Справа № 2а-277/09/1770
29 квітня 2009 р.
15год. 45хв.
м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Боймиструка С.В. за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: не з"явився,
відповідача: представник не з"явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
ОСОБА_1
до
Управління праці та соціального захисту населення Гощанської РДА
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій , -
Позивач -ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснення нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року в сумі 1933 грн. 61 коп. Позивач у судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи без її участі.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області в судове засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення, в яких вказує на пропущення позивачем строку звернення до суду та зазначає, що бюджетний період, за який позивач просить стягнути недоплачену допомогу закінчився, а Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не передбачені кошти на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за попередні бюджетні періоди. Посилаючись на Закон України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. 95 Конституції України, ст. 4, ч.ч.5, 6 ст. 51 Бюджетного кодексу України, відповідач вказує, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася позивачу в розмірах, передбачених чинним законодавством; видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законом про Державний бюджет України; положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Закону про Державний бюджет України. Крім того, відповідач зауважив, що з позовної заяви незрозуміло, з якого саме прожиткового мінімуму позивач просить провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, бо ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом (не визначено, якого саме прожиткового мінімуму). Просить в задоволенні позову відмовити та здійснити розгляд справи без участі представника управління.
Повно і всебічно дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з таких підстав.
ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, що підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с.7), є застрахованою особою та перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації (а.с.9), яке здійснює нарахування та виплату позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст. 43 згаданого Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Дію статті 43 зупинено на 2007 рік - згідно із Законом України від 19.12.2006 р. N 489-V “Про Державний бюджет України на 2007 рік”.
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 9 липня визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56, пункту 7 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56, пункту 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений також Постановою КМ України від 11.01.2007 року №13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”. Однак, вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.
Таким чином, при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих осіб, застосовується розмір допомоги, визначений ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Однак, цей Закон не визначив, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зважаючи на обумовлене, суд, виходячи з положень ч. 7 ст. 9 КАС України, застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а саме ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ч.1 Постанови КМ України від 16.01.2007 року №32 “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку”, в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, призначається, а в ІІ-ІV кварталах і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Таким чином, до повноважень Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації, як вбачається із змісту вищенаведеної норми Постанови, належить нарахування та виплата позивачу щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ст. 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Позивач до суду звернувся 09.01.2009 року, тобто з пропущенням річного строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст. 99 КАС України, за захистом права на стягнення недоплаченої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Приймаючи до уваги наполягання відповідача на пропущенні позивачем строку звернення до суду, а також те, що поважних причин його пропущення позивач суду не надав, суд приходить до висновку, що відсутні підстави для поновлення зазначеного строку.
Тому, у задоволенні позовних вимог щодо стягнення недоплаченої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за 2007 рік Шумовській В.Б. слід відмовити у зв'язку з пропущенням річного строку звернення до адміністративного суду.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-ПОСТАНОВИВ:
Позивачу -ОСОБА_1в задоволенні позову до Управління праці та соціального захисту населення Гощанської РДА Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинення певних дій - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Боймиструк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 05.05.09р.