Справа № 875/69/16
Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
Іменем України
24 січня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С,
суддів: Желтобрюх І.Л., Файдюка В.В.,
при секретарі: Кривді В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_2, третя особа, що не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» про примусове відчуження частини земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності, -
23 листопада 2016 року Макарівська районна державна адміністрація Київської області звернулася до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа, що не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго», в якому просить:
1. Примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки площею 0,0363 га, що перебуває у власності ОСОБА_2, яке посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 02.08.2007 року, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010733000224 та знаходиться на території Нежиловицької сільської ради Макарівського району Київської області (загальна площа земельної ділянки 4,0000 га, кадастровий номер НОМЕР_1, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: сади, в тому числі:
- частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0121 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: сади, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_3, вартість якої становить 4 356 (чотири тисячі триста п'ятдесят шість) грн. 00 коп.;
- частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0121 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: сади, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_4, вартість якої становить 4 356 (чотири тисячі триста п'ятдесят шість) грн. 00 коп.;
- частина 3 земельної ділянки: площа - 0,0121 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: сади, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_5, вартість якої становить 4 356 (чотири тисячі триста п'ятдесят шість) грн. 00 коп.;
із повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в установленому законодавством порядку, у розмірі 13 068,00 грн. (тринадцять тисяч шістдесят вісім грн. 00 коп.) шляхом перерахування Макарівською районною державною адміністрацією Київської області коштів на зазначений ОСОБА_2 банківський рахунок або внесенням цих коштів на депозит нотаріальної контори в порядку, встановленому законом після набрання постановою суду законної сили;
2. Виділити із земельної ділянки, загальною площею 4,0000 га, що перебуває у власності ОСОБА_2 за технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки, в окремі земельні ділянки, із яких: земельна ділянка площею - 3,9637 га - залишається у власності ОСОБА_2; земельна ділянка загальною площею 0,0363 га відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності, із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку;
3. Зобов'язати ОСОБА_2 звільнити частину земельної ділянки, площею - 0,0363 га, що примусово відчужується з мотивів суспільної необхідності у державну власність, протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня набрання постановою суду законної сили.
Оскільки на даний час відповідач згоди на викуп для суспільних потреб частини земельної ділянки не надає, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, клопотань про перенесення розгляду справи не подали.
Відповідно до частини 9 статті 183-1 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Виходячи з вимог частини 9 статті 183-1 КАС України, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду вважає за можливе розглядати справу у відсутності представника відповідача.
Перевіривши матеріали справи, доводи позовної заяви, заслухавши осіб, що з'явились в судове засідання, колегія суддів вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача та присутніх учасників процесу, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що подана позовна заява Макарівської районної державної адміністрації Київської області підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Статтею 41 Конституції України визначено, що, примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановленим законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості.
Відповідно до статті 147 Земельного кодексу України підстави та порядок примусового відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності визначаються законом.
Правові, організаційні та фінансові засади регулювання суспільних відносин, що виникають у процесі відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності визначені Законом України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» (далі - Закон, Закон № 1559-VІ).
За змістом статті 1 цього Закону примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності - перехід права власності на земельні ділянки, інші об'єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, до держави чи територіальної громади з мотивів суспільної необхідності за рішенням суду; суспільна необхідність - обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади виключна необхідність, для забезпечення якої допускається примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, у встановленому законом порядку.
Відповідно ч. 4 статті 4 Закону викуп земельних ділянок для суспільних потреб, примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності здійснюються як виняток з дотриманням вимог екологічної безпеки, із забезпеченням подальшого раціонального використання земельних ділянок, у разі якщо об'єкти, визначені у статтях 8 і 9 цього Закону, можна розмістити виключно на земельних ділянках, що відчужуються.
Згідно статті 7 Закону органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, мають право викупу земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для таких суспільних потреб як будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто-, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації.
Рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для суспільних потреб, визначених частиною першою цієї статті, органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування приймають на підставі генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, матеріалів погодження місця розташування таких об'єктів проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та іншої документації із землеустрою, затверджених в установленому законодавством порядку.
Згідно з розпорядження КМ України №436-р від 27 липня 2006 року затверджено план заходів на 2006-2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року передбачено будівництво об'єкта «Лінії електропередачі 750 кВ для видачі потужностей Рівненської та Хмельницької атомних електростанцій: ПЛ 750 кВ Рівненська АЕС - Київська з розширенням ПС 750 кВ «Київська» та заходами ПЛ 750 кВ, до с кладу якого входить будівництво заходів повітряної лінії електропередачі напругою 750 кВ Рівненська АЕС - Київська (далі ПЛ 750 кВ Рівненська АЕС - Київська).
Замовником проектування та будівництва магістрального лінійного енергооб'єкта, будівництво якого обумовлено загальнодержавними інтересами є ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго».
В установленому законом порядку ДП «НЕК «Укренерго» були оформлені матеріали вибору місця розташування земельних ділянок для розміщення ПЛ 750 кВ Рівненська АЕС - Київська, (у т.ч. оформлено матеріали погодження місця розташування енергооб'єкта на земельних ділянках, які перебувають у приватній власності згідно з вимогами статті 151 ЗК України), погоджено місце розташування лінійного енергооб'єкта, розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго» для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування повітряної лінії електропередачі напругою 750 кВ Рівненська АЕС - Київська на території Рівненської, Житомирської та Київської областей.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок розроблено та погоджено у встановленому законом порядку з проходженням експертизи Держземагенством України від 26.07.2012 року №459-12.
16 лютого 2015 року Київська обласна державна адміністрація прийняла розпорядження № 42 «Про заходи щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, з подальшим їх наданням у постійне користування державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Зазначеним розпорядженням доручено Макарівській районній державній адміністрації у визначеному законодавством порядку вжити заходів щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності (згідно з додатком до розпорядження Київської ОДА), з метою подальшого їх надання у постійне користування державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування повітряної лінії електропередачі напругою 750 кВ ПЛ 750 кВ Рівненська АЕС - Київська.
На виконання цього розпорядження Макарівська районна державна адміністрації прийняла розпорядження від 23 листопада 2015 року №441 «Про викуп або примусове відчуження земельних ділянок які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, з подальшим наданням цих земельних ділянок у постійне користування державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» із зміною їх цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування повітряної лінії електропередачі напругою 750 кВ ПЛ 750 кВ Рівненська АЕС - Київська.
До складу земельних ділянок, які підлягають викупу для суспільних потреб або примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності відноситься відноситься частина земельної ділянки площею 0,0363 га, в тому числі: частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0121 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: сади, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_3; частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0121 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: сади, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_4; частина 3 земельної ділянки: площа - 0,0121 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: сади, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_5, що належить на праві власності ОСОБА_2 та знаходиться на території Нежиловицької сільської ради Макарівського району Київської області.
Згідно інформації Державного земельного кадастру загальна площа вказаної земельної ділянки становить 4,0000 га, кадастровий номер НОМЕР_1; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства, угіддя: сади.
Частина земельної ділянки, що підлягає викупу для суспільних потреб або примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності з подальшим наданням (передачею) її у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго» для розміщення, ПЛ 750 кВ Рівненська АЕС - Київська підтверджується проектом землеустрою та кадастровим номером земельної ділянки.
Відповідно до ч.1 статті 15 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» (надалі - Закон N 1559-VI) у разі неотримання згоди власника земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з викупом цих об'єктів для суспільних потреб зазначені об'єкти можуть бути примусово відчужені у державну чи комунальну власність лише як виняток з мотивів суспільної необхідності і виключно під розміщення, у тому числі об'єктів національної безпеки і оборони; лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, магістральних трубопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, допускається, як виняток, з мотивів суспільної необхідності лише в разі, якщо будівництво зазначених у частині першій цієї статті об'єктів передбачається здійснити із застосуванням оптимального варіанта з урахуванням економічних, технологічних, соціальних, екологічних та інших чинників.
Відповідно до ч.1 статті 16 Закону N 1559-VI орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що прийняв рішення про відчуження земельної ділянки, у разі недосягнення згоди з власником земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, щодо їх викупу для суспільних потреб відповідно до розділу II цього Закону звертається до адміністративного суду із позовом про примусове відчуження зазначених об'єктів.
Вимога про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, відповідно до ч.2 статті 16 Закону N 1559-VI підлягає задоволенню у разі, якщо позивач доведе, що будівництво, капітальний ремонт, реконструкція об'єктів, під розміщення яких відчужується відповідне майно, є неможливим без припинення права власності на таке майно попереднього власника.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач згоди на викуп для суспільних потреб частини земельної ділянки не надає.
Відповідно до Звітів про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (її частини) загальною площею 0,0121 га, що підлягає викупу (або відчуженню) для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, яка перебуває у власності ОСОБА_2 з подальшим наданням цієї земельної ділянки у постійне користування державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування ПЛ 750 кВ Рівненська АЕС - Київська на території Ніжиловицької сільської ради Макарівського району Київської області, проведеного в порядку передбаченому статтею 5 Закону 1559-V, вартість земельних ділянкок, що підлягають ОСОБА_2, станом на 08 вересня 2016 року відповідно становлять 4356 (чотири тисячі триста п'ятдесят шість) грн. 00 коп. за кожну, що в загальній сумі складає - 13 068,00 (тринадцять тисяч шістдесят вісім) грн. 00 коп.
Відповідач був повідомлений в порядку статті 10 Закону N 1559-VI про прийняте рішення щодо викупу земельної ділянки.
Колегія суддів вважає, що позивачем доведена суспільна необхідність у примусовому відчуженні земельної ділянки, оскільки йдеться про будівництво повітряної лінії електропередачі, проведення якої є неможливим без припинення права власності на вищезазначену земельну ділянку.
Згідно ч. 5 статті 5 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» у разі якщо власник виступає проти відчуження свого нерухомого майна за оцінкою, проведеною суб'єктом оціночної діяльності, визначеним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, він може залучити іншого суб'єкта оціночної діяльності для визначення вартості нерухомого майна чи проведення рецензування звіту з оцінки такого майна. У цьому разі витрати на виконання таких послуг несе власник майна.
Заперечень щодо визначеного розміру вартості земельної ділянки відповідач до суду не надав, як не надав заперечень щодо позовних вимог.
Враховуючи наявність обставин, якими закон обумовлює можливість прийняття судом рішення про примусове відчуження у державну власність з мотивів суспільної необхідності земельної ділянки, що належить на праві власності відповідачу, а також з урахуванням встановлених у справі обставин та досліджених судом доказів, судова колегія приходить до висновку про задоволення позовних вимог Макарівської районної державної адміністрації Київської області.
Виходячи з вимог ч.5 статті 183-1 КАС України, колегія суддів вважає за необхідне ухвалити постанову відповідно до якої позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до статті 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 158-163, ч. 3 ст.160, 167, 183-1, 186 КАС України суд,
Адміністративний позов Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_2, третя особа, що не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» про примусове відчуження частини земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності - задовольнити.
Примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки площею 0,0363 га, що перебуває у власності ОСОБА_2, яке посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 02.08.2007 року, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010733000224 та знаходиться на території Нежиловицької сільської ради Макарівського району Київської області (загальна площа земельної ділянки 4,0000 га, кадастровий номер НОМЕР_1, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: сади, в тому числі:
- частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0121 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: сади, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_3, вартість якої становить 4 356 (чотири тисячі триста п'ятдесят шість) грн. 00 коп.;
- частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0121 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: сади, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_4, вартість якої становить 4 356 (чотири тисячі триста п'ятдесят шість) грн. 00 коп.;
- частина 3 земельної ділянки: площа - 0,0121 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: сади, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_5, вартість якої становить 4 356 (чотири тисячі триста п'ятдесят шість) грн. 00 коп.;
із повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в установленому законодавством порядку, у розмірі 13 068,00 грн. (тринадцять тисяч шістдесят вісім грн. 00 коп.) шляхом перерахування Макарівською районною державною адміністрацією Київської області коштів на зазначений ОСОБА_2 банківський рахунок або внесенням цих коштів на депозит нотаріальної контори в порядку, встановленому законом після набрання постановою суду законної сили.
Виділити із земельної ділянки, загальною площею 4,0000 га, що перебуває у власності ОСОБА_2 за технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки, в окремі земельні ділянки, із яких: земельна ділянка площею - 3,9637 га - залишається у власності ОСОБА_2; земельна ділянка загальною площею 0,0363 га відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності, із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку.
Зобов'язати ОСОБА_2 звільнити частину земельної ділянки, площею - 0,0363 га, що примусово відчужується з мотивів суспільної необхідності у державну власність, протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня виплати ОСОБА_2 грошових коштів у сумі 13 068,00 (тринадцять тисяч шістдесят вісім) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Вищого адміністративного суду України протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування ч. 3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий Я.С. Мамчур
Судді І.Л. Желтобрюх
В.В. Файдюк
Повний текст складено 27.01.2017 р.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Желтобрюх І.Л.
Файдюк В.В.