Постанова від 16.01.2017 по справі 583/4/17

Справа № 583/4/17

2-а/583/10/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" січня 2017 р. суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Ільченко В.М., розглянувши в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату разової щорічної грошової допомоги,

ВСТАНОВИВ:

05.01.2017 відкрито скорочене провадження у справі. Позивач свої вимоги мотивує тим, що він безпосередньо брав участь в антитерористичній операції в Луганській області, є учасником бойових дій та має пільги, встановлені законодавством України, для ветеранів війни-учасників бойових дій. В квітні 2016 року відповідачем було виплачено йому, як учаснику бойових дій, грошову допомогу в розмірі 920 грн. Наприкінці 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про виплату різниці між належною йому до сплати сумою разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, що передбачена ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та фактично виплаченою сумою такої разової допомоги. Проте, отримав відповідь, якою йому було відмовлено в нарахуванні та виплаті недоплаченої частини одноразової грошової допомоги до 5 травня, з посиланням в обґрунтування відмови на постанову КМУ № 141 від 02.03.2016 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбачені Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та «Жертви нацистських переслідувань». Вважає такі дії відповідача протиправними та просить зобов'язати Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради здійснити перерахунок та виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня учаснику бойових дій ОСОБА_1 , згідно вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком та з урахуванням раніше виплачених коштів.

05.01.2017 судом винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі. Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та в установлений законодавством строк надав суду письмові заперечення на позов, в якому зазначив, що позивачем пропущено строк на звернення до суду, оскільки виплата одноразової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, була здійснена в 11.04.2016, тому з цього часу має відраховуватися шестимісячний строк на звернення до суду за захистом своїх прав, позивач не ставить питання про поновлення пропущеного строку, не зазначає причини пропущення строку та не надає доказів про поважність причин пропуску строку на звернення до суду. В зв'язку з чим просив застосувати до поданого позову наслідки пропущення строку звернення з адміністративним позовом. Також зазначав, що, з врахуванням принципу пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше, на час виплати позивачу зазначеної грошової допомоги застосуванню підлягали положення Закону України від 28.12.2014 № 79-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», яким розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» бюджетного кодексу України було доповнено п. 26, яким установлено, що норми і положення … статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» … застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

02.03.2016 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», згідно якої у 2016 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій здійснюється у розмірі 920 грн. Вважає, що управління соціального захисту населення Охтирської міської ради діяло у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, та просив відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Суддя, оцінивши повідомленні позивачем та відповідачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.

Встановлено, що позивач в період з 12.06.2014 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в Луганській області, що підтверджується довідкою військової частини ПП НОМЕР_1 № 1053 від 11.09.2014, та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 29.05.2015 Сумським обласним військовим комісаріатом.

В 2016 році до 5 травня позивачу була здійснена виплата щорічної разової грошової допомоги в розмірі 920 грн, що сторонами не заперечується.

Відповідно до ч. 2 ст.1 9 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII, зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 № 367-XIV, було визначено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI, внесені зміни до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та визначено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008, дане положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Згідно з ст. 26 розділу VІ «Прикінцеві і перехідні положення» Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 № 79-VІІІ) встановлено, що норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15, 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», здійснює Міністерство соціальної політики

шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах: учасникам бойових дій - 920 гривень (п. 2 ч.1 Постанови).

Так, станом на день виплати позивачу разової грошової допомоги до 05 травня у квітні 2016 року розмір зазначеної допомоги визначався Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин».

Закон, це документ, нормативний акт, який має вищу юридичну силу, приймається законодавчим органом держави (Верховною Радою України) в особливому порядку. Конституцією України (Основним Законом України) не встановлено пріоритету застосування того чи іншого закону.

Однак відповідно до принципу дії закону в часі, втрата юридичної сили акта (чи певної його норми) пов'язується, зокрема, з прийняттям нового акта, що встановлює інші правила, ніж ті, що були встановлені попереднім актом.

Отже, з 01.01.2015 Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» припинені дії норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині, яка, зокрема, стосується розміру разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій.

На час розгляду та вирішення справи зазначені норми Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» в встановленому порядку такими, що не відповідають Конституції України, не визнані.

Враховуючи викладене, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що дії Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради на час виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 920 грн були правомірними, а тому позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», ст.ст. 6, 11, 71, 160-163, 1832 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за безпідставністю.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з часу отримання копії постанови з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Охтирського міськрайсуду

Сумської області В.М. Ільченко