Справа № 758/15250/16-а
Категорія 83
15 грудня 2016 року cуддя Подільський районний суд міста Києва Богінкевич С. М. , розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києва про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
У грудні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії.
Свої вимоги мотивує тим, що він з 21 грудня 2004 року перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ у розмірі 90% середньомісячної заробітної плати, з якої сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зазначила, що 22.11.2016 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за правилами та на умовах, передбачених ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, у редакції, шо діяла на час призначення та перерахунку (відповідно у 2004 та 2010 роках) пенсії за вислугу років, з урахуванням даних, наведених у довідці Генеральної прокуратури України від 14.11.2016 року № 18-1603зп про середню заробітну плату за посаду, займаної до звільнення з роботи однак листом від 29.11.2016 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, у зв'язку із неприйняттям до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про службу в органах місцевого самоврядування» «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про національний банк», «Про дипломатичну службу», а тому відмовлено у перерахунку призначеної у 2004 році (пізніше перерахованої у 2010 році). Крім того вказує, що в листі також зазначено, що ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VІІ передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсії працівникам органів прокуратури встановлюються Кабінетом Міністрів України, а оскільки останнім такої постанови не прийнято, то відсутні підстави для перерахунку пенсії за вислугу років на підставі вищезазначеної довідки від 14.11.2016 року № 18-1603зп.
Посилаючись на те, що відмова відповідача є незаконною, просить визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату йому пенсії згідно Закону України «Про прокуратуру» з 22.05.2016 року з розрахунку 90% від суми заробітної плати вказаної у довідці Генеральної прокуратури України № 18-1603зп від 14.11.2016 року, без обмеження суми заробітної плати, вказаної у зазначеній довідці та без обмеження розміру пенсії, забезпечити в подальшому виплату заборгованості, що виникне на день такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат та стягнути судовий збір.
Від відповідача надійшли заперечення проти позову, в яких вони просять відмовити в задоволенні позову ( а.с. 18-21).
Дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку про достатність повідомлених позивачем та відповідачем обставин справи для прийняття законного та обґрунтованого рішення, яким позов підлягає задоволенню у зв'язку з наступним.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 21.12.2004 року перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», розраховану виходячи із розміру 90% середньомісячної заробітної плати, з якої сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім того, слід зазначити, що позивач звертався з листом до відповідача у зв'язку з тим, що необхідно провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 14.11.2016 року № 18-1603зп у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% від суми заробітку без обмеження суми пенсійної виплати, однак листом від 29.11.2016 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, у зв'язку із неприйняттям до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про службу в органах місцевого самоврядування» «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про національний банк», «Про дипломатичну службу», а тому відмовлено у перерахунку призначеної у 2004 році (пізніше перерахованої у 2010 році).
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності тощо.
Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та інші нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними законом України від 05.10.95 № 358/95 BP, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ) обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч.ч.17,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із вищезазначеними змінами), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше, як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. Згідно ч. 2 зазначеної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вищевикладеного, приходжу до висновку, що позов є обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню, оскільки відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням збільшених показників підвищення заробітної плати, що підтверджується довідкою Генеральної прокуратури України від 14.11.2016 року №18-1603зп, з розрахунку 90% від заробітної плати позивача, враховуючи стаж роботи позивача в органах прокуратури, оскільки такий розрахунок відповідає положенням статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла станом на день призначення пенсії позивачу, в свою чергу відповідачем не наведено будь-яких правових підстав правомірності нарахування та виплати позивачу пенсії у розмірі, що оспорюється позивачем.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позов задовольняється, то за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, позивачу підлягає відшкодуванню, сплачений ним при подачі позову судовий збір у розмірі 551 грн. 21 коп.
Позов ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києва про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задоволити.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 40376133) здійснити перерахунок та виплату йому пенсії згідно Закону України «Про прокуратуру» з 22.05.2016 року з розрахунку 90% від суми заробітної плати вказаної у довідці Генеральної прокуратури України №18-1603зп від 14.11.2016 року, без обмеження суми заробітної плати, вказаної у зазначеній довідці та без обмеження розміру пенсії, забезпечити в подальшому виплату заборгованості, що виникне на день такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 40376133) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 551 грн. 21 коп. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять одна копійка).
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя С. М. Богінкевич