15 грудня 2016 року м. Київ К/800/5626/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т.
Донця О.Є.
Голяшкіна О.В.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради на постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 25 вересня 2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 лютого 2016 року у справі №405/1388/15-а за позовом ОСОБА_4 до Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради, третя особа - Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради про визнання протиправним та скасування, -
У лютому 2015 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради, третя особа - Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради «Про анулювання дії паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» від 12.02.2015 р. № 79 в частині анулювання дії паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_4 (біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1»), реєстраційний номер №3373, АДРЕСА_1 (напроти СЗОШ №16), реєстраційний номер №3374, АДРЕСА_5 (біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2»), реєстраційний номер №3375, АДРЕСА_2 (біля гуртожитку), реєстраційний номер №3376 та АДРЕСА_3, реєстраційний номер №3377, виданих позивачу 03.12.2014 р.
Позов мотивований тим, що нею виконані всі вимоги, передбачені Порядком № 244, що підтверджується самим фактом видачі Управлінням містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради паспортів прив'язки. З оскаржуваного рішення не вбачається, які недостовірні відомості подані позивачем у документах, визначених п.2.6 Порядку № 244, не зазначено, який саме документ, передбачений п.2.6 Порядку, містить недостовірні відомості, і в чому полягає така недостовірність. Крім того, питання надання паспортів прив'язки тимчасових споруд не віднесено до компетенції органу з питань містобудування та архітектури як виконавчого органу ради, а тому приймаючи оскаржуване рішення відповідач вийшов за межі компетенції, визначеної Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Постановою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 25 вересня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 лютого 2016 року, позов задоволено.
Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, Виконавчий комітет Кіровоградської міської ради звернувся з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 03.12.2014 р. Управлінням містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради за підписом начальника управління головного архітектора міста видано ОСОБА_4 паспорти прив'язки тимчасової споруди на об'єкти: тимчасові споруди у вигляді торговельного павільйону площею 30,0 кв.м по АДРЕСА_4 (біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1»), реєстраційний номер №3373, АДРЕСА_1 (напроти СЗОШ №16), реєстраційний номер №3374, АДРЕСА_5 (біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2»), реєстраційний номер №3375, АДРЕСА_2 (біля гуртожитку), реєстраційний номер №3376 та АДРЕСА_3, реєстраційний номер №3377.
Рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 12.02.2015 р. №79 «Про анулювання дії паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» вирішено анулювати дії паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності відповідно до переліку, в якому за №№ п/п 1-5 значаться паспорти прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, видані фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4
Підставою для анулювання дії паспортів прив'язки тимчасової споруди у зазначеному рішенні вказано надання замовниками недостовірних відомостей в документах відповідно до переліку.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанції виходили з відсутності у виконкому міської ради, як виконавчого органу місцевого самоврядування, повноважень з оформлення та анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд, а також з відсутності підстав вважати відомості, подані позивачем для отримання паспортів прив'язки, недостовірними.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з позицією судів попередніх інстанцій про наявність підстав для задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.
У відповідності до ч.4 ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Відповідно до Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого Указом Президента України від 31.05.2011р. №633/2011, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (Мінрегіон України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України. Мінрегіон України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної житлової політики і політики у сфері будівництва, архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства.
З набранням чинності Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. № 3038-VI, були скасовані повноваження сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів визначені у п.10 ч.1 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначено Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 р. № 244 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 р. за №1330/20068 (далі - Порядок № 244).
Відповідно до п.п. 1.3., 1.6. Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Комплексна схема розміщення ТС та архітип розробляються за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та затверджуються рішенням (розпорядженням, наказом) виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Розроблення комплексної схеми розміщення ТС та архітипу здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.
Згідно з п.п. 2.1.-2.4. підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС (додаток 1). Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС. До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
Відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю. У такому випадку строк розгляду заяви становить п'ятнадцять робочих днів.
Таким чином, зазначені положення Законів України «Про регулювання містобудівної діяльності» і «Про благоустрій населених пунктів, та Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності свідчать про те, що повноваження виконавчих органів сільської, селищної, та міської ради в питання розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності - є чітко визначеними і обмеженні приписами Порядку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року, відповідно якого процедура оформлення та анулювання паспортів прив'язки ТС знаходиться поза межами повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування.
Посилання відповідача на положення ст.ст. 31, 51, 52 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" є необґрунтованими, оскільки зазначені норми не містять в собі такого переліку повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування, як вирішення питань щодо: розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, чи оформлення та видачі паспортів прив'язки ТС, або прийняття рішень стосовно анулювання дії цих паспортів прив'язки ТС.
Пунктами 2.6., 2.7. Порядку № 244 визначено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації. При оформлені паспорта прив'язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом та цим Порядком. (п.п. 2.12., 2.13. Порядку № 244).
Судами встановлено, що усі передбачені Порядком документи наявні у позивача у повному обсязі і були підставою для оформлення та видачі паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_4 (біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1»), реєстраційний номер №3373, АДРЕСА_1 (напроти СЗОШ №16),реєстраційний номер №3374, АДРЕСА_5 (біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2»), реєстраційний номер №3375, АДРЕСА_2,реєстраційний номер №3376 та АДРЕСА_3, реєстраційний номер №3377.
Згідно з листом Департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації № 01-19-735/1 від 27.11.2014 року «Про розміщення торгівельних павільйонів (тимчасових споруд)», Департамент культури, туризму культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації попередньо погодив розміщення торгівельних комплексів (тимчасових споруд), згідно наданих схем розташування даних торгівельних комплексів (тимчасових споруд) в м. Кіровограді за адресами: АДРЕСА_6; АДРЕСА_4, біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», АДРЕСА_5, біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2»; АДРЕСА_3; АДРЕСА_7.
Відповідно до відповідей Кіровоградського міського відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області № 2306/01-40, 2303/01-40, 2305/01-40, 2304/01-40, 2302/01-40 від 19 листопада 2014 року, протипожежними вимогами діючих будівельних норм не виключається можливість розміщення торгівельного павільйону (тимчасової споруди) за адресою: м. Кіровоград, АДРЕСА_4 (біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1»), АДРЕСА_6, м. Кіровоград, АДРЕСА_5 (біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2»), АДРЕСА_3 АДРЕСА_7, згідно з наданими схемами, при умові дотримання вимог ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень», ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва» та нормативних актів з питань пожежної безпеки.
Відповідно до листів Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради №3323, №3320, №3318, №3321, №3319 від 01 грудня 2014 року Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради вважаючи можливим розміщення вищезазначених торгівельних павільйонів за вказаними адресами для провадження підприємницької діяльності, повідомило позивача про необхідність подання документів, необхідних для отримання паспортів прив'язки на розміщення тимчасових споруд.
На підставі дозволів спеціально уповноваженого органу містобудування та архітектури та за замовленням позивача, ТОВ «АН ЕКСПЕРТ» (кваліфікаційний сертифікат АР №001047) було виготовлено паспорт прив'язки розміщення тимчасової споруди у вигляді торговельного павільйону площею 30,0 кв.м по АДРЕСА_2 для провадження підприємницької діяльності. Такі ж паспорти прив'язки щодо розміщення тимчасової споруди у вигляді торговельного павільйону площею 30,0 кв.м було виготовлено ТОВ «АН ЕКСПЕРТ» за замовленням позивача за адресами: АДРЕСА_3, АДРЕСА_4 (біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1»), АДРЕСА_1, АДРЕСА_5 (біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2»), з якими позивач 02.12.2014 року звернулась до управління містобудування та архітектури із заявою про видачу йому паспорту прив'язки тимчасової споруди для розміщення тимчасової споруди по АДРЕСА_2, по АДРЕСА_3, по АДРЕСА_4 (біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1»), по АДРЕСА_1, по АДРЕСА_2 (біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2»), надавши також до вказаної заяви схеми розміщення тимчасових споруд, ескізи фасадів, схему благоустрою прилеглої території, технічні умови щодо інженерного забезпечення, на підставі яких управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради 03 грудня 2014 року видав позивачу, а остання отримала від управлінням містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради паспорти прив'язки на вказані вище об'єкти у вигляді торговельних павільйонів для провадження підприємницької діяльності, які були підписані начальником управління містобудування та архітектури - головним архітектором ОСОБА_5
Після одержання відповідної дозвільної документації, позивачем були проведені відповідні будівельні роботи та встановлено торгівельні павільйони за адресами вказаними в дозвільній документації.
Відповідно до п.2.27. Порядку № 244 дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов:недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні; невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.
Як вбачається з оскаржуваного рішення відповідача, підставою для анулювання дії паспортів прив'язки тимчасових споруд стало надання замовниками недостовірних відомостей в документах відповідно до переліку, про які зазначено в службовій записці заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
Зокрема, виконавчий комітет Кіровоградської міської ради вважає, що у випадку з позивачем «недостовірними відомостями» є схеми-розміщення ТС та ескізи фасадів ТС, оскільки вони були виконані головним інженером ТОВ «АН ЕКСПЕРТ», а не суб'єктом господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та погоджені не архітектором проекту, а лише інженером проекту.
Оскільки Порядок № 244 не містить в собі визначення «недостовірних відомостей», суди попередніх інстанцій обґрунтованого керувались приписами ч.7 ст.9 КАС України, відповідно до яких під недостовірними відомостями в даному випадку можуть вважатися відомості, які не відповідають дійсності або викладені неправдиво, тобто містять відомості про події, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності (неповні або перекручені).
Виходячи з визначення «недостовірних відомостей», суди дійшли до вірного висновку, що сам факт виконання схеми розміщення ТС та ескізів фасадів ТС головним інженером ТОВ «АН ЕКСПЕРТ», а не суб'єктом господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, також як і погодження зазначених матеріалів не архітектором проекту, а інженером проекту - не міг визначатися як «недостовірні відомості», і відповідно не міг слугувати підставою для анулювання паспортів прив'язки ТС позивача відповідно до п.2.27. Порядку № 2444.
Крім того, згідно з правовою позицією Європейського суду з прав людини, у справі «Стретч проти Об'єднаного Королівства Великобританії і Північної Ірландії» від 24 червня 2003 року, особа-суб'єкт приватного права, не може відповідати за помилки державних органів при виконанні ними своїх повноважень, а державні органи не можуть вимагати повернення в попередній стан, посилаючись на те, що вони при виконанні своїх повноважень припустилися помилки».
За таких обставин, відповідачем не доведена правомірність прийнятого ним рішення № 79 від 12.02.2015 року «Про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» в частині анулювання дії паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження позивачем ОСОБА_4 підприємницької діяльності по АДРЕСА_4 (біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1»), реєстраційний номер №3373, АДРЕСА_1, реєстраційний номер №3374, АДРЕСА_5 (біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2»), реєстраційний номер №3375, АДРЕСА_2,реєстраційний номер №3376 та АДРЕСА_3, реєстраційний номер №3377 від 03 грудня 2014 року.
Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що судом першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради відхилити.
Постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 25 вересня 2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 лютого 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: