Копія
Справа № 822/1329/16
29 листопада 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіПольового О.Л.
при секретаріБачок О.В.
за участі:представників сторін представника Управління Держгеокадастру в Старокостянтинівському районі фізичної особи-підприємця ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Старокостянтинівської районної державної адміністрації , треті особи на стороні відповідача Капустинська сільська рада , Управління Держгеокадастру в Старокостянтинівському районі , фізична особа-підприємець ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивачі звернулись до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Старокостянтинівської районної державної адміністрації в якому, з урахуванням заяви про зміну підстав адміністративного позову, просять суд визнати неправомірними дії голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації щодо видачі розпорядження від 28.03.2016 року № 58/2016-р "Про затвердження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв)" та скасувати розпорядження голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації від 28.03.2016 року № 58/2016-р "Про затвердження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв)".
В обґрунтування позовних вимог зазначають, що оскаржуване розпорядження прийнято з порушенням норм законодавства, оскільки на їх думку до проекту землеустрою щодо організації земельних часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, який був затверджений розпорядженням голови Старокостянтинівської РДА № 58/2016-р від 28.03.2016 року земельні ділянки № 198 площею 1.2327 га, № 356 площею 1,4347 га та № 357 площею 1,4347 га відсутні. Вказують, що проект землеустрою був виготовлений з порушенням Законів України "Про місцеві державні адміністрації", "Про землеустрій", "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", "Про державну експертизу землевпорядної документації", Земельного кодексу України.
Представники позивачів у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив у задоволенні вимог позивачів відмовити у повному обсязі.
Представники Управління Держгеокадастру в Старокостянтинівському районі проти позову заперечили.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 проти позову заперечив.
Представник Капустинської сільської ради в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, подав до суду письмові заперечення в яких просив розгляд справи провести без участі представника.
Заслухавши пояснення представників сторін, представників третіх осіб, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що розпорядженням голови Старокостянтинівської РДА № 460/2007-р від 25.12.2007 року "Про затвердження проектів землеустрою та передачу у власність земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та особистого селянського господарства" ОСОБА_8 передано у власність земельну ділянку № 198 за Схемою поділу, площею 1,2327 га відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0377258, згідно додатку № 11 до вищевказаного Розпорядження.
Розпорядженням голови Старокостянтинівської РДА № 460/2007-р від 25.12.2007 року "Про затвердження проектів землеустрою та передачу у власність земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та особистого селянського господарства" ОСОБА_9, спадкоємцем якого являється ОСОБА_4, передано у власність земельну ділянку № 356 за Схемою поділу, площею 1,4347 га відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) НОМЕР_2, згідно додатку № 11 до вищевказаного Розпорядження.
Розпорядженням голови Старокостянтинівської РДА № 460/2007-р від 25.12.2007 року "Про затвердження проектів землеустрою та передачу у власність земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та особистого селянського господарства" ОСОБА_5 передано у власність земельну ділянку № 357 за Схемою поділу, площею 1,4347 га відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) НОМЕР_1, згідно додатку № 11 до вищевказаного Розпорядження.
Розпорядженням голови Старокостянтинівської РДА № 180/2015-р від 05.11.2015 року "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв)", надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП 1 Травня на території Капустинської сільської ради, які не були розпайовані між власниками сертифікатів на земельну частку (пай) по КСП 1 Травня, в кількості 172 чоловіки.
На виконання Розпорядження голови Старокостянтинівської РДА № 180/2015-р від 05.11.2015 року, відповідно до договору № 5 від 21.12.2015 року, ФОП ОСОБА_3 розробив Проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.
Розпорядженням голови Старокостянтинівської РДА № 58/2016-р від 28.03.2016 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв)" затверджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП "1 Травня" на території Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.
Вважаючи оскаржуване розпорядження протиправним, позивач звернувся до суду із цим адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.
Статтею 20 Закону "Про землеустрій" від 22.05.2003 року № 858-IV (далі - Закон № 858-IV), передбачено, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі, зокрема організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою.
Відповідно до ст.22 Закону № 858-IV, землеустрій здійснюється на підставі, зокрема, рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою.
Згідно ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 року № 586-XIV (далі - Закон № 586-XIV), розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Частиною 1 ст.41 Закону № 586-XIV, голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
В силу ч.3 ст.43 Закону № 586-XIV, розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Відповідно до ст.25 Закону № 858-IV, документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації, зокрема проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Згідно ст.49-1 Закону № 858-IV, проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) розробляються з метою формування земельних ділянок сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв).
У разі необхідності в проектах землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) здійснюється перерахунок розміру в умовних кадастрових гектарах та вартості земельної частки (паю).
Частиною 7 ст.118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до ч.5 ст.186 ЗК України, проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) погоджуються відповідною сільською, селищною, міською радою (у разі розташування земельних ділянок у межах населеного пункту) чи районною державною адміністрацією, а в разі якщо районна державна адміністрація не утворена - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією (у разі розташування земельних ділянок за межами населених пунктів) і затверджуються на зборах більшістю власників земельних часток (паїв) у межах земель, що перебувають у власності (користуванні) такого сільськогосподарського підприємства, що оформляється відповідним протоколом.
Статтею 8 Закону "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" від 05.06.2003 року № 899-IV (далі - Закон № 899-IV) передбачено, що документація із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) включає: проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Державній землевпорядній експертизі підлягає вибірково до 20 відсотків документації із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості).
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 року № 1378-IV (далі Закон № 1378-IV), документація з оцінки земель за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Розпорядженням № 141/2016-р від 12.08.2016 року голова Старокостянтинівської РДА вніс зміни до розпорядження № 460/2007-р від 25.12.2007 року, яким, в силу вимог статті 43 Закону № 586-XIV, фактично усунув розбіжності у розпорядженнях № 460/2007-р від 25.12.2007 року та № 58/2016-р від 28.03.2016 року.
У зв'язку із відсутністю в архіві Управління Держгеокадастру у Старокостянтинівському районі та Старокостянтинівської РДА Проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), на підставі розпорядження Старокостянтинівської РДА № 460/2007-р від 25.12.2007 року "Про затвердження проекту та передачу у власність земельних ділянок", всіх картографічних, геодезичних та розрахункових матеріалів з врахуванням позиції Управління Держгеокадастру у Старокостянтинівському районі ФОП ОСОБА_3 розробив "Проект із землеутрою щодо організації території земельних часток (паїв)" на підставі розпорядження голови Старокостянтинівської РДА № 180/2015-р від 05.11.2015 року на всіх членів власників сертифікатів колишнього КСП "1 Травня" Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району в кількості 318 громадян, відповідно до списків власників сертифікатів та на всю площу вилучених земель.
Крім того, на публічній кадастровій карті України, а також в Національній Кадастровій системі, станом на момент розроблення відповідного проекту на земельних ділянках визначених вказаним проектом не зареєстроване жодне право власності на земельну ділянку, відповідно до додатку № 1 розпорядження Старокостянтинівської РДА № 460/2007-р від 25.12.2007 року.
Як вбачається з матеріалів справи, до голови Старокостянтиніської РДА звернулось 172 члени колишнього КСП "1 Травня" щодо надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, в подальшому також з цього питання звернулось ще 146 осіб, внаслідок чого головою надано дозвіл 318 громадянам на розробку зазначеної технічної документації, які в майбутньому отримали сертифікати на земельну частку (пай).
Враховуючи вищезазначене, суд не вбачає порушення прав позивачів, зокрема щодо їх права власності на земельні ділянки, які були передані їм у власність розпорядженням № 460/2007-р від 25.12.2007 року.
ФОП ОСОБА_3 при розробленні проекту землеустрою, відповідно до ст.20 Закону № 1378-IV, використав технічний звіт Хмельницького філіалу Інституту землеустрою Академії аграрних наук України з бонітування ґрунтів в розрізі с-г угідь та землекористувачів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району 1996 року, який є належним документом для визначення кінцевої вартості земельних ділянок. А тому, суд вважає безпідставним твердження позивачів про те, що в проекті землеустрою, затвердженому розпорядженням № 58/2016-р від 28.03.2016 року немає жодного посилання на технічну документацію з бонітування та нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Аналізуючи положення ст.25 Закону № 858-IV та ст.8 Закону № 899-IV, суд зазначає, що існує декілька видів документація із землеустрою, до яких зокрема відносяться проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), при цьому Законом № 899-IV прямо встановлено, що державній землевпорядній експертизі підлягає вибірково до 20 відсотків документації із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості).
ФОП ОСОБА_3 розробив саме проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), а не проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а тому твердження позивачів стосовно того, що вказана документація підлягає обов'язковій землевпорядній експертизі є необґрунтованими, оскільки вказані види землевпорядної документації не є тотожними.
Твердження позивачів щодо того, що голова Старокостянтинівської РДА не перевірив відповідність проекту землеустрою вимогам нормативно-правових актів чим порушив вимоги статті 186 ЗК України суд вважає не обґрунтованим, оскільки були відсутні підстави для проведення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації.
Комісією з питань регулювання земельних відносин Старокостянтинівської РДА розглядався лише один проект землеустрою на всю територію вилучених земель (420 га), а тому в силу ст.8 Закону № 899-IV останній не подавався на вибіркову державну експертизу.
Стосовно доводів позивачів щодо відсутності відомостей у проекті землеустрою про площу земельних ділянок, кадастрових номерів земельних ділянок та переліку обмежень у їх використанні, матеріалів погодження і затвердження проекту землеустрою, встановлених статтею 136 Земельного кодексу України та матеріалів перенесення меж земельних ділянок у натуру (на місцевість), сформованих за проектом, суд зазначає, що вказані матеріали має містити технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а не проект землеустрою.
Суд критично ставиться до твердження позивачів про те, що збори власників сертифікатів земельних часток відбулися за присутності лише 147 осіб замість необхідних для прийняття рішення 156 осіб, а тому є незаконними, у зв'язку з чим голова Старокостянтинівської РДА затвердив проект з порушенням вимог ст.186 ЗК України, оскільки рішення зборів чинне, не скасоване, а встановлення правомірності та законності зазначеного рішення не є предметом розгляду в цій адміністративній справі.
Оскільки позивачами не доведено того факту, що посилання ФОП ОСОБА_3 у пояснювальній записці до проекту землеустрою на застарілі нормативно-правові акти призвели до порушення при виготовленні технічної документації, тому, суд не бере до уваги вказані доводи і вважає, що ця обставина не вплинула на визначення грошової оцінки агровиробничих груп ґрунтів.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а частиною 2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.1,3 ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що відповідачем доведено правомірність прийняття розпорядження 58/2016-р, в зв'язку з чим позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови складено 05 грудня 2016 року
Суддя/підпис/О.Л. Польовий
"Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий