18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
"28" листопада 2016 р. Справа № 925/972/16
Господарський суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Єфіменка В.В.,
з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.;
за участю представників сторін:
від позивача - прокурор Архипенко В.О.;
від відповідача-1 - ОСОБА_1, ОСОБА_2, за довіреністю;
від відповідача-2 - ОСОБА_3 за посадою,
від відповідача-3 - не з'явився,
від відповідача-4 - ОСОБА_4 за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу
за позовом Заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури, м. Черкаси
до відповідача-1: Черкаської міської ради, м. Черкаси
до відповідача-2: Автокооперативу “Чорний Яр”, м. Черкаси
до відповідача-3: Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради, м.Черкаси
до відповідача-4: Управління Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області, м.Черкаси
про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, визнання недійсним договору оренди землі, скасування державної реєстрації земельної ділянки та скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки,
Прокурор, посилаючись на невідповідність Генеральному плану забудови міста Черкаси, на відсутність аукціону щодо продажу прав на земельну ділянку, посилаючи на порушення інтересів держави заявив позов із вимогами:
- визнати незаконним та скасувати рішення Черкаської міської ради №2-330 від 17.03.2016 "Про надання Автокооперативу "Чорний Яр" земельної ділянки в оренду на розі вул.Гагаріна та вул.Героїв Сталінграду";
- визнати недійсним договір оренди землі від 10.05.2016 на ділянку, площею 0,7788 га, за адресою: м. Черкаси, на розі вул.Гагаріна та вул.ОСОБА_5, нормативною грошовою оцінкою 6427202,76 грн., укладеного між Черкаською міською радою та Автокооперативом "Чорний Яр", зареєстрованого 06.06.2016 державним реєстратором Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради (номер запису про інше речове право:14842665);
- скасувати рішення державного реєстратора Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради, індексний номер рішення: 29928656 від 07.06.2016 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за Автокооперативом "Чорний Яр" (код ЄДРПОУ 34924000) на земельну ділянку загальною площею 0,7788 га, розташовану у м. Черкаси на розі вул.Гагаріна та вул.ОСОБА_5, за кадастровим номером 7110136400:01:008:0235;
- скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,7788 га, розташовану у м. Черкаси на розі вул.Гагаріна та вул.ОСОБА_5, під кадастровим номером 7110136400:01:008:0235 з одночасним скасуванням записів у поземельній книзі, відкритої Управлінням Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області 10.08.2015, куди внесено записи №001, №002, №003 від 10.08.2015 та №004, №005 від 30.06.2016;
- стягнути з відповідачів судовий збір у розмірі 5512 грн. 00 коп.
Під час розгляду справи прокурор подав до суду письмові пояснення щодо підстав визнання незаконним та скасування вищеназваного рішення відповідача-1; скасування рішень держреєстратора відпвоідача-3; скасування рішень державного кадастрового реєстратора відповідача-4 (том, а.с.3-6; 24-25).
Прокурор в судовому засіданні надав пояснення щодо заявлених позовних вимог, підтримуючи їх повністю.
Відповідач-1 у відзиві на позов заявлених вимог не визнав, зокрема посилаючись на таке.
Згідно ст. 59 Закону України „ Про місцеве самоврядування в Україні" підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Оскаржуване позивачем рішення було прийняте на підставі та в межах повноважень передбачених ст.26 Закону України „ Про місцеве самоврядування в Україні", в порядку та спосіб визначені ст.ст. 12,20,93,123 Земельного кодексу України, на підставі поданого повного пакету документів, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст є комунальною власністю.
При винесені оскаржуваного рішення Черкаською міською радою враховано, що на земельну ділянку наявні містобудівні обтяження землекористування пов'язані із реалізацією Генерального плану міста.
Інтересів держави не могло бути порушено при прийнятті спірного рішення, так як розпорядження землею належить до компетенції місцевих рад в межах визначеної території, на місцевому рівні, а інтереси держави належать до інших суспільних відносин в основі яких завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних функцій, дій чи програм.
Відповідач-1 вважає, що заступником керівника Черкаської місцевої прокуратури ставиться питання щодо оскарження рішення в цілому, але при цьому не враховано, що п. 1 оскаржуваного рішення вирішено, зареєструвати право комунальної власності за територіальною громадою міста Черкаси на земельну ділянку площею 0,7788 га (кадастровий номер 7110136400:01:008:0235) на розі вул. Гагаріна та вул. ОСОБА_5, в межах визначених проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
На думку відповідача-1, прокурором не доведено наявності порушеного права або інтересу будь-якої норми у зв'язку з прийняттям міською радою спірного рішення, тобто фактично рішення стосується права розпорядження земельною ділянкою, яка перебувала і перебуває у власності територіальної громади м. Черкаси. Просить відмовити в задоволені позовних вимог повністю.
Відповідач-2 у відзиві на позов та його представники в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог вважаючи їх необґрунтованими та безпідставними. Відповідач-2 посилається на те, що у 2014 р. одержав дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,7788 га в оренду на 5 років, але не довше, ніж до початку планової забудови. Оспорюване рішення стосується короткострокової оренди.
За умовами договору Автокооператив отримав земельну ділянку у короткострокову оренду (том 1, а.с.88-133).
Відповідач-3 у своїх письмових поясненнях стосовно позову покладався на розсуд суду. Зазначив, що відповідальність а достовірність даних, що містяться в документах, поданих для держреєстрації прав, несе заявник, якщо інше не встановлено судом. Просив суд розглянути справу без участі його представника (том 2, а.с.15).
Відповідач-4 у письмових поясненнях з приводу заявлених вимог повідомив, що 10.08.2015 державним кадастровим реєстратором було проведено державну реєстрацію земельної ділянки та відкрито поземельну книгу (том 1, а.с.135-137).
Справа розглядається за наявними матеріалами в порядку, визначеному ст.75 ГПК України.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступного.
Предметом спору є рішення органу місцевого самоврядування - Черкаської міської ради щодо розпорядження землями комунальної власності та укладений відповідно до цих рішень договір оренди земельної ділянки комунальної власності площею 0,7788 га в межах міста Черкаси.
Виходячи з приписів ст.15, ст.16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), суд вважає за необхідне з'ясувати, яке саме право є порушеним і підлягає захисту.
В судовому засіданні з'ясовано, що підставою для звернення до суду прокурора із позовом є лист Державної інспекції сільського господарства в Черкаській області від 22.06.2016 № 807 на звернення прокуратури «…стосовно надання висновку щодо відповідності до законодавства розпорядження Черкаської міської ради від 17.03.2016 № 2-330, яким було надано в оренду АК «Чорний Яр» земельну ділянку площею 0,7788… можливо зазначити, що рішення Черкаської міської ради від 15.03.2016 № 2-330 прийнято з порушенням ст.123 Земельного кодексу України».
Прокурор звертаючись до суду з позовною заявою на незаконне рішення органу місцевого самоврядування вказав, що він здійснює захист інтересів держави, переслідуючи задоволення „суспільного", „публічного" інтересу, направленого на дотримання норм права та Законів в цілому, регламентуючих порядок надання в користування земель комунальної форми власності, якими фактично розпоряджається територіальна громада м. Черкаси в особі Черкаської міської ради.
Крім того, на думку прокурора, спірне рішення Черкаської міської ради № 2-330 від 17.03.2016 порушує інтереси територіальної громади м. Черкаси в тому, що позбавляє останню розпоряджатись частиною земельної ділянки, яка була повернута громаді на підставі рішення господарського суду Черкаської області № 925/977/16 від 26.07.2016, яким було розірвано договір оренди землі між Черкаською міською радою та ІШ „БВФ „Євгенія" від 21.03.2006, площею 1709 кв.м по бульв. Шевченка, 303 (акт приймання-передачі земельної ділянки від 30.08.2016).
Прокурор вважає, що Черкаська міська рада на момент прийняття рішення ради № 2-330 від 17.03.2016 розпорядилась частиною земельної ділянки при діючому договорі оренди землі з ПП „БВФ „Євгенія" від 21.03.2006, яка не була вільною, чим було порушено вимоги ст. 123 Земельного кодексу України.
Станом на 17.03.2016 - дата прийняття оспорюваного рішення, ст.123, ст.124 Земельного кодексу України (далі - ЗК; ЗК України) в редакції 01.03.2016 містила такі положення:
Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;
формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу.
У разі якщо місце розташування об'єкта, розміри і межі земельної ділянки, що пропонується до вилучення (викупу), та умови вилучення (викупу) цієї ділянки погоджені згідно з вимогами статті 151 цього Кодексу, які під час розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не змінилися, проект погодженню не підлягає.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Якщо земельна ділянка надається у користування за погодженням з Верховною ОСОБА_6 України, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається до ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, які із своїми пропозиціями та позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації подають зазначений проект до Кабінету Міністрів України, який розглядає ці матеріали та подає їх до Верховної ОСОБА_6 України для прийняття відповідного рішення.
Якщо земельна ділянка надається у користування за рішенням Кабінету Міністрів України або за погодженням з Кабінетом Міністрів України, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається відповідно до ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, які розглядають його і в місячний строк подають зазначений проект із своїми пропозиціями та позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації до Кабінету Міністрів України для прийняття відповідного рішення.
Якщо земельна ділянка надається у користування Верховною ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а у разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку державної експертизи) подається до ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим, яка розглядає його і в місячний строк подає зазначений проект із своїми пропозиціями до Верховної ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:
затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);
надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
У разі надання земельних ділянок державної власності у постійне користування підприємствам, установам, організаціям комунальної власності одночасно здійснюється передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність і навпаки.
На підставі рішення про передачу будівлі, споруди, іншого об'єкта нерухомого майна державної власності у комунальну власність приймається рішення про передачу у комунальну власність земельної ділянки, на якій розміщений об'єкт передачі.
На підставі рішення про передачу будівлі, споруди, іншого об'єкта нерухомого майна комунальної власності у державну власність, також передається у державну власність земельна ділянка, на якій розміщений об'єкт передачі.
Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.
З'ясовуючи обставини надання Автокооперативу «Чорний Яр» (далі - Автокооператив; відповідач-2) земельної ділянки у тимчасове користування, суд встановив наступне.
Із дослідженого в судовому засіданні Статуту Автокооперативу «Чорний Яр», що кооператив створено у встановленому порядку і його місцезнаходження: м.Черкаси, вул.Героїв Сталінграду,50.
04.11.2014 Черкаська міська рада рішенням № 2-296 надала автокооперативу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,7788 га в оренду на розі вул.Гагаріна та ОСОБА_5 під автокооператив. Цим же рішенням визначені наявні містобудівні обмеження та обтяження землекористування (том 1, а.с.113).
17.03.2016 Черкаська міська рада прийняла рішення № 2-330, яким вирішила:
1. Зареєструвати право комунальної власності за територіальною громадою міста Черкаси на земельну ділянку площею 0,7788 га (кадастровий номер 7110136400:01:008:0235) на розі вул. Гагаріна та вул. ОСОБА_5, в межах, визначених проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
2. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки АВТОКООПЕРАТИВУ «ЧОРНИЙ ЯР» площею 0,7788 га на розі вул. Гагаріна та пул. ОСОБА_5.
3. Надати АВТОКООПЕРАТИВУ «ЧОРНИЙ ЯР» в оренду на 5 років, але не довше ніж до початку планової забудови, земельну ділянку площею 0,7788 га (кадастровий номер 7110136400:01:008:0235) на розі вул. Гагаріна та вул. ОСОБА_5 під автокооператив, з них: площею 0,0600 га за рахунок земель власного землекористування та площею 0,7188 га за рахунок земель Черкаської міської ради, за умови виконання висновку управління культури Черкаської обласної державної адміністрації від 29.04.2015 № 175.
На земельну ділянку закріплені містобудівні обмеження та обтяження.
Автокооператив зокрема зобов'язано в разі початку планової забудови звільнити надану в оренду земельну ділянку (п.4.4 рішення).
В разі початку планової забудови звільнити надану в оренду земельну ділянку (п.4.4).
10.05.2016 Черкаська міська рада та Автокооператив уклали договір оренди земельної ділянки площею 0,7788 га, кадастровий № 7110136400:01:008:0235.
Прокурор стверджує, що відповідно до договору оренди землі від 21.03.2006, зареєстрованого в Черкаській регіональній філії ДП „Центр ДЗК при Держкомземі України" від 10.04.2006 № 040677500198, укладеного між Черкаською міською радою та ПП „БВФ „Євгенія", остання отримала в користування наділ, площею 1709,0 кв.м, що знаходиться по бульв. Шевченка, 303 у м. Черкаси.
Приналежність даної земельної ділянки, площею 1709 кв. м по бульв. Шевченка, 303, до тої, яка була передана Автокооперативу „Чорний Яр" на підставі рішення ради № 2-330 від 17.03.2016, площею 0,7788 га на розі вул. Гагаріна та вул. ОСОБА_5, прокурор підтверджує довідкою Управління Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області № 10-28-0.4-5517/15-16 від 05.07.2016.
Вищеназвані твердження прокурора суд оцінює критично. Так, прокурор змішує дві різні земельні ділянки - площею 1709 кв.м по бульв. Шевченка,303 у м.Черкаси та ділянку площею 0,7788 га на розі вул.Гагаріна і вул. Г.ОСОБА_5: доказів реального користування ПП «БВФ Євгенія» землею із земельної ділянки площею 0,7788 га станом на 17.03.2016 чи на 10.05.2016 до суду не подано.
Суд бере до уваги, що рішенням Господарського суду Черкаської області від 26.07.2016 у справі № 925/977/16 договір оренди між Черкаською міською радою і ПП «БВФ Євгенія» розірвано, а сама земельна ділянка площею 0,1709 га (1709 кв.м) за актом приймання-передачі від 30.08.2016 передана Черкаській міській раді (том 2, а.с.7-10).
Суд приходить до переконання, що прокурор не надав суду належних і допустимих доказів проте, чиї саме права порушені; про те, яке саме порушене право підлягає захисту в порядку господарського судочинства; в чому саме полягає порушення законних прав громади міста Черкаси.
Суд враховує, що зміни до Генерального плану забудови міста Черкаси та встановлення/зміна цільового призначення земельної ділянки є законодавчо закріпленого компетенцією Черкаської міської ради, в які держава не може втручатися безпідставно.
Виходячи із повноважень Черкаської міської ради, закріплених у ст.12, ст.20 ЗК України, суд приходить до переконання, що прийняте нею 17.03.2016 рішення № 2-330 не порушує ні державних інтересів, ні інтересів громади міста Черкаси. Відтак, вимоги прокурора про визнання незаконним і скасування рішення від 17.03.2016 № 2-330 є безпідставними, недоведеними і задоволенню не підлягають.
Клопотання відповідача-4 про заміну його статусу із відповідача на третю особу не обґрунтоване і задоволенню не підлягає.
Судові витрати по сплаті судового збору суд покладає на позивача.
На підставі ст.8 ст. 124 Конституції України, ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд -
У позові відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 денного строку в порядку, визначеному ГПК України з дня складення і підписання повного тексту рішення.
Рішення складено 05.12.2016 (понеділок)
Суддя В.В.Єфіменко