23 січня 2017 р. Справа № 876/6779/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Каралюса В.М., Ліщинського А.М.,
при секретарі судового засідання: Нефедової А.О.,
за участі представника позивача: ОСОБА_1,
представників апелянтів: Тарасович О.І., Саракун Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційні скарги Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради та Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради на постанову Галицького районного суду м. Львова від 16.08.2016р. по справі № 461/2773/16-а за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради, Львівської міської ради, треті особи Сихівська районна адміністрація Львівської міської ради, Громадська організація "Кращий Сихів" про визнання незаконним та скасування рішення,
21 квітня 2016 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернувся в суд з позовною заявою до Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради, Львівської міської ради, треті особи Сихівська районна адміністрація Львівської міської ради, ГО "Кращий Сихів" про визнання протиправним та скасування рішення Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради № 2401-998 від 11.04.2016 року «Про скасування сезонів паспорту на розміщення відкритого літнього майданчика на АДРЕСА_1»; визнання протиправним та скасування рішення від 21.03.2016 року комісії, утвореної Львівською міською радою, зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м.Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, протокол залідання комісії № 9 від 21.03.2016 року з додатком, яким скасовано ФОП ОСОБА_4 паспорт НОМЕР_1 від 06.04.2015 року відкритого літнього майданчика біля об'єкту ресторанного господарства.
Постановою Галицького районного суду м. Львова від 16.08.2016р. по справі № 461/2773/16-а позовні вимоги ФОП ОСОБА_4 задоволено в повному обсязі, визнано незаконним та скасовано рішення Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради № 2401-998 від 11.04.2016 року «Про скасування сезонів паспорту на розміщення відкритого літнього майданчика на АДРЕСА_1»; визнано незаконним та скасовано рішення від 21.03.2016 року комісії, утвореної Львівською міською радою, зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м.Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, протокол засідання комісії №9 від 21.03.2016 року з додатком, яким скасовано Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_4 паспорта НОМЕР_1 від 06.04.2015 року відкритого літнього майданчика біля об'єкту ресторанного господарства.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради оскаржило її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_4
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Сихівська районна адміністрація Львівської міської ради оскаржило її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_4
В судовому засіданні Тарасович О.І. - представник Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради підтримала вимоги апеляційних скарг, просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_4 в повному обсязі.
В судовому засіданні Саракун Ю.М. - представник Сихівської районної державної адміністрації Львівської міської ради підтримала вимоги апеляційних скарг, просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_4 в повному обсязі.
В судовому засіданні ОСОБА_1 - представник позивача заперечила проти вимог апеляційних скарг Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради та Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, просила зилишити вказані апеляційні скарги без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача та представників сторін, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги не підлягають до задоволення, з наступних підстав.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, 06 квітня 2015р. Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 видано паспорт НОМЕР_1 відкритого літнього майданчика біля об'єкту ресторанного господарства площею 163,50 м. кв., з них 87,3 м. кв. оренда конструктивних елементів благоустрою. Термін дії паспорту: з 01.04.2015р. до 31.10.2015р.; з 01.04.2016р. до 31.10.2016р.; з 01.04.2017р. до 31.10.2017р.; з 01.04.2018р. до 31.10.2018р.; з 01.04.2019р. до 31.10.2019р.
Затверджений проект літнього майданчика є невід'ємною частиною вказаного паспорта.
В подальшому, 16.04.2015р. між Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради (орендодавець) та ФОП ОСОБА_4 (орендар) укладено договір №С-53-2015(П) на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення.
Згідно положень п. 1 даного договору предметом цього договору є надання орендодавцем орендареві права на тимчасове користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення на умовах оренди на терміни відповідно до виданого паспорту на розміщення обєктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення у межах м. Львова. Невідємною частиною цього договору є паспорт на розміщення обєктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, розмір орендованої площі.
Відповідно до п. 2.1.1. цього ж договору, орендодавець зобов'язується надати у тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності на розміщення відкритого літнього майданчика площею 163,50 м. кв. з яких 87,3 м. кв. оренда конструктивних елементів благоустрою) (тротуар, газон, тощо) за адресою: АДРЕСА_1.
Розділом 7 визначено термін дії договору: з 01.04.2015р. до 31.10.2015р., з 01.04.2016р. до 31.10.2016р., з 01.04.2017р. до 31.10.2017р., з 01.04.2018р. до 31.10.2018р., з 01.04.2019р. до 31.10.2019р.
З матеріалів справи вбачається, що згідно із рішенням від 21.03.2016р. комісії, утвореної Львівською міською радою, зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, протокол засідання комісії №9 від 21.03.2016р. з додатком, скасовано ФОП ОСОБА_4 паспорт НОМЕР_1 від 06.04.2015р. відкритого літнього майданчика на АДРЕСА_1.
Рішенням Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради №2401-998 від 11.04.2016р. «Про скасування сезонів паспорту на розміщення відкритого літнього майданчика на АДРЕСА_1» повідомлено ФОП ОСОБА_4 про те, що паспорт НОМЕР_1 від 06.04.2015р. відкритого літнього майданчика на АДРЕСА_1 з 01.04.2016р. до 31.10.2019р. скасовано.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, оскаржуване рішення Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради №2401-998 від 11.04.2016р. «Про скасування сезонів паспорту на розміщення відкритого літнього майданчика на АДРЕСА_1» прийняте на підставі п. 3.4., п. 4 та п. 5 Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009р. (зі змінами та доповненнями), з врахуванням звернення Ініціативної групи ГО «Кращий Сихів» від 22.02.2016р., зареєстроване відділом «Центр надання адміністративних послуг» за №2-3671-С-2401, листа Сихівської районної адміністрації від 16.03.2016р. №4-3408-25 та рішення комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові від 21.03.2016р..
Абзацом 2 ч. 1 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» передбачено, що порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання, видача або відмова у видачі яких законами України віднесена до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 11 ст. 4-1 цього Закону, основні вимоги до порядку видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання документів дозвільного характеру поширюються на всі документи дозвільного характеру, у тому числі на дозвільні (погоджувальні) процедури, якщо інше не встановлено законом.
Як вбачається із рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №140 від 27.02.2012р. «Про внесення змін до рішень виконавчого комітету від 23.10.2009р. №880 і від 30.12.2011р. №1104», внесено зміни у додаток до рішення виконавчого комітету від 23.10.2009р. №880 «Про затвердження переліку адміністративних послуг, які надаються виконавчими органами Львівської міської ради» (зі змінами) та викладено пункт 168 у новій редакції: п. 168. Управління архітектури департаменту містобудування. Надання паспорта відкритого літнього майданчика.
Стандартом надання паспорта відкритого літнього майданчика, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №140 від 27.02.2012р., передбачено, що порядок надання паспорта відкритого літнього майданчика для провадження підприємницької діяльності є метою адміністративної послуги, Управління архітектури департаменту містобудування - виконавчим органом, який здійснює послугу.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009р. №2452 затверджено Порядок отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля обєктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, який регламентує набуття дозволів на розміщення літніх майданчиків лише біля стаціонарних закладів ресторанного господарства.
Ухвалою Львівської міської ради від 16.02.2012р. №1266 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 05.03.2009р. №2452», слова «дозвіл на встановлення відкритого літнього майданчика» замінено словами «паспорт відкритого літнього майданчика».
Як вірно встановлено судом пкершої інстанції, Розділом 4 згаданого Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що контроль за дотриманням цього Порядку покладено на районні адміністрації за місцем знаходження літнього майданчика, які, зокрема:
- здійснюють контроль відповідності фактично встановлених літніх майданчиків погодженим проектам;
- звертаються до субєктів підприємницької діяльності з вимогою щодо усунення порушень, що вказані в п.п. 4.2.9. п. 4.2. Порядку, у визначений термін, а у разі невиконання цієї вимоги, згідно абз. 1 п.п. 5.1.3. п. 5.1. розділу 5 Порядку, вносять подання управлінню архітектури департаменту містобудування про скасування паспорта;
- забезпечують демонтаж літніх майданчиків на підставі рішення суду з підстав та в порядку, згідно розділу 6 Порядку.
Разом з тим, питання скасування паспорта врегульовано Розділом 5 зазначеного Порядку. Зокрема, п. 5.1. Порядку передбачено, що паспорт скасовує управління архітектури департаменту містобудування до закінчення терміну дії: за письмовою заявою суб'єкта підприємницької діяльності; за поданням відповідних служб про виявлення грубих порушень під час експлуатації літнього майданчика (такими службами є: районні санітарно-епідеміологічні станції, що виявляють порушення санітарних вимог тощо); за поданням відповідних районних адміністрацій з підстав наявності: інформації про не приведення фактично встановлених літніх майданчиків до погоджених проектів впродовж термінів, встановлених для усунення виявлених відхилень, з дотриманням порядку, передбаченого п.п. 4.2.8. п.п. 4.2.10. п. 4.2. Порядку; інформації про несплату оренди протягом трьох місяців з дня закінчення терміну платежу, з дотриманням порядку, передбаченого п.п. 4.2.6. п.п. 4.2.7. п. 4.2. Порядку.
Аналіз наведених правових положень Порядку дає підстави колегії суддів апеляційного суду погодитися із висновком суду першої інстанції, що саме управління архітектури департаменту містобудування є єдиним органом, до компетенції якого віднесено скасування паспорта на встановлення літнього майданчика до закінчення його дії, згідно приводів, визначених п. 5.1. Порядку (письмова заява субєкта підприємницької діяльності, подання відповідних служб (районні санітарно-епідеміологічні станції, що виявляють порушення санітарних вимог тощо), подання відповідних районних адміністрацій), з підстав та в порядку, що викладені вище. При цьому, у разі якщо приводом для скасування паспорта до закінчення його дії є подання районної адміністрації, то підставами для скасування паспорта визначено лише наступні порушення:
- інформація про не усунення субєктом господарювання в період призупиненої дії паспорта у строк до 1 місяця всіх невідповідностей обєкта погодженому проекту, виявлених під час щорічної перевірки районним архітектором та працівником районної адміністрації (член комісії), які зафіксовані в відповідному акті перевірки з переліком; в такому разі управління архітектури департаменту містобудування приймає рішення про анулювання (скасування) паспорта до закінчення його дії;
- інформація про заборгованість більше ніж за 6 місяців (як наслідок, факт несплати оренди протягом трьох місяців з дня закінчення терміну платежу) по сплаті коштів за користування конструктивними елементами благоустрою для розміщення відкритих літніх майданчиків, по відповідному договору; в такому разі управління архітектури департаменту містобудування приймає рішення про анулювання (скасування) паспорта до закінчення його дії у формі листа (п.п. 4.2.10. п. 4.2. та п. 5.2. Порядку), яким повідомляє заявника, управління комунальної власності департаменту економічної політики та районну адміністрацію про факт анулювання (скасування) паспорта до закінчення його дії.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, приводами для прийняття оскаржуваного рішення Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради слугували: лист Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 16.03.2016р. №4-3408-25, звернення Ініціативної групи ГО «Кращий Сихів» від 22.02.2016р., зареєстроване відділом «Центр надання адміністративних послуг» за №2-3671-С-2401, та рішення комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові від 21.03.2016р. (протокол №9).
Судом встановлено, що у вказаному листі районної адміністрації, з покликанням на п. 5.1. Порядку, висловлено прохання до начальника Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради розглянути на черговому засіданні комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля обєктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності питання щодо скасування паспорта НОМЕР_1 відкритого літнього майданчика біля обєкта ресторанного господарства на АДРЕСА_1, виданого ФОП ОСОБА_4 Підставою для скасування паспорта визначає невиконання ФОП ОСОБА_4 п. 3.4. зазначеної ухвали щодо демонтажу літнього майданчика та вимог районної адміністрації щодо демонтажу елементів літнього майданчика після закінчення сезонного періоду.
Пунктом 3.4. Порядку, яким обгрунтовано оскаржуване рішення Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради і лист Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 16.03.2016р. №4-3408-25, передбачено, що після закінчення сезонного періоду суб'єкт підприємницької діяльності зобов'язаний забезпечити демонтаж літнього майданчика власними силами та за власний рахунок. В окремих випадках, за рішенням комісії, якщо літній майданчик не розташований на проїжджій частині вулиць пішохідної зони міста та не створює перешкод для механічного прибирання снігу, сміття, літні майданчики можуть не демонтовуватись. У цьому разі суб'єкт підприємницької діяльності сплачує орендну плату за користування елементами благоустрою впродовж року.
Враховуючи наведене, колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновком суду першої інстанції, що правовою підставою для скасування ФОП ОСОБА_4 паспорта до закінчення його дії Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради обрано порушення позивачем п. 3.4. Порядку - не демонтаж літнього майданчика по закінченні сезонного періоду з 01 листопада по 01 квітня.
Колегія суддів зазначає, що згадане порушення, в розумінні п. 5.1.3. Порядку, не розцінюється як підстава для скасування паспорта до закінчення його дії за поданням районної адміністрації. При цьому, судом першої інстанції вірно зазначено, що факт не демонтажу літнього майданчика по закінченні сезонного періоду, згідно приписів Порядку, має правомірним наслідком: застосування судової процедури демонтажу літнього майданчика за позовом районної адміністрації, а також, згідно п.п. 2.4.4. п. 2.4. Порядку, є підставою для відмови у наданні дозволу на влаштування літнього майданчика. Жодного іншого правового наслідку, в тому числі скасування паспорта до закінчення терміну його дії, згадане порушення немає.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, правові підстави, визначенні п.п. 5.1.3. п. 5.1. Порядку, для звернення районної адміністрації до управління архітектури департаменту містобудування станом на 16.03.2016р.(дата листа) були відсутні. У зв'язку з цим, лист Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 16.03.2016р. №4-3408-25 не може розцінюватись як законний привід для скасування позивачу паспорта на встановлення літнього майданчика до закінчення його дії.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, виявленими районною адміністрацією порушеннями, у відповідності до п.п. 4.2.9. п. 4.2. Порядку, є порушення, що виявленні комісією за участю районного архітектора та працівника районної адміністрації після встановлення літнього майданчика невідповідності встановленого літнього майданчика погодженому проекту. При цьому, за фактом виявлення вказаної невідповідності суб'єкту господарювання надається вимога в місячний строк усунути виявлені порушення, на цей час дія паспорта призупиняється, про що обовязково повідомляється суб'єкт господарювання (п. 4.2.10. п. 4.2. Порядку).
Колегія суддів апеляційного суду вважає безпідставними твердження Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради про невідповідності літнього майданчика ФОП ОСОБА_4 погодженому проекту, що, на думку відповідача, підтверджується актом від 29.03.2016р. комісійного огляду літнього майданчика за адресою: АДРЕСА_1, складеним за участю працівників районної адміністрації, ГО «Кращий Сихів» та мешканців сусідніх будинків, оскільки таке порушення не слугувало підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
Відтак, суд першої інстанціїх дійшов вірного висновку, що літній майданчик, встановлений ФОП ОСОБА_4, відповідає затвердженому проекту, жодних письмових приписів щодо приведення літнього майданчика до погодженого проекту до відома позивача в порядку, встановленому п. 4.2.4. Порядку, не доводилось, дія паспорта, згідно п.п. 4.2.9. Порядку, позивачу не призупинялась, у відповідності до п.п. 4.2.10. Порядку, позивач про цей факт не був повідомлений. Позивачем належним чином виконуються зобов'язання за договором від 16.04.2015р. №С-53-2015(П) на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, заборгованість за користування конструктивними елементами благоустрою у позивача перед управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради відсутня.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційного суду вважає, що рішення Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради №2401-998 від 11.04.2016р. «Про скасування сезонів паспорту на розміщення відкритого літнього майданчика на АДРЕСА_1» прийняте за відсутності для цього приводів та підстав, визначених Порядком, а тому підставно скасоване судом першої інстанції.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради на підставі рішення комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, утвореної Львівською міською радою, від 21.03.2016р. скасувало ФОП ОСОБА_4 паспорт за адресою АДРЕСА_1.
Однак, суд першої інстанції вірно зазначає, що повноваження комісії обмежуються підготовкою позитивних або негативних висновків щодо видачі паспорта відкритого літнього майданчика або прийняття рішення про не демонтаж літнього майданчика поза сезонним періодом з підстав та порядку, передбачених п. 3.4. Порядку.
На жоден інший нормативний документ, як на правове обгрунтування прийнятого рішення, комісія у своєму рішенні від 21.03.2016р. не покликається. Разом з тим, жодним іншим нормативним документом, в тому числі Порядком, не передбачено повноваження вказаної комісії вирішувати питання дострокового скасування дії паспорта на встановлення відкритого літнього майданчика.
Надене дає підстави колегії суддів погодитися із висновком суду першої інстанції, що комісія, утворена Львівською міською радою, з видачі дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків, діяла не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому вказане рішення визнно судом першої інстанції протиправним та скасовано правильно.
Враховуючи наведене, колегія суддів апеляційного суду погоджується із судом першої інстанції про підставність позовних вимог Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційних скарг Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради та Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради суттєвими не являються і не складають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 160 ч.3, ст. ст. 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційні скарги Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради та Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради залишити без задоволення, а постанову Галицького районного суду м. Львова від 16.08.2016р. по справі № 461/2773/16-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді В.М.Каралюс
А.М.Ліщинський
Повний текст ухвали виготовлений 27.01.2017 року.