Ухвала від 22.11.2016 по справі 826/1303/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/1303/15 Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

22 листопада 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,

при секретарі Скаленку Р.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2015 у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Амік Україна» до Бориспільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Бориспільське управління державної казначейської служби в Київській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Амік Україна» звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просило:

- визнати протиправною бездіяльність Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (Бориспільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів Київській області), яка виявилася у ненаданні Бориспільському управлінню державної казначейської служби України Київській області (08300, Київська область, місто Бориспіль, вул. Київський шлях, 63, код ЄДРПОУ 38007070) висновку про повернення підприємству з іноземними інвестиціями «ЛУКОЙЛ-Україна» (адреса: 04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 68., код ЄДРПОУ 30603572) надмірну сплачених грошових зобов'язань в сумі 1 149 144, 69 грн.;

- зобов'язати Бориспільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (08300, Київська обл., м. Бориспіль, вул. Котляревського 2, код ЄДРПОУ 39466731) підготувати висновок про повернення на поточний рахунок підприємства з іноземними інвестиціями «АМІК Україна» (код ЄДРПОУ 30603572, адреса: 04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 68) суму надмірну сплачених грошових зобов'язань у розмірі 931 685, 56 грн. та передати його на виконання до Бориспільського управління державної казначейської служби України в Київській області (08300, Київська область, місто Бориспіль, вул. Київський шлях, 63, код ЄДРПОУ 38007070).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2015 позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Київській області), яка виявилася у ненаданні Бориспільському управлінню державної казначейської служби України Київській області (08300, Київська область, місто Бориспіль, вул. Київський шлях, 63, код ЄДРПОУ 38007070) висновку про повернення Підприємству з іноземними інвестиціями «ЛУКОЙЛ - Україна» (адреса: 04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 68., код ЄДРПОУ 30603572) надмірну сплачених грошових зобов'язань в сумі 835 741, 59 грн.; зобов'язано Бориспільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (08300, Київська обл., м. Бориспіль, вул. Котляревського 2, код ЄДРПОУ 39466731) підготувати висновок про повернення на поточний рахунок підприємства з іноземними інвестиціями «АМІК Україна» (код ЄДРПОУ 30603572, адреса: 04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 68) суму надмірно сплачених грошових зобов'язань у розмірі 835 741, 59 грн. та передати його на виконання до Бориспільського управління державної казначейської служби України в Київській області (08300, Київська область, місто Бориспіль, вул. Київський шлях, 63, код ЄДРПОУ 38007070); у решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволені позову відмовити повністю.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи 01.06.2012 Бориспільською об'єднаною державною податковою Київської області прийнято податкове повідомлення-рішення № 000771520, яким підприємству з іноземними інвестиціями «ЛУКОЙЛ -Україна» було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Орендна плата за землі державної та комунальної власності» на суму 1 157 112,77 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 289 278,19 грн.

16.10.2013 на підставі податкового-повідомлення рішення Бориспільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області № 000771520 від 01.06.2012 «ЛУКОЙЛ -Україна» перерахувало на поточний рахунок Бориспільського управління держаної казначейської служби України Київської області 1 446 390, 96 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 254102.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 01.04.2014 у справі №К/800/35543/13 (2а-10457/12/2670) податкове повідомлення-рішення Бориспільської ОДПІ від 01.06.2012 № 000771520 визнано нечинним.

21.08.2014 між ПП «ЛУКОЙЛ-Україна» та Бориспільською ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області проведено звіряння розрахунків з бюджетом та складено акт № 4869-20. Згідно з даними акту звіряння № 4869-20, позитивне сальдо розрахунків з бюджетом ПІІ «ЛУКОЙЛ-Україна» складає 1 149 144, 69 грн.

19.09.2014 ПП «ЛУКОЙЛ-Україна» звернулось до Бориспільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області з заявою № 4517 про прийняття висновку із повернення на поточний рахунок ПП «ЛУКОЙЛ-Україна» суму надмірну сплачених грошових зобов'язань в сумі 1 149 144, 69 грн.

Листом від 08.10.2014 № 5859/10/20 Бориспільська ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області повідомила про повернення коштів лише з дозволу ГУ Міндоходів у Київській області.

Вважаючи, що такими діями контролюючим органом допущено бездіяльність, яка завдала шкоди охоронюваним правам та інтересам позивача, останній звернувся з даним позовом до суду.

Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що оскільки відповідачем підготовані та скеровано до органів казначейства висновки про повернення позивачеві надміру сплачених грошових сум в розмірі 313 403, 10 грн., то суд першої інстанції прийшов до висновку про протиправну бездіяльність відповідача щодо неповернення підприємству з іноземними інвестиціями «ЛУКОЙЛ-Україна» надмірно сплачених грошових зобов'язань в розмірі 835 741, 59 грн., а тому вважає зобов'язати відповідача підготувати висновок про повернення позивачеві суми надмірно сплачених грошових зобов'язань у вищезазначеному розмірі та передати його на виконання до Бориспільського управління держаної казначейської служби України в Київській області.

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.

Приписи п.п. 43.1-43.5 ст. 43 Податкового кодексу України визначають, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України (далі - органи Міндоходів) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України на момент виникнення спірних правовідносин регламентувалися затвердженим наказом Міндоходів України та Мінфіну України від 30.12.2013 №882/1188 Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок №882/1188).

Відповідно до п. 5 Порядку № 882/1188 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно п. 7 Порядку № 882/1188 орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1242.

За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Міндоходів.

Орган Міндоходів не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.

Приписи п. 10 Порядку №882/1188 визначають, що на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.

Згідно ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення. Цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Системний аналіз наведених вище норм чинного законодавства свідчить, що податковий орган, за наявності факту надмірну сплачених грошових зобов'язань, та належним чином оформлених документів такого платника податку, повинен підготувати висновок за формою, передбаченою Порядком та передати зазначений висновок про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань до органу казначейства, а орган казначейства зобов'язаний здійснити повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань.

Разом з тим, матеріали справи свідчать, що в ході судового розгляду справи, відповідачем підготовані та скеровано до органів казначейства висновки про повернення позивачеві надміру сплачених грошових сум, зокрема:

- від 14.02.2015 №483-20 на суму 104467,70 грн.;

- від 16.03.2015 №914-20 на суму 104467,70 грн.;

- від 16.04.2015 №2054-20 на суму 104467,70 грн.

Таким чином, відповідачем здійснені заходи щодо часткового повернення позивачеві надмірно сплачених грошових зобов'язань в сумі 313 403, 10 грн.

З огляду на те, що в межах спірних правовідносин предметом судового оскарження була бездіяльність відповідача щодо неповернення позивачеві надмірну сплачених грошових зобов'язань в сумі 1 149 144, 69 грн., та враховуючи факт надання висновку щодо повернення таких коштів у сумі 313 403, 10 грн., судом першої інстанції вірно було визначено, що неповернутими згідно матеріалів справи є кошти у розмірі 835 741, 59грн.

Жодних відомостей щодо заходів, вжитих відповідачем, спрямованих на відшкодування позивачеві неповернутої суми надмірну сплачених грошових зобов'язань після висновку від 16.04.2015, сторонами до суду не подано.

Таким чином, колегія суддів звертає увагу, що надмірно сплачені грошові зобов'язання повернуті позивачеві лише у сумі 313 403,10 грн., що документально підтверджено матеріалами справи (копіями висновків відповідача).

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про протиправну бездіяльність відповідача щодо неповернення підприємству з іноземними інвестиціями «ЛУКОЙЛ-Україна» надмірно сплачених грошових зобов'язань в сумі 835 741, 59 грн., та зобов'язання відповідача підготувати висновок про повернення позивачеві суми надмірно сплачених грошових зобов'язань у вищезазначеному розмірі та передати його на виконання до Бориспільського управління держаної казначейської служби України в Київській області

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2015 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В.В.

Шурко О.І.

Головуючий суддя Василенко Я.М.

Судді: Шурко О.І.

Кузьменко В. В.