Постанова від 11.01.2017 по справі 372/3498/16-а

Справа № 372/3498/16-а

Провадження № 2-а-25/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 січня 2017 року Обухівський районний суд Київської області в складі:

Головуючого судді Болобана В.Г.,

за участі секретаря Рудніцької О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

19.12.2016 року позивач звернувся до суду з даним позовом. В обґрунтування позову зазначив, що в грудні 2016 року звернувся до управління з заявою про надання статусу інваліда війни та видачу посвідчення. Відповідач своїм листом від 13.12.2016 року відмовив позивачу в наданні статусу інваліда війни. За таких обставин, позивач вважає, що дії Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації у відмові в наданні позивачу статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення слід визнати незаконними, тому просить суд зобов'язати відповідача надати йому статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.

В судове засідання позивач не з'явився, в позовній заяві просив розглянути справу без нього, підтримав позовні вимоги повністю та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав до суду письмові заперечення, в яких просив суд розглядати справу за його відсутності, проти позову заперечив повністю, просив відмовити у задоволенні позовних вимог, через відсутність доказів.

Суд вважав за можливе розглянути справу за відсутністю сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 працював електрозварювальником 6-го розряду в Дочірньому підприємстві «Укренергомонтажізоляція», та був відряджений в зону відчуження, де був зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 31.08.1986 року по 15.09.1986 року, 16.09.1986 року по 30.09.1986 року, 01.11.1986 року по 30.11.1986 року, що підтверджується копією довідки.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку у відповідача. Позивачу встановлено 2 групу інвалідності довічно з 20.05.1999 року, причиною якої є захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується Довідкою МСЕК Сер. КИО-I № 099344 від 21.05.1999 року.

В грудні 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про надання йому статусу інваліда війни та видачу відповідного посвідчення. Відповідач своїм листом від 13.12.2016 року відмовив позивачу в наданні статусу інваліда війни.

07.12.2016 року ОСОБА_1 отримав від Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи інформаційну довідку № 01.1-14/2138-6, відповідно до якої громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків) залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 р., посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу причину інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення. Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначаються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон).

Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону до інвалідів війни, крім інших категорій громадян, належать також особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Згідно з Положенням про невоєнізовані формування Цивільної оборони і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами, введеного в дію наказом начальника Цивільної оборони СРСР - заступника Міністра оборони СРСР від 06 липня 1975 року № 90, "в состав сформированный зачисляются в обязательном порядке граждане СССР мужчины в возрасте от 16 до 60 лет и женщины от 16 до 55 лет. Невоенизированные формирования гражданской обороны, которые могут использоваться в мирное время для борьбы с массовыми лесными пожарами, ликвидации последствий стихийных бедствий, крупных аварий и катастроф, комплектуются личным составом путём привлечения в эти формирования в обязательном порядке рабочих, служащих и колхозников".

Як з'ясовано судом, Цивільна оборона у своїй структурі мала військові формування і загони цивільної оборони на підприємствах. Крім того, такі загони чи ланки працювали на різних об'єктах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Всі роботи, які виконувались формуваннями цивільної оборони, регламентувались відповідними розпорядженнями і наказами штабів цивільної оборони.

Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни встановлені Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 р. № 302.

Згідно з п. 2 Положення, посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації. П. 3 Положення також передбачено, що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

При цьому інвалідам війни (ст. 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом «Посвідчення інваліда війни - інвалід». Абз. 2 п. 7 Положення встановлено, що посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

Аналізуючи вищевикладене, оскільки позивач був залучений до складу формувань цивільної оборони при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та став інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, відмова відповідача щодо встановлення йому статусу інваліда війни і видачі відповідного посвідчення є необґрунтованою та такою, що порушує його право на одержання вказаного статусу та пов'язаного з ним соціального захисту.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За умовами п.п. 1,2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Отже, виходячи із вищенаведеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, оскільки позивач має право на встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни з подальшими наслідками.

Керуючись Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», обов'язок і військову службу», Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 р. № 302, Положенням про невоєнізовані формування Цивільної оборони і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами, введеного в дію наказом начальника Цивільної оборони СРСР - заступника Міністра оборони СРСР від 06.07.1975 р. № 90, ч. 2 ст. 3, статей 2, 3, 6-10, 17, 86,158-163, 167, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати дії Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни незаконними.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни як інваліду 2-ї групи, захворювання пов'язане з його участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в складі формувань Цивільної оборони Київської області, та видати відповідне посвідчення інваліда війни.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Обухівський районний суд Київської області.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

СуддяБолобан В. Г.