справа № 2-а- 3393/08
13 жовтня 2008 року 19 год. 50 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд
в складі головуючого: судді Боймиструка С.В
суддів Шевчук С.М.
Юрчука М.І.
за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В.
позивача не з'явилася
представників відповідачів не з'явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України та до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій, -
Позивач - ОСОБА_2, звернулась з позовом до Міністерства фінансів України, Міністерства праці та соціальної політики України та до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання дій протиправними щодо ненарахування та невиплати їй щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст.62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з липня по грудень 2007 року та стягнути з відповідачів вказану допомогу в розмірі 2166 грн. 12 коп.
Позивач у судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задоволити.
Відповідач - представник Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради у судове засідання не з'явилася, надіслала суду заяву про розгляд справи у її відсутності. У письмових запереченнях проти позову, посилаючись на ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, ст. 95 Конституції України, ст. 4 Бюджетного кодексу України, вказує, що позивачці допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася в розмірах, передбачених чинним законодавством; видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законом про Державний бюджет України; положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Закону про Державний бюджет України. Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради забезпечує виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України в законі про Державний бюджет на відповідний рік. Просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідач - Представник Міністерства праці та соціальної політики України у судове засідання не з'явився, надіслав суду письмові заперечення аналогічного змісту з посиланням на ті ж норми Закону, що і представник Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради.
Просить справу розглядати без їх участі.
Відповідач - Представник Міністерства фінансів України у судове засідання не з'явився, заяв по справі чи заперечень на позов не надіслав, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку.
Повно і всебічно дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково з таких підстав.
ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.11).
Відповідно до ст. 13 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно із довідкою Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому № 486 від 01.07.2008 року (а.с.12), позивачу, починаючи з липня 2007 року щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася в розмірі, передбаченому Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми » передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007 року.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений також Постановою КМ України від 11.01.2007 року №13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”. Крім того, вказаною постановою призупинено дію абзацу першого п.22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМ України від 27.12.2007 року №1751, якою передбачався розмір вказаної допомоги на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Відповідно до ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Суд приходить до висновку, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року №13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми” є підзаконними нормативно-правовим актом, а тому, застосуванню підлягає положення ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” .
Відповідно до ст. 5 вказаного Закону, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Таким чином, до повноважень Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради належить нарахування та виплата позивачу щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Позовні вимоги до вказаних Міністерств про зобов'язання їх нарахувати та виплатити позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є необґрунтованими та не підлягають до задоволення за їх безпідставністю.
Дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року слід визнати неправомірними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.
Статтею 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу на місяць для дітей віком до 6 років становить: з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Загальна сума заборгованості по виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудень 2007 року становить 2053 грн. 28 коп.
Керуючись статтями 160-163 КАС України, суд,
Позов задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_2 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому нарахувати та виплатити ОСОБА_2 недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі 2053 грн. 28 коп. , що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
В позові до Міністерства фінансів України та до Міністерства праці та соціальної політики України - відмовити, за безпідставністю позовних вимог.
Присудити до стягнення з Державного бюджету України на користь позивача, понесені нею судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий:
судді: