01032, м.Київ - 32, вул. Комінтерна, 16.
тел. 230-31-77
"30" березня 2007 р. м. Київ Справа № А3/054-07
09 год. 59 хв.
за позовом
Державної податкової інспекції в Обухівському районі, м. Обухів
до
Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1, с. Старі Безрадичі
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Обухівська районна державна адміністрація, м. Обухів
про
скасування (припинення) державної реєстрації
Головуючий суддя Коротун О.М.
секретар судового засідання Малій Л.В.
Представники:
позивача
не з'явився;
відповідача
не з'явився;
третьої особи
не з'явився.
Державна податкова інспекція в Обухівському районі (далі -позивач) звернулась до господарського суду Київської області з позовною заявою до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (далі -відповідач) про скасування (припинення) державної реєстрації.
Ухвалою господарського суду Київської області від 05.02.2007 року було відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 27.02.2007р. за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом за власною ініціативою 08.02.2007р. було зроблено запит до Обухівської районної державної адміністрації щодо юридичної та фактичної адреси відповідача.
В зв'язку з хворобою судді Коротун О.М. попереднє судове засідання 27.02.2007р. не відбулось.
Повістками від 03.03.2007р. призначено попереднє судове засідання на 20.03.2007р. о 12:50 год.
Ухвалою господарського суду Київської області від 20.03.2007р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 30.03.2007р. о 09 год. 45 хв.
В судовому засіданні 30.03.2007р. відповідач подав заяву від 30.03.2007р., в якій позов визнав повністю.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що відповідачем порушено вимоги п.п. 2 п. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», відповідач не звітує до Державної податкової інспекції в Обухівському районі з 10.11.2003 року.
Позивач в судове засідання 30.03.2007р. не з'явився. Через загальний відділ господарського суду Київської області від позивача надійшла заява від 20.03.2007р., в якій позов підтримав та просив розглядати справу 30.03.2007р. без участі його представника.
Відповідач у судове засідання 30.03.2007р. не з'явився, витребуваних судом документів не подав та не обґрунтував суду першої інстанції неможливість виконання вимог суду з причин, що від нього не залежать.
При цьому господарський суд Київської області відзначає, що судом було направлено учасникам судового процесу ухвалу від 20.03.2007р. та повістка від 20.03.2007р., про що, зокрема, свідчать відмітки канцелярії суду на зворотних сторонах оригіналів згаданих документів та реєстр вихідної кореспонденції.
В матеріалах справи наявний лист Обухівської районної державної адміністрації за № 3638 від 31.10.2006р., в якому державний реєстратор підтвердив адресу відповідача вказану в позовній заяві.
Представник 3-ї особи в судове засідання 30.03.2007р. не з'явився.
Відповідно до вимог ст. 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника сторони, суд
Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. за № 509 -ХІІ, органам державної податкової служби надано право звертатися у передбачених законом випадках до суду з заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Як вбачається із матеріалів справи Фізична особа -підприємець ОСОБА_1 зареєстрований в Державній податковій інспекції у Обухівському районі.
Згідно Інструкції «Про порядок обліку платників податків» затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 р. № 80 (далі -Інструкція) платник податків - це юридична особа, на яку згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Відповідно до вимог зазначеної Інструкції при взятті юридичної особи на облік платника податків відділом ДПІ, у якому зареєстрована юридична особа, відкривається облікова справа платника податків, яка формується із звітних документів, які подаються платником у період його діяльності.
Відповідно до пунктів 1, 2 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, а також подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів). В порушення зазначеної норми Закону Фізична особа -підприємець ОСОБА_1 не звітує до Державної податкової інспекції у Обухівському районі з 10.11.2003р., про що свідчить залучена до матеріалів справи довідка № НОМЕР_1 від 04.12.2006р. Державної податкової інспекції у Обухівському районі (яка знаходиться в матеріалах справи).
Згідно довідки № НОМЕР_2 від 04.12.2006р. Державної податкової інспекції у Обухівському районі, заборгованість по платежах до бюджету у Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 відсутня.
Відповідно до підпункту 8.6 пункту 8 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998р. № 80, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.1998р. за № 172/2612, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та в разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, керівник державної податкової служби приймає рішення про звернення до господарського суду із позовною заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 238 ГК України ,за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта та ліквідацію його наслідків.
Як передбачено ч. 2 ст. 238 ГК України види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом. Скасування (припинення) державної реєстрації, як один із видів адміністративно-господарської санкції передбачено ч. 1 ст. 247 ГК України та застосовується у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам.
Згідно акту обстеження Державної податкової інспекції у Обухівському районі від 16.10.2006р. була проведена перевірка місцезнаходження відповідача, який не подавав до податкової інспекції звітності та встановлено, що за юридичною адресою відповідач не знаходиться, оскільки виїхав до іншого населеного пункту.
Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. за № 509 -ХІІ, органам державної податкової служби надано право звертатися у передбачених законом випадках до суду з заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Згідно з п. 2 ч. 4 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців» неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для постановляння судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
Однак Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»від 15.05.2003р. набрав чинності з 01.07.2004р. Отже, рік, протягом якого відповідач не подає звітність до органів ДПС, слід рахувати від дня набрання Законом чинності, оскільки закон не має зворотної сили.
За таких обставин, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та правомірними, а тому підлягають задоволенню.
Пунктом 1 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців» передбачено, що суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи. Згідно ч. 3 зазначеної статті державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення та повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та юридичну особу, щодо якої було прийнято судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису.
Згідно ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців» державна реєстрація проводиться державним реєстратором у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи -підприємця.
Проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства та всебічно розглянувши матеріали справи господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги правомірні, позивачем обґрунтовані, відповідачем не спростовані, і підлягають задоволенню.
При зверненні до суду з позовом судовий збір не сплачувався, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору. Згідно з п. 2 ч. 3 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору визначається відповідно до підпункту "б" пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", крім випадків, встановлених підпунктом 3 цього пункту. За таких обставин судовий збір у вказаній сумі підлягає стягненню в доход державного бюджету України з відповідача.
Статтею 167 КАС України передбачено, що копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення направляється лише особі, яка бере участь у справі, але не була присутня в судовому засіданні. У разі проголошення в судовому засіданні тільки вступної та резолютивної частини постанови суд повідомляє час виготовлення постанови суду в повному обсязі. Особи, які беруть участь у справі, можуть отримати копію постанови чи ухвали в суді.
Зважаючи на вищенаведене та керуючись ст.ст. 17, 94, 160, 162, 163, п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Скасувати (припинити) державну реєстрацію Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; код НОМЕР_3).
3. Стягнути з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; код НОМЕР_3) в доход державного бюджету України 3,40 грн. (Три грн. 40 коп.) судового збору.
Постанову надіслати державному реєстратору в день набрання законної сили для проведення дій у встановленому законом порядку.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Дана постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя