18 січня 2017 р. Справа № 903/995/16
за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області, м. Луцьк
до відповідача: Галичанської сільської ради, с.Галичани Горохівський р-н
про стягнення 11099 грн. 17 коп.
Суддя Кравчук А.М.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 довіреність № 3462/9 від 26.12.16р., ОСОБА_2 № 651/9 від 29.03.16р.
від відповідача: н/з
Суть спору: Державна екологічна інспекція у Волинській області просить стягнути з Галичанської сільської ради шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в розмірі 11 099 грн. 17 коп.
Позовна заява обгрунтована засміченням земельної ділянки твердими побутовими відходами площею 0,25 га, об'єм засмічення 0-5 м3 .
Відповідач у клопотанні від 13.01.2017 року № 17/1.11 листі №08/1.11 від 13.01.2017 року просить проводити розгляд справи за його відсутності, заявлений позов визнає. Пояснює, що сільською радою вживаються заходи, спрямовані на усунення порушень, зокрема, проведено підгортання несанкціонованого смітника, розпочата робота по виготовленню правовстановчих документів на смітник.
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали.
Заслухавши пояснення представників позивача та дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
Державною екологічною інспекцією у Волинській області 14.06.2016 року проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Галичанської сільської ради Горохівського району, що підтверджується копіями наказу Державної екологічної інспекції у Волинській області від 24.05.2016 року №122 та направленням на проведення планової перевірки від 26.05.2016р. №347 (а.с.14-15). В ході перевірки виявлено факт засмічення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 0,25 га , об'єм засмічення 0-5 м3 твердими побутовими відходами. Земельна ділянка знаходиться на території Галичанської сільської ради за межами населеного пункту с. Галичани, Горохівського району.
За результатами перевірки 14.06.2016р. складено акт дотримання вимог природоохоронного законодавства, у якому зафіксовано порушення природоохоронного законодавства Галичанською сільською радою щодо поводження з відходами, а саме відсутнє видалення відходів за графіком в відповідно визначених місцях, через що населення здійснює видалення відходів самостійно, утворивши на околиці с. Галичани стихійне звалище відходів, що розміщене на землях сільськогосподарського призначення (пасовище (а.с. 11-12)).
До акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства складено акт засмічення земельної ділянки, площа засмічення становить 0,25 га (50*50 м.)(а.с. 13). Акт перевірки та акт обстеження земельної ділянки отримані та підписані сільським головою особисто, зауважень або заперечень щодо проведеного заходу та складеного акту не було, тобто факт забруднення земельної ділянки не заперечувався.
Статтею 96 Земельного кодексу України на землекористувачів покладено обов'язок додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.
Так, відповідно до ст. 35 Закону України "Про охорону земель" власники і землекористувачі при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів, забезпечувати захист земель, у тому числі, від засмічення.
Будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення, є відходами згідно з ст. 1 Закону України "Про відходи".
Вимоги щодо зберігання та видалення відходів встановлено статтею 33 Закону України "Про відходи". Так, згідно з приписами ч. 4 ст. 33 Закону України "Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
14.06.2016 року у відповідності до Інструкції з оформлення Державною екологічною інспекцією України та її територіальними органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 05.07.2004р. №264, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 липня 2004р. за №934/9533, Державною екологічною інспекцією у Волинській області на голову Галичанської сільської ради було складено протокол про адміністративне правопорушення №000656 щодо вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.ст. 21, 42 Закону України «Про відходи», ст.82 КУпАП та винесено постанову від 14.06.2016 р. № 000661 про накладення адміністративного стягнення, (а.с. 18-19). 1700 грн. 00 коп. штрафу сплачено 05.07.2016 року, що стверджується квитанцією Приватбанку (а.с. 20).
Державною екологічною інспекцією у Волинській області відповідачу 14.06.2016 року було видано припис №000110, яким визначено дії, які необхідно вчинити для усунення порушень екологічного законодавства, п.1 припису зобов'язано до 14.09. 2016 року вжити заходи щодо припинення забруднення земель, ліквідувати несанкціоновані звалища відходів (а.с. 21). Припис був прийнятий до виконання головою Галичанської сільської ради, який також не був оскаржений.
Частиною 2 статті 46 Закону України "Про охорону земель" на підприємства, установи, організації, а також громадян, діяльність яких пов'язана з накопиченням відходів, покладено обов'язок забезпечувати своєчасне вивезення відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.
Заборону ведення будь-якої господарської діяльності, пов'язаної з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів, закріплено нормами ст. 32 Закону України "Про відходи".
Несанкціоноване скидання і розміщення відходів заборонено (ст. 33 Закону України "Про відходи"). Недопущення зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах віднесено п. з) ч. 1 ст. 17 Закону України "Про відходи" до обов'язків суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами.
Стаття 43 Закону України "Про відходи" закріплює, що підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно з ст. 56 Закону України "Про охорону земель" юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
У відповідності до приписів статей 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди визначено у статті 1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 04.04.2007 №149, Держаною екологічною інспекцією у Волинській області було здійснено розрахунки розміру шкоди, завданої державі в результаті забруднення земельної ділянки площею 0,25 га у відповідності до вищевказаної Методики та згідно даних листа Головного управління Держекокадастру у Волинській області від 04.02.2016 р. № 11-3-7777.7- 1044/2-16, за яким нормативна грошова оцінка 1 м2 на даній території становить - 0,710347грн./м2 (а.с.22 - 24).
Відповідно до проведених розрахунків загальна сума завданої шкоди становить 11099 грн. 17 коп. (одинадцять тисяч дев'яносто дев'ять грн. 17 коп.).
07.11.2016р. Державна екологічна інспекція у Волинській області направила Галичанській сільській раді претензію №3102/2, якою зобов'язано відшкодувати завдані навколишньому природному середовищу збитки в сумі 11099 грн. 17 коп. Однак, після отримання претензії, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, відповідач шкоду за забруднення земельної ділянки не сплатив (а.с. 25-27).
У відповідності до п. 3.2. Методики № 149 землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Факти забруднення (засмічення) земель згідно з п. 3.3 Методики № 149 встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель.
Згідно з п.1.6 роз'яснення Вищого арбітражного суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" № 02-5/744 від 27.06.2001р., вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже, позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у його діях відсутня вина у заподіянні такої шкоди.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги в сумі 11099 грн. 17 коп. підставні та підлягають до стягнення.
Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, то витрати по сплаті судового збору в сумі 1 378 грн. 00 коп. відповідно до ст. 49 ГПК України слід віднести на нього.
Господарський суд, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, - в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Галичанської сільської ради (с.Галичани, Горохівський район, код ЄДРПОУ 404334979) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області (43025 м.Луцьк, вул. Степана Бандери, 20, ЄДРПОУ 38009738)
- 11 099 грн. 17 коп. (одинадцять тисяч дев'яносто дев'ять грн. 17коп) шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зарахувавши їх на відповідний рахунок, а саме: УК у Галичанській сільській раді код бюджетної класифікації доходів 24062100, банк отримувача: ГУДКСУ у Волинській області, код банку отримувача (МФО ГУДКСУ):803014, номер рахунку отримувача 3311331700038, код отримувача (ЄДРПОУ) 38031391
3. Стягнути з Галичанської сільської ради (с.Галичани, Горохівський район, код ЄДРПОУ 404334979) на користь Державної екологічної інспекції у Волинській області (43025 м.Луцьк, вул. Степана Бандери, 20, ЄДРПОУ 38009738)
- 1 378 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
повний текст рішення
складений 23.01.2017 року
Суддя А. М. Кравчук