Постанова від 17.12.2016 по справі 195/1531/16-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2016 рокусправа № 195/1531/16-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чередниченка В.Є.

суддів: Іванова С.М. Панченко О.М.

за участю секретаря судового засідання: Яковенко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Томаківської районної державної адміністрації на постанову Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 14 грудня 2016 року у справі № 195/1531/16-а за позовом ОСОБА_1 до відділу ведення ДРВ Томаківської РДА Дніпропетровської області, дільничної виборчої комісії № 120595 про поновлення виборчих прав,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 09 грудня 2016 року звернулася до суду із позовом до відділу ведення ДРВ Томаківської РДА Дніпропетровської області (далі - відповідач-1), дільничної виборчої комісії № 120595 (далі - відповідач-2) згідно з яким просить визнати незаконним рішення відповідача-1 про відмову у задоволенні заяви позивача про зміну виборчої адреси у Державному реєстрі виборців та зобов'язати його здійснити зміну виборчої адреси позивача у відділі ведення ДРВ в смт. Томаківка, дільничній виборчій комісії № 120595 на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 24.10.2016 року вона звернулась до відділу ДРВ апарату Томаківської РДА з заявою про включення її до списку виборців на місцевих виборах у зв'язку зі зміною виборчої адреси. Проте у задоволені цієї заяви їй було протиправно відмовлено.

Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 14 грудня 2016 року позов задоволено повністю.

Постанова суду мотивована тим, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є документом, який засвідчує місце проживання виборця, а оскільки позивачем підтверджено реєстрацію у Томаківському районі, то, відповідно до вимог законодавства, вона набуває право виборця на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції Томаківська районна державна адміністрація оскаржила її до апеляційного суду з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити.

В апеляційній скарзі зазначає, що позивачем не було надано відділу ведення ДРВ Томаківської РДА Дніпропетровської області документів, які б підтверджували зміну виборчої адреси позивача на адресу вказану у заяві.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що згідно з паспортом серії ВМ 029514 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідно до інформаційної довідки наданої відділом ДРВ апарату Томаківської РДА № 37/16-04 від 14.12.2016 року, відповідно до відомостей Державного реєстру виборців місце голосування ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є Донецька область, м. Селидове, смт. Гостре, вул. Шевченка,16 (виборча дільниця, що утворена на постійній основі: № 141180).

Згідно з довідкою № НОМЕР_1 від 16.06.2015 року, виданої на ім'я позивача, вона перебуває на обліку осіб, переміщених з тимчасово окупованої території України.

24.10.2016 року позивач звернулась до відділу ДРВ апарату Томаківської РДА з вимогою щодо внесення її до списку виборців на місцевих виборах.

Листом відділу ДРВ апарату Томаківської РДА від 26.10.2016 року позивачу у задоволені зазначеної заяви було відмовлено через відсутність відомостей про реєстрацію місця проживання за адресою вказаною у заяві про зміну виборчої адреси.

Правомірність та обґрунтованість рішення відповідача-1 є предметом спору переданого на вирішення суду.

Вирішуючи спірні відносини між сторонами та задовольняючи позов повністю, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність оскарженого рішення відповідача-1 та необхідність зобов'язання відповідача-2 внести зміни до списку виборців.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Закон України «Про Державний реєстр виборців» визначає правові та організаційні засади створення і ведення єдиного Державного реєстру виборців в Україні.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про Державний реєстр виборців» основними завданнями Реєстру є ведення персоніфікованого обліку виборців; складання списків виборців для проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, всеукраїнських та місцевих референдумів.

Згідно з п.1 ч. 5 ст.14 Закону України «Про державний реєстр виборців» органом ведення Реєстру є у районі, районі в місті Києві, місті Севастополі - відповідний структурний підрозділ апарату районної, районної у місті державної адміністрації.

Статтею 26 цього Закону визначено порядок складання попередніх списків виборців, а статтею 28 - складання уточнених списків виборців.

Відповідно до ч. 3 ст. 30 цього Закону, виборець, який на день виборів перебуває за межами населеного пункту, в якому він проживає, участі у місцевих виборах не бере, крім випадків, передбачених частиною чотирнадцятою статті 34 цього Закону.

Стаття 34 Закону передбачає, що громадяни України, які знаходяться у стаціонарних закладах охорони здоров'я, включаються до списків виборців на відповідній спеціальній виборчій дільниці та голосують на місцевих виборах за умови, якщо вони мають право голосу на відповідних місцевих виборах згідно із статтею 3 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.32 цього ж Закону особа, яка зверталася до органу ведення Реєстру або регіонального органу адміністрування Реєстру щодо включення себе або інших осіб до Реєстру, внесення змін до персональних даних Реєстру або отримання відповіді на свій запит, може оскаржити до суду рішення, дії чи бездіяльність відповідного органу Реєстру в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 8 Закону України «Про державний реєстр виборців» виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.

Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".

Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» відповідно до Конституції України регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.

Статтею 3 вказаного Закону передбачено, що реєстрація - це внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Закон України «Про місцеві вибори» визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 3 Закону України "Про місцеві вибори" - право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, виборах сільського, селищного, міського голови мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, належать до відповідної територіальної громади та проживають в межах відповідного виборчого округу.

Громадяни України, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, є виборцями.

Документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах є: 1) паспорт громадянина України; тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).

Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що ключове юридичне значення при вирішенні виборчих спорів щодо включення до списків виборців для голосування на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост 18 грудня 2015 року є місце реєстрації громадянина.

В силу положень ст. 6 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" за зверненням громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї, за місцем їх перебування оформляються і видаються органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, довідки, що підтверджують місце їх перебування. Такі довідки видаються громадянам у день звернення на підставі паспорта громадянина України чи іншого документа, до якого згідно із Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, та письмової заяви, в якій зазначається адреса, за якою громадянину може бути вручена офіційна кореспонденція. При цьому відомості (відмітка) про місце перебування такої особи не вносяться до її паспорта.

Таким чином, довідка, надана позивачем, жодним чином не підтверджує факт її реєстрації за адресою: смт. Томаківка, вул. Середня, 2.

Отже, позивач не належить до територіальної громади смт. Томаківка, оскільки її місцем реєстрації у паспорті громадянина України є: Україна, с. Гостре, Донецької області, вул. Петровського, буд. 16.

Крім того, суд першої інстанції для вирішення спірних відносин, безпідставно застосував положення статей 4 та 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в редакції до 24.12.2015 року, яка передбачала, що територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), проставляється відмітка про реєстрацію місця проживання внутрішньо переміщеної особи в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Також не відповідають обставинам справи висновки суду першої інстанції щодо реєстрації позивача за адресою: смт. Томаківка, вул. Середня, 2, оскільки довідка № НОМЕР_1 від 16.06.2015 року, видана на ім'я позивача, інформації щодо реєстрації не містить. В цій довідці зазначено данні щодо місця перебування позивача.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції не вірно встановив обставини справи та прийняв рішення з порушенням норм матеріального права.

На підставі викладеного, керуючись пунктом 3 частини 1 статті 198, статтями 202, 205,207 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Томаківської районної державної адміністрації задовольнити.

Постанову Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 14 грудня 2016 року у справі № 195/1531/16-а - скасувати та у задоволені позову відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: В.Є. Чередниченко

Суддя: С.М. Іванов

Суддя: О.М. Панченко