Справа №-613/1495/16-а Провадження №-2-а/613/116/16
28 листопада 2016 року
Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Харченко С.М., розглянувши в приміщенні суду в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправними дії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, уточнила його, та просить: визнати дії Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними; зобов'язати Богодухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити їй перерахунок та виплату пенсії з 01 листопада 2016 року, з урахуванням надбавки за високі досягнення у праці, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші виплати, відповідно до довідки про складові заробітної плати №800/01-24 від 27.10.2016 року, виданої Краснокутським районним центром зайнятості, з урахуванням раніше проведених виплат, зі збереженням проценту нарахування пенсії, на момент виходу на пенсію у 2011 році в розмірі 84% та здійснювати такі виплати в подальшому. Просила справу слухати в порядку скороченого провадження.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що вона перебуває на обліку в Богодухівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області з 04.06.2011 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII, відсоток нарахування пенсії 84%. В зв'язку з тим, що Богодухівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області, при обчисленні пенсії державного службовця за віком не враховано надбавку за високі досягнення у праці, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші виплати, 27.10.2016 року позивач звернулася до управління з заявою про здійснення перерахунку пенсії, надавши довідку про складові заробітної плати від 27.10.2016 року №800/01-24, видану Краснокутським районним центром зайнятості. Листом від 31.10.2016 року №1080-02/17 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат з посиланням на статтю 33 ЗУ «Про державну службу» та постанову КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії від 31 травня 2000 року №865, відповідно до чого, нібито не включено зазначені виплати до складу заробітної плати.
Позивач в судове засідання не з'явилася, згідно заяви просила справу слухати в порядку скороченого провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився надавав заперечення, згідно з якими не погоджується з доводами позивача та заперечує проти задоволення позовних вимог, з наступних підстав: ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні з 2011 року та отримує пенсію за віком згідно ЗУ «Про державну службу» №3723-XII від 23 грудня 1993 року. ОСОБА_1 звернулася до управління з письмовою заявою щодо перерахунку пенсії як державному службовцю, 27.10.2016 року. До заяви ОСОБА_1, додала довідку про заробітну плату №800/01-24 від 27.10.2016 року видану Краснокутським районним центром зайнятості Харківської області. Рішенням управлінням від 31.10.2016 року №1080-02/17 ОСОБА_1, відмовлено в перерахунку пенсії, згідно з заявою від 27.10.2016 року. Такі види виплат, як надбавки за високі досягнення у праці, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші виплати, непередбачено як складову заробітної плати, а тому вони не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюють пенсію державному службовцю. В зв'язку з набранням чинності з 01.05.2016 року ЗУ «про державну службу» №889-VII від 10.12.2015 року з 01.05.2016 року втратив чинність ЗУ «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року. З 01.05.2016 року ЗУ «Про державну службу» перерахунок пенсій державним службовцям не передбачено.
Для перерахунку пенсії ОСОБА_1 була надана довідка про складові заробітної плати № 800/01-24 від 27 жовтня 2016 року, до складу яких входили: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, за період з 01.06. 2009 року по 31.05.2011 року. При розрахунку розміру заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1 було застосовано постанову Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. ОСОБА_1 надано довідку №800/01-24 від 27 жовтня 2016 року із заявою про перерахунок пенсії. В довідку включені: надбавка за високі досягнення у праці, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші види виплат.
Суд розглянув справу у порядку скороченого провадження.
Судом встановлені наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Богодухівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію за віком, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», у розмірі 84% від суми заробітної плати державного службовця, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу.
Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачці, пенсія державним службовцям призначається у розмірі 88 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Судом встановлено, що відповідно до довідки про складові заробітної плати від 27 жовтня 2016 року (за останні 24 календарних місяці робота або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої ОСОБА_1, надбавки, премії та інші виплати за період з 01 червня 2009 року по 31 травня 2011 року становили 62436,13 грн. та складались з надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи в сумі 18644,67 грн.; премії в сумі 15012,57 грн.; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат в сумі 3956 грн. та інших виплати в сумі 24822,89 грн. (посадовий оклад 1362 грн., ранг 70 грн., вислуга 286,40 грн.).
Вищеописана довідка за формою та змістом відповідала вимогам, встановленим Постановою правління Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року, яка була чинна на той час.
Проте відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу заробітної плати суми вказаних допомог, індексацію, з яких були фактично нараховані та сплачені збори на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого пенсія їй виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.
Листом №1080-02/17 від 31.10.2016 року з посиланням на ст. 33 Закону України « Про державну службу» та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» було роз'яснено, такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та компенсація за невикористану відпустку, не передбачено як складову частину заробітної плати, а тому вони не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюють пенсію державному службовцю.
Таким чином, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Богодухівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію за віком, згідно Закону України «Про державну службу». При нарахуванні пенсії державного службовця до сум заробітної плати для призначення їй пенсії Богодухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України не включило такі види виплат, як надбавка за високі досягненнн у праці, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші виплати хоча з вказаних видів виплат, відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були фактично нараховані та сплачені страхові внески.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" , в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.
Тобто аналізуючи вищевикладене дає підстави для висновку, що вказані в довідці від 27.10.2016 року виплати входять до системи оплати праці державного службовця.
Згідно з ч. 6, 7 ст. 33 Закону України "Про державну службу" державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст. 35 Закону України "Про державну службу" передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Згідно з ч. 2 ст. 35 цього Закону державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
З огляду на вказане, виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально - побутові питання визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Кабінету Міністрів України.
Відповідно до форми довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, до складу «Інших виплат» входять - індексація, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових умов та матеріальна допомога на оздоровлення, що свідчить про необхідність врахування відповідачем цих виплат під перерахунку пенсії Позивачу.
Обґрунтованість вимог щодо включення до складу заробітної плати сумм вказаних в довідці від 27.10.2016 року виплат з метою проведення перерахунку пенсії, підтверджується також правовою позицію Верховного Суду України, що викладена у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а-11. Зокрема у цій постанові Верховний Суд України звертає увагу на перевагу в застосуванні норм права спеціальних норм, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії: ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зокрема, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає включення до заробітку для обчислення пенсії всіх видів оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання заробітку (виплат, доходу).
Згідно ст..41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) зареєстрованої особи для обчислення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 06 листопада 2013 року у справі № 21-350а-13, зокрема:
У судових рішеннях Вищого адміністративного суду України від 18 травня та 20 грудня 2012 року (справи №№ К-10879/09, К/9991/59887/12 відповідно), касаційний суд у подібних правовідносинах дійшов висновку про те, що матеріальна допомога, на яку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується до заробітку для обчислення пенсії державного службовця.
Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону «Про державну службу» і в постановах від 20 лютого 2012 року, від 14 травня 2013 року у справі №21/125а13 та від 28 травня 2013 року у справі №21/97а13, і зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно з частиною 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії.
При розгляді питання щодо встановлення дати з якої необхідно провести відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1, то судом прийнято до уваги, що згідно положень ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та надала відповідну довідку від 27 жовтня 2016 року, що підтверджується копіями її заяви та довідки, то пенсія підлягає перерахунку саме з 01 листопада 2016 року.
Таким чином, пенсія ОСОБА_1 повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням виплаченої надбавки за високі досягнення у праці, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи, що відповідач відмовив позивачу лише у врахуванні у пенсійні виплати вказаних вище виплат, а відсоткова ставка сторонами не оспорюється, тому підстав для її визначення суд не вбачає, оскільки це не є предметом позову.
За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій УПФУ в Богодухівському районі Харківської області щодо не включення до розрахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за високі досягнення у праці, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інших виплат, є законними та обґрунтованими.
Таким чином, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та законними, а позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8,9,69,71,94,99, 100,122, 128, 160, 167, 183-2, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправними дії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити .
Визнати дії Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 - протиправними.
Зобов'язати Богодухівське об'єднанане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 листопада 2016 року з урахуванням надбавки за високі досягнення у праці, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інших виплат, відповідно до довідки Краснокутського районного центра зайнятості від 27.10.2016 року №800/01-24, з урахуванням раніше проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через Богодухівський районний суд Харківської області.
Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.
Суддя