійснено за рахунок району.
Вже 01.06.2016 р., згідно показанням свідка ОСОБА_3, ОСОБА_4 - Голова Ізмаїльської районної державної адміністрації у проекті розпорядження під своїм підписом додала дату «01.06.2016 р.» та підписала само розпорядження також із зазначенням дати «01.06.2016 р.», в якому п.2 було зазначено щодо рекомендації головам
сілких (селищних) рад забезпечити транспортні витрати для виїзду колективів до м. Ізмаїл та в зворотному напрямку (а.с.12-14).
01.08.2016 року, тобто більше ніж через місяць з дня виявлення проступку, у порушення п.1 ст. 148 КЗпП України, головою Ізмаїльської районної державної адміністрації ОСОБА_4 було прийнято розпорядження №85/ко-2016 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_2, ОСОБА_1» за неналежне виконання посадових обов'язків та доручення голови (а.с. 9).
Не вбачається зі змісту розпорядження і у чому саме полягає неналежне виконання посадових обов'язків та доручення голови, з урахуванням того, що другим пунктом розпорядження № 260\А-2016 «Про участь колективів художньої самодіяльності Ізмаїльського району у фестивалі мистецтва «Дунайська весна - 2016» рекомендовано головам сільських (селищних) рад забезпечити транспортні витрати для виїзду колективів до м. Ізмаїл та в зворотному напрямку.
Згідно ч. 2 ст. 74 Закону України «Про державну службу» дисциплінарне стягнення може бути накладено тільки у разі встановлення факту вчинення дисциплінарного проступку та вини державного службовця.
Відповідно до положення норм ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», голова місцевої державної адміністрації видає розпорядження на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують нормативно-правове регулювання власних та делегованих повноважень. Законність, як один із головних принципів державної служби, який передбачено в ч. 1 п. 2 ст. 4 Закону України «Про державну службу» кореспондується із встановленим у ст. 8 цього ж Закону обов'язком державного службовця дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції та законами України.
Ст. 55 Конституції України та ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України гарантує право кожної особи захищати свої права у суді, в тому числі оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 55 Конституції України, ст.ст. 6,8, 50 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ч.4 ст. 74 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 9-11, 69 -71, 94, 158-163 КАС України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Ізмаїльської районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження Ізмаїльської районної державної адміністрації №85/ко-2016 від 01.08.2016 року - задовольнити.
Розпорядження № 85/ко-2016 від 01.08.2016 р. «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_2, ОСОБА_1» - визнати незаконним та скасувати.
Стягнути з Ізмаїльської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1, паспорт серіїї НОМЕР_3, виданий Ізмаїльским МВ УМВС України в Одеській області 03.04.1998 р.) судовий збір в сумі 551,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:(підпис) З оригіналом згідно: Суддя: Н.В.Баннікова