30.11.2016
Справа № 497/1890/16-а
Провадження № 2-а/497/40/16
про передачу справи до іншого суду
30.11.2016 року м.Болград
Болградський районний суд Одеської області
у складі головуючого - судді Кодінцевої С.В.,
за участю секретар - Ковтун О.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника третьої особи - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні клопотання третьої особи по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 районної державної адміністрації Одеської області, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Агромодуль» про визнання незаконним та скасування рішення, -
29 вересня 2016 року позивач ОСОБА_3 подав до суду вищеназваний адміністративний позов, та просить постановити рішення, яким визнати незаконним та скасувати розпорядження ОСОБА_4 районної державної адміністрації Одеської області № 127/А-2016 від 29 березня 2016 року «Про надання ТОВ «Агро-Модуль» згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель колективної власності (не витребуваних паїв - до моменту витребування їх власниками) у довгострокову оренду та укладання договору короткострокової оренди земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва».
Провадження по справі було відкрито 30 вересня 2016 року та було призначено попереднє судове засідання на 09:00 годину 28.10.2016 року (а.с.35).
В судовому засіданні 28.10.2016 року представником третьої особи ТОВ «Агро-Модуль» - директором ОСОБА_5 подано клопотання про передачу справи за підсудністю до ОСОБА_6 окружного адміністративного суду (а.с.50-62).
В обґрунтування заяви зазначає, що ОСОБА_3 звернувся до суду з вимогами до ОСОБА_4 районної державної адміністрації Одеської області, яка, в силу положень статті 118 Конституції України та статті 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 року № 586-XIV, є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Згідно ч.2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у правах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Враховуючи, що позивач ОСОБА_3 просить визнати незаконним та скасувати саме рішення органу державної влади, а не оскаржує дії або бездіяльність посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади, наявний спір, на думку представника третьої особи, підсудний окружному адміністративному суду, що в свою чергу виключає можливість вирішення його Болградським районним судом Одеської області. На підтвердження своєї позиції долучив до свого клопотання копії постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2014 року у справі № 63428/11/9104 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2015 року у справі № 373/2228/15-а (а.с.56-59, 60-61).
В судовому засіданні 30.11.2016 року представник третьої особи ТОВ «Агро-Модуль», ОСОБА_2 підтримала подане клопотання, наполягала на його задоволенні.
Представник позивача ОСОБА_1 - заперечував доводи викладені в клопотанні, та вважав, що даний спір підсудний саме місцевому суду як окружному.
Представник відповідача ОСОБА_4 РДА - в судове засідання не прибув, хоча був сповіщений належним чином (а.с.65).
Дослідивши доводи, викладені в клопотанні третьої особи та ознайомивсь з суттю позовних вимог, заслухавши думку усіх учасників попереднього судового засідання, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до завдання адміністративного судочинства, що закріплено у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (стаття 17 Кодексу адміністративного судочинства України).
Статтею 18 КАС України встановлено правила предметної підсудності адміністративних справ.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до ч.2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конституції України, державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.
Частиною 1, 2 ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», встановлено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Згідно із ч. 1 ст. 118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Беручи до уваги наведене, та ту обставину, що суб'єктом владних повноважень за даним позовом зазначено ОСОБА_4 районну державну адміністрацію Одеської області і відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 року № 586-XIV, а також в силу положень статті 118 Конституції України, ОСОБА_4 районна державна адміністрація не є органом місцевого самоврядування і у заявленому позові не йдеться мова про оскарження дій суб'єкта владних повноважень у зв'язку із притягненням позивача до адміністративної відповідальності, чи невиплатою пенсії або соціальних виплат, не порушуються і інші питання, віднесені до компетенції даного суду, згідно ч.1 ст.18 КАС України, тому підсудність даної справи має визначатися відповідно до ч.2 ст. 18 КАС України.
Аналіз суб'єктного складу та характеру правовідносин свідчать, що дана справа є справою адміністративної юрисдикції та підсудна ОСОБА_6 окружному адміністративному суду, оскільки такі справи предметно підсудні тільки цим місцевим судам.
Таким чином, адміністративний позов позивач подав з порушенням правил предметної підсудності.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 22 КАС України, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_3 до ОСОБА_4 районної державної адміністрації Одеської області, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Агромодуль» про скасування рішення - підлягає передачі на розгляд ОСОБА_6 окружному адміністративного суду, оскільки не підсудна Болградському районному суду Одеської області.
Керуючись ст.ст. 18, 21, 22, 107 КАС України, суд -
Клопотання представника третьої особи ТОВ «Агро-Модуль» , директора ОСОБА_5 - задовольнити.
Направити адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 районної державної адміністрації Одеської області, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Агромодуль» про визнання незаконним та скасування рішення - для розгляду до ОСОБА_6 окружного адміністративного суду (вул. Фонтанська, буд. 14, м. Одеса, 65062).
Ухвала суду може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів після оголошення ухвали суду.
Суддя С.В.Кодінцева