Постанова від 11.08.2008 по справі 2-а-2807/08

справа № 2-а- 2807/08

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2008 року 18 год. 05 хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд

в колегіальному складі під головуванням судді: Боймиструка С.В

суддів: Юрчук М.І.

Шевчук С.М.

за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В.

позивача ОСОБА_2

представника відповідача Липка Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Міністерства фінансів України, Міністерства праці та соціальної політики України та до Управління праці та соціального захисту населення Рівненського місьвиконкому про стягнення заборгованості в сумі 1 982 грн. 60 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_2, звернулась з позовом до Міністерства фінансів України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державного казначейства України та до Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міського виконавчого комітету про визнання дій відповідачів щодо не нарахування та невиплати їй щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст.62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з липня по грудень 2007 року та зобов'язання відповідачів нарахувати та виплатити вказану допомогу в розмірі 1 982 грн. 52 коп. В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просить їх задоволити.

Представник Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому в судовому засіданні позов не визнав та надав суду пояснення зазначивши, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці була призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Позивачу допомога по догляду за дитиною була виплачена у розмірах, передбачених Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, а відповідно до ст.95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Законом України про державний бюджет на 2008 рік не передбачені кошти на виплату допомоги за попередні роки. Просить у задоволенні позову відмовити.

Представники Державного казначейства України, Міністерства фінансів України та Міністерства праці та соціальної політики України в судове засідання не з'явились, заяв по справі чи заперечень на позов не подали, хоч належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи.

Заслухавши учасників процесу , повно і всебічно дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково з таких підстав.

ОСОБА_2 є працюючою та з 05 вересня 2006 року перебуває у відпустці по догляду за дитиною ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5,6).

Позивач є застрахованою, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому, яке здійснює нарахування та виплату позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і на неї не поширюється дія Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на який посилається позивачка, а Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, який суд вважає за необхідне застосувати захищаючи інтереси позивачки.

Відповідно до ст. 43 згаданого Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом . Дію статті 43 зупинено на 2007 рік - згідно із Законом України від 19.12.2006 р. N 489-V “Про Державний бюджет України на 2007 рік”.

Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми » передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 9 липня визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56, пункту 7 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56, пункту 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений також Постановою КМ України від 11.01.2007 року №13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”. Однак, вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.

Таким чином, при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих осіб, застосовується розмір допомоги, визначений ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.

Однак, цей Закон не визначив, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зважаючи на обумовлене, суд, виходячи з положень ч. 7 ст. 9 КАС України, застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а саме ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно із довідкою управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому № 220 від 25.03.2008 року (а.с.6), позивачу, починаючи з липня 2007 року щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася в розмірі, передбаченому Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», що є значно меншим від розміру допомоги, визначеного ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”

Відповідно до ч.1 Постанови КМ України від 16.01.2007 року №32 “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку”, в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, призначається, а в ІІ-ІV кварталах і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.

Таким чином, позовні вимоги до вказаних Міністерств про зобов'язання їх нарахувати та виплатити позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є необґрунтованими та не підлягають до задоволення за їх безпідставністю.

Стосовно ж Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міського виконавчого комітету, то як вбачається із змісту вищенаведеної норми Постанови, до повноважень вказаного відповідача належить нарахування та виплата позивачу щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ст. 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.

А відтак, дії Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” , що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” за період з липня 2007 року по грудень 2007 року слід визнати протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.

Статтею 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу на місяць для дітей віком до 6 років становить: з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Детальний розрахунок суми заборгованості (недоплати) по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, наведений в розрахунку суми заборгованості, що поданий позивачем (а.с.11), вказує на те, що нею безпідставно враховано 8 днів в липні, а тому дійсна сума становить 1848 грн. 18 коп. та підлягає до задоволення.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати противоправними дії Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому щодо ненарухавання та невиплати ОСОБА_2 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім"ям з дітьми" в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст.62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" за період з 09 липня по грудень 2007 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому нарахувати та виплати ОСОБА_2 недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім"ям з дітьми" в розмірі 1848,18 грн., що обчислений з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст.62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" за період з 09 липня по грудень 2007 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Присудити до стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2, понесені нею судові витрати в сумі 17 грн. 91 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий: підпис

судді: підпис підпис

Постанова законної сили не набрала.

Суддя С.В. Боймиструк