73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
26 березня 2012 р. Справа № 2а-988/12/2170
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Кисильова О.Й., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до філії Державного підприємства "Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи" у Херсонській області про визнання дій протиправними,
встановила:
Позивач звернувся до адміністративного суду із позовом до філії Державного підприємства "Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи" у Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить визнати незаконними складання і затвердження відповідачем позитивного комплексного висновку № 22-00005-2011 державної експертизи по робочому проекту: "Будівництво кухні, гаражу, господарського приміщення та добудови до житлового будинку №83 по вул. 1-Травня в смт. Нова Маячка, Цюрупинського району Херсонської області".
Відповідно до частини 1 статті 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Державне підприємство "Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи" (далі - Підприємство) утворено Міністерством регіонального розвитку та будівництва України (далі - Засновник) на виконання Законів України від 16.05.2007 №1026-V "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та сприяння інвестиційній діяльності у будівництві" та від 18.09. 1991 N 1560-XII "Про інвестиційну діяльність", постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 р. № 1269 "Про порядок затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва і проведення їх державної експертизи" на базі Державного підприємства "Центральна служба Української державної інвестиційної експертизи", служби Української інвестиційної експертизи Автономної республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських та галузевих (міжгалузевих) служб Української інвестиційної експертизи і є їх правонаступником.
Так, згідно із Статутом, метою і предметом діяльності Підприємства є: 1) забезпечення проведення комплексної державної експертизи інвестиційних програм і проектів будівництва, які реалізуються на території України, 2) проведення на засадах організаційної єдності комплексної державної експертизи інвестиційних програм та проектів будівництва, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, та тих, що становлять взаємний інтерес з іноземними державами, у тому числі виконання експертизи з питань міцності, надійності, довговічності, експлуатаційної безпеки, інженерного забезпечення, виконання архітектурних вимог та економічних показників, 3) виконання за дорученням Міністра регіонального розвитку і будівництва комплексної державної експертизи інших проектів будівництва, 4) надання консалтингових послуг з питань будівництва, 5) узагальнення та внесення до Засновника пропозицій щодо удосконалення нормативно-методичного забезпечення здійснення комплексної державної експертизи інвестиційних програм і проектів будівництва.
Отже, філії Державного підприємства "Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи" при здійсненні функцій, покладених на зазначені Підприємства, не є суб'єктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції.
Статтею 15 ЦПК України передбачено, що суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого виду судочинства.
Як вбачається із позовної заяви та доданих до неї матеріалів, позивач оскаржує позитивний комплексний висновок № 22-00005-2011 державної експертизи по робочому проекту: "Будівництво кухні, гаражу, господарського приміщення та добудови до житлового будинку № 83 по вул. 1-Травня в смт. Нова Маячка, Цюрупинського району Херсонської області".
Тобто, характер правовідносин, що виникли між сторонами, не є публічно-правовим у розумінні ст. 3 КАС України, оскільки дії відповідача не є адміністративними, а спрямовані на створення, зміну чи припинення цивільних прав певної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, у відкритті провадження слід відмовити, оскільки даний спір належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ч. 1 ст. 109 КАС України, -
ухвалила:
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до філії Державного підприємства "Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи" у Херсонській області про визнання дій протиправними.
Повернути ОСОБА_1 судовий збір сплачений на р/р 31214206784002 в сумі 32,19 грн., відповідно до квитанції від 23.03.2012 р. за № 13SU45731.
Позовну заяву разом із усіма доданими до неї документами повернути позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 6.1