Рішення від 06.12.2016 по справі 910/18940/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.12.2016Справа №910/18940/16

За позовомКомунального підприємства "Славутське житлово - комунальне об'єднання"

до1) Концерну "Військторгсервіс" 2) Міністерства оборони України 3) Концерну "Військторгсервіс" в особі відокремленого підрозділу Хмельницької філії Концерну "Військторгсервіс"

прозобов'язання вчинити дії

Суддя Смирнова Ю.М.

Представники:

від позивачаКоробчук Ю.Л. - представник

від відповідача №1Фещенко І.В. - представник

від відповідача №2Васильківський В.О. - представник

від відповідача №3не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Комунальне підприємство "Славутське житлово - комунальне об'єднання" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Концерну "Військторгсервіс", Міністерства оборони України, Концерну "Військторгсервіс" в особі відокремленого підрозділу Хмельницької філії Концерну "Військторгсервіс" про зобов'язання відновити раніше діючу систему центрального опалення у нежитлових приміщеннях загальною опалювальною площею 484,96 кв.м., розташованих на першому поверсі будинку по вул. Я.Мудрого, 37 в м. Славута.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачі всупереч вимог чинного законодавства України, самовільно, без відповідних дозволів від'єднали приміщення загальною опалювальною площею 484,96 кв.м. у буд. №37 по вул. Я. Мудрого в м. Славута від центральної системи теплопостачання, що призвело та може призвести до порушення прав інших власників квартир, санітарних вимог і правил експлуатації будинку.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.10.2016 за вказаним позовом порушено провадження у справі №910/18940/16, розгляд якої призначено на 16.11.2016.

В судовому засіданні 16.11.2016 судом прийнято до розгляду заяву позивача про зменшення позовних вимог, в якій позивач просить суд зобов'язати Концерн "Військторгсервіс", Міністерство оборони України, Концерн "Військторгсервіс" в особі його відокремленого підрозділу Хмельницької філії Концерну "Військторгсервіс" відновити раніше діючу систему центрального опалення у нежитлових приміщеннях загальною опалювальною площею 467,86 кв.м, розташованих на першому поверсі будинку по вул. Я.Мудрого, 37 в м. Славута, як заяву про зміну предмету позову.

В судовому засіданні 16.11.2016 оголошено перерву до 06.12.2016.

Представник позивача в судове засідання 06.12.2016 з'явився, позов підтримав.

Представник відповідача №1 в судове засідання 06.12.2016 з'явився. Відповідач №1 у відзиві на позов проти заявлених позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що договір про надання послуг з теплопостачання на приміщення, яке розташоване за адресою: м. Славута, вул. Я. Мудрого, 37 між Хмельницькою філією Концерну "Військторгсервіс" та позивачем не укладався, керівництво Хмельницької філії Концерну "Військторгсервіс" неодноразово зверталася до позивача з проханням про відключення приміщення, яке розташоване за адресою: м.Славута, вул. Я. Мудрого, 37 від центрального опалення, оскільки сама система опалення, яка існує в наведеному вище приміщенні є застарілою, не відповідає санітарно-технічним нормам і в опалювальний період не надає відповідного тепла, про що свідчили неодноразові заміри санітарно - епідеміологічної служби, а після отримання усного дозволу від керівника позивача Хмельницька філія Концерну "Військторгсервіс" відключилася від центрального опалення у вересні 2015, до початку опалювального періоду, утепливши всі стояки, які йдуть на верхні поверхи, не порушивши існуючої системи опалення мешканців будинку по вул. Я. Мудрого, 37, частина яких користуються послугами позивача. Крім цього, відповідач №1 зазначив про те, що Міністерство оборони України не є належним відповідачем у даній справі, з огляду на те, що Концерн "Військторгсервіс" як юридична особа, є самостійним суб'єктом господарювання державного сектору економіки, учасником господарських відносин та здійснює свою господарську діяльність самостійно реалізуючи у встановленому порядку господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків).

Представник відповідача №2 в судове засідання 06.12.2016 з'явився. Відповідач №2 у відзиві на позов проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, тотожних викладеним у відзиві відповідача №1.

Відповідач №3 повноважних представників в судові засідання не направив, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, про причини неявки суд не повідомив. Про дату та час слухання справи відповідач №3 був повідомлений належним чином.

На підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно №27129559 від 22.09.2014 власником нежилого приміщення - приміщення магазину №36 загальною площею 1118,5 кв.м за адресою: Хмельницька обл., м. Славута, вул. Я. Мудрого, 37 є Держава Україна в особі Міністерства оборони України, а вказані приміщення знаходяться в господарському віданні Концерну "Військторгсервіс".

На виконання п.2 рішення міськвиконкому від 14.08.2006 №295 "Про затвердження акту комісії з прийняття - передачі майнових комплексів військових містечок №21 і №22" житловий багатоквартирний будинок № 37 по вул. Я. Мудрого в м. Славута передано в господарське відання позивача за відповідним актом приймання-передачі.

В подальшому, на підставі рішення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області № 46 від 25.01.2007 "Про впорядкування відносин у сфері надання житлово - комунальних послуг" Комунальне підприємство "Славутське житлово-комунальне об'єднання" визначено виконавцем надання житлово - комунальних послуг.

06.01.2015 між Славутською міською радою (як замовником) та Комунальним підприємством "Славутське житлово-комунальне об'єднання" (як виконавцем) було укладено договір про надання послуг, відповідно до пункту 1.1. якого виконавець бере на себе зобов'язання щодо надання підприємствам, установам, організаціям усіх форм власності, населенню міста Славута комунальних послуг з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, централізованого опалення, водопостачання та водовідведення, технічного обслуговування зовнішніх мереж вуличного освітлення, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, послуг по вивезенню та утилізації твердих побутових відходів, робіт по озелененню міських територій та утримання зелених насаджень, робіт з благоустрою міста, будівництва та реконструкції мереж вуличного освітлення, реконструкції, капітального і поточного ремонту доріг і тротуарів міста, згідно з відповідними стандартами та іншими нормативно-правовими актами.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

Суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг, а також власники приміщень або будинків та балансоутримувачі, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачами, виконавцями або виробниками послуг.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведенні капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Цією ж статтею визначено, що виконавцем цих послуг є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; виробником послуг є суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальними послугами є, зокрема, комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач утримує на балансі будинок №37 по вул. Я. Мудрого в м.Славута і є виконавцем послуг з надання централізованого опалення для кінцевих споживачів.

Крім цього, суд зазначає, що в постанові Київського апеляційного господарського суду від 22.09.2015 у справі № 910/2555/15-г за позовом Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання" до Концерну "Військторгсервіс", Міністерства оборони України, Концерну "Військторгсервіс" в особі його відокремленого підрозділу Хмельницької філії концерну "Військторгсервіс" про стягнення 202092,91 грн., яка залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 28.03.2016, судами встановлено, що позивачем було надано відповідачу - Концерну "Військторгсервіс" послуги з централізованого опалення приміщень, розташованих за адресою: м. Славута, вул. Ярослава Мудрого, 37.

В силу положень ст. 35 Господарського процесуального кодексу України зазначені обставини повторного доказування не потребують.

Згідно актів, які затверджені начальником Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання" 15.08.2016 комісією у складі керівника структурного підрозділу СПТМ Струковим С.В., майстра котельні СПТМ Козлюка С.В., контролера СПТМ Шахнюка В.О. було виявлено, що Концерн "Військторгсервіс", Міністерство оборони України здійснили самовільне відключення приміщень площею 10,26 кв.м, 82,46 кв.м, 92,88 кв.м, 233,35 кв.м, 16,94 кв.м, 16,5 кв.м, 15,47 кв.м, що знаходяться в будинку по вул. Я. Мудрого, 37, від системи центрального опалення, що суперечить положенням ДБН, санітарним нормам, призвело до порушення теплового балансу житлових приміщень, що знаходяться на 2-му поверсі цього ж будинку, призвело до розбалансування системи центрального опалення будинку в цілому, у зв'язку з чим комісія зобов'язала Концерн "Військторгсервіс", Міністерство оборони України відновити систему центрального опалення у даних приміщеннях до 15.09.2016.

Листом за вих.№237 від 07.09.2016 відповідач №3 повідомив позивача про те, що договір про надання послуг з теплопостачання на приміщення, яке розташоване за адресою: м. Славута, вул. Я. Мудрого, 37 між Хмельницькою філією Концерну "Військторгсервіс" та позивачем не укладався, керівництво Хмельницької філії Концерну "Військторгсервіс" неодноразово зверталася до позивача з проханням про відключення приміщення, яке розташоване за адресою: м.Славута, вул. Я. Мудрого, 37 від центрального опалення, оскільки сама система опалення, яка існує в наведеному вище приміщенні є застарілою, не відповідає санітарно-технічним нормам.

У листі за вих.№503/4/1488 від 12.09.2016 відповідач №2 вказав на те, що керівництво Хмельницької філії Концерну "Військторгсервіс", у якої на балансі знаходяться нежитлові приміщення за адресою: м.Славута, вул. Я. Мудрого, 37, неодноразово зверталося до позивача з проханням про відключення цих приміщень від центрального опалення, оскільки враховуючи незадовільний стан об'єкту, Концерн "Військторгсервіс" не використовує зазначену будівлю для власних потреб, а більшість приміщень знаходиться на консервації.

16.09.2016 комісією у складі керівника структурного підрозділу СПТМ Струковим С.В., майстра котельні СПТМ Козлюка С.В., начальника юрвідділу Коробчука Ю.Л. було підтверджено факт відключення вищеперелічених приміщень від системи центрального опалення, про що складено відповідні акти, затверджені начальником Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання".

Згідно довідки позивача за вих.№1556 від 20.09.2016 відключення нежитлових приміщень загальною опалювальною площею 467,86 кв.м: магазину "Добробут" площею 233,35 кв.м, швейного ательє площею 16,5 кв.м, взуттєвої майстерні площею 16,94 кв.м, масажного кабінету площею 15,47 кв.м, магазину по ремонту комп'ютерної техніки площею 10,26 кв.м, магазину ритуальних послуг площею 82,46 кв.м, магазину меблів площею 92,88 кв.м, розташованих на першому поверсі будинку за адресою вул. Я. Мудрого, 37 у м. Славута Хмельницької області, що перебувають у господарському віданні Концерну "Військторгсервіс" від системи централізованого опалення даного будинку призвело до погіршення циркуляції теплоносія та розбалансування системи централізованого теплопостачання будинку в цілому.

Відповідно до довідки позивача за вих.№1557 від 20.09.2016 сорокаквартирний п'ятиповерховий будинок за адресою вул. Я. Мудрого, 37 у м. Славута Хмельницької області спроектований в 1974 році Військовим відділенням комплексного проектування м. Вінниця № 397, зданий в експлуатацію в 1976 році, особливість цього проекту полягає в тому, що на першому поверсі будинку запроектований магазин, система теплопостачання, водопостачання і каналізації є єдиною для всього будинку, постачання теплової енергії (опалення) запроектоване та здійснюється по факту від котельні № 49, система централізованого опалення будинку не може функціонувати роздільно, опалення будинку №37 по вул. Я. Мудрого (в тому числі й нежитлових приміщень загальною опалювальною площею 467,86 кв.м: магазину "Добробут" площею 233,35 кв.м, швейного ательє площею 16,5 кв.м, взуттєвої майстерні площею 16,94 кв.м, масажного кабінету площею 15,47 кв.м, магазину по ремонту комп'ютерної техніки площею 10,26 кв.м, магазину ритуальних послуг площею 82,46 кв.м, магазину меблів площею 92,88 кв.м), розташованих на першому поверсі будинку по вул. Я. Мудрого, 37, що перебувають у господарському віданні відповідача №1 здійснюється відповідно до вимог п.5.56 ДБН В.2.2-24/2009 "Будинки і споруди. Проектування висотних житлових і громадських будинків" від теплової мережі централізованого теплопостачання через газову котельню, що знаходиться на балансі позивача, виробником теплової енергії і виконавцем послуг з централізованого опалення будинку є позивач. При цьому, вищевказаними будівельними нормами не передбачено встановлення систем індивідуального опалення.

Як зазначає позивач у позовній заяві, здійснивши самовільне відключення згаданих приміщень у буд. №37 по вул. Я.Мудрого, 37 у м. Славута Хмельницької області від централізованого опалення, відповідачі спричинили погіршення циркуляції теплоносія і розбалансування внутрішньобудинкової системи центрального опалення, яка належить до інженерної системи будинку як цілісного майнового комплексу, так як будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців (частина з них отримує меншу кількість теплової енергії), а також погіршує роботу котельні, що забезпечує теплом даний будинок, створили перешкоди у виконанні позивачем своїх прав і обов'язків виконавця житлово - комунальних послуг, передбачених Законом України "Про житлово-комунальні послуги": утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньо будинкових мереж, своєчасне та якісне надання послуг з централізованого опалення і т.п., у зв'язку з чим позивач просить суд зобов'язати відповідачів відновити раніше діючу систему центрального опалення у нежитлових приміщеннях загальною опалювальною площею 467,86 кв.м, розташованих на першому поверсі будинку по вул. Я.Мудрого, 37 в м. Славута.

Процедура відключення з виконанням усіх передбачених законодавством дій, необхідних для припинення теплопостачання із дотриманням усіх технологічних правил здійснюється відповідно до Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, що затверджений Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4, яким передбачено, що відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.

Згідно з п.1.2 вищезазначеного Порядку, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.

Пунктом 2.2 цього ж Порядку передбачено, що комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем №1, як балансоутримувачем спірних приміщень, відповідної процедури дотримано не було.

Відповідно до п. 6. Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, послуги повинні відповідати: з централізованого постачання холодної та гарячої води - вимогам щодо якості і тиску води, температури гарячої води, а також розрахунковим нормам витрати води у точці розбору; з централізованого опалення - нормативній температурі повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу) за умови їх утеплення споживачами та вжиття власником (балансоутримувачем) будинку та/або виконавцем заходів до утеплення місць загального користування будинку.

Відповідно до п.25 зазначених Правил, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відповідно до п. 26 цих Правил, відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Згідно п. 11 Правил користування тепловою енергією, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №1198 від 03.10.2007 самовільне втручання в діючі системи теплопостачання і теплоспоживання забороняється.

За приписами п.п 40, 41 Правил користування тепловою енергією обов'язком споживачів є забезпечення належного стану обслуговування та безпечної експлуатації власної системи теплоспоживання, а також недопущення переобладнання системи теплоспоживання, яке призводить до теплового балансу будинку, будівлі (споруди). Споживач несе відповідальність як за самовільне переобладнання системи теплоспоживання, так і взагалі за технічний стан, обслуговування та експлуатацію системи теплоспоживання, що перебуває у межах його балансової належності.

Відповідач №1 у відзиві на позов підтвердив факт відключення спірних приміщень від системи централізованого опалення з вересня місяця 2015 року.

Отже, матеріалами справи доведено, що провівши самовільне відключення нагрівальних приладів від внутрішньої системи опалення, відповідач №1 порушив Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої та холодної води і водовідведення та Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання. Факт самовільного відключення від мереж централізованого опалення підтверджується актами від 15.08.2016 та від 16.09.2016.

При цьому, нагрівальні прилади, які відключені від внутрішньої системи опалення на першому поверсі житлового будинку №37 по вул. Я. Мудрого в м.Славута, є невід'ємною складовою всього багатоквартирного житлового будинку, і опалювальні прилади даних приміщень входять до єдиної системи централізованого опалення будинку. Самовільне відключення окремих приміщень від внутрішньобудинкової системи централізованого опалення та гарячого водопостачання призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньобудинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що призводить до порушення санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

З огляду на викладене, Концерн "Військторгсервіс", як балансоутримувач, який не забезпечив збереження майна, яке знаходиться у нього в господарському віданні і допустив демонтування системи опалення у приміщеннях на першому поверсі будинку №37 по вул. Я. Мудрого в м.Славута (в тому числі й нежитлових приміщень загальною опалювальною площею 467,86 кв.м: магазину "Добробут" площею 233,35 кв.м, швейного ательє площею 16,5 кв.м, взуттєвої майстерні площею 16,94 кв.м, масажного кабінету площею 15,47 кв.м, магазину по ремонту комп'ютерної техніки площею 10,26 кв.м, магазину ритуальних послуг площею 82,46 кв.м, магазину меблів площею 92,88 кв.м) зобов'язаний за свій рахунок відновити систему централізованого опалення, шляхом приєднання нагрівальних приладів опалення до внутрішньої системи опалення житлового будинку №37 по вул. Я. Мудрого в м.Славута Хмельницької області.

Твердження відповідача №1, які викладені ними у відзиві на позов, судом до уваги не приймаються, оскільки обслуговування внутрішньої системи опалення приміщення здійснює саме відповідач №1, як балансоутримувач, у зв'язку з чим він зобов'язаний нести відповідальність та витрати, пов'язані з утриманням цього майна.

Також матеріалами справи встановлено, що відповідач №1 у добровільному порядку централізоване опалення у спірних приміщеннях не відновив.

Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень. Судовими доказами за визначенням статей 32-36 Господарського процесуального кодексу України слід вважати документи, які можуть підтвердити або спростувати обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню по відношенню до відповідача №1.

В частині вимог позивача до відповідача №2 - Міністерства оборони України та відповідача №3 - Концерну "Військторгсервіс" в особі його відокремленого підрозділу Хмельницької філії концерну "Військторгсервіс" належить відмовити, оскільки суд зобов'язує вчинити певні дії балансоутримувача спірних приміщень - Концерн "Військторгсервіс".

Судовий збір, відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України стягується з відповідача №1 на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 33, 49, 75, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Концерн "Військторгсервіс" (03151, м. Київ, вул. Молодогвардійська, 28А, ідентифікаційний код 33689922) відновити раніше діючу систему центрального опалення у нежитлових приміщеннях загальною опалювальною площею 467,86 кв.м, розташованих на першому поверсі будинку по вул. Я.Мудрого, 37 в м. Славута.

3. Стягнути з Концерну "Військторгсервіс" (03151, м. Київ, вул. Молодогвардійська, 28А, ідентифікаційний код 33689922) на користь Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання" (30000, Хмельницька область, м. Славута, вул. Миру, 14а, ідентифікаційний код 34432514) 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

5. В частині вимог позивача до відповідача №2 - Міністерства оборони України та відповідача №3 - Концерну "Військторгсервіс" в особі його відокремленого підрозділу Хмельницької філії концерну "Військторгсервіс" відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 20.12.2016

Суддя Ю.М. Смирнова