Справа № 570/29/14-п
Номер провадження 3/570/56/2014
24 січня 2014 року м.Рівне
Суддя Рівненського районного суду Красовський О.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Рівненського РВ УМВС України в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ч. 1 ст.178 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 26.12.2013 року о 12 год. 00 хв. по вул. Молодіжна в с. Голишів Рівненського району Рівненської області ОСОБА_1 перебував в п'яному вигляді, мав неохайний зовнішній вигляд, невиразну мову, хитку ходу, чим ображав людську гідність і громадську мораль.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав та пояснив, що дійсно 03.08.2013 року він вживав алкогольні напої, про те вів себе адекватно, мав охайний зовнішній вигляд та чітку мову.
Заслухавши пояснення та дослідивши матеріали справи вважаю, що справа підлягає до закриття.
Відповідно до частини 1 статті 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.
Отже, склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи те діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він криє в собі:
а) об'єкт;
б) об'єктивну сторону;
в) суб'єкт;
г) суб'єктивну сторону.
Об'єкт адміністративного правопорушення - це сукупність суспільних відносин, що охороняються адміністративним правом, а також регулюються нормами трудового, цивільного, земельного, фінансового права, за порушення яких накладаються адміністративні стягнення. Тобто, об'єктом виступають конкретні норми, приписи, законні вимоги, заборони.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення знаходить свій прояв у дії чи бездіяльності, що заборонені адміністративним правом. У багатьох випадках вона залежить від місця, часу, обставин і способу скоєння адміністративного правопорушення, а також від причинного зв'язку між діянням і шкідливими наслідками цього діяння, вчинення протиправного діяння в минулому, його системності. Законодавство про адміністративні правопорушення охоплює саме ці елементи змісту об'єктивної сторони адміністративного правопорушення.
Частина 1 статті 178 КУпАП передбачає відповідальність за розпиття спиртних напоїв в громадському місці або поява в громадському місці в п'яному вигляді, що ображає людську гідність і мораль.
Однак в матеріалах справи не має жодних доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 мав неохайний зовнішній вигляд, невиразну мову, хитку ходу, чим ображав людську гідність і громадську мораль.
В даному випадку не знайшла підтвердження об'єктивна сторона правопорушення.
За таких обставин в діях особи відсутній склад правопорушення, а також відсутня подія правопорушення, що передбачене ч.1 ст. 178 КУпАП. Отже, справа підлягає до закриття.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 247, ст.ст. 283, 284 КУпАП, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 178 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Красовський О.О.