справа № 2-а-3467/08
17 вересня 2008 року 14 год. 10 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд
під головуванням судді Боймиструка С.В.
за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В.
позивача ОСОБА_1.
представника відповідача Требика В.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Кузнецовську про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій,
Позивач - ОСОБА_1, звернувшись з позовом до суду просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовськ щодо відмови в нарахуванні та виплаті їй підвищення до пенсії за минулі періоди, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовськ починаючи з липня 2008 року призначити та виплачувати їй щомісячно та довічно підвищення до пенсії за віком в сумі 179,20 грн. та стягнути борг з підвищення до пенсії за минулі періоди в сумі 6 716 грн. 96 коп.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала в повному обсязі та пояснила, що вона являється постраждалою від наслідків аварії на ЧАЕС (4 кат.). У травні 2004 року їй була призначена пенсія за віком на пільгових умовах. Заробітна плата для нарахування пенсії складає 1 279 грн. 95 коп. Зазначила, що має стаж роботи 29 років 9 місяців 1 день. За понаднормований стаж роботи понад 20 років їй згідно з ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», була призначена надбавка до пенсії в сумі 42,12 грн. 28.03.2008 року вона звернулася з заявою до відповідача про нарахування та виплату підвищення до пенсії, передбаченого ч.2 ст. 56 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак в задоволенні заяви їй було відмовлено. Вважає дану відмову безпідставною та незаконною. Просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав, надав суду письмові заперечення в яких зазначив, що Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, стаття 55 регулює умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, із зменшенням пенсійного віку залежно від наявності відповідної категорії. При цьому призначення та виплата пенсії потерпілим від Чорнобильської катастрофи проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не за нормами Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». ОСОБА_1 вперше пенсія була призначена з 23.03.2008 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та цілком законно призначено підвищення до пенсії за понаднормований стаж відповідно до ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовськ вважає цілком правомірними. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши учасників процесу , повно і всебічно дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду, представником відповідача правомірність своїх дій доказана повністю.
Відповідно до ст.5 ЗУ«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Також зазначено, що виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат …
ОСОБА_1 пенсія була призначена з 28.03.2008 року згідно з ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зазначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частині.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008 року з 01.07.2008 року мінімальний розмір пенсії за віком становить 544,00 грн. Розмір пенсії обчислений відповідно до ст.27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 469 грн. 08 коп., тобто менше ніж мінімальний розмір пенсії за віком.
Таким чином доплата до пенсії за понаднормовий стаж ОСОБА_1. становить 469,08 грн. * 10 % = 46,91 грн., оскільки стаж роботи позивача становить 30 років.
Щодо посилання позивача на ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вище вказаний Закон визначає право виходу на пенсію в повному розмірі за умови, якщо громадяни віднесені до відповідних категорій, мають стаж роботи не менше як: чоловіки - 20 років , жінки - 15 років. Тобто даною нормою закону передбачаються пільги щодо обчислення стажу роботи , а не виплат підвищення до пенсій.
За наведених обставин позовні вимоги не підтверджені належними та допустимими доказами та не підлягають до задоволення.
Оскільки позивачем не надано доказів понесення судових витрат, то підстав для застосування ст.94 КАС України у суду не має.
Керуючись ст.160-163 КАС України, суд,-
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Кузнецовську:
- про визнання дії управління Пенсійного фонду України у м. Кузнецовську - протиправними;
- про зобов'язання управління Пенсійного фонду України у м. Кузнецовську починаючи з липня 2008 року призначити та виплачувати щомісячно та довічно підвищення до пенсії ОСОБА_1 в сумі 179 грн.20 коп.;
- про стягнення на користь ОСОБА_1 боргу з підвищення до пенсії за минулий період в сумі 6 716 грн. 96 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий С.В. Боймиструк