Головуючий у 1 інстанції - Потапенко Р.Р.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
21 грудня 2016 року справа № 420/1232/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Чебанова О.О., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на постанову Новопсковського районного суду Луганської області від 20 жовтня 2016 року у справі № 420/1232/16-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Новопсковського районного суду Луганської області з адміністративним позовом (уточненим) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому просив: визнати противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови йому у перерахунку пенсії з врахуванням винагороди за участь в антитерористичній операції; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок йому призначеної пенсії, з урахуванням у складі грошового забезпечення позивача, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди за участь в антитерористичній операції на загальну суму 89146,78 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він працював в органах внутрішніх справ України з 15.09.1992 по 06.11.2015. В періоди з 26.06.2014 по 03.07.2014, з 29.08.2014 по 05.09.2014, з 26.09.2014 по 03.10.2014 та з 04.10.2014 по 06.11.2015 він безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення АТО на території Луганської області. За вказаний період часу йому була нарахована і виплачена винагорода за безпосередню участь в АТО в сумі 57973 грн., з якої утримувався податок з доходів фізичних осіб 15%, який відповідно до постанови КМУ від 15.01.2014 №44 компенсувався, військовий збір 1,5%, єдиний соціальний внесок 2,6%. 13.06.2016 постановою Луганського окружного адміністративного суду було стягнуто з ліквідаційної комісії Новопсковського районного відділу Головного управління МВС України в Луганській області на користь ОСОБА_2 винагороду за безпосередню участь в АТО за червень-жовтень 2014 року та грудень 2014 року в загальному розмірі 31173,78 грн. ОСОБА_2 перебуває на обліку ГУ ПФУ в Луганській області та з 07.11.2015 йому призначена пенсія на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При назначені йому пенсії відповідачем по справі не була врахована грошова винагорода за участь в АТО в загальній сумі 89146,78 грн. 20.04.2016 він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, яку йому виплачували на підставі постанови КМУ від 04.06.2014 року «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерством фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» та постанови КМУ від 31.01.2015 року № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій». 21 травня 2016 року він отримав лист ГУПФУ №190/П-11 від 18.05.2016, згідно якого йому було відмовлено у перерахунку пенсії. Позивач вважає дії ГУПФУ в Луганській області щодо відмови йому у перерахунку пенсії з врахуванням винагороди за участь в антитерористичній операції та матеріальної допомоги протиправними.
Постановою Новопсковського районного суду Луганської області від 20 жовтня 2016 року у справі № 420/1232/16-а адміністративний позов було задоволено, внаслідок чого: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції на загальну суму 89146,78 грн.; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок ОСОБА_2 призначеної пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманої ним суми щомісячної додаткової грошової винагороди за участь в антитерористичній операції за період з 26.06.2014 по 06.11.2015 у сумі 57973,00 грн., з якої утримувався єдиний соціальний внесок, а також винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за періоди червень-жовтень 2014 року та грудень 2014 року в загальному розмірі 31173,78 грн., з якої підлягає утриманню єдиний соціальний внесок, на загальну суму 89146,78 грн., з 07.11.2015 (з моменту призначення пенсії).
Постанова мотивована тим, що щомісячна грошова винагорода, індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за безперервну вислугу років, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. А також, відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - ОСОБА_3 № 1058-IV) перерахунок пенсії підлягає проведенню з 07.11.2015, тобто з моменту призначення пенсії. Крім того, суд першої інстанції при винесенні судового рішення, послався на висновки Верховного суду України, викладені в постанові від 22.04.2014 по справі 21-484а13, де встановлено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють органи Пенсійного Фонду України.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що виплата з назвою «винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції» не міститься в переліку додаткового грошового забезпечення, що перелічений в цілому у статті 43 Закону № 2262-XII, п. 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейским та членам їхніх сімей» та конкретизовано у п.1 та Додатку № 26 до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
При цьому, апелянт додатково зазначає, що застосуванню підлягає саме Додаток № 26, а не Додаток № 25, як зазначено в тексті оскаржуваного судового рішення, оскільки саме за цим додатком визначається грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ.
Щодо відсутності правових підстав для включення в розрахунок пенсії винагороди за участь в антитерористичній операції, додатково зазначено, що ці виплати було регламентовано Постановами Кабінету Міністрів України № 158 від 04.06.2014 та № 24 від 31.01.2015. Вказана виплата нараховувалась на підставі окремих умов, таких як особливий період, або під час проведення антитерористичної операції. За таких обставин винагорода за участь в антитерористичній операції - це тимчасові виплати, які не мають постійного характеру.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.
ОСОБА_2 був звільнений з посади начальника Новопсковського районного відділу Головного управління МВС України у Луганській області наказом МВС України від 06.11.2015 №410 о/с. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 23 роки 01 місяць 21 день, у пільговому обчисленні 32 роки 00 місяців 17 днів, що підтверджується витягом з наказу від 06.11.2015 №410 о/с (а.с. 13).
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 07 листопада 2015 року.
Із наданої суду довідки Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України у Луганській області № ВДЗ/1719/А від 28.01.2015 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України вбачається, що ОСОБА_2 дійсно у період з 26.06.2014 по 03.07.2014, з 29.08.2014 по 05.09.2014, з 26.09.2014 по 03.10.2014 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області. Підстава: наказ першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (по стройовій частині) від 13.12.2014 № 98 (а.с. 12).
Відповідно до довідки Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України у Луганській області № ВДЗ/6475/А від 30.06.2015 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України ОСОБА_2 дійсно у період з 04.10.2014 по 30.06.2015 (станом на 30.06.2015) безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області. Підстава: наказ першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 07.06.2015 №158 (а.с. 11).
Як вбачається з довідки Новопсковського районного відділу ГУМВС України в Луганській області №4/111/40-2016 від 16.03.2016 ОСОБА_2 була нарахована та виплачена винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях за період проходження служби у Новопсковському РВ ГУМВС України в Луганській області з 26.06.2014 по 06.11.2015, яка становить у загальному розмірі 57973 грн. З винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях утримувався податок з доходів фізичних осіб 15% (який відповідно до постанови КМУ від 15.01.2004 №44 компенсувався), військовий збір 1,5%, єдиний соціальний внесок 2,6% (а.с.14).
Питання виплати щомісячної додаткової грошової винагороди регламентовані нормами постанови КМУ № 889 від 22 вересня 2010 року.
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 18.05.2016 №190/П-11 позивачу було відмовлено у включенні винагороди за безпосередню участь в АТО до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії у зв'язку з тим, що винагорода за безпосередню участь в АТО не входить до переліку складових грошового забезпечення, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.1992 № 393 (а.с. 16).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13.06.2016 (справа № 812/274/16) було стягнуто з ліквідаційної комісії Новопсковського районного відділу Головного управління МВС України в Луганській області на користь ОСОБА_2 винагороду за безпосередню участь в АТО за червень-жовтень 2014 та грудень 2014 та грудень 2014 в загальному розмірі 31173,78 грн. (а.с. 36-39).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 08.08.2016 у справі № 812/274/16 на заяву ліквідаційної комісії Новопсковського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області вищезазначене судове рішення було роз'яснено та зазначено, що сума, яка підлягає стягненню з Новопсковського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області на користь ОСОБА_2 у загальному розмірі 31173,78 грн. зазначена без урахування утримань, які повинні бути проведені згідно діючого законодавства (а.с. 41-43).
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Спірним в цій справі є право позивача на включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, винагороди за участь в антитерористичній операції.
Виплата винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій в 2014 році визначалась постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», а в 2015 році - постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій».
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що винагорода за участь в АТО, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу, з розміру якого обчислюється пенсія.
Проте, колегія суддів вважає такий висновок помилковим.
У відповідності до частині 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій, які зазначені позивачем у адміністративному позові, є ОСОБА_3 України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - ОСОБА_3 N 2262-ХІІ). ОСОБА_3 визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, які мають право на пенсію за цим Законом. Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - № 2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Статтею 3 вказаного Закону зазначено сферу його дії, а саме його дія поширюється на:
1) військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей;
2) військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;
3) військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей.
Також у частині 1 статті 15 Закону № 2011-ХІІ зазначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-XII.
Відтак, Закон № 2011-XII розповсюджується на діючих військовослужбовців та не поширюється на працівників органів внутрішніх справ, яким є позивач. Більш того, він не стосується правовідносин, пов'язаних із пенсійним забезпеченням вказаних осіб.
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є вичерпним, а одноразові додаткові види грошового забезпечення взагалі не зазначені.
У відповідності до ст.7 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (далі - ОСОБА_3 № 2464-VI) єдиний внесок для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, а саме: підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, військових частин та органів, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року N 393 встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області згідно п.п. 5 п. 2.2 розд. 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 N 11-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.07.2002 за N 581/6869 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 N 5-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.03.2008 за № 208/14899), здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-XII. Згідно діючого законодавства України обов'язок по підготовці та наданню документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій покладений на структурні підрозділи відповідних Міністерств, звідки звільнені зазначені особи.
З матеріалів справи вбачається, що грошове забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_2 визначено на підставі його грошового атестату № 10 від 16.11.2015 та довідки Новопсковського РВ ГУМВС України у Луганській області № 61/341 від 20.11.2015 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (з листопада 2013 по жовтень 2015).
Винагорода за участь в АТО не зазначається у вказаних документах.
Зазначені виплати не мають систематичного характеру, а мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби.
Тому пенсійним органом при призначенні пенсії дотримано вимоги ст.43 Закону № 2262-XII та п.7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року N 393.
Згідно ст. 69 Закону України від 16.10.1996 № 422/96-ВР "Про Конституційний Суд України" рішення і висновки Конституційного суду України є обов'язковими до виконання.
13 травня 2015 року Конституційним Судом України ухвалено рішення по справі № 4-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII, де зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Положенням першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
При цьому пенсія позивачеві призначена на підставі норм спеціального Закону № 2262-ХІІ, тому щодо нього потрібно застосовувати виключно норми цього закону в спірних правовідносинах.
З огляду на викладене, суд першої інстанції не встановив належним чином обставини справи, не надав їм належної правової оцінки та зробив помилковий висновок про наявність підстав для задоволення позову.
Постанова суду підлягає скасуванню у відповідності до приписів ст. 202 КАС України з прийняттям нової про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на постанову Новопсковського районного суду Луганської області від 20 жовтня 2016 року у справі № 420/1232/16-а - задовольнити.
Постанову Новопсковського районного суду Луганської області від 20 жовтня 2016 року у справі № 420/1232/16-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Постанова прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя О.О. Чебанов
Судді І.В. Сіваченко
ОСОБА_4