Справа № 452/2946/16-а
23 листопада 2016 року м. Самбір
Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Пташинський І.А., розглянувши матеріали адміністративного ОСОБА_1 до виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області про визнання незаконним та скасування рішення,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася в суд із адміністративним позовом до виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Самбірської міської ради №516 від 08.09.2003 року «Про прийняття в експлуатацію житлової прибудови з надбудовою та виділ частин будинку в окремі будинковолодіння» в частині визнання права власності за ОСОБА_2 на самочинне будівництво, а саме прибудови з надбудовою до житлового будинку №1«а», що знаходиться в Львівській області, м.Самбір, вул.Слюсарська, 1«а».
Згідно ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.4 ст.99 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
На підставі ч.1 ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Згідноч.2 ст.100 КАС України, позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Як встановлено ч.1 ст.102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Враховуючи ті обставини, що вказаний адміністративний позов поданий ОСОБА_1 до суду після закінчення строків, установленихч.2 та ч.4 ст.99 КАС України, клопотання про поновлення строку на звернення до суду з даним позовом, із зазначенням поважності причин пропуску даного строку, не заявив, вважаю, що адміністративний позов ОСОБА_1слід залишити без розгляду.
При цьому, вважаю, що покликання позивача на п.4 ч.1 ст.268 ЦК України щодо того, що позовна давність не поширюється на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове майно є безпідставним, оскільки пункт 4 частини 1 статті 268 ЦК України виключено на підставі Закону № 4176-VI від 20.12.2011.
Керуючись ст.ст.99, 100, 102 КАС України, суд,-
ухвалив :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області про визнання незаконним та скасування рішення залишити без розгляду.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга протягом п'яти днів з дня її отримання до Львівського адміністративного апеляційного суду через Самбірський міськрайонний суд Львівської області.
Суддя