про залишення апеляційної скарги без руху
23 грудня 2016 року№ 876/10464/16
Суддя Львівського апеляційного адміністративного суду Клюба В.В., перевіривши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Державної фіксальної служби у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2016 року у справі №2а - 12789/11/1370 за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Державної фіксальної служби у Львівській області до ОСОБА_1, третя особа - Львівський відділ реєстраційно - екзаменаційної роботи управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів,-
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2016 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову.
Не погодившись із даною постановою, Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області подала апеляційну скаргу.
Відповідно до вимог ст. 186 КАС України апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Із матеріалів справи видно, що 16 грудня 2015 року судом першої інстанції у відкритому судовому засіданні постановлено оскаржувану постанову, а апеляційна скарга подана до суду першої інстанції 13 грудня 2016 року, тобто з пропуском строку на апеляційне оскарження.
При цьому, разом із апеляційною скаргою апелянт заявив клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Згідно абз. 1 ч. 4 ст. 189 КАС України, апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Враховуючи те, що особа, яка подала апеляційну скаргу пропустила строк на апеляційне оскарження, та подала заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження без обґрунтуваних причин його пропуску, таку апеляційну скаргу слід залишити без руху, для подання апелянтом протягом 30 днів, з моменту отримання копії цієї ухвали, заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження із наведенням в ній обґрунтування причин пропуску цього строку.
Крім того, суддя визнає наведені у клопотання підстави пропуску строку апеляційного оскарження неповажними виходячи із наступного.
Із матеріалів справи встановлено, що 28 грудня 2015 року апелянт подав апеляційну скаргу на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року.
Проте, у зв'язку із недотримання особою, яка подала апеляційну скаргу вимог ч.6 ст.187 КАС України, апеляційну скаргу залишено без руху ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2016 року для усунення недоліків, а саме сплати судового збору у розмірі встановленому Законом України "Про судовий збір".
13 грудня 2016 року податковий орган повторно подав апеляційну скаргу на оскаржене рішення суду із оригіналом документу про сплату судового збору та клопотання про поновлення строку. Підставою пропуску строку є відсутність у апелянта на момент подачі первинної скарги необхідних асигнувань на рахунках.
Разом з тим, звертаючись з апеляційною скаргою на рішення суду першої інстанції і мотивуючи неможливість сплати судового збору за подання апеляційної скарги, яка ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2016 року була повернута, відсутністю асигнувань на вказані потреби, апелянт не наводить доказів, які підтверджують викладені ним обставини.
При цьому, особі, яка подає апеляційну скаргу слід роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали, у відповідності до абз. 2 ч. 4 ст. 189 КАС України за даною апеляційною скаргою буде відмовлено у відкритті апеляційного провадження.
Керуючись ст.ст. 160, 165, 186, 189, 212, 254 КАС України, -
Клопотання Державної податково інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Державної фіксальної служби у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року у справі №2а-12789/11/1370 за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Державної фіксальної служби у Львівській області до ОСОБА_1, третя особа - Львівський відділ реєстраційно - екзаменаційної роботи управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів - залишити без руху.
Надати особі, яка подала апеляційну скаргу тридцяти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали, для звернення до Львівського апеляційного адміністративного суду з заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала апеляційну скаргу.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя Клюба В.В.