Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16
тел. 239-72-81
"29" вересня 2016 р. Справа № 911/3151/16
за позовом Бучанської міської ради, Київська обл., м. Буча
до 1. Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання, Київська обл., м. Ірпінь
2. Комунального підприємства “Бучанське управління житлово-комунального господарства” Бучанської міської ради, Київська обл., м. Буча
про визнання частково недійсними планово-картографічних матеріалів
Суддя - Мальована Л.Я.
Обставини справи:
До господарського суду Київської області звернулась Бучанська міська рада з позовом до Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання та Комунального підприємства “Бучанське управління житлово-комунального господарства” Бучанської міської ради про частково недійсними планово-картографічних матеріалів: таксаційного опису Бучанської лісової дачі Бучанського комунального лісгоспу (І,ІІ), том ІІІ, Ірпінь-1989; карти-схеми лісонасаджень Бучанського комунального лісгоспу Київської області лісовпорядкування 1988 року в частині селища Буча; плану лісонасаджень Бучанського комунального лісгоспу Київського виробничого тресту зеленого господарства лісовпорядкування 1988 року листи №2 та №3.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд приходить до висновку, що вона не підлягає розгляду в господарських судах України та відмовляє у прийнятті позовної заяви виходячи з наступного.
Відповідно до статті 12 Господарського процесуального кодексу України, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів.
Захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, є завданням адміністративного судочинства.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу дано визначення суб'єкта владних повноважень, згідно з яким - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відтак, необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, причому ці функції повинні здійснюватися відповідним суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Даний спір не є спором про право, оскільки спором про право є спір між двома або більше суб'єктами, які заявляють свої права на відповідний об'єкт, а також заперечення наявності такого права у особи іншою особою.
Відповідно до пункту 3 постанови Вищого господарського суду України від 24.10.2011 р. № 10 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" у вирішенні питання про те, чи є правовідносини господарськими, а спір - господарським, слід виходити з визначень, наведених у статті 3 Господарського кодексу України.
Так, господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов:
- участь у спорі суб'єкта господарювання;
- наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин;
- наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом;
- відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
В даному випадку, між сторонами відсутні договірні/господарські відносини, врегульовані Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства. У спірних правовідносинах Українське державне проектне лісовпорядне виробниче об'єднання ВО «Укрдержліспроект» та Комунальне підприємство «Бучанське управління житлово-комунального господарства Бучанської міської ради» виступає суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
З огляду на те, що зазначений спір має ознаки публічно-правого, то його вирішення має здійснюватися в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи ту обставину, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень, то спір з огляду на зміст статей 1, 21 Господарського процесуального кодексу України не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 62 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Відмовити у прийнятті позовної заяви.
2. Копію ухвали направити сторонам у справі.
Суддя Л.Я. Мальована