16 червня 2016 р. Справа № 804/15074/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного військового комісаріату до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Дніпропетровській області, третя особа - ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпропетровського обласного військового комісаріату до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, третя особа - ОСОБА_1 , в якому, з урахуванням уточненого адміністративного позову, позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Клименко Наталії Олександрівни від 17.09.2015 року ВП №47388601 про стягнення виконавчого збору у сумі 2040 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 14.01.2015 року Амур-Нижньодніпровським районним судом м. Дніпропетровська видано виконавчий лист №199/2391/15 за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії, за яким відкрито виконавче провадження №47388601 від 28.04.2015 року та виконано позивачем в добровільному порядку, проте, відповідачем винесено, зокрема, постанова про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 2040,00 грн. Позивач вважає винесену постанову безпідставною та необґрунтованою, а тому постанова про стягнення виконавчого збору підлягає скасуванню.
ОСОБА_1 надав пояснення в яких зазначив, що фактично рішення Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська позивачем не виконано, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, проти подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечував.
Третя особа в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити, проти подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечував.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративних судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 29 травня 2007 року Амур-Нижньодніпровським районним судом м. Дніпропетровська по справі за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії було винесено рішення згідно якого Дніпропетровський обласний військовий комісаріат зобов'язано перерахувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням - з 01.01.2000 року 90% грошового забезпечення при визначенні розміру пенсії згідно п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. з відповідними змінами і доповненнями; - з 01.01.1999 року 150% мінімальної пенсії за віком, передбаченої п. "г" ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. з відповідними змінами і доповненнями.
11 червня 2007 року рішення Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська набрало законної сили.
14 січня 2015 року Амур-Нижньодніпровським районним судом м. Дніпропетровська було видано виконавчий лист №199/2391/15 за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії.
По даному виконавчому листу Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області відкрито виконавче провадження №47388601 від 28.04.2015 р. та надано позивачу строк для добровільного виконання рішення суду.
Старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Клименко Н.О. винесено постанову №47388601 від 04.09.2015 року якою на Дніпропетровський обласний військовий комісаріат накладено штраф у розмірі 1020,00 грн.
У вказаній постанові зазначено, що державним виконавцем 28.04.2015р. відкрито виконавче провадження №47388601. Постановою про відкриття виконавчого провадження від 28.07.2015р. державним виконавцем було надано боржнику строк для самостійного виконання рішення суду в 7-денний термін з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, тобто до 04.05.2015р..
До відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області 14.05.2015р. надійшов лист боржника від 14.05.2015р. №3003, в якому було зазначено, що згідно з Порядком передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. № 1522, з 01.01.2007р. визначено механізм передачі органам Пенсійного фонду України від Міноборони, МВС, МНС, СБУ, Державної податкової адміністрації, Державного департаменту з питань виконання покарань та інших органів, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, функцій з призначення і виплати пенсій. Також, в даному листі зазначено, що боржником підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку від 14.05.2015р. про перерахунок пенсії.
З метою виконання рішення суду та постанови відповідача №47388601 від 24.04.2015р., позивачем підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області довідку від 14.05.2015р. вих. №7/993/1 №ФД74160 про перерахунок пенсії з урахуванням 90% грошового забезпечення при визначенні розміру пенсії з 01.01.2000 року згідно п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. та направлено копію посвідчення учасника бойових дій ОСОБА_1 для встановлення з 01.01.1999 року 150% надбавки мінімальної пенсії за віком, передбаченої п. "г" ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р.
Позивачем в межах наданих повноважень надіслано до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку та інші документи відповідно з приписами абз. 11 пункту 10 Положення для перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 .
Однак, 22 червня 2015 р. на адресу позивача надійшов лист від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 17.06.2015 вих. №16483/10/01, яким повідомлено, що ГУ ПФУ немає жодних підстав для проведення перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 , оскільки жодних рішень суду, якими зобов'язано ПФУ провести перерахунок на адресу установи не надходило. Тим самим ГУ ПФУ було відмолено у прийнятті документів та проведенні перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 , як того вимагає рішення суду.
04 вересня 2015 року позивачем про даний факт було повідомлено відповідача листом від 04.09.2015 р. вих. №4/5985.
04.09.2015 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Дніпропетровській області винесена постанова від 04.09.2015 року про накладення штрафу на Дніпропетровський обласний військовий комісаріат у розмірі 1020,00 грн. та Вимога державного виконавця, в якій зазначено, що станом на 04.09.2015 року вимоги виконавчого листа не виконані.
Листом від 07.09.2015 року № 6014/1 Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом повідомлено Начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Дніпропетровській області, що Дніпропетровським ОВК для виконання рішення суду підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідку від 14.05.2015 року про перерахунок пенсії з урахуванням 90% грошового забезпечення при визначенні розміру пенсії з 01.01.2000 року згідно п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» та направлено копію посвідчення учасника бойових дій ОСОБА_1 для встановлення з 01.01.1999 року 150% надбавки мінімальної пенсії за віком, передбаченої п. «г» ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», проте, від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на адресу Дніпропетровського обласного військового комісаріату повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсій ОСОБА_1 , оскільки рішенням суду не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України вчинити жодних дій щодо перерахунку пенсії.
10.09.2015 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Дніпропетровській області винесена постанова по накладення штрафу на Дніпропетровський обласний військовий комісаріат у розмірі 2040,00 грн.
17.09.2015 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Дніпропетровській області винесена постанова про стягнення виконавчого збору у розмірі 2040 грн., що є предметом розгляду у справі.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади діють в межах наданих повноважень та в спосіб встановлений законом.
Відповідно до пункту 2 Положення «Про військові комісаріати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 р. №389 (далі - Положення) визначено, що військові комісаріати у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міноборони, наказами і директивами Міністра оборони та наказами і директивами начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил, іншими правовими актами, а також цим Положенням.
Відповідно до п. 8 Положення завданням військових комісаріатів є проведення призову громадян на військову службу у мирний і воєнний час, проведення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у доборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення заходів з підготовки та ведення територіальної оборони, інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Відповідно до п.9 Положення, військові комісаріати відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть облік осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах в запас або у відставку (далі - особи, звільнені з військової служби), які проживають на відповідній території, для оформлення документів, що додаються до пенсійної справи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Крім того, згідно п.10 Положення військові комісаріати забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також у передбачених законодавством випадках виплату грошової допомоги особам, звільненим з військової служби, і сім'ям загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил.
Відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 р. № 1522, з 01.01.2007 р. визначено порядок та механізм передачі органам Пенсійного фонду України від Міноборони, МВС, МНС, СБУ, Державної податкової адміністрації, Державного департаменту з питань виконання покарань та інших органів, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" функцій з призначення, перерахунку і виплати пенсій.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем в межах наданих повноважень надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку та інші документи відповідно з приписами абз. 11 п. 10. Положення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , а тому прийнято та застосовано всіх можливих заходів для виконання вимог постанови про відкриття виконавчого провадження № 47388601 від 28.04.2015 року.
Крім того суд звертає увагу, що постанова про накладення штрафу від 04.09.2015 року у розмірі 1020,00 грн. та постанова про накладення штрафу від 10.09.2015 року у розмірі 2040,00 грн. були предметами розгляду в адміністративних справах № 804/14305/15 та № 804/14445/15, за результатами розгляду яких скасовані.
Також, згідно правової позиції Верховного суду України у справі № 6-78цс15 від 06.07.2015 року, сплив строку, наданого для добровільного виконання рішення суду, сам по собі не є тією достатньою підставою, з якою законодавець пов'язує стягнення виконавчого збору з боржника. Виконавчий збір стягується на підставі постанови державного виконавця, якщо боржником в установленому для цього строк рішення добровільно не виконане, а державним вчинено дії, спрямовані на примусове виконання. Окрім того, частиною третьою статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі отримання документального підтвердження про повне виконання рішення боржником до початку його примусового виконання державним виконавець закінчує виконавче провадження в порядку, встановленому цим Законом, Виконавчий збір та витрати пов'язані з організацією та проведенням цих дій, у такому разі з боржника не стягуються.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Клименко Наталії Олександрівни від 17.09.2015 року ВП № 47388601 про стягнення виконавчого збору у розмірі 2040,00 грн.
Стягнути на користь позивача судові витрати в розмірі 1218,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова