04 листопада 2016 р. Справа № 804/4744/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Степаненко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області до публічного акціонерного товариства «Євраз Дніпродзержинський коксохімічний завод» про застосування заходів реагування, -
Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства «Євраз Дніпродзержинський коксохімічний завод» про застосування заходів реагування шляхом заборони експлуатації крану стрілового залізничного КДЭ-253, зав. №193, реєстр. №57484.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області було проведено планову перевірку додержання вимог чинного законодавства з охорони праці, промислової безпеки, законодавства про працю та загальнообов'язкове соціальне страхування на публічному акціонерному товаристві «Євраз Дніпродзержинський коксохімічний завод», за результатами якої були виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих.
Відповідач 1 листопада 2016 року надав до суду письмові заперечення на позовну заяву, у яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки виявлені під час перевірки порушення були негайно усунені, про що було повідомлено позивача.
Сторони за цим адміністративним позовом повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Дослідивши в порядку скороченого провадження матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що на підставі наказу на проведення перевірки №154-пл від 17.06.2016 року, направлення на перевірку №55/2.2-н від 21.06.2016 року, 13 липня 2016 року було проведено планову перевірку додержання вимог чинного законодавства з охорони праці, промислової безпеки, законодавства про працю та загальнообов'язкове соціальне страхування публічного акціонерного товариства «Євраз Дніпродзержинський коксохімічний завод», про що складено акт від 13.07.2016 року №48/2.2-04.
Актом перевірки встановлено порушення статті 13 Закону України «Про охорону праці», які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, а саме:
- наявність деформації (випуклість) 11-го розкосу нижній ферми корневої частини стріли, крану стрілового залізничного КДЭ-253, зав.№193, реєстр.№574884, порушення п.2.8.1 НПАОП 0.00-5.03-95 «Типова інструкція з безпечного ведення робіт для кранівників стрілових самохідних кранів та стропальників»;
- пошкоджена ізоляція електропроводки освітлення підкранової зони крану стрілового залізничного КДЭ-253, зав.№193, реєстр.№574884, порушення п.4.9.1 НПАОП 0.00-1.01-07 «Правила будови та безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів»;
- не працює кінцевий вимикач обмеження висоти підйому грейфера крану стрілового залізничного КДЭ-253, зав.№193, реєстр.№574884, порушення п.2.22.4 НПАОП 0.00-5.07-94 «Типова інструкція для осіб, відповідальних за утримання вантажопідіймальних кранів у справному стані».
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877 від 05.04.2007 року та Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року №2694.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» встановлено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 7 вказаного Положення визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. Держпраці може покладати виконання завдань на утворені територіальні органи за міжрегіональним принципом. Управління Держпраці у Дніпропетровській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Згідно з приписами статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
В силу приписів пункту 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України 11.08.2011 №826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за №1531/20269 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Згідно з частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до пункту 5 статті 4 вказаного Закону повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
З аналізу вищезазначених приписів чинного законодавства України, суд приходить до висновку, застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей.
Однак, як також встановлено судом з матеріалів справи, відповідачем усунені порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю, з огляду на наступне.
27 липня 2016 року публічне акціонерне товариство «Євраз Дніпродзержинський коксохімічний завод» листом за вих. №03/46 на адресу Начальника Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області ОСОБА_1 повідомило про виконання пунктів припису №38/2.2-04 від 13.07.2016 року та просило направити інспекторів для перевірки усунення порушень та прийняття рішення щодо подальшої експлуатації крану стрілового залізничного КДЭ-253, зав. №193, реєстр. №57484.
4 серпня 2016 року на підставі наказу від 03.08.2016 року та направлення від 03.08.2016 року №67/2.2-н посадовими особами Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області було проведено позапланову перевірку публічного акціонерного товариства «Євраз Дніпродзержинський коксохімічний завод», за результатами якої складено акт від 04.08.2016 року №08/.2.2-05.
Виконання відповідачем пунктів 2.8.1, 4.9.1 та 2.22.4 НПАОП, встановлених актом перевірки від 13.07.2016 року 48/2.2-04, було підтверджено позивачем у висновках акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 04.08.2016 року №08/.2.2-05, у зв'язку з чим експлуатація крану стрілового залізничного КДЭ-253, зав. №193, реєстр. №57484 була поновлена.
Зважаючи, що порушення, які викладені в акті перевірки, відповідачем усунено, порушення законодавства про охорону праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, не відбувається, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування заходів реагування до публічного акціонерного товариства «Євраз Дніпродзержинський коксохімічний завод» шляхом заборони експлуатації крану стрілового залізничного КДЭ-253, зав. №193, реєстр. №57484.
Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області до публічного акціонерного товариства «Євраз Дніпродзержинський коксохімічний завод» про застосування заходів реагування - відмовити.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя ОСОБА_2