14 грудня 2016 року м. Київ К/800/15571/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
Приходько І.В.
Бухтіярової І.О. Цвіркуна Ю.І.
розглянувши в попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2016 р.
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2016 р.
у справі № 813/173/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дім-Ек»
до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
У січні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Дім-Ек» (далі - позивач, ТОВ «Дім-Ек») звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (далі - відповідач, Городоцька ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області), в якому просило суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.12.2015 р. № 0001052201.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2016 р., яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2016 р., адміністративний позов задоволено: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Городоцької об'єднаної держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області від 30.12.2015 р. № 0001052201.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2016 р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2016 р. і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Позивач письмових заперечень на касаційну скаргу не надав.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що в період з 03.12.2015 р. по 09.12.2015 р., на підставі наказу від 02.12.2015 р. № 818, згідно із підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78, пунктом 82.2 статті 82 Податкового кодексу України та відповідно постанови старшого слідчого СУ ФР ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві лейтенанта податкової міліції Мазур Ю.С. від 02.06.2015 р., посадовою особою відповідача була проведена позапланова виїзна документальна перевірка ТОВ «Дім-Ек» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 р. по 30.04.2015 р. з питань законності формування податкового кредиту по ланцюгу формування ПДВ через транзитні підприємства до підприємств категорії «податкова яма», за результатами якої складено акт від 16.12.2015 р. № 297/2201/38380664 та зроблено висновок про порушення позивачем вимог пунктів 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено заниження суму податку на додану вартість на загальну суму 11 242 грн.
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.12.2015 р. № 0001052201, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у загальному розмірі 14 053 грн., з яких 11 242 грн. - за основним платежем та 2 811 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Як вбачається з акту перевірки від 16.12.2015 р. № 297/2201/38380664, фактичною підставою для донарахування позивачу грошового зобов'язання з податку на додану вартість слугували твердження перевіряючого про безпідставне формування позивачем податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ «Укр Сервіс Груп» та ПП «Хімінвест», оскільки, за твердженнями відповідача, правочини укладені позивачем з вказаними контрагентами не спричиняють реального настання правових наслідків обумовлених ними та спрямовані на здійснення операцій пов'язаних з наданням податкової вигоди третім особам. При цьому, податковий орган посилався на податкову інформацію щодо контрагентів позивача, отриману від ДПІ у Печерському районі м. Києва від 09.07.2015 р. № 278/26552202 та від ДПІ у Голосіївському районі м. Києва, за якою у ТОВ «Укр Сервіс Груп» та ПП «Хімінвест» відсутні трудові ресурси, складські приміщення та будь-які можливості здійснювати господарську діяльність.
Суд першої інстанції, висновки якого підтримала колегія суддів апеляційної інстанції, вирішуючи спір по суті та задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що матеріалами справи підтверджується належним чином та в повному обсязі виконання укладених позивачем зі своїми контрагентами правочинів, а відповідач, як суб'єкт владних повноважень, враховуючи, що висновки викладені в акті податкової перевірки не узгоджуються з нормами матеріального права, не довів правомірності прийнятого ним податкового повідомлення-рішення.
Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з такою позицією судів попередніх інстанцій виходячи з наступного.
Відповідно до підпункту 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит - це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Пунктом 198.1 статті 198 Податкового кодексу передбачено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає, зокрема, у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту, згідно з пунктом 198.2 статті 198 Податкового кодексу України, вважається дата тієї події, що відбулася раніше: - дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; - дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу України встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається, виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з, зокрема, придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна має містити: порядковий номер податкової накладної; дату її виписування, назву юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; податковий номер платника податку (продавця та покупця); місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм); повну назву отримувача; ціну продажу без врахування податку; ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні; загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.
Пунктами 201.4, 201.6 статті 201 Податкового Кодексу України, встановлено, що податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.
Згідно пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі, коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи викладені норми Податкового кодексу України, судами попередніх інстанцій вірно зазначено про існування декількох підстав для формування податкового кредиту, а саме: наявність у платника податку - покупця належно оформленої податкової накладної, фактична сплата грошових коштів контрагенту, в сумі визначеній в податковій накладній, а також фактичне виконання господарської операції, за наслідками якої у платника податку на додану вартість виникає право на податковий кредит.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Також, згідно пунктів 36.1, 36.5 статті 36, пункту 38.1 статті 38, пункту 44.1 статті 44, пункту 47.1 статті 47, пункту 49.2 статті 49 Податкового кодексу України, обчислення, декларування та/або сплата суми податку та збору є персональним податковим обов'язком кожного окремого платника податків, який і несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку. Тобто, платник податку несе самостійну відповідальність за порушення ним правил ведення податкового обліку. Зазначена відповідальність стосується кожного окремого платника податку і не може автоматично поширюватись на третіх осіб, в тому числі і на його контрагентів.
Отже, формування суб'єктом господарювання податкового кредиту з податку на додану вартість не може ставитись у пряму залежність від додержання податкової дисципліни третіми особами, законодавство України, не ставить в залежність виникнення у платника податку на додану вартість права на податковий кредит від дотримання вимог податкового законодавства іншим суб'єктом господарювання. Якщо контрагент не виконав свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальності та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування податку на додану вартість, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.
Аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено матеріалами справи, у перевіреному податковим органом періоді ТОВ «Дім-Ек» (Підрядник) та Храм УГКЦ «Різдва Пресвятої Богородиці» (Замовник) уклали договір підряду № 20-11/14 щодо виконання робіт з влаштування монолітних залізобетонних фундаментів для каплиці за адресою: пр. Червоної Калини, 70, м. Львів.
Відповідно до цього договору укладено дві додаткові угоди від 25 лютого 2015 року та від 09 березня 2015 року.
На виконання умов вказаного договору ТОВ «Дім-Ек» залучило субпідрядні організації: ТОВ «Укр сервіс груп» та ПП «Хімінвест».
ТОВ «Дім-Ек» уклало договір підряду № 02/02-15 від 02 лютого 2015 року з ПП «Хімінвест», відповідно до умов якого ПП «Хімінвест» зобов'язується виконати загально-будівельні роботи за адресою: пр. Червоної Калини, 70, м. Львів.
На підтвердження виконання умов вказаного договору позивач надав податкову накладну № 561 на загальну суму 17 450 грн., в т.ч. ПДВ 2 908,33 грн., договір на виконання робіт (№ 02/02-15 від 02 лютого 2015 року), акт приймання виконаних будівельних робіт, ліцензію на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів.
Також ТОВ «Дім-Ек» уклало договір підряду № 03/03-15 від 03 березня 2015 року з ПП «Хімінвест» щодо виконання загально-будівельних робіт за адресою: пр. Червоної Калини, 70, м. Львів.
24 березня 2015 року ПП «Хімінвест» та ТОВ «Укр сервіс груп» уклали договір відступлення права вимоги та переведення боргу, відповідно до умов якого ТОВ «Укр сервіс груп» є новим кредитором щодо виконання зобов'язань за договором № 03/03-15 від 03 березня 2015 року, таким чином новий кредитор ТОВ «Укр сервіс груп» отримав всі права вимоги на виконання зобов'язань згідно договору укладеного між ПП «Хімінвест» та ТОВ «Дім-Ек».
На підтвердження виконання умов вказаного договору позивач надав податкову накладну № 150 на загальну суму 35 000 грн., в т.ч. 5 833,33 грн., акт приймання виконаних будівельних робіт за березень 2015 року підписаний ТОВ «Укр сервіс груп» та ТОВ «Дім-Ек».
ТОВ «Дім-Ек» також уклало договір підряду № 01/04-15 від 01 квітня 2015 року з ТОВ «Укр сервіс груп» щодо виконання загально-будівельних робіт за адресою: пр. Червоної Калини, 70, м. Львів.
Позивач на підтвердження реальності вчинення цієї господарської операції надав податкову накладну № 141 на загальну суму 15 000 грн., в т.ч. ПДВ 2 500 грн., акт приймання виконаних будівельних робіт.
Розрахунки за вказаними договорами проведені в безготівковому формі, шляхом перерахування коштів з розрахункового рахунку позивача на розрахункові рахунки контрагентів, що підтверджується платіжними дорученнями № 46 від 04 березня 2015 року, № 62 від 23 березня 2015 року, № 81 від 17 квітня 2015 року про оплату за виконані роботи.
Податкова накладна, яка отримана від ПП «Хімінвест», включена ТОВ «Дім-Ек» до реєстру отриманих податкових накладних, а суми ПДВ відображено у податковій декларації з ПДВ та у ряд.17 усього податкового кредиту за лютий 2015 року на суму ПДВ 2 908,33 грн.
Податкові накладні, які отримані від ТОВ «Укр сервіс груп», включені ТОВ «Дім-Ек» до реєстру отриманих податкових накладних, а суми ПДВ відображено у податковій декларації з ПДВ та у ряд.17 усього податкового кредиту: за березень 2015 року на суму ПДВ 5 833,33 грн., за квітень 2015 року на суму 2 500 грн.
Позивачем також підтверджено факт використання наданих ТОВ «Укр сервіс груп» та ПП «Хімінвест» послуг у власній господарській діяльності. Зокрема, загально-будівельні роботи виконувались зазначеними контрагентами як субпідрядниками, і результати цих робіт передані позивачем замовнику.
Таким чином, в матеріалах справи в повному об'ємі наявні первинні документи бухгалтерського та податкового обліку які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій між позивачем та вказаними контрагентами. Зазначені документи складені за результатами проведених операцій та з дотриманням вимог статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», статті 44, статті 201 Податкового кодексу України, пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. № 88, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 р. за № 168/704) і містять у собі відомості щодо змісту та обсягу проведених операцій, які узгоджуються між собою.
Отже, фактичні обставини об'єктивно засвідчують правомірність формування позивачем податкового кредиту відповідно до первинних бухгалтерських документів та по податковим накладним, які виписані на виконання умов викладених вище договірних відносин.
Таким чином, висновки податкового органу про вчинення платником податків порушень податкового законодавства, щодо неправомірності формування податкового кредиту з податку на додану вартість по взаєморозрахунках з вказаними контрагентами за період, що перевірявся, мають характер припущень та є необґрунтованими, а відтак, не можуть бути покладені в основу спірного податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до частини третьої статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
В свою чергу, доводи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження та не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваних рішень, судами першої та апеляційної інстанцій було порушено норми матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, постанова суду першої інстанції та ухвала суду апеляційної інстанції підлягають залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області - відхилити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2016 р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2016 р. у справі № 813/173/16 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки, що встановлені статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис) І.В. Приходько
Судді: (підпис) І.О. Бухтіярова
(підпис) Ю.І. Цвіркун