Головуючий у 1 інстанції - Медінцева Н.М.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
21 грудня 2016 року справа №219/7045/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Казначеєва Е.Г., суддів: Василенко Л.А., Васильєвої І.А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 07 вересня 2016 р. у справі № 219/7045/16-а (головуючий І інстанції Медінцева Н.М.) за позовом ОСОБА_2 до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення певних дій,-
ОСОБА_2 звернувся до Артемівського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Артемівського об'єднаного Управління пенсійного Фонду України Донецької області, в якому просив, визнати неправомірними дії відповідача, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з розрахунку 90 % від заробітної плати на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1048 від 26.06.2016 року згідно із статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (далі - Закон № 1789-XII) та статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII), здійснити відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених коштів, починаючи з 01 січня 2016 року (а.с.2-3).
Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 07 вересня 2016 року позовні вимоги задоволено. Суд першої інстанції зобов'язав Артемівське об'єднане Управління пенсійного Фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з розрахунку 90 % від заробітної плати на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1048 від 26 червня 2016 року, згідно із статті 50-1 Закону № 1789-XII та статті 86 Закону № 1697-VII в новій редакції, здійснивши відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених коштів, починаючи з 01 січня 2016 року (а.с.27-28).
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.49-52).
В обґрунтуванні апеляційної скарги зазначено, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури. Відповідно до положення пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 (далі - Закон № 213-VIII), з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Артемівському об'єднаному Управлінні пенсійного Фонду України Донецької області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону № 1789-XII з 22.12.1998 року (а.с.6,12).
14 червня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати на посаді старшого слідчого та надав довідку прокуратури Донецької області № 18-57-1048 від 02.06.2016 року про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року (а.с.15).
Згідно довідки Прокуратури Донецької області від 02.06.2016 року № 18-57-1048 фактична заробітна плата для перерахування пенсії за посадою старшого слідчого прокурора прокуратури складає 11003,41 грн. (а.с.7).
Артемівське об'єднане Управління пенсійного Фонду України Донецької області рішенням № 571 від 22.06.2016 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії. У рішенні зазначено, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (далі - Закон № 213-VIII), з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Тобто, пенсії з 01 червня 2015 року не призначаються і не перераховуються (а.с.8). Зазначене рішення отримано позивачем 02.07.2016 року.
Відповідно до матеріалів справи, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 року № 454 «Про перейменування деяких територіальних органів Пенсійного фонду України», постанови Верховної ради України від 04.02.2016 року № 984-VIII «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» та рішення Артемівської міської ради від 25.11.2015 року № 6/74-1322 «Про перейменування вулиць, провулків та інших об'єктів топоніміки м. Артемівська та смт. Красна гора» на підставі наказу Артемівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 367 від 12.09.2016 року, з 12.09.2016 року змінено найменування юридичної особи - Артемівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецькоїобласті на юридичну особу - Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, з адресою 84500, м. Бахмут, вул. Миру, 35.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивач має законне право на перерахунок та отримання пенсії в розмірі 90% від розрахованої заробітної плати згідно довідки про заробітну плату, прийняте відповідачем рішення від 22.06.2016 року № 571 не відповідає вимогам законодавства.
Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції не погоджується, з наступних підстав.
Згідно статті 50-1 Закону № 1789-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
З урахуванням цієї норми, позивачу було призначено пенсію за вислугою років у розмірі 90 % середньомісячного заробітку.
Положенням пункту 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону № 213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ Прикінцеві положення Закону № 1697-VII, набрав чинності з 15 липня 2015 року, визнано таким, що втратив чинність Закон № 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16 , абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів ( їх дія поширюється нам осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 в частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15.12.2015 року.
Також, відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII, із змінами внесеними Законом від 24.12.2015 № 911-VIII, тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року: особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються".
Аналіз наведених норм свідчить про те, що положення частини 17 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом № 1697-VII, а саме, з 15 липня 2015 року.
Отже, на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії на підставі статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зазначена норма втратила чинність.
Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону № 1697-VII, відповідно до якої пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
На час звернення позивача до органу пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.
Крім іншого, право на пенсію позивач реалізував та нарахування його пенсії здійснюється у розмірах, встановлених статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, у редакції чинній на час призначення. Проте, право на перерахунок пенсії виникає, за загальним правилом, або у зв'язку зі збільшенням стажу, або збільшенням розміру заробітної плати (що має місце в межах спірних правовідносин) та може бути реалізовано на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів зазначає, що на теперішній час питання перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати не врегульовано на законодавчому рівні, а тому відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пункту 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 07 вересня 2016 р. у справі № 219/7045/16-а задовольнити.
Постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 07 вересня 2016 р. у справі № 219/7045/16-а скасувати.
Прийняти нову постанову.
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дії Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, зобов'язання Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії з розрахунку 90 % від заробітної плати на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1048 від 26.06.2016 року згідно із статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII та статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, здійснення відповідних виплат з урахуванням фактично виплачених коштів, починаючи з 01 січня 2016 року.
Постанова суду апеляційної інстанції в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя: Е.Г. Казначеєв
Судді: Л.А. Василенко
ОСОБА_3