Ухвала від 28.11.2016 по справі 809/1239/16

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.11.2016р. Справа № 876/8000/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Левицької Н.Г.,

судді Обрізка І.М.,

судді Сапіги В.П.,

за участю секретаря судового засідання Гелецького П.В.,

за участю представників:

апелянта (позивач у справі): не з'явився,

відповідач у справі: не з'явився,

третя особа-1: не з'явився,

третя особа-2: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові

апеляційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.09.2016р. по справі № 809/1239/16

за позовом ОСОБА_1

до відповідача ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Івано-Франківській області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -1 : ГУПФУ в Івано-Франківській області,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -2: Ліквідаційна комісія УМВСУ в Івано-Франківській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

21.09.2016р. позивач: ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача: ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ліквідаційна комісія МВС в Івано-Франківській області, ОСОБА_2 Управління ПФУ в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення та ненадання її до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з інформацією, згідно із Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р.

За результатами розгляду справи Івано-Франківський окружний адміністративний суд у задоволенні позовних вимог відмовив, оскільки підстави для видання довідки про зміни грошового забезпечення відповідачем немає.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, апелянт (позивач у справі): ОСОБА_1 оскаржив її в апеляційному порядку. В своїй апеляційній скарзі апелянт зазначив, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільненні із служби. Апелянт вказує на те, що пенсіонер має право самостійно отримати від відповідача довідку про складову грошового забезпечення. Також апелянт стверджує, що саме ГУ НП в Івано-Франківській області є належним відповідачем і особою, яка мала б видати запитувану довідку. Апелянт просить постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову, якою позовні вимоги задоволити.

В судове засідання сторони не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому суд вважає можливим розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Заслухавши суддю-доповідача у справі, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, встановивши обставини та відповідні їм правовідносини, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегією суддів встановлено наступне:

ОСОБА_1 05.08.2016р. звернувся до ОСОБА_2 управління Національної поліції в Івано-Франківській області із зверненням про видачу довідки щодо розміру грошового забезпечення поліцейського ОСОБА_2 управління Національної поліції в Івано-Франківській області, згідно раніше займаною ним посади чи прирівняної до неї, із врахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Однак, запитувану довідку відповідач не надав, листом від 29.08.2016р. № Р-134/108/05/29-2016 повідомив позивача про те, що правових підстав для перерахунку пенсії позивача немає, оскільки відсутній факт прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або введення нових додаткових видів грошового забезпечення, необхідного для здійснення такого перерахунку відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. за № 45.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, апеляційний суд виходить з наступного:

Відповідно до норм абзацу другого пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про Національну поліцію”, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Вимогами статті 102 Закону України “Про Національну поліцію” передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Керуючись нормами частин третьої, четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015p. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” визначено розміри посадових окладів поліцейських та встановлено, що їх грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно із положеннями п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до приписів п.2 Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Керуючись положеннями п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Колегія суддів не бере до уваги доводи апеляційної скарги, оскільки такі є безпідставними та жодним чином не спростовують висновків суду першої інстанції. Слід звернути увагу, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Згідно постанови КМУ від 16.09.2015р. №730 “Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів МВС”, ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи МВС, без визначення правонаступників, а також утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи НП. Колегія суддів звертає увагу, що згідно ст.104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Відтак, перехід прав та обов'язків до правонаступників відбувається лише при реорганізації юридичної особи, а не ліквідації. Суд погоджується з правом позивача на отримання такої довідки, однак останнім було вибрано неналежного суб'єкта відповідного звернення. МВС в Івано-Франківській області на момент звернення позивача із заявою не було ліквідовано як юридична особа, а лише перебувало в процесі ліквідації. Факт перебування юридичної особи в процесі ліквідації не позбавляє таку юридичну особу від обов'язку надання довідок звільненим особам, такі функції виконує ліквідаційна комісія (ліквідатор). Відтак, позивач звернувся із заявою до неналежного суб'єкта.

Приписами статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись вимогами ст.9 КАС України, суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач не має повноважень щодо оформлення документів для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ.

Відповідно до приписів ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись вимогами ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

суд, -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.09.2016р. по справі № 809/1239/16 за позовом ОСОБА_1 до відповідача ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -1 : ГУПФУ в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -2: Ліквідаційна комісія УМВСУ в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання до вчинення дій, - залишити без задоволення.

2. Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.09.2016р. по справі № 809/1239/16,- залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.

Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.

Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя Н.Г. Левицька

Суддя І.М. Обрізко

Суддя В.П. Сапіга

Повний текст рішення виготовлено 02.12.2016р.