Справа № 822/2185/16
28 листопада 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКозачок І.С.
при секретаріЛитвинюк К.Б.
за участі: позивачаОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділу Держгеокадастру у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області про зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відділу Держгеокадастру у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області. Просить зобов'язати відповідача надати ОСОБА_3 повну та достовірну інформацію на його запит від 24.10.2016 року.
В обґрунтування вимог позивач зазначає про те, що відповідачем було протиправно відмовлено у наданні інформації згідно із його запитом від 24.10.2016 року, що на його думку, є порушенням вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації".
В судовому засіданні позивач позов підтримує.
Представник відповідача в судове засідання вдруге без поважних причин не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заперечення проти позову не подав.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 24.10.2016 року ОСОБА_3 звернувся до відділу Держгеокадастру у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області із запитом про надання публічної інформації. У запиті ОСОБА_3 просив надати йому копії інформаційних довідок щодо опрацювання заяв про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельних ділянок (кадастрові номери НОМЕР_1 та НОМЕР_2), що надається Державним кадастровим реєстратором і територіальним органом нижчого рівня територіальному органу вищого рівня.
У відповідь відділом Держгеокадастру у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області позивача було повідомлено про те, що зазначені у запиті земельні ділянки не можуть бути відведені фізичним та (або) юридичним особам у власність (користування), так як вони перебувають у власності (користуванні) інших осіб. Також повідомлялось, що інформація щодо землекористувачів даних земельних ділянок, а також матеріали щодо опрацювання цих заявок не можуть бути надані, так як містять у собі персональні дані осіб, які не надавили згоду на їх використання, обробку та розповсюдження.
Оцінюючи підстави для відмови у наданні інформації, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Положення п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" закріплює право запитувача на доступ до публічної інформації, яке гарантується обов'язком розпорядників інформації її надавати. Згідно з п. 2 ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію. У той же час, згідно із ч. 7 ст. 6 вказаного Закону, обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Однак, у відповіді на запит позивача йому було повністю відмовлено у наданні запитуваної інформації.
На думку суду, якщо у правовому акті органу державної влади міститься така інформація, яка має ознаки конфіденційної, то при наданні копій вказаних документів вона підлягає вилученню у спосіб, який унеможливлює її з'ясування.
Як вбачається зі змісту іншої аналогічної інформаційної довідки, яка є у матеріалах справи, вона за своєю формою не містить будь - які дані, які ідентифікують будь - яких осіб або дають змогу це зробити. Більше того, відповідачем не надані належні та допустимі докази, які підтверджують, що інформація, яка зазначається у таких довідках, є інформацією з обмеженим доступом, службовою або конфіденційною, містить відомості, які ідентифікують будь-яких осіб, а земельні ділянки щодо яких запитувалась інформація, дійсно перебувають у власності чи володінні інших осіб.
Крім того, суд звертає увагу на те, що позивач у своєму запиті на ставив питання про надання йому будь-яких дозволів на розробку проектів документів, не просив вирішити питання про виділення йому земельних ділянок. У той же час відповідач всупереч вимогам Закону України "Про доступ до публічної інформації" не надав ОСОБА_3 запитувану інформацію у межах, які визначені та дозволені цим законом.
Зважаючи на це, слід зобов'язати відділ Держгеокадастру у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області надати ОСОБА_3 повну та достовірну інформацію на його запит від 24.10.2016 року, з урахуванням положень Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. У зв'язку з тим, що відповідач безпідставно та необґрунтовано відмовив позивачу у наданні запитуваної інформації, на думку суду, позов слід задоволити.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -
адміністративний позов задоволити.
Зобов'язати відділ Держгеокадастру у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області надати ОСОБА_3 повну та достовірну інформацію на його запит від 24.10.2016 року, з урахуванням положень Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання. Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 05 грудня 2016 року 16.00
Суддя І.С. Козачок