Постанова від 20.10.2008 по справі 2-а-4133/08

справа № 2-а- 4133/08

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2008 року 11 год. 55 хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд

в складі головуючого Боймиструка С.В.

за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В.

позивача не з'явилася

представника відповідача Вітошка Ю.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації про стягнення разової грошової допомоги до п'ятого травня в сумі 1163 грн. за 2007 рік та в сумі 1163 грн. за 2008 рік,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1, звернувшись до суду вказує, що має право на пільги встановлені законодавством України, як учасник війни, що підтверджується посвідченням серія Д № 440805, виданого Управлінням праці та соціального захисту Рівненської райдержадміністрації 12 лютого 2004 року.

Відповідно до ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня вона має право на разову грошову допомогу, як учасник війни в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.

В 2007 році їй було виплачено вказану допомогу в розмірі 50 гривень, в 2008 році - 60 гривень.

Позивач вказує, що відповідач не доплатив їй щорічну разову допомогу до 5 травня за 2007 рік - 1163 грн. та за 2008рік - 1163 грн.

Посилаючись на ст.14 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та ст.8, 22, 64 Конституції України, рішення Конституційного суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, позивач просить позов задовольнити і стягнути з відповідача недоплачену щорічну разову допомогу за 2007 рік - 1163 грн. та за 2008 рік - 1163 грн.

В судове засідання позивач не з'явилася, надіслала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.

Представник Управління праці та соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації , в важає, що позов не підлягає до задоволення, оскільки ст. 95 Конституції України встановлює, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільові спрямування цих видатків.

Органи праці не можуть змінити ці видатки.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року по справі №1-29/2007 положення ст.29 Закону України "Про Державний бюджет України" на 2007 рік (зазначеною статтею встановлені розміри щорічної разової допомоги) визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення, тобто з 9 липня 2007 року.

Виходячи з цього, на момент виплати щорічної разової грошової допомоги - до 5 травня, ст.29 Закону України "Про Державний бюджет України" на 2007 рік була чинною і допомога виплачена в розмірі, встановленому зазначеною статтею. Зворотної сили Рішення Конституційного Суду не має.

Бюджетним Кодексом України (п.2 ст. 4) встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу України положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині в якій вони не суперечать положенням Конституції України цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.

Виплата допомоги профінансована за рахунок коштів Державного бюджету в розмірах встановлених ст. 29 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік".

Допомога в розмірах зазначених в Законі України про Державний бюджет України на 2007 рік та 2008 рік позивачу виплачена, тому просить в задоволенні позову відмовити .

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення...

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

На думку суду, позивачем не доведено ті обставини на яких ґрунтується його позов, а відповідачами доказана правомірність своїх дій, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Відповідно до ст.8 Конституції України вона має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Згідно ч. 2 ст.95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь - які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (зі змінами, внесеними відповідно до пп. "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»), щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008.

Відповідно до ст.8 Конституції України вона має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Згідно ч. 2 ст.95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь - які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Як вбачається з Законів України «Про державний бюджет України на 2007 рік», «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», видатки держави на фінансування виплат в розмірах зазначених в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - не передбачено.

Хоч рішеннями Конституційного суду від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, від 22.05.2008р. №10-рп/2008 положення, якими обмежувались зазначені вище виплати у 2007, 2008 роках, визнано такими, що не відповідають Конституції України, однак на думку суду, це не тягне за собою автоматичне здійснення таких виплат, оскільки в бюджеті не має відповідного фінансування.

Відповідно до ч.2 ст. 4 Бюджетного Кодексу України, при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.

Змін до Законів України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в частині видатків на загальносуспільні потреби передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не внесено.

Отже, оскільки, таких коштів на адресу відповідача з Державного бюджету України не надійшло, то підстав стягувати з них зазначеної позивачем суми - немає.

Таким чином дії відповідача відповідали вимогам чинного законодавства України на момент виплати позивачу разової грошової допомоги і правомірними не можуть бути визнані. В цій частині позовні вимоги позивача є необґрунтованими.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (зі змінами, внесеними відповідно до пп. "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік і «Про державний бюджет України на 2007 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»), щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Як вбачається з Законів України «Про державний бюджет України на 2007 рік», «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», видатки держави на фінансування виплат в розмірах зазначених в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - не передбачено.

Хоч рішеннями Конституційного суду від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, від 22.05.2008р. №10-рп/2008 положення, якими обмежувались зазначені вище виплати у 2007, 2008 роках, визнано такими, що не відповідають Конституції України, однак на думку суду, це не тягне за собою автоматичне здійснення таких виплат, оскільки в бюджеті не має відповідного фінансування.

Відповідно до ч.2 ст. 4 Бюджетного Кодексу України, при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.

Змін до Законів України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в частині видатків на загальносуспільні потреби передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не внесено.

Отже, оскільки, таких коштів на адресу відповідачів з Державного бюджету України не надійшло, то підстав стягувати з них зазначеної позивачем суми - немає.

Таким чином дії відповідачів відповідали вимогам чинного законодавства України на момент виплати позивачу разової грошової допомоги і протиправними не можуть бути визнані та й коштів на адресу відповідача з Державного бюджету України не надходило для перерахунку вказаної допомоги, то підстав стягувати з них зазначеної позивачем суми - немає, оскільки вони не є розпорядниками коштів, а лиш здійснюють фізично ці виплати після надходження зазначених коштів з бюджету.

Крім того, позивачем пропущено встановлений ст.99 КАС України річний термін на звернення до суду, щодо вимог про стягнення допомоги, підстав для його поновлення суд не вбачає.

Керуючись статтями 160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації щодо :

- визнання протипраними дії Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги у 2007 та 2008 роках;

- стягнення разової грошової допомоги до п'ятого травня в сумі 1163 грн. за 2007 рік та в сумі 1163 грн. за 2008 рік - відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий С.В.Боймиструк