Постанова від 26.01.2017 по справі 286/2586/16-а

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/2586/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2017 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі колегії суддів:

головуючого судді Вачко В. І. , суддів Білоусенка І.В., Невмержицького С.С.,

з секретарем Деменчук О. Г.,

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відповідачів:1. Міністерства внутрішніх справ України, 2. Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, 3. Ліквідаційної комісії Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області, третя особа: ОСОБА_2, про стягнення солідарно одноразової грошової допомоги , -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась в суд із адміністративним позовом до відповідачів, в якому, з врахуванням уточнення до позовних вимог, просить стягнути солідарно з Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, Ліквідаційної комісії Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області на її користь, як дружини загиблого, одноразову грошову допомогу в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого ОСОБА_3 за останньою посадою оперуповноваженого по боротьбі з незаконним обігом наркотиків Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області, мотивуючи тим, що її чоловік ОСОБА_3 загинув під час виконання ним службових обов'язків при безпосередній участі в АТО на території Луганської області у відрядженні під час перебування у наряді, а тому позивач, як член сім'ї загиблого працівника органу внутрішніх справ, відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про міліцію», пунктів 1, 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року № 707, має право на отримання грошової допомоги в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого ОСОБА_3 за останньою його посадою оперуповноваженого по боротьбі з незаконним обігом наркотиків Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області; однак такої допомоги їй досі не виплачено, не зважаючи на неодноразові звернення, відтак, згідно з п.3 ч.1 ст.268 Цивільного кодексу України просить позов задоволити.

Відповідачем 1 - МВС України подано заперечення на адміністративний позов, в якому просить у його задоволенні відмовити, мотивуючи зокрема тим, що загиблий ОСОБА_3 безпосередньо не проходив службу в МВС України, а тому відповідач 1 не може здійснювати виплати грошової допомоги у зв'язку із його смертю; крім того, до МВС України з територіального органу внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, не надходили матеріали (документи) щодо можливості призначення позивачу одноразової грошової допомоги, а тому відповідач 1 прав позивача не порушував.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.09.2016 року адміністративну справу за вказаним позовом передано для розгляду до Овруцького районного суду Житомирської області. Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 04.10.2016 року відкрито провадження у цій справі та призначено її до розгляду.

Представником УМВС України в Житомирській області надіслано заперечення за позовом, в якому він просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі мотивуючи тим, що службовим розслідуванням факту загибелі працівника міліції ОСОБА_3 під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, встановлено не було; рішення МВС України про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 7 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року № 707, на даний час не прийнято і УМВС України в Житомирській області позбавлено можливості на проведення вказаної виплати.

Відповідачі (їх представники) та третя особа в судове засідання не прибули, хоча були належно повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, про причини неявки не повідомили. У зв'язку з цим відповідно до ч.4 ст.128 КАС України суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, просила їх задоволити, з мотивів наведених в уточнюючій позовній заяві.

Заслухавши думку позивача, проаналізувавши докази у справі, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Позивач ОСОБА_1 є дружиною загиблого 28.10.2014 року капітана міліції ОСОБА_3, оперуповноваженого по боротьбі з незаконним обігом наркотиків Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області, що стверджується копіями свідоцтва про шлюб серії І-ТП № 101512, свідоцтва про смерть серії І-ТП № 248328, витягу з наказу УМВС України в Житомирській області № 383о/с від 29.11.2013 року.

Частинами 3, 7 статті 23 Закону України «Про міліцію», в редакції яка діяла на момент загибелі капітана міліції ОСОБА_3, було встановлено, що у разі загибелі працівника міліції, який перебував на службі в органах внутрішніх справ, під час виконання ним службових обов'язків по охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю сім'ї загиблого, а в разі її відсутності його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. У всіх випадках розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі працівника міліції не повинен бути меншим від 100-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на час виплати цих сум.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року № 707 було затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції (далі - Порядок).

Відповідно до пунктів 4, 6 Порядку, для виплати грошової допомоги у разі загибелі (смерті) працівника міліції члени його сім'ї, а в разі їх відсутності - батьки та утриманці подають органу внутрішніх справ за місцем проходження таким працівником служби заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги згідно з додатком до Порядку, копію довідки кадрового підрозділу органу про обставини загибелі; копію свідоцтва про смерть; копію свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); копії свідоцтва про народження дітей - для виплати грошової допомоги дітям; копію свідоцтва про народження працівника міліції - для виплати грошової допомоги батькам; довідку про перебування на утриманні у загиблого (померлого) працівника міліції - для виплати грошової допомоги утриманцям; копію посвідчення про призначення особи опікуном чи піклувальником (у разі здійснення опіки чи піклування над дітьми особи рядового або начальницького складу); довідку про грошове забезпечення працівника міліції; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу документа та місце реєстрації (довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника); копію ідентифікаційного номера. Для виплати грошової допомоги обов'язково подається довідка від Національної акціонерної страхової компанії «ОРАНТА» про проведену або не проведену раніше виплату.

Згідно з пунктом 7 Порядку орган внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, подає МВС у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті). МВС у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, для проведення виплати. Виплата грошової допомоги працівнику міліції, проводиться шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку, або через касу органу внутрішніх справ, у разі його загибелі (смерті) членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям. Грошова допомога виплачується не пізніше двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі.

Проте, як зазначено у запереченні відповідача 1 на адміністративний позов та вбачається з листа Департаменту фінансово-облікової політики МВС України від 04.07.2016 року № 15/2-2454, до МВС України матеріали на призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги не надходили. Вказаного позивачем не спростовано. Матеріали справи не містять, сторонами суду не надано та судом не здобуто доказів того, що позивач у встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року № 707 порядку зверталась до органу внутрішніх справ за місцем проходження служби її загиблого чоловіка із заявою встановленої форми про виплату грошової допомоги та доданими до неї необхідними документами, а той в свою чергу надсилав до МВС України висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з необхідними документами, на підставі якого МВС України було чи могло бути прийнято рішення про призначення виплати. Про обставину недотримання позивачем встановленого постановою КМ України від 12.05.2007 року № 707 порядку звернення за виплатою одноразової грошової допомоги свідчать зокрема надані на запит суду листом Департаменту юридичного забезпечення МВС України від 21.12.2016 року № 12/1-5774, документальні докази - копії звернення ОСОБА_1 до народного депутата ОСОБА_4, скарги ОСОБА_1 до міністра МВС України та відповідей на них. Як вбачається з листів УМВС України в Житомирській області від 19.12.2016 року № 3219/29/05-2016, від 05.01.2017 року № 20/29/05-2017, Овруцького РВ МВС України в Житомирській області від 20.12.2016 року № 9748/211-01/2016, позивач з приводу виплати їй одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка - працівника міліції ОСОБА_3 відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року № 707, до органу внутрішніх справ, в якому проходив службу працівник міліції, не зверталась. Отже, відповідач 1 прав позивача не порушував. Позовні вимоги до МВС України про стягнення одноразової грошової допомоги є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.

Щодо цих же позовних вимог до ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області та ліквідаційної комісії Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області, то у їх задоволенні також слід відмовити, оскільки ліквідаційні комісії органів внутрішніх справ, не є суб'єктами владних повноважень в розумінні п.7 ст.3 КАС України, не мають статусу державного чи іншого органу, їхньої посадової чи службової особи, а ні статусу юридичної чи фізичної особи, а тому не можуть бути відповідно до ст.50 КАС України стороною (і взагалі учасником) судового процесу і виступати в ньому від власного імені. За приписом частини 3 статті 105 ЦК України з моменту призначення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи, і названа комісія виступає в суді від імені юридичної особи, яка припиняється. Відтак, ліквідаційна комісія УМВС України в Житомирській області та ліквідаційна комісія Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області не можуть виступати відповідачами у справі.

Тому керуючись ст.ст.70, 71, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволення позовних вимог відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Судді: ОСОБА_5 ОСОБА_6 ОСОБА_7