Справа № 712/13419/16-а
Провадження № 2-а/712/776/16
12 грудня 2016 року Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси В.А. Романенко, розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця, посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховувались та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки про заробітну плату, до якої не були включені на момент її видачі матеріальна допомога та інші виплати, отримувані позивачем в період роботи, а саме - матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, повної суми індексації заробітної плати та грошові винагороди. Позивач 14.11.2016 року звернувся до УПФ в м. Черкаси про здійснення перерахунку пенсійної виплати в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням вказаних сум матеріальної допомоги та інших виплат, однак відповідач відмовив у здійсненні даного перерахунку з мотивів, що вказані суми виплат не відносяться до заробітної плати, також зазначав, що після призначення пенсії згідно внесених змін до Закону «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% від заробітної плати. Просить визнати відмову проведення перерахунку пенсії протиправною, зобов'язати УПФУ в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю за попередні 6 місяців, відповідно до довідки Державної казначейської служби України в Черкаській області від 05.02.2016 року № 11-12/55790 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в розмірі 90 % сум заробітної плати, без зміни визначення індексації пенсії (базового місяця для проведення індексації пенсії) в результаті перерахунку, з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованої та виплаченої допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, повної суми індексації заробітної плати та грошової винагороди, з яких сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90% від суми заробітної плати та забезпечити її виплату в подальшому.
Стороною відповідача надано суду заперечення, в яких зазначено про те, що дії Управління відповідають чинному законодавству.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Згідно з п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Черкасах Черкаської області як пенсіонер та отримує пенсію по віку згідно Закону України «Про державну службу». Розмір пенсії позивача був призначений у розмірі 90% від заробітної плати, на які нараховувались та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, однак при обчисленні розміру пенсії не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, повної суми індексації заробітної плати та грошової винагороди, які на думку відповідача не входять до структури заробітної плати, тому відповідачем відмовлено у перерахунку пенсійної суми з урахуванням вказаних виплат.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за безперервну сумлінну працю, індексація, яка є частиною заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця. Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, суд приходить до висновку, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з поданою позивачем для перерахунку довідкою про заробітну плату від 05.02.2016 року, на вказані виплачені працівнику суми нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується довідкою про зарплату, тому відмову у перерахунку пенсійної суми з урахуванням зазначених виплат не можна визнати обґрунтованою на законі.
Таким чином, позов підлягає до задоволення в межах передбаченого ст. 99 КАС України шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду, що передує зверненню до суду з даним позовом, тобто з 30.05.2016 року, оскільки підстави для поновлення строку звернення до адміністративного позову відсутні, закони та інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних друкованих виданнях та є відкритими для ознайомлення громадянами щодо їх прав та обов'язків.
Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки при подачі адміністративного позову позивачем сплачений судовий збір у розмірі 551,20 грн., тому до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі 551,20 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 37 статті 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 86, 94, 183-2, 256 КАС України суд,
Позов задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси щодо відмови перерахунку пенсії з урахуванням виплат матеріальної допомоги та інших виплат, з яких сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок з 30.05.2016 року пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% з урахуванням та на підставі довідки Державної казначейської служби України в Черкаській області від 05.02.2016 року № 11-12/55-790 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії до моменту здійснення перерахунку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 551,21 грн.
Вказана постанова підлягає негайному виконанню відповідно до вимог ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови, в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Головуючий: