Справа № 712/11662/16-а
Провадження № 2а/712/647/16
18 листопада 2016 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
Головуючого судді Кузьменко В.А.
При секретарі Коваль М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Черкаси адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця, в якому просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та зобов'язати УПФУ в м. Черкасах Черкаської області здійснити йому з 06.04.2016 року перерахунок відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням довідки Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради № 36402-А від 27.09.2016р. про складові заробітної плати( надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією) що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ « про державну службу» в розмірі 80% сум заробітної плати без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для проведення індексації пенсії), в результаті перерахунку з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованої та виплаченої допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та повної суми індексації заробітної плати та забезпечити виплату пенсії в подальшому в розмірі 80% сум заробітної плати без обмеження її максимального розміру а також провести нарахування та виплатити різницю пенсії за минулий час. Звернути постанову в адміністративній справі до негайного виконання.
В судове засідання позивач не з»явився, надав суду клопотання про розгляд справи в його відсутність, вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, були повідомлені про день та час розгляду справи, направили заяву про розгляд справи за їх відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 80% заробітної плати. Останнім місцем роботи була посада начальника відділу підтримки громадянського суспільства апарату Черкаської міської ради.
03.10.2016 року позивач звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах про перерахунок пенсії надавши довідку про заробітну плату Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради від 27.09.2016р. № 36402-А, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям .
Однак, листом Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області від 06.10.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії та вважають, що такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення індексація носить разовий характер та не передбачені ст.33 ЗУ «про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, а сам факт утримання із суми матеріальної допомоги та індексації збору на обов»язкове державне пенсійне страхування не є підставою включення її до складу заробітної плати державного службовця.
Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті визначаються Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (з наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон № 3723-XII).
Так, статтею 37 Закону №3723-XII урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно статті 37-1 Закону № 3723-XII (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок № 865).
Відповідно до п. 5 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
В листі Пенсійного фонду України зазначено, що відповідно до п. 14 Переліку видів виплат, на які нараховується єдиний внесок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року № 1170 матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами; на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, коли необхідність її отримання виникла раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначається адміністрацією підприємства, не є базою для нарахування єдиного внеску. Відповідно до підпункту 2.3.3 Інструкції із статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п. 3.31), відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.
Статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалено від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Факт нарахування страхових внесків на систематично отримувані позивачем виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань підтверджується довідкою Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради від 27.09.2016р. № 36402-А, яку було надано під час звернення для перерахунку пенсії.
Таким чином, інші виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії та неврахування відповідачем у складі заробітної плати інших виплат, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є діями неправомірними і такими що порушують право позивача на більший розмір пенсії.
З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд приходить до переконання, що оскільки Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області неправомірно відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії, тому позовні вимоги слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення, а саме в частині визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання УПФУ в м. Черкасах Черкаської області здійснити ОСОБА_1 з 06.04.2016 року перерахунок відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням довідки Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради від 27.09.2016р. № 36402-А, про складові заробітної плати( надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією) що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ « Про державну службу» в розмірі 80% сум заробітної плати без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для проведення індексації пенсії), з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованої та виплаченої допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та повної суми індексації заробітної плати та забезпечити виплату пенсії в подальшому в розмірі 80% сум заробітної плати без обмеження її максимального розміру, а також провести нарахування та виплатити різницю пенсії за минулий час.
Однак суд не погоджується вимогою позивача щодо звернення рішення суду у межах суми платежу за один місяць до негайного виконання.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст.256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць.
Виходячи з викладеного суд не погоджується з вимогою позивача щодо вимоги допустити до негайного виконання постанову суду в частині здійснення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 у межах суми стягнення за один місяць, поскільки суд вважає, що вимогами позивача є перерахунок призначеної пенсії, а не призначення самої пенсії, а тому дана вимога не підлягає до задоволення.
Що стосується судового збору, то суд приходить до висновку, що судовий збір необхідно віднести за рахунок держави, оскільки позивач являється інвалідом 2 групи та відповідно до Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 71, 94, 158 - 163 КАС України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати УПФУ в м. Черкасах Черкаської області здійснити ОСОБА_1 з 06.04.2016 року перерахунок відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням довідки Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради від 27.09.2016р. № 36402-А, про складові заробітної плати( надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією) що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ « Про державну службу» в розмірі 80% сум заробітної плати без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для проведення індексації пенсії), з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованої та виплаченої допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та повної суми індексації заробітної плати та забезпечити виплату пенсії в подальшому в розмірі 80% сум заробітної плати без обмеження її максимального розміру, а також провести нарахування та виплатити різницю пенсії за минулий час.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Судовий збір віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Головуючий суддя Кузьменко В.А.