Справа № 522/20586/16-к
Провадження по справі за № 1-«кс»/ 522/25356/16
27 грудня 2016 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю старшого слідчого слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області майора юстиції ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області майора юстиції ОСОБА_2 , про надання тимчасового доступу, -
Старший слідчий слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області майор юстиції ОСОБА_2 , звернувся до суду з клопотанням, погодженим із прокурором, який здійснює процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні, про надання тимчасового доступу до документів, тобто можливості оглянути та вилучити у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » МФО НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення в копіях, як в паперовому, так і в електронному вигляді документів щодо:
- відкриття банківських рахунків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ЄДРПОУ: НОМЕР_2 - № НОМЕР_3 (українська гривня), № НОМЕР_3 (євро), № НОМЕР_3 ( долар США).
- банківських виписок (роздруківок руху коштів) по рахункам № НОМЕР_3 (українська гривня), № НОМЕР_3 (євро), № НОМЕР_3 ( долар США) та всієї наявної документації із зазначенням дат, часу, сум, валюти, даних про банківські установи та їх рахунки, на які перераховувались грошові кошти та з яких грошові кошти надійшли, призначення платежів, назв контрагентів, їх кодів, місцезнаходження, номерів рахунків, на які перераховані грошові кошти та з яких надійшли грошові кошти, з моменту створення і по теперішній час (у разі використання транзитних або інших рахунків для здійснення переказів грошових коштів, обов'язково вказати повний шлях проходження грошових коштів) з наданням інформації в електронному вигляді.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на наступне.
В провадженні слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області перебуває кримінальне провадження за № 22016160000000366 внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25 жовтня 2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 205, ч. 2 ст. 364 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що невстановлені досудовим розслідуванням співробітники правоохоронних органів Одеської області та органів державної влади Одеської області, зловживаючи службовим становищем, діючи з корисливих мотивів, здійснюють незаконну діяльність у сфері конвертації безготівкових коштів у готівку, при цьому завдаючи істотної шкоди державним та громадським інтересам.
Для здійснення зазначеної злочинної діяльності залучаються підприємства як Одеської області, так і інших регіонів України.
Під час проведення досудового слідства проводились заходи направлені на встановлення товариств та осіб причетних до здійснення незаконної діяльності у сфері конвертації безготівкових коштів у готівку та переведення грошових коштів за кордон, під час проведення яких встановлено, що до вказаних осіб та підприємств також причетна громадянка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_4 ), яке зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 .
Директором, бухгалтером та засновником вказаного товариства є ОСОБА_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .
Крім того, ОСОБА_4 перебуває засновником та директором ще п'яти товариств, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_5 ) АДРЕСА_5 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ( код ЄРДПОУ НОМЕР_6 ) АДРЕСА_6 ) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) , АДРЕСА_7 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_8 ) АДРЕСА_8 ), які зареєстровані за адресами масової реєстрації.
Податкові зобов'язання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за 2016 рік становлять 57 млн. грн., а податковий кредит 21 млн. грн.
Дане підприємство реєструє податкові накладні на покупку товару на території України та поза межами країни (імпорт).
Так, виявлено міжрегіональну схему мінімізації, в якій задіяні ряд суб'єктів господарювання Одеської області, в результаті функціонування якої сформовано схемний податковий кредит для підприємств реального сектору економіки та мінімізовано суми податку на додану вартість, які підлягали сплаті до бюджету в особливо великих розмірах .
Так, джерелом формування «безтоварного» податкового кредиту виступає підприємство - імпортер ( зустрічний транзитер) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » код ЄРДПОУ НОМЕР_9 , яке на більшу частину імпортованих товарів в асортименті іграшки виписало та зареєструвало податкові накладні на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_10 ), яке у свою чергу здійснило безпідставну зміну номенклатури товарів ( скрутку).
В подальшому із використанням наступного ланцюгу схеми, а саме: «транзитної ланки», якою є підприємства Київської області - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та ТОВ БК « ІНФОРМАЦІЯ_11 »( код ЄРДПОУ НОМЕР_11 ) схемний податковий кредит був використаний для мінімізації нарахувань та сплати податку на додану вартість до бюджету підприємствами реального сектору економіки Одеської області, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_12 ), ДП ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » фірма « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » ( код ЄРДПОУ НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_16 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_17 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_18 ).
В подальшому згідно податковій звітності та додатку № 5 «Транзитні» підприємства перераховують кошти на наступний ланцюг підприємств з ознаками фіктивності, однак фактично грошові кошти перераховуються на «податкові ями» у 3-4 ланцюгу взаємовідносин.
Таким чином, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та інші підприємства, які здійснюють незаконну діяльність у сфері конвертації безготівкових коштів у готівку та переведення грошових коштів за кордон, завдають істотної шкоди державі.
Крім того встановлено, що підприємства які здійснювали перерахування грошових коштів на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та які мають ознаками фіктивності є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ЄДРПОУ: НОМЕР_2 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » ЄДРПОУ: НОМЕР_19 .
При цьому встановлено, що - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ЄДРПОУ: НОМЕР_2 - відкриті в ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (МФО НОМЕР_1 ) розрахункові рахунки № НОМЕР_3 (українська гривня), № НОМЕР_3 (євро), № НОМЕР_3 ( долар США).
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність» інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відома банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третіми особами при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею.
Згідно зі ст. 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» інформація щодо осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками з письмового дозволу власника такої інформації або за рішенням суду.
У зв'язку з наведеним виникла необхідність у перевірці законності проведення операцій ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » по вказаним рахункам зазначених підприємств, тобто отриманні тимчасового доступу до документів, які містять відомості, що становлять банківську таємницю.
Іншим способом, ніж отримати тимчасовий доступ до відомостей, що становлять банківську таємницю, отримати інформацію, що має доказове значення в провадженні, неможливо.
Крім того, зважаючи на існування реальної загрози знищення або зміни запитуваних в даному клопотанні документів у випадку залучення представників банку до судового розгляду клопотання, прошу провести судовий розгляд без участі представника банківської установи (без відповідного повідомлення).
Враховуючи, що вказані документи містять охоронювану законом таємницю, самі по собі та в сукупності з іншими документами провадження, у зв'язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме підтвердження чи спростування можливої причетності службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 », які зловживаючи службовим становищем, можливо причетні до неправомірної діяльності в сфері збирання, зберігання, оброблення, утилізації небезпечних відходів, що спричиняє тяжкі наслідки, та легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та беручи до уваги неможливість доведення вказаних обставин у інший спосіб, а також з метою проведення судово-економічної експертизи.
У зв'язку з викладеним, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до вищевказаних речей та документів, та можливості їх вилучення.
В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання та просив його задовольнити з наведених підстав.
Заслухавши слідчого, а також дослідивши надані матеріали, якими обґрунтовано доводи клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, у випадку можливості використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та у разі неможливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а також у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів повинні бути зазначені підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.
Згідно з п. 1 ч. 5 ст. 163 КПК, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають чи можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.
Наявні у кримінальному провадженні матеріали дають достатні підстави вважати, що речі та документи, які перебувають у зазначеному в клопотанні приміщенні мають значення для кримінального провадження, оскільки іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо.
За таких обставин, є підстави, передбачені ст. 159-163 КПК України, для надання тимчасового доступу до зазначених у клопотанні документів.
Керуючись ст.ст.159-166 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області майора юстиції ОСОБА_2 - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ до документів, а саме можливості оглянути та вилучити у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » МФО НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення в копіях, як в паперовому, так і в електронному вигляді документів щодо:
- відкриття банківських рахунків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ЄДРПОУ: НОМЕР_2 - № НОМЕР_3 (українська гривня), № НОМЕР_3 (євро), № НОМЕР_3 ( долар США).
- банківських виписок (роздруківок руху коштів) по рахункам № НОМЕР_3 (українська гривня), № НОМЕР_3 (євро), № НОМЕР_3 ( долар США) та всієї наявної документації із зазначенням дат, часу, сум, валюти, даних про банківські установи та їх рахунки, на які перераховувались грошові кошти та з яких грошові кошти надійшли, призначення платежів, назв контрагентів, їх кодів, місцезнаходження, номерів рахунків, на які перераховані грошові кошти та з яких надійшли грошові кошти, з моменту створення і по теперішній час (у разі використання транзитних або інших рахунків для здійснення переказів грошових коштів, обов'язково вказати повний шлях проходження грошових коштів) з наданням інформації в електронному вигляді.
Відповідальні особи зобов'язані надати доступ та можливість вилучення старшому слідчому слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області ОСОБА_2 зазначених речей та документів.
Встановити строк дії ухвали протягом одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
27.12.2016