Постанова від 19.12.2016 по справі 381/4040/16-а

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua

2-а/381/167/16

381/4040/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2016 року Фастівський міськрайонний суд Київської області

в складі :

головуючого судді: Осаулової Н.А.,

за участю секретаря: Криворучко А.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Фастів Київської області адміністративний позов Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції до Виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2016 року позивач звернувся до суду з даним позовом. Свій позов мотивує тим, що Виконавчий комітет Фастівської міської ради знаходиться на обліку як страхувальник у Фастівській районній виконавчій дирекції Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

У період з 12 по 15 квітня 2016 року було проведено перевірку виконавчого комітету Фастівської міської ради по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, про що складено акт від 15.04.2016 року № 12/14. Сума коштів, нарахована з порушенням чинного законодавства, становила 12722,14 грн. За результатами розгляду акта директором виконавчої дирекції Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 18 квітня 2016 року було прийнято Рішення № 53 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій в сумі 12722,14 грн., яке було вручено відповідачу 22.04.2016 року. 12 травня 2016 року відповідачем було частково повернуто неправомірно нараховані кошти в сумі 4878,64 грн.. Станом на 03.10.2016 року загальна сума заборгованості, яка підлягає стягненню за рішенням № 53, становить 7843,50 грн. Оскільки, відповідач решту суми добровільно не сплатив, позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав викладених в ньому, просив суд його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити в його задоволенні.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно дослідивши всі докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судом, в період з 12 по 15 квітня 2016 року позивачем було проведено перевірку Виконавчого комітету Фастівської міської ради по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за результатами якої складено акт № 12/14 від 15.04.2016 року.

Як вбачається з вказаного акта, під час проведення перевірки контролюючим органом було встановлено порушення відповідачем наступних вимог законодавства:

- п. 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) грошового забезпечення для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним старуванням» від 26.09.2001 року, а саме при розрахунку суми допомоги по тимчасовій непрацездатності невірно обчислена загальна сума виплати по листку непрацездатності. Загальна сума переплат складає 446,50 грн.

- п. 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) грошового забезпечення для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), а саме при розрахунку суми допомоги по тимчасовій непрацездатності невірно визначена кількість днів, які підлягають оплаті, в результаті чого переплата коштів Фонду складає 3616,28 грн.

- п. 6.2. Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 року № 12 зі змінами, витрати Фонду складають 7843,50 грн.

Отже, загальна сума грошових коштів, яка була безпідставно витрачена відповідачем за рахунок Фонду, становить 12722,14 грн.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі вказаного акта перевірки директором виконавчої дирекції Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було прийнято рішення № 53 від 18.04.2016 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким було зобов'язано Виконавчий комітету Фастівської міської ради повернути надмірно витрачені грошові кошти у сумі 12722,14 грн. (а.с.8).

Зазначене рішення було вручено відповідачу 22.04.2016 року.

Згідно Платіжного доручення № 14 від 11.05.2016 року,виконавчим комітетом Фастівської міської ради було здійснено часткову сплату вказаної суми заборгованості у розмірі 4878,64 грн. (а.с.13).

Проте, решту суми у розмірі 7843,50 грн., відповідачем не сплачено.

Несплата відповідачем вказаної суми заборгованості стала підставою для звернення виконавчої дирекції Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з адміністративним позовом до суду про стягнення неправомірно витраченої суми коштів за рахунок Фонду.

Нормативно-правовим актом, яким відповідно до основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначались правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III від 18.01.2001 (далі-Закон № 2240).

28.12.2014 Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» № 77-VIII (далі-Закон № 77).

Відповідно до п. 1 «Прикінцевих положень» Закону № 77 цей Закон набирає чинності з 1 січня 2015 року, крім підпунктів 3, 5, 9 та 10 пункту 3 розділу I цього Закону, які набирають чинності з 1 квітня 2015 року.

Згідно з п. 2 Закону № 77 було визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., N 14, ст. 71 із наступними змінами).

Отже, Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III від 18.01.2001 втратив чинність 01.01.2015.

Натомість, починаючи з 01.01.2015 правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі-Закон № 1105, в редакції Закону № 77).

Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 1105 до завершення заходів, пов'язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та його робочих органів, виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції відповідні виконавчі дирекції та їх робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати VIII працездатності.

Частиною 1 ст. 4 Закону № 1105 встановлено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

В силу приписів ст. 30 Закону № 2240-III (в редакції чинній до 01.01.2015), страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Відповідно до ч. 6 ст. 15 Закону № 1105 (в редакції чинній з 01.01.2015) у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Згідно з пп. 5-6 ч. 1 ст. 10 Закону № 1105 Фонд має право накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування.

Порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок встановлені Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 29 від 22.12.2010 (далі -Інструкція № 29).

Відповідно до п. 1.5 Інструкції № 29 перевірка - форма документального контролю фінансової діяльності страхувальника в частині дотримання вимог чинного законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Пунктом 2.1 Інструкції № 29 встановлено, що перевірки здійснюються посадовими особами органів Фонду за місцезнаходженням страхувальника або в приміщенні органу Фонду за пропозицією страхувальника та за умови надання ним всіх необхідних документів для проведення перевірки.

Органи Фонду здійснюють планові та позапланові перевірки (п. 2.3 Інструкції № 29).

Згідно з п.п. 3.13.1 п.3.13 Інструкції № 29 за результатами перевірки складається акт, у якому зазначаються: найменування, поштова адреса органу Фонду, дата складання акта (останній день перевірки), номер і дата направлення та наказу органу Фонду, які є підставою для проведення перевірки, вид перевірки (планова або позапланова), посада, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи органу Фонду, яка здійснила перевірку, період, за який проведено перевірку, повне найменування страхувальника, строк проведення перевірки; довідкові дані, а саме: номер реєстрації та дата взяття страхувальника на облік в органі Фонду, спосіб оподаткування, місцезнаходження страхувальника, код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій або реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, номер та серія паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку у паспорті), дані про наявність рахунків у банках та інших фінансових установах, середньооблікова кількість працівників на дату проведення перевірки; інформація про результати попередньої перевірки по коштам Фонду та заходи щодо усунення порушень (за їх наявності); інформація про наявність заборгованості по коштах Фонду, причини виникнення та правомірність її відображення; інформація про надходження страхових коштів, у тому числі від органу Фонду та від сплати часткової вартості за путівки, повноту та своєчасність перерахувань страхових коштів до Фонду; стан виконання вимог законодавства страхувальником у нарахуванні і виплаті матеріального забезпечення, використанні коштів Фонду, а також з інших питань, які перевірялися; порядок ведення бухгалтерського обліку та звітності по коштах Фонду; інформація про стан роботи комісії (уповноваженого) із соціального страхування; результати перевірки.

Пунктом 4.1 Інструкції № 29 встановлено, що за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника відповідно до статей 21, 22, 28, 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", яке надсилається страхувальнику разом з листом про результати розгляду заперечень (за їх наявності) протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки. Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності складається за формою, наведеною у додатку 3 до цієї Інструкції.

Відповідно до п. 1.5 Інструкції № 29 рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - обов'язковий для виконання письмовий документ за підписом керівника органу Фонду (його заступника), підготовлений на підставі акта перевірки та відповідно до вимог чинного законодавства.

Згідно з п. 4.3 Інструкції № 29 у рішеннях зазначаються суми коштів Фонду, що підлягають поверненню органу Фонду, суми фінансових санкцій, які належить перерахувати до Фонду та в подальшому відобразити у звіті страхувальника по коштах Фонду, строк для виконання рішення та строк, передбачений законодавством для звернення страхувальника зі скаргою про перегляд цього рішення.

Отже, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що у випадку встановлення Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності наявності порушень з боку страхувальника щодо поводження з грошовими коштами Фонду, контролюючий орган приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке може бути оскаржене страхувальником протягом 10 днів з моменту отримання такого рішення.

Відповідно до пункту 1.4 Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 № 13 (далі-Положення № 13) в Автономній Республіці Крим, областях та в містах Києві і Севастополі безпосереднє управління відділенням Фонду здійснюють його правління та виконавча дирекція. Виконавча дирекція відділення Фонду з робочим органом виконавчої дирекції Фонду і відділення Фонду підзвітна правлінню відділення та виконавчій дирекції Фонду і здійснює свою діяльність від імені Фонду на місцях в межах і порядку, передбачених Статутом Фонду та цим Положенням.

Робочі органи відділень Фонду у районах та містах республіканського/Автономної Республіки Крим/ та обласного значення входять до структури органів Фонду.

Виконавча дирекція відділення Фонду, зокрема, представляє інтереси страховика в судових та інших органах (п. 5.1 Положення № 13).

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Під час, розгляду справи позивачем всупереч вимогам ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не було надано доказів оплати заборгованості з неповернення страхових коштів та доказів оскарження рішення № 53 від 18.04.2016 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону № 1105 спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Частиною 3 ст. 17 Закону № 1105 встановлено, що спори щодо розміру шкоди та прав на її відшкодування, накладення штрафів та з інших питань вирішуються в судовому порядку.

Отже, у зв'язку тим, що відповідач не сплатив у встановлені законодавством строки безпідставно витрачені грошові кошти Фонду у розмірі 7843,50, грн., доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 71, 94, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Стягнути з Виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області (р/р 37119031000133 в Головному управлінні ДКСУ, МФО 821018, код ЄДРПОУ 04054926) на користь Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції (р/р 37172200900001 в Головному управлінні ДКСУ, МФО 821018, код ЄДРПОУ 21615608) заборгованість в сумі 7843 (сім тисяч вісімсот сорок три) грн. 50 коп. та судовий збір в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп..

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Фастівський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

СУДДЯ