№ 207/987/16-а
№ 2-а/207/32/16
23 грудня 2016 року Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді ТюлюновоїВ.Г.,
при секретарі Куцевол Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, Головного управління національної поліції у Дніпропетровській області, Пенсійного Фонду України, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
14.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, Головного управління національної поліції у Дніпропетровській області, Пенсійного Фонду України, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що він є пенсіонером МВС та отримує пенсійне забезпечення з грудня 2014 року.
29 грудня 2015 року набрав законної сили Закон України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", згідно якого внесено зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ст.43 ч. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з вимогами ст.51 ч.ч.2, 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 лютого 2016 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зі зверненням щодо перерахунку пенсії. 22 березня 2016 року йому надійшла відповідь, в якій зазначалось, що у перерахунку пенсії йому відмовлено, а тому вважає, що таким чином були порушені його права як громадянина України.
Відповідно до норм ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини" і Європейська Конвенція «Про захист прав людини і основоположних свобод" і практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права, які застосовують суди.
Пенсії та соціальні виплати відповідно до рішень Європейського Суду з прав людини є власністю в розумінні ст.І Першого Протоколу Конвенції.
Згідно ст.ст.19, 22 ОСОБА_2 України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, передбачених ОСОБА_2 і Законами України.
Враховуючи вищевикладене та посилаючись на вимоги ст.ст.2, 6, 17, 8- 12, 17-19, 49, 50, 56, 58, 59, 90, 104-107, 122, 128, 159, 167 КАС України, позивач остаточно уточнивши позовні вимоги прохає суд:
-визнати бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадання інформації до Пенсійного фонду України у зв'язку зі зміною грошового забезпечення працівників Міністерства внутрішніх справ України, протиправною.
-зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надати інформацію про зміну грошового забезпечення працівників Міністерства внутрішніх справ України, до Пенсійного фонду України.
-визнати бездіяльність Пенсійного фонду України в ненаданні інформації до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною грошового забезпечення працівників Міністерства внутрішніх справ України, протиправною.
-зобов'язати Пенсійний фонд України надати інформацію про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною грошового забезпечення працівників Міністерства внутрішніх справ України, до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернутися до Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області зі списком осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, згідно з Додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, в якому буде зазначений, для видачі довідки про розмір "грошового забезпечення для перерахунку пенсії за встановленою формою згідно з Додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, та провести перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та приведення його у відповідність до вище зазначених норм чинного законодавства з 01 січня 2016 року.
-зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно з Додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, за відповідною посадою в органах Національної поліції України стосовно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, вважаючи, що заперечення відповідачів є не обґрунтованими, так як він, являючись пенсіонером МВС, його особова справа як підполковника міліції, в якій зазначена його посада, з якої він звільнився на пенсію, та вислуга років, до теперішнього часу зберігається саме в Головному управлінні Національної поліції у Дніпропетровській області. При цьому, відповідно Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, в тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. ОСОБА_1 ця норма вказаного Закону була залишена відповідачами поза увагою.
Також, посилання відповідачів на ту обставину, що постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02 грудня 2015 року не може бути підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам територіальних органів МВС, так як Закон України "Про Національну поліцію" набрав чинності 07 листопада 2015 року, тобто раніше ,в зв'язку з чим дія в часі цього Закону не може поширюватися на Постанову, яка прийнята пізніше, є безпідставним, оскільки вказана постанова була прийнята на виконання вимог цього Закону, про що в ній і зазначено,а тому питання про зворотну дію нормативно-правового акту в часі взагалі не повинно бути.
Представники відповідачів - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, вважаючи їх безпідставними та не обґрунтованими.
Представник відповідача - Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Міністерства внутрішніх справ України в судове засідання не з'явилися, направили до суду письмові заперечення, в яких просять суд провести розгляд справи за відсутністі їх представника, позовні вимоги не визнають з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 отримує пенсію, призначену відповідно до ст.ст.12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як колишній працівник органів внутрішніх справ, а саме Головного управління МВС в Дніпропетровській області у зв'язку з чим, документи для призначення пенсії, особова справа позивача та інші документи надсилались до органів Пенсійного фонду саме Головним управлінням МВС в Дніпропетровській області.
У зв'язку з набранням чинності 07.11.2015 року Закону України "Про Національну поліцію" - Закону України "Про міліцію" втратив чинність, та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів МВС України" від 16.09.2015 року №730 було ліквідованого ГУ МВС України в Дніпропетровській області, як юридичну особу публічного права, та утворено, як юридичну особу публічного права Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області, яка не є правонаступником міліції.
Відповідно до п.З Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", (далі - Порядок) та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, довідки для перерахунку пенсії видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, тобто в даному випадку вимоги ОСОБА_1 до ГУНП в Дніпропетровській області є безпідставними, так як останній був звільнений з Головного управління МВС України в Дніпропетровській області.
Також, вказаним Порядком не передбачено обов'язку територіальних органів Національної поліції України, до яких відноситься Головне управління Національної поліції України в Дніпропетровській області, здійснювати дії щодо підготовки довідок для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ (міліції) у відповідності з вимогами Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ.
Постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року №988 набрала законної сили 02 грудня 2015 року. Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", яким ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено частиною: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських", набрав законної сили 29 грудня 2015 року. Отже, після набрання законної сили постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»
При цьому, вказаною постановою не було змінено розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та не було введено для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.
Таким чином, для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" не має правових підстав.
Представник відповідача - Міністерства внутрішніх справ України в судове засідання не з'явився, надіславши до суду письмові заперечення, в яких прохають провести розгляд даної справи у відсутність їх представника, позовні вимоги не визнають, посилаючись на наступне.
Закон України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" щодо перерахунку пенсій колишнім особам-начальницького і рядового складу - органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності, а саме після 29 грудня 2015 року.
Отже, постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції, оскільки вона була прийнята та набрала чинності до прийняття та набрання чинності Законом України №900-VIII.
Крім цього, постанову Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не можна вважати підставою для перерахунку пенсій вище вказаній категорії осіб, оскільки цей акт не змінює розмір та не вводить нові додаткові види грошового забезпечення для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а встановлює види і розмір грошового забезпечення для поліцейських, яких до 07 листопада 2015 року в Україні не існувало.
Таким чином, вважають, що на даний час відсутні правові підстави для проведення перерахунку позивачу ОСОБА_1, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Представник відповідача - Пенсійного фонду України в судове засідання не з'явився, на підставі довіреності інтереси відповідача представляв представник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_3 До суду надійшли письмові заперечення, в яких просять у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю, посилаючись на наступне.
Станом на 20 липня 2016 року Пенсійний фонд України від Міністерства внутрішніх справ не отримував повідомлень про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Територіальний орган ПФУ здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.
Крім цього, вимога позивача про зобов'язання відповідачів вчинити певні дії є безпідставними та передчасними, оскільки до компетенції адміністративних судів відноситься виключно оцінка законності дій/бездіяльності і суд не має права вирішувати питання, що належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень та не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржуються, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону.
Також, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено перелік державних органів, який є вичерпним, та які повинні повідомляти ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, до якого включено саме Міністерство внутрішніх справ України, а не Національну поліцію, яка є центральним органом виконавчої влади, юридичною особою публічного права і не входить до структури МВС. А відповідно до вище вказаного Порядку довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, таким чином позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають, так як він є пенсіонером МВС.
Суд, заслухавши позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_4, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Згідно ст.69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Основний зміст принципу змагальності у адміністративному судочинстві полягає в тому, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 72 КАС України).
Згідно з ч.1, ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона "повинна - довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При цьому згідно ч.1 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються правовими нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ), Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII (надалі - Закон №900-УІІІ) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору.
В судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія відповідно до п."а" ст.13 Закону №2262-ХІІ.
29 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою щодо проведення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення, зумовлену Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі - Постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р.).
Листом від 22.03.2016 року Головне управління Пенсійного фонду України відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії з підстав, що пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №45) та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (надалі - Постанова Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Після прийняття Урядом рішення щодо проведення перерахунку пенсій позивачу буде зроблений перерахунок пенсії в
автоматичному режимі.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.
Як вбачається із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в статті 102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, в розумінні вказаних вимог позивач ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988.
При цьому, суд вважає безпідставними доводи відповідачів, викладені в їх запереченнях, про те, що Закон України від 23,12.2015“ р №900-УІІІ набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988, а тому не має зворотної дії в часі. Відповідачі допустили помилкове трактування поняття "зворотна дія нормативно-правового акта у часі".
Так, загальновідомо, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1- рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 ОСОБА_2 України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Тобто, на день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті, так як вказана постанова не вичерпала свою дію.
При цьому, суд враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
За приписами п.2. Порядку № 45 вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Аналогічно в п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій - у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Крім цього, відповідно до п.1, п.2, п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Також, з урахуванням вищенаведених норм, суд приходить до висновку, оскільки в розумінні вказаних вимог позивач ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови №988 від 11 листопада 2015 року, що спростовує в свою чергу висновок відповідачів про відсутність правонаступництва при формуванні юридичної особи публічного права - Національна поліція.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність порушеного права позивача ОСОБА_1 та вважає за можливе захистити його шляхом визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадання інформацій до Пенсійного фонду України у зв'язку зі зміною грошового забезпечення працівників Міністерства внутрішніх справ України та бездіяльність Пенсійного фонду України в ненаданні інформації до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку із зміною грошового забезпечення працівників МВС України, зобов'язавши їх вчинити вказані дії. Крім цього, суд вважає, що маються всі правові підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області вчинити всі необхідні дії, визначені Порядком №45 для забезпечення проведення та проведення самого перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1, як пенсіонера органів внутрішніх справ, у зв'язку із зміною грошового утримання відповідних категорій осіб, визначених ст.63 Закону № 2262-ХІІ.
У відповідності до ч.2 ст.6 ОСОБА_2 України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією ОСОБА_2 межах і відповідно до законів України, визначається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії.
Стаття 24 ОСОБА_2 України гарантує рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.
Відповідно до ст.19 ОСОБА_2 України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений ОСОБА_2 та законами України.
Нормою статті 46 ОСОБА_2 України гарантовано право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки вони обґрунтовані та законні, заперечення відповідачів не відповідають вимогам чинного законодавства, а дії відповідачів вчинені не відповідно до наданих йому повноважень.
Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй ОСОБА_2 або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснюють свої офіційні повноваження.
Відповідно до вимог ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні підстави для стягнення або відшкодування судових витрат сторін по справі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд
Уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області, Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадання інформації до Пенсійного фонду України у зв'язку зі зміною грошового забезпечення працівників Міністерства внутрішніх справ України протиправною.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надати інформацію про зміну грошового забезпечення працівників Міністерства внутрішніх справ України, до Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Визнати бездіяльність Пенсійного фонду України в ненаданні інформації до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною грошового забезпечення працівників Міністерства внутрішніх справ України, протиправною.
Зобов'язати Пенсійний фонд України надати інформацію про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною грошового забезпечення працівників Міністерства внутрішніх справ України, до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернутися до Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області зі списком осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, згідно з Додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, в якому буде зазначений ОСОБА_1, для видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за встановленою формою згідно з Додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, та провести перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, та приведення його у відповідність до вище зазначених норм чинного законодавства з 01 січня 2016 року.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно з Додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, за відповідною посадою в органах Національної поліції України стосовно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, подати у десятиденний строк з моменту набрання постановою законної сили звіт про виконання рішення суду.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі до районного суду апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови
Головуючий суддя В.Г. Тюлюнова