Справа № 496/4119/16-а
Провадження № 2-а/496/14/17
19 січня 2017 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Галич О.П.,
при секретарі - Дигуляр А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Біляївка Одеської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Біляївського управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулась до суду з вказаним позовом та просить визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області від 09.11.2016 року №68 вих. № 8957/03 від 17.11.2016 року, щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» - протиправним; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області провести перерахунок її пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, в розмірі 80% заробітної плати державного службовця починаючи з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат. Свої вимоги мотивує тим, що з 05 жовтня 2009 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, та одержує пенсію за віком, яка призначена відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-ХІІ у розмірі 80 відсотків від заробітної плати з якої було
сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури
заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року державним службовцям підвищено заробітну плату. Як пенсіонер, що зазначений в п.п. 2 п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», звернувся до управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі з заявою про перерахунок пенсій з 01 грудня 2015 року, тобто з дати підвищення заробітної плати, як це зазначено в п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». При цьому вона просила провести перерахунок пенсії у розмірі 80% від заробітної плати, зазначеної у довідці Біляївської РДА від 01.11.2016 року Довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію видану Біляївською РДА від 01.11.2016 року у відповідності до форми затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 04 вересня 2013 року № 15-1. Рішенням УПФУ від 09.11.2016 року № 68, вих. № 8957/03 від 17.11.2016 року їй відмовлено у проведенні перерахунку посилаючись на те, що: постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2016 року внесено зміни до постанови Кабінету міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено п.4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету міністрів України та внесено зміни до п. 5 Постанови в частині надання довідок про заробітну плату; Законом України від 02.03.2015 року № 213-УІІІ у разі неприйняття до 01.06.2015 року, щодо призначення всіх пенсій, в тому числі і спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми, щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», тому з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах визначених Законом, не проводяться. Такі дії відповідача вважає неправомірними, такими, що порушують і обмежують її права, та суперечить Конституційним нормам.
06 грудня 2016 року від представника відповідача надійшло заперечення на адміністративний позов в якому просить відмовити у задоволенні позову. Свої заперечення мотивує тим, що відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в чинній редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28.12.2014 року №76-УІІІ текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України». Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про держану службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого держаного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15.12.2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу». Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати. Таким чином, з 15.12.2015 року чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації обов'язку Управління щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». На час звернення позивача до Управління із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято. Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. З огляду на викладене, в Управління на момент звернення позивача із заявами про перерахунок її пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
Позивач у судове засідання не з'явилась, але надала заяву про розгляд справи без її участі. (а.с. 12).
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, але надав заперечення на адміністративний позов в якому просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог повністю та розглядати справу за відсутності представника управління ПФУ у Біляївському районі Одеської області. (а.с. 16-17).
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом з'ясовано, що позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі з заявою про перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року, тобто з дати підвищення заробітної плати.
Рішенням УПФУ від 09 листопада 2016 року № 68, позивачу відмовлено у проведенні перерахунку посилаючись на те, що: Відповідно до Закону України від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», згідно з п.11 якого, ст. 37- 1 ЗУ «Про державну службу» викладена в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України». Порядок проведення перерахунку пенсії був врегульований п.п. 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». У зв'язку з тим, що пп.1,2 п.1 додатку до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено п.4 та викладено в новій редакції п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими визначався порядок звернення та перерахунку пенсій згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ. Тобто з 01.12.2015 року не передбачено перерахунок пенсій.
Оскільки 01.01.2015 року набрав чинності ЗУ від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», згідно з п. 11 якого, ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» викладений в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України». Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований п.п. 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій». 09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року. Цією постановою виключений п.4 та перше речення п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, тобто звужено зміст постанови в частині умов та порядку проведення перерахунку пенсій.
Але звуження змісту та обсягу права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається, про що також наголошує Конституційний суд України в своїх рішеннях. Таким чином, скасування п.4 та внесення змін в п.5 постанови Кабінету Міністрів України № 865 є скасуванням права на перерахунок пенсії державного службовця, що порушує норму прямої дії ст. 22 Конституції України. Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами при вирішенні питання про перерахунок пенсії державного службовця підлягає застосуванню, ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», та п.п. 4,5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, які були діючими на момент виходу позивача на пенсію та виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців з 01.12.2015 року.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного суду України від 08 липня 2015 року по справі № № 732/48/15-а, стор. 4 абз. 4 зазначено «Тобто, відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії». Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, відповідно до ст.2442 КАС України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Ст. 22, ч. 1 ст. 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Стаття 58 Конституції України передбачає, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі при відмові позивачу в перерахунку пенсії допустило порушення норм Конституції України.
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-УІІІ, згідно якого у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Згідно частини 2 ст. 19, і частини 3 ст. 22 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці, зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень, які передбачені Конституцією і законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 Статті 256 КАС негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.
За таких обставин, позов є законним та обґрунтованим, тому підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9,10,11,70,71,159,161-163 суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Біляївського управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області від 09.11.2016 року № 68 вих. № 8957/03 від 17.11.2016 року, щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» - протиправним.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, в розмірі 80% заробітної плати державного службовця починаючи з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Галич О.П.
19 січня 2017 року