Постанова від 17.12.2016 по справі 802/2211/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

17 грудня 2016 р. Справа № 802/2211/16-а

15 год. 00 хв.

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

головуючого судді Бошкової Юлії Миколаївни,

суддів Дмитришеної Руслани Миколаївни,

ОСОБА_1,

за участю:

секретаря судового засідання: Волощук Анастасії Миколаївни,

представника позивача: ОСОБА_2,

представника відповідача: ОСОБА_3,

представників третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата на посаду Немирівського міського голови ОСОБА_7 до Немирівської міської виборчої комісії Немирівського району Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - кандидат на посаду Немирівського міського голови ОСОБА_8 про скасування постанов, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася кандидат на посаду Немирівського міського голови ОСОБА_7 (далі - позивач, кандидат на посаду Немирівського міського голови ОСОБА_7А.) з адміністративним позовом до Немирівської міської виборчої комісії Немирівського району Вінницької області (далі - відповідач, Немирівська МВК), у якому просить:

- визнати Постанови Немирівської МВК №46 від 14.12.2016 року та №47 від 14.12.2016 року незаконними та скасувати їх;

- визнати дії членів Немирівської міської виборчої комісії Немирівського району Вінницької області в частині прийняття Постанови №47 від 14.12.2016 року в чинній редакції незаконними;

- зобов'язати Немирівську міську виборчу комісію Немирівського району Вінницької області знищити у відповідності до ч.3 ст.75 Закону України «Про місцеві вибори» виборчі бюлетені з виборів депутатів Немирівської міської ради та Немирівського міського голови, що отримані ними згідно актів приймання-передачі виборчих бюлетенів від 13.12.2016 року в кількості 11549 бюлетеня з виборів депутатів Немирівської міської ради та 7301 бюлетенів з виборів Немирівського міського голови;

- зобов'язати Немирівську міську виборчу комісію Немирівського району Вінницької області здійснити повторний друк бюлетенів з виборів депутатів Немирівської міської ради та Немирівського міського голови на перших місцевих виборах, що відбудуться 18.12.2016 року у строк до 24.00 години 17.12.2016 року у відповідності до затверджених текстів виборчих бюлетенів згідно постанов Немирівської МВК №31 від 30.11.2016 року із змінами і доповненнями, встановленими постановою Немирівської МВК від 06.12.2016 року та постановою № 44 від 14.12.2016 року із встановленням нового ступеня захисту виборчих бюлетенів відповідно до ч.11 ст.74 Закону України «Про місцеві вибори»;

- винести по справі окрему ухвалу стосовно протиправних дій членів Немирівської міської виборчої комісії Немирівського району Вінницької області і направити її на адресу Немирівської районної виборчої комісії Вінницької області (22800, Вінницька обл., м. Немирів, вул. Горького, 94) для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що постановою Немирівської МВК №31 від 30.11.2016 року затверджено зразки виборчих бюлетенів по виборам депутатів Немирівської міської ради та Немирівського міського голови на перших місцевих виборах, що відбудуться 18 грудня 2016 року, а постановою Немирівської МВК №44 від 14.12.2016 року внесено зміни до тексту виборчих бюлетенів для голосування у єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Немирівського міського голови, що відбудуться 18 грудня 2016 року, які полягали у видалені з бюлетенів персональних даних кандидатів на посаду Немирівського міського голови, а саме: дати народження (число та місяць), та місце проживання (вулицю та номер будинку). Проте, постанова Немирівської МВК №44 від 14.12.2016 року винесена після того, як 13.12.2016 року здійснювався друк вказаних бюлетенів з виправленими недоліками.

Крім того позивач зауважила, що коли Немирівською МВК було складено акт від 14 грудня 2016 року про виявлення невідповідності упаковки виборчих бюлетенів, отриманих згідно акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів міського голови від 13 грудня 2016 року та акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів депутатів міської ради від 13 грудня 2016 року, вимогам п. 1. 4 постанови ЦВК № 197 від 28 серпня 2015 року, а також про невідповідність тексту виборчих бюлетенів, отриманих згідно акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів міського голови від 13 грудня 2016 року, тексту затвердженому постановою Немирівської міської виборчої комісії від 30.11.2016 року № 31, члени комісії ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 близько 10.00 години ранку 14.12.2016 року здійснили транспортування вказаних бюлетенів до ПрАТ «Вінницька обласна друкарня» для їх знищення. Однак, з незрозумілих підстав 14.12.2016 року ОСОБА_9 було повторно скликано о 19:00 годині засідання комісії, на якому було поставлено на голосування питання про внесення змін до резолютивної частини постанови Немирівської МВК №45 від 14.12.2016 року, що в подальшому постановою №47 від 14.12.2016 року комісія без наведення будь-яких аргументів прийняла рішення про направлення вказаних бюлетенів до ПрАТ «Вінницька обласна друкарня» для перепакування і подальшого прийняття вказаних бюлетенів.

На цих підставах позивач вважає, що друк бюлетенів відбувався з грубим порушення вимог чинного законодавства, а тому такі бюлетені не можуть бути виборчими бюлетенями, за якими здійснюється волевиявлення виборців.

У судовому засіданні представник позивача заявлені вище вимоги підтримав у повному обсязі за обставин, що наведені у позовній заяві та додатково зазначив, що постанова № 46 від 14.12.2016 року є протиправною з тих підстав, що взагалі не приймалась. Щодо постанови № 47 від 14.12.2016 року зазначив, що Законом України «Про місцеві вибори» не передбачено механізму повернення бюлетенів для перепакування, у зв'язку з чим вважає дії членів виборчої комісії протиправними, що вказує на необхідність передруку виборчих бюлетенів в законний спосіб.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили та зазначили, що постанова № 46 була прийнята 14.12.2016 року о 03.40 годині є чинною та не скасованою. Щодо прийняття постанови № 47 від 14.12.2016 року зазначили, що підставою для її винесення слугували обставини необхідності перепакування виборчих бюлетенів у відповідності до вимог постанови ЦВК № 197 від 28.08.2015 року. Крім того, додатково зауважили, що на момент розгляду даної адміністративної справи виборчі бюлетені надруковані в повному обсязі та відповідають затвердженій формі, тому немає необхідності для їх передрукування, а в разі їх передрукування може призвести до зриву виборчого процесу.

Представники третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача адміністративних позов підтримали та просили його задовольнити.

Заслухавши думки представників сторін, вивчивши матеріали справи та надані докази судом встановлено, що постановою Центральної виборчої комісії від 7 жовтня 2016 року № 437 призначено на неділю, 18 грудня 2016 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 22.

Згідно додатку №1 зазначеної постанови, сформовано перелік об'єднаних територіальних громад, утворених у межах Вінницької області, у яких призначаються перші місцеві вибори 18 грудня 2016 року.

Позивач - ОСОБА_7, постановою Немирівської МВК №11 від 23.11.2016 року зареєстрована кандидатом на посаду Немирівського міського голови з виборів Немирівського міського голови 18 грудня 2016 року, висунута Немирівською районною партійною організацією політичної партії «Наш край» (а.с.10), про що видано посвідчення №3 від 25.11.2016 року (а.с. 11).

Частиною 1 ст. 95 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що із оскарженням рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються місцевих виборів - суб'єкт виборчого процесу може звернутись до суду, в порядку визначеному КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про місцеві вибори» ОСОБА_7 є суб'єктом виборчого процесу на відповідних місцевих виборах.

Відповідно до частини першої статті 20 Закону «Про місцеві вибори» виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Згідно з ст. 74 Закону України «Про місцеві вибори» форма та колір виборчого бюлетеня для кожних місцевих виборів затверджуються Центральною виборчою комісією і не можуть змінюватися до початку виборчого процесу наступних чергових виборів.

Постановою Немирівської МВК №31 від 30.11.2016 року затверджено зразки виборчих бюлетенів по виборам депутатів Немирівської міської ради та Немирівського міського голови на перших місцевих виборах, що відбудуться 18 грудня 2016 року.

Постановою Немирівської МВК №33 від 06.12.2016 року внесено зміни до постанови №31 від 30.11.2016 року, а саме внесено зміни до тексту виборчих бюлетенів для голосування у багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області, що відбудуться 18 грудня 2016 року, по виборчих округах №№ 7, 12, 16, 18 та 25, затверджених постановою Немирівської міської виборчої комісії Немирівського району Вінницької області від 30.11.2016 р. № 31, виклавши їх у редакціях згідно з додатками до даної постанови.

Постановою Немирівської МВК №34 від 06.12.2016 року визначено остаточну кількість бюлетенів для голосування у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Немирівської міської ради, на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року в кількості 11 549 штук; визначено остаточну кількість бюлетенів для голосування у єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Немирівського міського голови, на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських,селищних, міських голів 18 грудня 2016 року, у кількості 11 549 штук; затверджено склад комісії по встановленню ступеню захисту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області та з виборів Немирівського міського голови на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року, в складі трьох членів Немирівської міської виборчої комісії: ОСОБА_9 - голова Немирівської міської виборчої комісії, ОСОБА_11 - заступник Немирівської міської виборчої комісії, ОСОБА_10 - секретар Немирівської міської виборчої комісії; затверджено підприємство що буде здійснювати друк виборчих бюлетенів - Приватне акціонерне товариство «Вінницька обласна друкарня».

Постановою Немирівської МВК №36 від 06.12.2016 року затверджено комісію від політичних партій по контролю за друком виборчих бюлетенів в кількості чотири чоловіка, а саме: ОСОБА_12 - Немирівська районна організація Радикальна ОСОБА_13 Ляшка у Вінницькій області; ОСОБА_4 - Немирівська районна у Вінницькій області організація ОСОБА_13 «ОСОБА_14 ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ»; ОСОБА_15 - Немирівська районна у Вінницькій області організація Політична партія «Об'єднання «САМОПОМІЧ»; ОСОБА_16 - Немирівська районна організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».

Керуючись ч.2 ст.75 Закону України «Про місцеві вибори» та постановою Немирівської МВК №34 від 06.12.2016 року, Немирівська МВК уклала 09.12.2016 року відповідний договір №26 з друкарнею на друк бюлетенів.

На виконання умов договору та відповідно до заявки №1 на виготовлення продукції за договором №26 від 09.12.2016 року, 13.12.2016 року ПрАТ «Вінницька обласна друкарня» здійснювала друк відповідних бюлетенів.

13.12.2016 року розпочався друк замовленої продукції та під час друкування головою виборчої комісії та членами комісії по контролю за друком виборчих бюлетенів було виявлено, що у виборчих бюлетенях зазначені персональні дані кандидатів (дата та місяць народження, адреса проживання), які не підлягають розголошенню.

Зокрема щодо позивача, ОСОБА_7 також відсутня була інформація про політичну партію, від якої вона висувалась кандидатом.

Відповідно до акту від 13.12.2016 року, комісія по контролю за друком виборчих бюлетенів та представники ПрАТ «Вінницька обласна друкарня» знищили надруковані виборчі бюлетені, які містили персональні дані кандидатів.

Так, зі слів голови Немирівської МВК, після отриманої консультації з ЦВК щодо подальших дій у відповідній ситуації, вирішено виправити виявлені помилки та продовжити друк бюлетенів.

Відповідно до акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів міського голови від 13 грудня 2016 року та акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів депутатів міської ради від 13 грудня 2016 року виборча комісія прийняла від ПрАТ «Вінницька обласна друкарня» виборчі бюлетені по виборам депутатів Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області в кількості 11549 бюлетенів та виборчі бюлетені по виборам Немирівського міського голови в кількості 7301 бюлетень, про що Немирівською МВК винесено постанову №43 від 13.12.2016 року о 22:00.

Постановою Немирівської МВК №44 від 14.12.2016 року о 00:02 внесено зміни до тексту виборчих бюлетенів для голосування у єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Немирівського міського голови, що відбудуться 18 грудня 2016 року (видалити з них персональні дані кандидатів на посаду Немирівського міського голови - дату народження (число та місяць), та місце проживання (вулицю та номер будинку)), виклавши текст бюлетенів у редакціях згідно з додатками до даної постанови.

Після прийняття даного рішення Немирівською МВК виявлено невідповідність упаковки виборчих бюлетенів, отриманих згідно акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів міського голови від 13 грудня 2016 року та акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів депутатів міської ради від 13 грудня 2016 року, вимогам п. 1. 4 постанови ЦВК № 197 від 28 серпня 2015 року, а саме - на упаковках не було зазначено кількості виборчих бюлетенів (прописом).

Після цього, членами комісії було складено акт від 14 грудня 2016 року про виявлення невідповідності упаковки виборчих бюлетенів, отриманих згідно акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів міського голови від 13 грудня 2016 року та акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів депутатів міської ради від 13 грудня 2016 року, вимогам п. 1. 4 постанови ЦВК № 197 від 28 серпня 2015 року, а також про невідповідність тексту виборчих бюлетенів, отриманих згідно акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів міського голови від 13 грудня 2016 року, тексту затвердженому постановою Немирівської міської виборчої комісії від 30.11.2016 року № 31.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 75 ЗУ «Про місцеві вибори» та постановою ЦВК від 28 серпня 2015 року № 197, Немирівська міська виборча комісія Немирівського району Вінницької області, вирішила повернути виборчі бюлетені, отримані згідно акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів міського голови від 13 грудня 2016 року та акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів депутатів міської ради від 13 грудня 2016 року, підприємству виготовлювачу ПрАТ «Віноблдрукарня», про що винесено постанову №45 від 14.12.2016 року о 03:30.

Так, прийняти бюлетені для перепакування на підставі постанови № 45 від 14.12.2016 року ПрАТ «Віноблдрукарня» відмовилась, оскільки резолютивна частина відповідної постанови не містила вказівку про перепакування.

У зв'язку з цим, виникла необхідність внести зміни до постанови Немирівської міської виборчої комісії Немирівського району Вінницької області від 14 грудня 2016 року № 45.

Тому, Немирівська МВК винесла постанову №47 від 14.12.2016 року о 20:00, якою внесла зміни до постанови Немирівської міської Виборчої комісії Немирівського району Вінницької області від 14 грудня 2016 року № 45 «Про повернення виборчих бюлетенів підприємству виготовлювачу», виклавши резолютивну частину постанови у наступній редакції: «виборчі бюлетені отримані згідно акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів міського голови від 13 грудня 2016 року та акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів депутатів міської ради від 13 грудня 2016 року підприємству виготовлювачу ПрАТ «Віноблдрукарня» для приведення упаковки бюлетенів у відповідність до вимог постанови ЦВК від 28 серпня 2015 року № 197».

В свою чергу, з метою визначення уповноважених осіб на отримання виборчих бюлетенів у підприємства виготовлювача ПрАТ «Віноблдрукарня», було прийнято постанову № 46 від 14.12.2016 року о 03:40 год. «Про уповноваження членів комісії на отримання виборчих бюлетенів у підприємства виготовлювача».

Відповідно до акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів міського голови на перепакування від 14 грудня 2016 року та акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів депутатів міської ради на перепакування від 14 грудня 2016 року ПрАТ «Вінницька обласна друкарня» отримала від Немирівської МВК виборчі бюлетені по виборам депутатів Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області в кількості 11549 бюлетенів та виборчі бюлетені по виборам Немирівського міського голови в кількості 7301 бюлетень.

Відповідно до акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів міського голови після перепакування від 15 грудня 2016 року, акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів депутатів міської ради після перепакування від 15 грудня 2016 року та акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів міського голови від 15 грудня 2016 року виборча комісія прийняла від ПрАТ «Вінницька обласна друкарня» виборчі бюлетені по виборам депутатів Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області в кількості 11549 бюлетенів після перепакування, виборчі бюлетені по виборам Немирівського міського голови в кількості 7301 бюлетень після перепакування та виборчі бюлетені по виборам Немирівського міського голови в кількості 4248 бюлетенів, про що Немирівською МВК винесено постанову №49 від 15.12.2016 року о 03:00.

Колегія суддів визначаючись щодо заявлених позовних вимог, виходить з наступного.

Правовідносини, пов'язані з організацією і порядком проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року №595-VIII та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них актами законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про місцеві вибори» організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Згідно положень частини 3 статті 19 Закону України «Про місцеві вибори», виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.

Відповідно до частини першої статті 20 цього Закону виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Статтею 25 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України.

Статтею 74 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що виборчі бюлетені є документами суворої звітності.

Текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за 17 днів до дня голосування (частина 3 статті 74 Закону України «Про місцеві вибори»).

Згідно положень частини 7 статті 74 Закону України «Про місцеві вибори» назви місцевих організацій партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією в багатомандатному виборчому окрузі, розміщуються у виборчому бюлетені в порядку черговості, визначеної шляхом жеребкування. Порядок проведення жеребкування визначає Центральна виборча комісія не пізніш як за 30 днів до дня голосування.

Статтею 75 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено порядок виготовлення виборчих бюлетенів та їх передачі виборчим комісіям.

У відповідності до частини другої статті 75 Закону підприємство, яке виготовляє виборчі бюлетені визначається відповідною територіальною виборчою комісією. Вказане підприємство є поліграфічним підприємством, що відповідає вимогам діючого виборчого законодавства, має відповідні потужності для виконання вказаного наказу, гарантує його виконання в указані строки та доставку до місця призначення.

Питання, пов'язані із виготовленням виборчих бюлетенів, регулює також Постанова ЦВК №197 від 28.08.2015 року «Про роз'яснення щодо порядку виготовлення виборчих бюлетенів з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ для голосування у відповідних виборчих округах, їх передачі відповідним територіальним і дільничним виборчим комісіям та форми виборчих документів для передачі та приймання виборчих бюлетенів».

Пункт 1.4 цього роз'яснення передбачає, що виборчі бюлетені є документами суворої звітності. Підприємство-виготовлювач забезпечує дотримання замовленої кількості виборчих бюлетенів, їх облік та передачу територіальній виборчій комісії, яка замовляла виборчі бюлетені, відповідно до Закону, цього Порядку та укладеного між ними договору на виготовлення виборчих бюлетенів.

Відповідно до ч. 3 ст. 75 Закону України «Про місцеві вибори» технічні відходи, поліграфічний брак, виборчі бюлетені, в яких за рішенням територіальної виборчої комісії виявлені помилки, а також друкарські форми знищуються поліграфічним підприємством в порядку та у строки, визначені умовами договору про виготовлення виборчих бюлетенів, про що складається акт у двох примірниках. Контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів здійснюється контрольною комісією, утвореною відповідною територіальною виборчою комісією.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправною та скасування постанови Немирівської МВК № 46 від 14.12.2016 року, як такої, що не була прийнята, суд зазначає, що оригінал даної постанови наданий представником відповідача для огляду у судовому засіданні, а завірена її копія долучена до матеріалів справи. Крім того, відомості щодо її прийняття відображені в протоколі № 11 засідання Немирівської міської виборчої комісії від 13.12.2016 року, копія якого долучена до матеріалів адміністративної справи. Відтак, на думку суду, відповідними доказами спростовуються доводи представника позивача.

Крім того, суд зауважує, що як постанова № 46 від 14.12.2016 року та протокол № 11 від 13.12.2016 року відповідають вимогам ст. 69, 70 КАС України.

Одночасно суд зазначає, що постанова № 46 від 14.12.2016 року була прийнята з метою уповноваження голови комісії на отримання виборчих бюлетенів у підприємства виготовлювача та на момент вирішення спору є такою, що вичерпала свою дію в часі, що підтверджується актами приймання-передачі бюлетенів від 15.12.2016 року. Відтак дана постанова втратила юридичну силу та є реалізованою.

Враховуючи викладене, у суду відсутні підставі для задоволення адміністративного позову в цій частині.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправною та скасування постанови Немирівської МВК №47 від 14.12.2016 року та протиправності дій членів Немирівської МВК щодо її прийняття, суд зазначає наступне.

Так, постановою № 45 від 14.12.2016 року про повернення бюлетенів підприємству виготовлювачу вирішено повернути отримані згідно акту приймання-передачі від 13.12.2016 року виборчі бюлетені.

В свою чергу, постановою № 47 від 14.12.2016 року про внесення змін до постанови Немирівської виборчої комісії № 45 від 14.12.2016 року визначено мету для повернення виборчих бюлетенів, а саме для приведення упаковки бюлетенів у відповідність до вимог постанови ЦВК № 197 від 28.08.2015 року.

Так, аналізуючи положення статей 74, 75 Закону України «Про місцеві вибори», суд зазначає, що вони не містять процедуру здійснення перепакування бюлетенів у випадку невідповідності упаковки вимогам п. 1.4 постанови ЦВК № 198 від 28.08.2015 року.

Разом з тим, обов'язок щодо належного пакування виборчих бюлетенів покладається на підприємство виготовлювача - ПрАТ «Вінницяоблдрукарня», у зв'язку з чим членами виборчої комісії і було вирішено повернути не розкриті упаковки бюлетенів для приведення їх у відповідність нормам п. 1.4 постанови ЦВК № 198 від 28.08.2015 року .

Таким чином, на думку суду, повернення бюлетенів для приведення упаковки бюлетенів у відповідність не є порушенням процедури їх виготовлення.

Крім того, суд зауважує, що у відповідності ч. 5, 6 ст. 25 Закону України «Про місцеві вибори» затвердження текстів виборчих бюлетенів та забезпечення їх виготовлення відноситься до повноважень міської територіальної виборчої комісії.

Відтак, постанова № 47 від 14.12.2016 року прийнята у відповідності до визначених Законом повноважень виборчої комісії, а тому підстави для визнання протиправними дій та скасування постанови відсутні.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Немирівську міську виборчу комісію Немирівського району Вінницької області знищити у відповідності до ч. 3 ст.75 Закону України «Про місцеві вибори» виборчі бюлетені з виборів депутатів Немирівської міської ради та Немирівського міського голови, що отримані ними згідно актів приймання-передачі виборчих бюлетенів від 13.12.2016 року в кількості 11 549 бюлетенів з виборів депутатів Немирівської міської ради та 7 301 бюлетень з виборів Немирівського міського голови, що отримані ними згідно актів приймання-передачі виборчих бюлетенів від 13.12.2016 року в кількості 11 549 бюлетенів з виборів депутатів Немирівської міської ради та 7 301 бюлетенів з виборів Немирівського міського голови, то суд зазначає наступне.

Завданням адміністративного судочинства є захист порушеного права та законного інтересу. Вирішуючи публічно правовий спір, суд має надати оцінку рішенням, діям чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

В основу вимог позивача покладено пояснення про те, що внаслідок неправильного виготовлення бюлетенів, а саме не у спосіб, що передбачений Законом про вибори, не правильним їх транспортуванням, відсутні підстави вважати такі бюлетені як документи суворої звітності. Відтак, на думку позивача та третьої особи, слід зобов'язати відповідача згідно до ч. 3 ст. 75 Закону їх знищити із повторним їх виготовленням.

Так, за приписами ч. 3 ст. 75 Закону, технічні відходи, поліграфічний брак, виборчі бюлетені, в яких за рішенням територіальної виборчої комісії виявлені помилки, а також друкарські форми знищуються поліграфічним підприємством в порядку та у строки, визначені умовами договору про виготовлення виборчих бюлетенів, про що складається акт у двох примірниках.

Контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів здійснюється контрольною комісією, яка утворюється відповідною територіальною виборчою комісією за поданням місцевих організацій політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, не пізніш як у день затвердження тексту виборчого бюлетеня.

З аналізу даної норми чітко вбачається, що її положення поширюються на випадки знищення саме поліграфічним підприємством бюлетенів, відбракованих безпосередньо під час їх виготовлення. Відтак, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача щодо знищення виборчих бюлетенів.

Суд не вправі зобов'язувати суб'єкта владних повноважень вчиняти дії, які суперечать положенням Закону України «Про місцеві вибори».

За наведених обставин, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Немирівську міську виборчу комісію Немирівського району Вінницької області здійснити повторний друк бюлетенів з виборів депутатів Немирівської міської ради та Немирівського міського голови.

Крім того, суд зазначає, що виборчий процес - це електорально правова категорія, що включає в себе систему організаційно технологічних, політичних і правових відносин, які виникають і розвиваються при підготовці та проведенні виборів. Цей процес передбачає законодавство встановлений у часі порядок етапів (стадій), що послідовно змінюються, які складаються із конкретних процедур і дій суб'єктів виборчих правовідносин при формуванні представницьких органів влади. Етапи (стадії) виборчого процесу, пов'язані з організацією і проведенням виборів, в рамках яких здійснюються передбачені законом виборчі дії процедури, що забезпечують формування представницьких органів влади та реалізацію виборчих прав громадян, цілісність, завершеність і легітимність виборів.

Надаючи оцінку оскаржуваним рішенням та діям відповідача щодо їх прийняття під час організації виготовлення виборчих бюлетенів в порівнянні з правовими наслідками застосування обраного позивачем способу захисту, а саме зобов'язання міську виборчу комісію провести повторний друк виборчих бюлетенів з одночасним знищенням раніше надрукованих бюлетенів з дотриманням Закону України «Про місцеві вибори» на цій стадії виборчого процесу, суд дійшов висновку про те, що обраний спосіб захисту позивачем є неспіврозмірним.

Так, з позиції дотримання гарантованого статтею 3 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод має перевірити, чи було обмеження права на вільні вибори обґрунтованим і пропорційним поставленій меті. Тобто необхідно встановити чи дійсно мають місце такі порушення, які обмежують право такою мірою, яка б порушувала саму сутність права та позбавляла його ефективності.

У даному випадку судом встановлено, що відомості внесені до бюлетенів щодо кандидата на посаду міського голови відповідають дійсній інформації про цього кандидата, зокрема ОСОБА_7, згідно затвердженого тексту. Така обставина не заперечувалась як самим представником позивача та представниками відповідача. Тобто, право позивача бути обраною у цьому випадку не може вважатися порушеним, а вимога щодо передруку уже надрукованих виборчих бюлетенів, що відповідають затвердженим зразкам, на ідентичні виборчі бюлетені до жодних змін у структурі гарантованих прав позивача, як кандидата на посаду міського голови, не призведе.

Дані обставини не можуть вплинути на волевиявлення людей під час проведення голосування на перших місцевих виборах з виборів депутатів Немирівської міської ради та Немирівського міського голови, що відбудуться 18.12.2016 року, оскільки оскаржуваними рішеннями рівність виборчого права та права бути обраним, яке гарантоване усім кандидатам, не порушується.

Суд зазначає, що у разі суворого дотримання учасниками виборчого процесу вимог Закону Україні «Про місцеві вибори» під час проведення голосування, підрахунку голосів та встановлення результатів виборів та забезпечення належного контролю на цих етапах спроможне завершення виборчого процесу з дотриманням загальних засад, визначених ч. 2 ст. 11 Закону України «Про місцеві вибори».

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 КАС України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З урахуванням вищенаведеного суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог повністю.

Щодо заявленої представником позивача вимоги про необхідність винесення окремої ухвали, як заходу реагування на допущені членами Немирівської міської виборчої комісії порушення вимог Закону України «Про місцеві вибори», то суд приходить до такого.

Відповідно до частини 1 статті 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Конструкція вказаної правової норми свідчить про те, що винесення окремих ухвал є правом суду, а не обов'язком, яке, окрім іншого, може бути реалізоване лише у випадку виявлення під час розгляду справи порушень закону як стороною спору так і іншими особами.

Оскільки при розгляді справи таких порушень, на які необхідно реагувати окремою ухвалою, судом не виявлено, тому і підстав для застосування ст. 166 КАС України не має.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується положеннями ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 172, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Згідно із ч. 3 ст. 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ч. 5 ст. 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, не пізніше як за чотири години до початку голосування.

Головуючий суддя ОСОБА_17

Судді ОСОБА_18

ОСОБА_1