Постанова від 17.09.2009 по справі 2а-1621/2009

Справа № 2а-1621 2009р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2009 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Лебеженко В.О.

при секретарі Слободкіній Т.І.

за участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Дружківка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до виконкому Дружківської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання надати дозвіл на встановлення індивідуального опалювального приладу, -

ВСТАНОВИВ:

3 вересня 2009 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом в інтересах ОСОБА_2 до виконкому Дружківської міської ради, в якому вказала, що ОСОБА_2 звернулася до відповідача з заявою про надання дозволу на встановлення індивідуального опалювального приладу та відключення від мереж централізованого опалення в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить їй на праві власності.

28.08.2009 року вона отримала відповідь з відмовою у дозволі на відключення. Вважає ці дії відповідача неправомірними та незаконними. Просить суд визнати неправомірною відмову комісії по відключенню окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання територіальної громади м.Дружківка надати дозвіл на відключення від мереж центрального опалення та влаштування індивідуального опалення в АДРЕСА_1 . Зобов'язати виконком Дружківської міської ради розглянути заяву про надання ОСОБА_2 дозволу на відключення від мереж центрального опалення та влаштування індивідуального опалення в АДРЕСА_1 .

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала у повному обсязі та пояснила, що в даному будинку відсутня гаряча вода, опалювальний сезон починається не вчасно, в квартирі сиро та холодно. Тому ОСОБА_2 звернулася до відповідача з заявою про надання дозволу на встановлення індивідуального опалювального приладу та відключення від мереж централізованого опалення в цій квартирі, так як незадоволена вартістю та якістю послуг централізованого опалення, а також відсутністю гарячої води.

28 серпня 2009 року вона отримала витяг з протоколу засідання комісії по відключенню окремих приміщень житлових будинків від мереж ЦО та ГВП, згідно якого їй було відмовлено. Вважає, такі дії відповідача незаконними, оскільки ОСОБА_2 як власник квартири має право відмовитися від послуги якість якої її не задовольняє. Просить суд визнати незаконною відмову комісії по відключенню окремих приміщень житлових будинків територіальної громади м.Дружківка від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання надати дозвіл на відключення від мереж центрального опалення та влаштування індивідуального опалення в АДРЕСА_1 . Зобов'язати виконком Дружківської міської ради розглянути заяву про надання дозволу ОСОБА_2 на відключення від мереж центрального опалення та влаштування індивідуального опалення в АДРЕСА_1 .

В судове засідання представник відповідача не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що власником АДРЕСА_1 є ОСОБА_2 , що підтверджується відповідним договором купівлі-продажу від 1.10.2007 року (а.с.14).

Згідно акту включення опалення, опалення жилого АДРЕСА_1 було здійснено 23.10.2008 року (а.с.23).

Згідно довідки директора КП „СЕЗ” гаряча вода у жилому АДРЕСА_1 відсутня більше 8 років (а.с.22).

Судом встановлено, що 13.08.2009 року позивач звернулася до відповідача з заявою про надання дозволу на встановлення індивідуального опалювального приладу та відключення від мереж централізованого опалення в АДРЕСА_1 яка належить їй на праві власності (а.с.11).

Для розгляду заяв відповідної категорії рішенням Виконавчого комітету Дружківської міської ради №922 від 17.08.2006 року була створена комісія по відключенню окремих приміщень житлових будинків територіальної громади м.Дружківка від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.

Згідно витягу з протоколу від 27.08.2009 року №15 засідання комісії по відключенню окремих приміщень житлових будинків територіальної громади м.Дружківка від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, комісія заслухавши заяву ОСОБА_2 прийняла рішення про неможливість надати дозвіл на відключення від мереж ЦО та ГВП для влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання окремої квартири багатоповерхового житлового будинку на підставі пунктів 2.1 та 2.2 Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України „Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання” № 4 від 22.11.2005 року (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства житлово-комунального господарства №169 від 06.11.2007 року) (далі Порядок) (а.с.14).

Суд вважає, що відмова позивачу в наданні дозволу на встановлення індивідуального опалювального приладу та відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в його квартирі не ґрунтується на законі з наступних підстав.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 21 Конституції України зазначає, що усі люди є рівні у своїй гідності та правах.

Відповідно до вимог ст.42 Конституції України права споживачів захищає держава.

Суд не може погодитись на посилання комісії по відключенню окремих приміщень житлових будинків територіальної громади м.Дружківка від мереж ЦО та ГВП від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання на Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України „Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання” № 4 від 22.11.2005 року, оскільки виходячи зі змісту даного нормативного акту цей Порядок регламентує процедуру відключення окремих будинків, а не окремих приміщень (квартир), порядок відключення яких залишається законодавчо неврегульованим.

Згідно з ч.7 ст.9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Суд вважає, що якщо зазначений Порядок застосувати до правовідносин, які стосуються окремих приміщень (квартир), то цей нормативно-правовий акт буде суперечити Конституції України та іншим Законам України з наступних підстав.

Правовідносини у сфері житлово-комунальних послуг регулюються Конституцією України, Житловим Кодексом, Законом України „Про житлово-комунальні послуги”, Законом України „Про теплопостачання”, іншими нормативно-правовими актами.

Згідно преамбули Закону України „Про житлово-комунальні послуги” №1875-ІV від 24.06.2004 року цей Закон визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.

Згідно п. 6 ст. 26 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Згідно ст.24 Закону України „Про теплопостачання” № 2633-ІV від 02.06.2005 року споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Згідно п.24 Постанови Кабінету Міністрів України „ Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення” №630 від 21.07.2005 року, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до п.4 ст.9 КАС України уразі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягає застосуванню саме Закон України „Про житлово-комунальні послуги” та Закон України „Про теплопостачання”, а не Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України „Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання”, тому вимоги позивача є законними і підлягають задоволенню.

На підставі Конституції України, Закону України „Про житлово-комунальні послуги” №1875-ІV від 24.06.2004 року, Закону України „Про теплопостачання” №2633-ІV від 02.06.2005 року, Постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення” №630 від 21.07.2005 року, керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 104, 159-163 КАС України суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до виконкому Дружківської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання надати дозвіл на встановлення індивідуального опалювального приладу - задовольнити.

Визнати рішення комісії по відключенню окремих приміщень житлових будинків територіальної громади м.Дружківка від мереж центрального опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання при виконавчому комітеті Дружківської міської ради щодо відмови ОСОБА_2 у відключенні від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання - неправомірним.

Зобов'язати виконавчий комітет Дружківської міської ради розглянути питання про надання дозволу ОСОБА_2 на відключення від мереж централізованого опалення гарячого водопостачання та встановлення індивідуального опалення в АДРЕСА_1 .

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошенні у судовому засіданні 17 вересня 2009 року. Постанова у повному обсязі складена 18 вересня 2009 року.

На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складання у повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд Донецької області.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк встановлений статтею 186 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом.

Суддя