23 січня 2017 року Справа № 876/8233/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Ліщинського А.М.,
при секретарі судового засідання: Нефедовій А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Старовижівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області. на постанову Ратнівського районного суду Волинської області від 10.10.2016р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Старовижівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,-
У вересні 2016р. ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача Старовижівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати призначеної їй пенсії згідно Закону України "Про державну службу"; зобов'язати пенсійний орган провести перерахунок призначеної їй пенсії згідно ст..37-1 Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідки про заробітну плату № С-53/14-38 від 04.08.2016р. у розмірі 90 відсотків без обмеження її максимального розміру.
Постановою Ратнівського районного суду Волинської області від 10.10.2016р. позов задоволено частково; визнано дії Старовижівского об'єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_2.у перерахунку пенсії неправомірними; зобов'язано Старовижівське об'єднане управління Пенсійного фонду з 01 вересня 2016 року здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до довідки №С-53/14-38 від 04 серпня 2016 року, виданої Головним управлінням статистики у Волинській області.
Не погоджуючись з даною постановою суду Старовижівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області оскаржило її подавши апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу", який набрав чинності з 10.12.2015р., скасовано статтю 37-1 Закону України № 3723-ІІ від 16.12.1993р. "Про державну службу". Також постановою КМ України № 1013 від 09.12.2015р. "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано п.4 постанови КМ України № 865 від 31.05.2000р. "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким визначено механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".
Окрім цього, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 02.03.2015р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015р. скасовані норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу" та ін. Тобто, з 01.06.2015р. раніше призначені пенсії згідно Закону України "Про державну службу" не перераховуються.
Апелянт просив розгляд справи проводити без участі його представника.
03.01.2017р. на адресу суду від апелянта ОСОБА_2 надійшло клопотання про розгляд справи без її участі.
Відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_2. перебуває на обліку в Старовижівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області. (а.с. 10)
23.07.2016р. позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок призначеної їй пенсії у зв'язку із збільшенням посадових окладів згідно постанови КМ України № 1013 від 09.12.2015р. "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" на підставі довідки № с-53/14-38 від 04.08.2016р. про заробітну плату.
Відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку її пенсії, оскільки відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу", через що, починаючи з 01.06.2015р., раніше призначені пенсії відповідно до згаданого Закону не перераховуються.
Згідно з частиною другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно з частиною п'ятою статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії) За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно із статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії Кабінет Міністрів України 31 травня 2000 року прийняв постанову № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії", згідно з пунктами 4 та 5 якої, в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", за винятком працюючих, визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
В подальшому вказані правові норми зазнали змін як щодо права особи на отримання пенсії, так і щодо її розміру у відсотках до заробітку та порядку її призначення та перерахунку.
Так, з 01 січня 2015 року стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року була чинною в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України", згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 змін, що вносились до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності 15 грудня 2015 року, у постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії" пункт 4 виключено, абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Відтак, з 01 січня 2015 року в Законі № 3723-XII, а з 15 грудня 2015 року в постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії" відсутні норми, які б регламентували умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям.
Окрім цього, з 01 травня 2016 року набрав чинності новий Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), яким встановлено інші правила щодо пенсійного забезпечення державних службовців.
Зокрема, згідно із статтею 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який не містить норм щодо перерахунку пенсій, аналогічних тим, що втратили чинність.
Окрім цього, 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIII (далі - Закон № 213-VIII), пунктом п'ятим Прикінцевих положень якого передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року.
Оскільки Закон № 213-VIII чинний, а до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року.
Враховуючи наведене вище, оцінюючи в сукупності обставини справи колегія суддів приходить до переконання про те, що заявлений позов є безпідставним та необґрунтованим, через що задоволенню не підлягає.
Таким чином, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні заявленого позову, з вищевикладених мотивів.
Керуючись статтями 160 ч.3, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Старовижівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області задоволити.
Постанову Ратнівського районного суду Волинської області від 10.10.2016р. у справі №166/1066/16-а скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_2 до Старовижівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді О.І.Довга
А.М. Ліщинський
Повний текст постанови виготовлено 25.01.2017р.