справа № 2-а- 2330/08
19 травня 2008 року 10 год. 45 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд
під головуванням судді Боймиструка С.В.
за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В.
позивача ОСОБА_1
представників відповідачів Красовського В.Б.
Гуменюк І.О.
Видрак Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про визнання дій відповідачів протиправними та стягнення заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 3001 грн. 61 коп.
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримала в повному обсязі та пояснила, що має дитину ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ст.43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Рішення Конституційного суду України від 09.07.2002007 року №6-рп/2007, просить стягнути з відповідача недоплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік в сумі 3838,46 грн.
Представник Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації позов не визнала та надала суду письмові заперечення в яких зазначила, що згідно ч.2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Таким чином, норми, які вводяться законом про Державний бюджет, діють протягом бюджетного року, є безумовними та пріоритетними відносно інших законів.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу та закону про Державний бюджет України.
Пунктом 20 ст. 2 Бюджетного кодексу України визначено, що закон про Державний бюджет України - закон, який затверджує повноваження органам державної влади виконувати Державний бюджет України протягом бюджетного періоду. Відповідно до ст. З Бюджетного кодексу України "бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року".
Законом про Державний бюджет України на 2008 рік не передбачені кошти на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за попередній період.
Крім того, ч.10 ст.78 Бюджетного кодексу України визначено, що "після введення в дію закону про Державний бюджет України органам державної влади та їх посадовим особам забороняється приймати рішення, що призводять до виникнення нових бюджетних зобов'язань місцевих бюджетів, які не забезпечені бюджетними асигнуваннями, без визначення джерел коштів, виділених державою для виконання цих зобов'язань". Просить в задоволенні позову відмовити.
Представник Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області позов не визнала та дала аналогічні пояснення.
Заслухавши учасників процесу, повно і всебічно дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково з таких підстав.
ОСОБА_1 на данний час перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації, де отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Дитина позивача - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5).
Відповідно до ч.1 Постанови КМ України від 16.01.2007 року №32 “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку”, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня призначається, а в ІІ-ІV кварталах і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Відповідно до ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом .
Як вбачається із матеріалів справи, позивач відповідно до положень Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми » має право на пільги відповідно до вимог цього Закону, а саме на отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно із довідкою управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації від 17.03.2008 року (а.с.6), позивачу, починаючи з квітня 2007 року щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася в розмірі, передбаченому Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік».
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми » передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", за якою щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, який дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
За таких обставин, відповідач повинен нарахувати та виплатити позивачу щомісячну грошова допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 09.07.2007 року.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу на місяць для дітей віком до 6 років становить: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений і Постановою КМ України від 11.01.2007 року №13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”. Крім того, вказаною постановою призупинено дію абзацу першого п.22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМ України від 27.12.2007 року №1751, якою передбачався розмір вказаної допомоги на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Відповідно до ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Суд приходить до висновку, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року №13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми” є підзаконними нормативно-правовим актом, а у разі виникнення колізії між її нормами та нормами Закону, застосуванню підлягають положення закону.
Таким чином, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року до нарахування позивачу підлягає розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (з урахуванням сум, що отримані позивачем) в сумі 1880,22 грн., яка розраховується наступним чином:
- з 09.07.2007 року по 31.07.2007 року - прожитковий мінімум для дітей до 6 років становив 463 грн., розмір вказаної допомоги за 23 дні липня 2007 року становить 343,52 грн.;
- з 01.08.2007 року по 30.09.2007 року (2 місяці) - прожитковий мінімум для дітей до 6 років становив 463 грн., розмір вказаної допомоги становить 463 грн. щомісяця, тобто 926 грн.
- з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року - прожитковий мінімум для дітей до 6 років становив 470 грн., розмір вказаної допомоги становить 470 грн. щомісяця, що в сумі становить 1410 грн.
Позивач за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року отримав 760,25 грн.
Таким чином, сума заборгованості становить: 343,52 грн. + 926 грн. + 1410 грн. - 799,30 = 1880,22 грн.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково, а саме слід присудити до стягнення Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 1880,22 грн .
В решті позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність та не реагування Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області на вимоги ОСОБА_1 про перерахунок та доплату недоотриманої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області провести перерахунок та доплату ОСОБА_1 недоотриманої суми державної допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, до досягнення ним трьохрічного віку у відповідності до ЗУ « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» починаючи з 9 липня 2007 року.
В іншій частині позовних вимог та вимог до Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - відмовити, за безпідставністю позовних вимог.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: