Справа № 399/787/16-а
Провадження № 2-а/399/23/16
Іменем України
09 листопада 2016 року сел. Онуфріївка
Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Лях М.М., за участі секретаря судового засідання Гриценко Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Онуфріївка в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Світловодського об'єднання Управління пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій та прийняття відповідних рішень,
встановив:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просила суд ухвалити рішення яким визнати незаконними дії та рішення Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови їй в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213, зобов'язати Світловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести позивачу перерахунок пенсії за віком згідно з довідкою УПСЗН Онуфріївської РДА Кіровоградської області № 919 від 01.08.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-12 з розрахунку 86 % із середнього заробітку у розмірі 6465, 24 грн. ( з включенням всіх складових заробітної плати вказаних у довідці, на які нараховується єдиний соціальний внесок) з 05.08.2016 року.
Свій адміністративний позов мотивувала тим, що вона перебуває на обліку в Світловодському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію по віку, яку їй призначено з 03.07.2003 року на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 86 % від заробітної плати. 05.08.2016 року позивач звернулась до Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою про перерахунок її пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та із врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, наданої управлінням праці та соціального захисту населення Онуфріївської райдержадміністрації 01.08.2016 року № 919. Проте, Світловодським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області листом від 16.08.2016 року № 2743/05-25 їй відмовлено у здійсненні такого перерахунку. Управління ПФУ посилається на те, що: відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне грошове утримання) призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» і т.д.; статтею 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VІІІ урегульвано питання щодо пенсійного забезпечення державних службовців, та не передбачено перерахунки раніше призначених пенсій. Однак, дії Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям являються протиправними, позивач має всі правові підстави на перерахунок їй пенсії з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, тобто з 1 травня 2016 року. В результаті таких дій Світловодського об'єднаного управління ПФУ, їй значно зменшено щомісячний розмір пенсії.
Позивач до суду не з'явилася, однак надала заяву в якій позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити на підставі наданого нею письмового пояснення, а також справу просила розглянути без її участі.
Відповідач до суду свого представника не направив, про місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином, в поданому запереченні просив в задоволенні позову відмовити з підстав наведених в ньому.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінив надані сторонами докази, вважає, що позов задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Світловодському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію, яку їй призначено з 03.07.2003 року на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 86 % від заробітної плати.
У зв'язку з підвищенням державним службовцям заробітної плати позивач 05.08.2016 року звернулась до Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії на підставі довідки наданої управлінням праці та соціального захисту населення Онуфріївської райдержадміністрації 01.08.2016 року № 919 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям про складові заробітної плати /а.с. 10-12, 15/.
Світловодським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області листом від 16 серпня 2016 року 2743/02-25 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії /а.с. 13/.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно статті 37-1 Закону України "Про державну службу" ( в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена з 03.07.2003 року у розмірі 86 % від заробітної плати.
Пенсійне забезпечення державних службовців в період до 01.05.2016 року було врегульоване зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 року.
10.12.2015 року прийнято Закон України "Про державну службу" № 889-VIII, який набув чинності 01.05.2016 року.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинність з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, з 01.05.2016 року Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року не передбачено підстав для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Таким чином, з матеріалів справи слідує, що позивач із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" звернулася до Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області 05.08.2016 року.
Виходячи з того, що заяву про перерахунок пенсії подано позивачем після01.05.2016 року, тобто після набрання чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, Світловодським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії.
Відповідно до ст. ст. 71, 94, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд -
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Світловодського об'єднання Управління пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій та прийняття відповідних рішень відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Онуфріївський районний суд Кіровоградської області.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Суддя М.М. Лях