Справа № 159/4323/16-а
Провадження № 2-а/159/146/16
23 листопада 2016 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області під головування
судді Восковської О.А.
за участю секретаря Панечко К.В.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Павлючик Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ковелі в залі суду справу за адміністративним позовом Ковельської районної партійної організації «Аграрна партія України» до Поворської сільської виборчої комісії Ковельського району Волинської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
Ковельська районна партійна організація «Аграрна партія України» звернулась у Ковельський міськрайонний суд з адміністративним позовом до Поворської сільської виборчої комісії Ковельського району Волинської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії. Позовні вимоги мотивовані тим, що Постановою Центральної виборчої комісії від 23.09.2016 року №396 було призначено перші місцеві вибори Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області, які мають відбутися 11 грудня 2016 року. У відповідності до Закону України «Про місцеві вибори» місцеві організації політичних партій мають право брати участь у місцевих виборах. Позивач зазначає, що 15.11.2016 року у другій половині дня уповноваженою особою Ковельської районної партійної організації «Аграрна партія України» були подані до Поворської сільської виборчої комісії документи на реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах з виборів депутатів Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області, однак, відповідач не провів реєстрацію таких кандидатів позивача, чим, як вказує позивач, порушив вимоги ст.ст.38,39,41 Закону України «Про місцеві вибори», та не видав довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів. Уважає таку бездіяльність відповідача протиправною та, з покликанням на норми КАС України та Закону України «Про місцеві вибори», прохає задовольнити адміністративний позов і визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати Поворську сільську виборчу комісію прийняти для реєстрації від уповноваженої особи Ковельської районної партійної організації «Аграрна партія України» документи, передбачені ст.39 Закону України «Про місцеві вибори» та прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах з виборів депутатів Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області, які мають відбутися 11 грудня 2016 року.
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав заявлений адміністративний позов з підстав, що наведені у позовній заяві та пояснив суду наступне. 15 листопада 2016 року Ковельською районною партійною організацією «Аграрна партія України» було проведено конференцію по висуненню кандидатів у депутати до Поворської сільської ради, які мають відбутися 11 грудня 2016 року, однак, повідомлення про проведення такої конференції він надав до Поворської сільської виборчої комісії лише 16 листопада 2016 року близько 23.20 години вже після проведення конференції. Визнає, що з власної вини допустив порушення вимог Закону України «Про місцеві вибори» щодо своєчасного - не пізніше як за один день до проведення конференції - повідомлення виборчої комісії про час та місце проведення конференції по висуванню кандидатів у депутати сільської ради. Також пояснив, що 16.11.2016 року, а не 15.11.2016 року, як він помилково зазначив у позовній заяві, він близько 23.20 години прийшов в приміщення музичної школи в селі Поворськ, де розташована Поворська сільська виборча комісія, та подав таке повідомлення про конференцію, а також подав свідоцтво про реєстрацію Ковельської районної партійної організації «Аграрна партія України», рішення з'їзду про участь у місцевих виборах та заяву про реєстрацію кандидатів, інших документів не подавав, оскільки не мав на той час повного пакету документів, передбачених ст.39 Закону України «Про місцеві вибори», зокрема, - ксерокопій паспортів кандидатів. Члени виборчої комісії йому повідомили, що він ще має час до 24.00 години щоб подати документи і він поїхав додому до одного з кандидатів від партії - ОСОБА_4, - щоб взяти паспорт останнього та зробити ксерокопію його та інших паспортів, однак, не заставши останнього удома, поїхав на вокзал, де зустрів ОСОБА_4 і вже разом із ним повторно поїхав до виборчої комісії. Пояснив, що прибув до виборчої комісії вдруге біля 23.51 години 16.11.2016 року та подав оригінали паспортів кандидатів у депутати і просив членів виборчої комісії зробити ксерокопії таких паспортів, однак, йому було відмовлено і документи від нього прийняті не були, як не було надано та прийнято будь-кого рішення щодо відмови у прийнятті таких документів. Уважає таку бездіяльність відповідача протиправною та просить задовольнити позов.
Представник відповідача - голова Поворської сільської виборчої комісії Павлючик Т.В. у судовому засіданні не визнала заявленого адміністративного позову та пояснила суду наступне. Поворською сільською виборчою комісією Ковельського району Волинської області у відповідності до вимог Закону України «Про місцеві вибори» проводилась реєстрація кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах з виборів депутатів Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області, які мають відбутися 11 грудня 2016 року, і така реєстрація проводилась у строк, встановлений ч.2 ст.42 вище згаданого Закону, згідно якої подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі закінчується за 24 дні до дня голосування, тобто, - 16.11.2016 року о 24.00 годині, - а також з дотриманням вимог ст.39 цього ж Закону, якою визначено перелік документів, за умови подання яких територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії. Пояснила, що позивачем не було дотримано вимог ст.39 Закону України «Про місцеві вибори» і 16 листопада 2016 року близько 23.35 години уповноважена особа місцевої партійної організації «Аграрна партія України» ОСОБА_1 звернувся до Поворської сільської виборчої комісії з проханням зареєструвати заднім числом повідомлення про конференцію, на якій висуватимуть кандидатів у депутати Поворської сільської ради, при цьому, згідно повідомлення, така конференція уже відбулась 15.11.2016 року і про проведення такої конференції позивач не повідомив відповідача у встановлений Законом України «Про місцеві вибори» строк - не пізніше як за один день до дня проведення конференції, чим позбавив виборчу комісію права та можливості бути присутніми під час такої конференції - що прямо передбачено Законом. Позивач до згаданого повідомлення подав також документи про реєстрацію місцевої партійної організації та інший документ, який стосується роботи партії, однак, не подавав документів для реєстрації кандидатів у депутати Поворської сільської ради від згаданої партії. Таке повідомлення про конференцію з іншими партійними документами виборча комісія не реєструвала, оскільки вони були подані вже після проведення конференції по висуненню кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах. При цьому пояснила, що будь-яких документів, у тому числі, визначених ст.39 Закону України «Про місцеві вибори», позивач до виборчої комісії не подав і мав при собі лише паспорти осіб. Позивачу було пояснено, що він має час до 24.00 години для подачі документів для реєстрації кандидатів від партії, останній пообіцяв принести такі документи та поїхав, і повторно приїхав до виборчої комісії вже після 24.00 години, а саме - о 00.04 годині 17 листопада 2016 року, коли за Законом вже подання таких документів до виборчої комісії не допускається. Крім того, позивач не мав при собі повного пакету документів, визначених ст.39 Закону України «Про місцеві вибори» та надав оригінали паспортів кандидатів, сказавши членам виборчої комісії, щоб вони самі зробили ксерокопії потрібних сторінок паспорту, при цьому, це було вже після 00.00 години 17 листопада 2016 року. Діючи відповідно до вимог Закону України «Про місцеві вибори», виборча комісія не прийняла від позивача подані ним документи, які не відповідали вимогам ст.39 згаданого Закону, і які були подані вже після часу, до якого дозволено було проводити прийом документів від кандидатів. Прийняття виборчою комісією рішення з цього приводу за таких умов Законом не допускається. Із урахуванням наведеного, вважає, що Поворською сільською виборчою комісією не було допущено протиправної бездіяльності, про яку вказує позивач, та прохає відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, покази свідків, дослідивши письмові докази у справі, відмовляє у задоволенні адміністративного позову з наступних підстав.
Порядок висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, рад (далі - кандидати в депутати), кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища регламентовано розділом VI Закону України «Про місцеві вибори» N 595-VIII 14 липня 2015 року.
Повноваження Поворської сільської виборчої комісії підтверджені Постановою №25 засідання Ковельської районної виборчої комісії від 29.10.2016 року «Про формування складу Поворської сільської виборчої комісії для проведення перших виборів селищного голови та депутатів Поворської сільської ради об»єднаної територіальної громади 11 грудня 2016 року згідно Закону України «Про місцеві вибори» №676-УІІІ від 04.09.2015 року», Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.11.2016 року, а повноваження голови, заступника, секретаря та членів такої виборчої комісії підтверджені також Додатком №1 до згаданої Постанови.
Відповідно до ст.35 Закону України «Про місцеві вибори» право висування кандидатів у депутати сільських, селищних рад реалізується виборцями в одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом. Місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева (республіканська в Автономній Республіці Крим, обласна, районна, міська, районна у місті) організація партії зареєстрована в установленому законом порядку, з урахуванням обмежень частини другої статті 12 цього Закону.
При цьому, як регламентує ст.36 Закону України «Про місцеві вибори» висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища місцевою організацією партії відбувається на підставі Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових та/або позачергових, перших виборах, прийнятого після початку виборчого процесу відповідних чергових та/або позачергових, перших виборів.
Місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї партії, або безпартійного громадянина.
Районна організація партії може висунути:
1) виборчий список кандидатів у депутати відповідної районної ради, міської ради міста районного значення, що входить до складу цього району згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм (із закріпленням не більше ніж по одному кандидату в депутати у територіальному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідної районної ради, міської ради міста районного значення, що входить до складу цього району згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм);
2) по одному кандидату в депутати у кожному одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідних сільських, селищних рад та по одному кандидату на посаду відповідних сільських, селищних, міських голів міст районного значення, що входять до складу цього району згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм (крім сіл, селищ, що входять до складу міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм), старост (сіл, селищ на території об'єднаної територіальної громади в межах цього району).
У ході судового розгляду справи встановлено, що згідно Свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 25 серпня 2015 року №330, зареєстровано Ковельську районну партійну організацію Аграрної партії України (Волинська область, 45000, м.Ковель, вулиця Симоненка,65). Згідно вказаного Свідоцтва, територія, на яку поширюється діяльність структурного утворення політичної партії - Ковельський район.
Рішенням №9 ІХ-го (позачергового) З»їзду Аграрної партії України від 29 жовтня 2016 року «Про участь місцевих організацій Аграрної партії України у місцевих виборах, що відбудуться 11 грудня 2016 року» було вирішено місцевим організація Аграрної партії України прийняти участь у місцевих виборах, що відбудуться 11 грудня 2016 року у порядку та спосіб, що встановлені Законом України «Про місцеві вибори». Цим же рішенням було встановлено, що Президія Аграрної партії України погоджуватиме рішення конференцій місцевих організацій Аграрної партії України про висування кандидатів у депутати відповідних місцевих рад, відповідно до ст.ст.38,40 Закону України «Про місцеві вибори» на місцевих виборах, що відбудуться 11 грудня 2016 року.
Загальний порядок висування кандидатів місцевою організацією партії встановлений ст.37 Закону України «Про місцеві вибори». Так, відповідно до ч.1 згаданої норми Закону висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференції) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії.
Згідно пункту 4 частини 10 статті 12 Статуту Аграрної партії України, (зареєстрованого Міністерством юстиції України 14.11.2006 року, Свідоцтво №136-п.п.) місцева партійна організація висуває кандидатів у депутати відповідних місцевих рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови відповідно до вимог чинного законодавства України та за погодженням з Президією партії. Крім того, згідно пункту 10 частини 7 статті 13 Статуту, до виключної компетенції конференції місцевої партійної організації належить висування кандидатів у депутати відповідних місцевих рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови відповідно до вимог чинного законодавства України та за погодженням з Президією партії.
Відповідно до ч.5 ст.37 Закону України «Про місцеві вибори» про дату, час і місце проведення зборів(конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніше як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії.
Згідно представленого суду повідомлення голови Ковельської районної Партійної організації Аграрної партії України, на якому відсутня дата, позивач повідомив відповідача про те, що конференція Ковельської районної Партійної організації Аграрної партії України по питанню висування кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах з виборів депутатів Поворської сільської ради на перших місцевих виборах, що мають відбутися 11 грудня 2016 року, пройде 15 листопада 2016 року о 18.00.год. за адресою м.Ковель, вул.Леонтовича, 1. При цьому, як пояснив суду представник позивача, таке повідомлення він надав Поворській сільській виборчій комісії лише 16 листопада 2016 року о 23.20 годині. Ці ж обставини підтвердила суду і представник позивача та свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (відповідно, секретар та член Поворської сільської виборчої комісії), які були допитані судом як свідки. Крім того, як показали свідок ОСОБА_6, представник позивача ОСОБА_1 прохав провести реєстрацію такого повідомлення попередньою календарною датою, однак, йому було відмовлено в такому проханні. Представник позивача не зміг пояснити суду, чому на повідомленні про конференцію відсутні дані про дату такого повідомлення та не зміг пояснити, чому таке повідомлення не було вчасно надано відповідачу.
Таким чином, позивачем не було дотримано вимоги ч.5 ст.37 Закону України «Про місцеві вибори» та порушено право відповідача - Поворської сільської виборчої комісії - бути присутніми під час проведення конференції по висуванню кандидатів у депутати Поворської сільскої ради, що прямо передбачено Законом.
Умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі визначені ст.39 Закону України «Про місцеві вибори».
Так, відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному виборчому окрузі, за умови подання до комісії таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;
Пункт 2 частини першої статті 39 виключено на підставі Закону № 835-VIII від 26.11.2015}
3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;
4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня;
5) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії у відповідному одномандатному виборчому окрузі та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
6) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
7) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожного кандидата в депутати відповідно до статті 45 цього Закону;
8) чотирьох фотографій кандидата у депутати розміром 4 x 6 сантиметрів.
До зазначених у цій частині документів додається ксерокопія першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопія тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кандидата у депутати, висунутого відповідною місцевою організацією партії.
Відповідно до ч.4 ст.39 Закону України «Про місцеві вибори», документи, передбачені частинами першою та третьою цієї статті, подані до відповідної виборчої комісії з порушенням строку, встановленого частиною другою статті 42 цього Закону, не розглядаються, рішення виборчої комісії у такому випадку не приймається.
Як убачається з наданої суду представником позивача заяви Ковельської районної Партійної організації «Аграрної партії України» від 15 листопада 2016 року, останні звернулися до Поворської сільської виборчої комісії Ковельського району у Волинській області з заявою про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах №№3,7,10,11,19,20,22 з виборів депутатів Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області на місцевих виборах, що відбудуться 11 грудня 2016 року, обраних на конференції кандидатів у депутати Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області від Ковельської районної Партійної організації «Аграрної партії України». При цьому, як пояснив суду представник позивача, така заява була подана ним 16.11.2016 року о 23.20 годині, коли він перший раз прийшов до виборчої комісії і документів, визначених ст.39 Закону України «Про місцеві вибори» він до виборчої комісії не подав, оскільки не мав при собі усього пакету таких документів, та не подавав до такої заяви довіреності, маючи намір подати її разом з повним пакетом документів.
Порядок реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі визначений статтею 42 Закону України «Про місцеві вибори».
Так, кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 39 цього Закону. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі закінчується за 24 дні до дня голосування.
Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати, висунутих місцевою організацією партії в одномандатних виборчих округах, здійснюється представником місцевої організації партії, уповноваженим на цедовіреністювід неї, а кандидата, висунутого шляхом самовисування в одномандатному виборчому окрузі, - ним особисто.
Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.
Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, третій статті 39 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.
Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати, відповідному кандидату в депутати або його довіреній особі.
У разі реєстрації кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі відповідна територіальна виборча комісія у триденний строк з дня прийняття рішення про реєстрацію видає представнику місцевої організації партії, від якої висунуто кандидата, кандидату в депутати або його довіреній особі посвідчення кандидата в депутати за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
У разі якщо особа, висунута шляхом самовисування або висунута місцевою організацією партії за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати по одномандатному виборчому округу, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунута кандидатом у депутати по іншому одномандатному виборчому округу чи кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости з будь-яких місцевих виборів, відповідна територіальна виборча комісія скасовує реєстрацію такої особи як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, про що повідомляє цю особу та відповідні місцеві організації партій.
Відомості про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, із зазначенням номера одномандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат, суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати, не пізніш як за 21 день до дня голосування оприлюднюються територіальною виборчою комісією у визначений нею спосіб.
Як убачається з пояснень представника відповідача, представник позивача вперше прийшов до виборчої комісії 16 листопада 2016 року о 23.35 годині подав повідомлення про конференцію, яка вже відбулась напередодні, після чого пішов дозбирати документи для реєстрації кандидатів від партії. Вдруге представник позивача прийшов до виборчої комісії вже після 00.00 години, - а саме - о 00.04 годині 17.11.2016 року і також не мав при собі повного пакету документів, перелік яких визначений ст.39 Закону України «Про місцеві вибори», для проведення реєстрації кандидатів від партії.
Такі пояснення представника відповідача повністю підтвердили суду і свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які в складі Поворської сільської виборчої комісії були безпосередньо присутніми під час вище вказаних подій. Як показали згадані свідки, час, - години та хвилини, коли ОСОБА_1 вдруге прийшов до виборчої комісії вже з вимогою провести реєстрацію кандидатів у депутати, - були зафіксовані ними за показниками мобільних телефонів членів виборчої комісії, які підключені до мережі інтернету в режимі Київського часу, та було зафіксовано час 00.04 годині 17 листопада 2016 року, що виключало можливість проведення реєстрації кандидатів у депутати, про що відображено було і у відповідному акті.
Крім того, як убачається з Акту про виявлене порушення Закону України «Про місцеві вибори» від 17.11.2016 року, складеного в 00.12 годині, уповноважена особа Ковельської районної організації політичної партії «Аграрна партія України» ОСОБА_1 прибув до Поворської сільської виборчої комісії 17.11.2016 року о 00.04 годині з заявою про реєстрацію кандидатів від вказаної партії в депутати по одномандатних виборчих округах з виборів депутатів Поворської сільської ради та вимагав зареєструвати таких кандидатів, однак, реєстрація на той час була уже закінчена, у зв'язку із спливом терміну подання документів, встановленого Законом. Такий Акт складено та засвідчено заступником голови, секретарем та двома членами Поворської сільської виборчої комісії.
Не суперечать наведеним вище доказам і покази свідка ОСОБА_7, який показав суду, що подавав документи до Поворської сільської виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати 16.11.2016 року та закінчив таку реєстрацію є 23.43 годині, про що йому було видано відповідну довідку. Показав, що ОСОБА_1 бачив, коли останній прийшов до виборчої комісії вперше біля 23.30 години, у подальшому після того, як залишив виборчу комісію після закінчення реєстрації кандидатів, він зустрів автомобілем ОСОБА_1, який їхав у напрямку до виборчої комісії, це було за кілька хвилин до 24.00 години 16 листопада 2016 року, точнішого часу свідок не спостерігав.
Такі досліджені судом докази, у своїй сукупності, підтверджують той факт, що представник позивача звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію кандидатів у депутати Поворської сільської ради вже після 24.00 години 16 листопада 2016 року, а саме, - в 00.04 годині 17 листопада 2016 року, коли, згідно ч.2 ст.42 Закону України «Про місцеві вибори» подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі не допускається.
Крім того, на момент звернення з такою заявою представником позивача не було надано відповідачу документів, вичерпний перелік яких визначений ст.39 Закону України «Про місцеві вибори», зокрема, всупереч вимогам п.8 ч.1 ст.39 названого Закону, представником місцевої організації партії не було додано ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, що визнав в судовому засіданні і представник позивача, пояснивши, що подав оригінали таких паспортів до виборчої комісії.
Підстави для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости визначені частиною 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори». Згідно п.2 ч.1 згаданої норми Закону, територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом. Відповідно до ч.2 цієї ж норми Закону, рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною дев'ятою статті 41, частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону.
Відповідно до ч.4 ст.39 Закону України, документи, передбачені частинами першою та третьою цієї статті, подані до відповідної виборчої комісії з порушенням строку, встановленого частиною другою статті 42 цього Закону, не розглядаються, рішення виборчої комісії у такому випадку не приймається.
Відтак, покликання представника позивача на протиправну бездіяльність, яку допустив відповідач, не прийнявши рішення щодо реєстрації кандидатів у депутати Поворської сільської ради від Ковельської районної партійної організації «Аграрна партія України» та не провівши таку реєстрацію, не відповідають дійсним обставинам справи, встановленим у ході судового розгляду на підставі дослідження судом належних та допустимих доказів у справі.
Покликання представника позивача - Ковельської районної партійної організації «Аграрна партія України» ОСОБА_1 на те, що у випадку не проведення реєстрації Поворською сільською виборчою комісією кандидатів у депутати сільської ради від районної партійної організації, при проведенні виборів 11.12.2016 року відповідачем будуть порушені права виборців, не відповідає дійним обставинам справи, оскільки таке порушення було допущено самим позивачем, який, будучи наділений усіма повноваженнями для подачі документів кандидатів до виборчої комісії, не скористався такими повноваженнями у повній мірі та не подав у визначений Законом України «Про місцеві вибори» час та спосіб документи таких кандидатів для проведення їх реєстрації відповідною виборчою комісією.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Із урахуванням наведеного, заявлені Ковельською районною партійною організацією «Аграрна партія України» позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Позивачем не було сплачено судового збору при подачі до суду даного адміністративного позову, відтак, відповідно до ст.94 КАС України, такі судові витрати підлягають стягненню з позивача на користь держави.
Згідно з ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем 1 розмір мінімальної заробітної плати. З позивача слід стягнути в користь держави судовий збір в розмірі 1378 гривень.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 94, 158-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.35,36,37,39,42,48 Закону України «Про місцеві вибори», суд, -
У задоволенні позовних вимог Ковельської районної партійної організації «Аграрна партія України» до Поворської сільської виборчої комісії Ковельського району Волинської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Стягнути з Ковельської районної партійної організації «Аграрна партія України» ( Волинська область, місто Ковель, вулиця Симоненка, 65) в дохід держави судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
ГоловуючаО. А. Восковська