Копія
Справа № 2-а-263/2009 р.
27 серпня 2009 року Суддя Олександрівського районного суду Кіровоградської області Пляка С.Л. розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградській області про зобов"язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду заміністраиивнм позовом про нарахування позивачу, як дитині війни, виплат передбачених ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та зобов"язати Пенсійний Фонд України в Олександрівському районі вчинити дії по прерахунку та проведенню цих виплат одночасно з виплатою пенсії.
Позивач та представник відповідача подали заяви про розгляд справи у їх відсутність, а тому суддя розглядає справу у письмовому провадженні, що відповідає вимогам ч.3 ст.122 КАС України.
Суддя дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав.
Було встановлено, що позивач має статус дитини війни (а.с.7) і згідно ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на підвищення розміру пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком. Пунктом 12 ст.71 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" було зупинено дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, був визнаний таким, що не відповідає Конституції України пункт 12 ст.71 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" з урахуванням ст. 111 цього Закону і втрачає чинність з дня ухвалення зазначеного рішення.
Згідно заяви ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області та отриманої відповіді (а.с.8, 9) підтверджується, що позивач звертався до відповідача про нарахування та виплату недоплаченої, як дитині війни, щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за 2006-2008 роки, на що отримав роз"яснення -відмову вчинити зазначені дії.
Згідно довідки Управління Пенсійного Фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області про розмір пенсії (а.с.10) позивач за 2006-2007 роки не отримував щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відносини, що склалися між сторонами необхідно віднести до правовідносин, що виникають між фізичною особою із суб"єктом владних повноважень щодо оскарження бездіяльності в процесі реалізації права на отримання надбавки до пенсії і вважає за необхідне керуватися нормами Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України № 1-27/07 від 09.07.2007 року, Законом України "Про соціальний захист дітей війни", КАС України.
Пунктом 17 ст.77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20.12.2005 року №3235-ІV, дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року №2195- ІV на 2006 рік зупинено. Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" від 19.01.2006 року №3367- ІV, п.17 ст.77 вказаного Закону виключено, а ст.110 викладено в новій редакції, згідно якої пільги дітям війни, передбачені ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року №2195- ІV запроваджуються у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням Комітетом Верховної Ради України з питянь бюджету. Однак протягом 2006 року Верховною радою України та Кабінетом Міністрів відповідних нормативно-правових актів не видавалося і положення ст.110 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" в зазначеній частині нереалізовані.
Таким чином, у 2006 році позивач не мав правових підстав для нарахування пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком як дитина війни, відповідно Управління Пенсійного Фонду України в Олександрівському районні не зобов"язане було здійснювати відповідне підвищення пенсії, а тому у задоволенні позовних вимог в цій частині належить відмовити.
Дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" було зупинено на 2007 рік пунктом 12) ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р.№ 489-V , з урахуванням ст.111. Зазначеною ст.111 було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29,36, частини другої ст.56, ч.2 ст.62, ч.1 ст.66, п.7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст.71, ст.ст.98,101,103,111, Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" ( справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення п.12 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з урахуванням ст.111 цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення , що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 09.07.07 р. - дати ухвалення рішення Конституційним судом України № 6-рп/2007 , вищевказані норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", втратили чинність, а отже, з цього часу відновлено дію ст.6 Закону в повному обсязі.
Відповідно до п.5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного суду, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв"язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
Встановлено, що всупереч рішенню Конституційного Суду України Управлінням Пенсійного фонду України в Олександрівському районні Кіровоградської області вказане підвищення позивачеві за період з 09.07.07р. по 31.12.07 р. не нараховано і не виплачувалось.
Обов"язок по здійсненню перерахунку належних до виплати грошових сум позивача законом покладено на Управління Пенсійного Фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області, у зв"язку із чим суд не може виконувати обов"язку суб"єктів владних повноважень, покладених на них законом. З цих підстав суд не може здійснювати перерахунок належного підвищення та відмовляє у задоволенні позову про зобов"язання відповідача виплатити щомісячне довічне грошове утримання у певній сумі.
Реалізація особою права, що пов"язане з отиманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чиних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов"язань судом не приймається до уваги.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків анредбачених ст.72 цього Кодексу.
Згідно чт.2 ст.71 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення , дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Згідно ч.2 ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" - суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. А тому, сток позовної давності на зазначені вимоги не поширюється, отже позивачем не був пропущений строк.
Згідно ч.1 ст.94 КАСУ - якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка є суб"єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. А тому, суд вважає за необхідне, покласти понесені позивачем судові витрати за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 8-12,69,71,161-163, 167 КАСУ, Рішенням Конституційного Суду України №1-27/07 від 09.07.2007року, Законом України "Про соціальний захист дітей війни", суддя,-
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Олександрівському районні Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні нарахування та виплати надбавки, передбаченої ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, за період часу з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, протиправними.
Зобов"язати Управління пенсійного фонду України в Олександрівському районі здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 надбавки, передбаченої ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, за період часу з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України сплачений судовий збір у розмірі 3 гривні 40 копійок.
На постанову суду на протязі 10 днів з моменту проголошення може бути подано заяву про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана на протязі 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, то постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: (підпис)
Копія вірна:
Постанова набула законної сили...................................................2009р.
Оригінал постанови зберігається у справі № 2-а-263/2009р.
Суддя Олександрівського районного
суду Кіровоградської області С.Л.Пляка