Справа № 755/7078/16-а
"03" листопада 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
Головуючого судді Астахової О.О.,
при секретарі Швидкій Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії,-
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача у якому просить поновити процесуальний строк звернення з даним позовом до суду на підставі поданої ним заяви. Визнати дії Управління протиправними, щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії. Зобов»язати відповідача перевести його на державну пенсію з 06.01.2011 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% державної пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, здійснити її перерахунок та виплату.
Обгрунтовуючи вимоги тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, що підтверджується даними посвідчення серії НОМЕР_1 ( 1 категорії ). Перебуває на обліку та отримує пенсію, яка нарахована Управлінням.
Проте відповідач в порушення ст.ст. 49, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на свій розсуд, безпідставно та протизаконно відмовляє йому у переводі його на державну пенсію з 06.01.2011 р. в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75 % державної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Позивач зазначає, що він має право одержувати один вид пенсії за своїм вибором. При цьому, зауважує, що постановою КМ України від 25.03.2014 р. № 112, що набрала чинності з 24.04.2014 р. передбачено, що особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і «Про соціальний захист дітей війни», таке підвищення провадиться за їх вибором за однією з підстав.
Встановлення зазначених надбавок, додаткової пенсії, підвищення до пенсії за вибором особи поширюється на пенсіонерів, які звертаються за встановленням відповідних надбавок після набрання чинності зазначеною постановою, тобто, після 24.04.2014 р.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженою Постановою КМ України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 р. №1210, яка є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту сталей 50,54 Закону №796-ХІІ.
Разом з тим, 25.03.2014 р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №112 «Про внесення змін до деяких Постанов КМ України з питань пенсійного забезпечення», якою внесено зміни до п. 13 Постанови КМ України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року №1210, відповідно до яких щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особі, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та які належать до першої категорії з числа учасників ліквідації наслідків аварії в Чорнобильській зоні та внаслідок чого стали інвалідами II групи - 379, 60 грн.
Також позивач вказує, що Постанова Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 р. №1210, із змінами та доповненнями від 25.03.2014 р. прийнята без обмеження терміну дії, встановлені нею розміри соціальних виплат такими, що не відповідають наявним фінансовим ресурсам Державного бюджету України та бюджету пенсійною фонду України на 2014-2016 рр. не визнано.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами при вирішенні питання щодо переводу позивача на виплату з 06.01.2011 р. державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75 % державної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію відповідно до приписів ст.ст. 49, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підлягає застосуванню розмір прожитковою мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком встановлений ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Оскільки відповідач відмовляє позивачу у переведенні його на державну пенсію, як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, це змушує його звернутись з даним позовом до суду.
За відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Лівобережне об»єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві є юридичною особою та правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 01.07.2016 року замінено Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва його правонаступником - Лівобережним об»єднанням Управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 01.07.2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії за період з 06.01.2011 року по 24.10.2015 року - залишено без розгляду на підставі ст. 100 КАС України. (а.с.54)
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.07.2016 року скасовано ухвалу Дніпровського районного суду м. Києва від 01.07.2016 року та передано справу для продовження розгляду. Скасовуючи означену ухвалу, суд апеляційної інстанції визнав причини пропуску позивачем строку на звернення до суду - поважними (а.с. 79,80).
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 01.09.2016 року поновлено позивачу процесуальний строк звернення з даним позовом до суду на підставі поданої ним заяви та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 27.07.2016 року.
У судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали та просили суд його задовольнити виходячи з доводів, якими обґрунтовується позовна заява.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позову та просила відмовити у його задоволенні з підстав необґрунтованості та безпідставності. Зокрема зазначила, що Постановою Дніпровського районного суду м. Києва № 2а-430/11 від 25.03.2011р. та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду № 2-а-
964/11 від 29.11.2011р., Управління зобов'язано здійснити нарахування та виплату
надбавки до пенсії гр. ОСОБА_1 в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з
26.07.2010р.. з урахуванням проведених йому виплат.
Розпорядженням Управління від 30.01.2012р. перераховано гр. ОСОБА_1
пенсію за період з 26.07.2010р. по 22.07.2011р. та донарахована сума становить
1928,73 грн.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 02.09.2011 року та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду № 2а- 964/11 від 26.02.2013р., Управління зобов'язано перевести ОСОБА_1 на державну пенсію з 06.01.2011 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням проведених виплат у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", взявши за основу розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розпорядженням Управління від 05.06.2013р. перераховано пенсію гр. ОСОБА_1. за період з 06.01.2011 р. по 22.07.2011р. та донарахована сума становить
22385,96 грн.
Таким чином, відповідач вважає, що покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо виконання постанови Дніпровського районного суду м. Києва № 2а-430/11 від 25.03.2011р. та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду № 2-а-964/11 від
29.11.2011р., а також постанови Дніпровського районного суду м. Києва № 2-а-
964/11 від 02.09.2011р. та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду № 2а-964/11 від 26.02.2013р. виконані Управлінням в порядку, встановленому судовими рішеннями, та в межах повноважень, покладених на управління Фонду.
В подальшому нарахування та виплата ОСОБА_1 здійснювалась на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", якою встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до категорії 1: інвалідам 2 групи - 20 %. Крім того, установлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році: інвалідів 2 групи - 1090,00 грн.
Виходячи з вищевикладеного, гр. ОСОБА_1 з 23.07.2011р. по 31.12.2011 року пенсія по інвалідності ЧАЕС по Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" нарахована відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" від 06.07.2011р. № 745.
З 01.01.2012р. пенсія гр. ОСОБА_1 перерахована відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", де зазначено що розрахунок основної пенсії проведено відповідно до п. 12 зазначеної постанови, а саме: У разі коли розмір пенсійної виплати ( з урахуванням надбавок, підвищення , додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною, не досягає в інвалідів - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності Чорнобильською катастрофою: II групи - 255 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів. Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується особам, що належать до категорії 1 інвалідам II групи - 40 відсотків.
Таким чином, розмір пенсійної виплати гр. ОСОБА_1 з 01.01.2012р. по теперішній мас становить більше ніж 255 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Додаткова пенсія як інваліду 2 групи встановлена в розмірі 40 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність
Виходячи з вищевикладеного, представник відповідача просила відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, позивачу, відповідно до положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлено II групу інвалідності.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лівобережному об»єднанні Управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності ЧАЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З 23.07.2011р. по 31.12.2011 року позивачу нарахована пенсія відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" від 06.07.2011р. № 745. А з 01.01.2012 року по теперішній час пенсія гр. ОСОБА_1 перерахована відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та становить 255 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Додаткова пенсія як інваліду 2 групи встановлена в розмірі 40 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Дана обставина визнається сторонами та у розумінні ст.72 КАС України не потребує доказування.
Проте з таким рішення відповідача суд не погоджується з огляду на наступне.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва № 2а-430/11 від 25.03.2011р. залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2011р., Управління зобов'язано здійснити нарахування та виплату
надбавки до пенсії гр. ОСОБА_1 в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з
26.07.2010р.. з урахуванням проведених йому виплат.
Розпорядженням Управління від 30.01.2012р. перераховано гр. ОСОБА_1
пенсію за період з 26.07.2010р. по 22.07.2011р. та донарахована сума становить
1928,73 грн.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва № 2-а-964/11 від 02.09.2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2013р., Управління зобов'язано перевести ОСОБА_1 на державну пенсію з 06.01.2011 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням проведених виплат у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", взявши за основу розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розпорядженням Управління від 05.06.2013р. перераховано пенсію ОСОБА_1. за період з 06.01.2011 року по 22.07.2011 року на підставі означеного судового рішення. (а.с. 45).
За даними повідомлення Управління Державної виконавчої служби від 27.11.2014 року № 2039/04-31 прийнято на облік Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві Постанова Дніпровського районного суду м. Києва № 2-а-430/11 від 25.03.2011 року. (а.с.44).
Крім того, за даними повідомлення Управління Державної виконавчої служби від 04.06.2015 року № 1712/04-31 прийнято на облік Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві Постанова Дніпровського районного суду м. Києва № 2-а-964/11 від 02.09.2011 року.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із ст. 49 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Позивач являється інвалідом ІІ групи 1 категорії у зв»язку із втратою працездатності, що настала внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС.
Пенсія позивачу була призначена на підставі постанови суду відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", взявши за основу розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що були чинними на момент призначення пенсії, тобто станом на 06.01.2011 року.
Відповідно із частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Проте починаючи з 23.07.2011 року позивач отримує пенсію, яка призначається відповідачем на підставі Постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за якою її розмір значно нижчий.
За приписами норм Основного Закону, не допускається погіршення соціальних прав і гарантій особи.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 17.03.2005р. № 1 -рп/2005 з метою надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, держава зобов'язана відповідним чином регулювати економічні процеси, встановлювати і застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільною доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян.
Передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22.09.2005 р. № 5-рп/2005. Неприпустимим також є встановлення такого правовою регулювання, відповідно до якою розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, що не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України. Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Зважаючи на позицію Європейською Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативною акту, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взятті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру позивачу пенсії слід виходити із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції на момент призначення пенсії.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінюючи належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв»язок доказів в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності своєї відмови у здійсненні перерахунку і виплати позивачу пенсії з 23.07.2011 року в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії в розмірі 75% державної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням проведених позивачеві виплат. Натомість позивачем спростовано доводи відповідача, якими останній мотивує свої заперечення проти позову.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, а сама: зобов'язати Лівобережне об'єднання Управління Пенсійного фонду України м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії з 23.07.2011 року в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії в розмірі 75% державної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням проведених позивачеві виплат.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати суд відносить на рахунок коштів Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19, Конституції України, ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 94, 99,100,158-163, 186, 256 КАС України, ст. 49,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( в редакції станом на 06.01.2011 р) , Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -
Позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати дії Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Києва неправомірними, щодо не донарахування та виплати ОСОБА_1 державної пенсії.
Зобов'язати Лівобережне об'єднання Управління Пенсійного фонду України м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії з 23.07.2011 року в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії в розмірі 75% державної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням проведених позивачеві виплат.
Судовий збір віднести за рахунок коштів державного бюджету.
В іншій частині - відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги постанова суду набирає законної сили після розгляду справи Київським апеляційним адміністративним судом.
Суддя