14.11.2016р. Справа № 876/4860/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Левицької Н.Г.,
судді Обрізка І.М.,
судді Сапіги В.П.,
за участю секретаря судового засідання Гелецького П.В.,
за участю представників:
апелянта (позивача у справі): ОСОБА_1, ОСОБА_2,
відповідача у справі: Маковецької Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові
апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Ківерцівського районного суду Волинської області від 16.06.2016р. у справі №158/862/16, 2а-0158/19/16
за позовом ОСОБА_1
до Прилуцької сільської ради
про визнання рішення неправомірним, -
13.04.2016р. позивач: ОСОБА_1 звернувся до Ківерцівського районного суду Волинської області з позовом до відповідача: Прилуцької сільської ради про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що оспорюваним рішенням Прилуцької сільської ради від 11.12.2015р. № 17-2/2015 йому було відмовлено в задоволенні заяви. Посилається на те, що відмова вчинена з підстав, які не передбачені законом, крім того, зазначеним рішенням порушується його право на безоплатну передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
За результатами розгляду справи Ківерцівський районний суд Волинської області у задоволенні позовних вимог відмовив, оскільки прийшов до висновку, що Прилуцька сільська рада своїм рішенням підставно відмовила ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту із землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,10га для ведення особистого селянського господарства в с.Жабка урочище "Санаторій" у приватну власність обгрунтувавши невідповідність місця розташування об'єкта іншій містобудівній документації.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, апелянт (позивач у справі): ОСОБА_1 оскаржив її в апеляційному порядку. В своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає, що сільська рада не вправі була відмовляти у виділенні земельної ділянки, якою він користується у власність, в зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта іншій містобудівній документації. Апелянт вказує, що норми, на які посилався суд першої інстанції поширюються лише на випадки приватизації земельних ділянок особами, які не мають їх в користуванні. Апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задоволити повністю.
В судове засідання Львівського апеляційного адміністративного суду 14.11.2016р. з'явились: апелянт (позивач у справі): ОСОБА_1, представник апелянта (позивача у справі): ОСОБА_2, які висловили в усних поясненнях, наданих колегії суддів, свою правову позицію на підтримку позовних вимог та вимог апеляційної скарги, викладену у позовній заяві та апеляційній скарзі.
Представник відповідача у справі: Прилуцької сільської ради - Маковецька Ю.В. у судовому засіданні апеляційної інстанції висловила свою правову позицію відносно апеляційної скарги, повністю заперечивши її вимоги, наголосивши, що постанова суду першої інстанції є законною, просила у задоволенні вимог апеляційної скарги відмовити повністю, постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача у справі, сторін по справі, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, встановивши обставини та відповідні їм правовідносини, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегією суддів встановлено наступне:
Рішенням другої сесії Прилуцької сільської ради Ківерцівського району від 13.10.1994p. за №2-4 (а) виділено земельну ділянку площею 1,8га під городництво для працівників санаторію "Дачний". Згідно списку працівників дитячого санаторію "Дачний" позивачу виділено в користування 0,10 га.
26.11.2015p. позивач звернувся до Прилуцької сільської ради із заявою про виділення йому безоплатно у приватну власність для ведення особистого селянського господарства земельну ділянку площею 0,10 га, яка знаходиться в с. Жабка Ківерцівського району в урочищі "Санаторій" та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою з відведення даної земельної ділянки у приватну власність.
Рішенням Прилуцької сільської ради від 11.12.2015p. № 17-2/2015 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту із землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,10 га для ведення особистого селянського господарства в с. Жабка урочище "Санаторій" у приватну власність у зв'язку з тим, що спірна земельна ділянка надавалась у користування позивачу для ведення городництва, а також через те, що вказана земельна ділянка знаходиться у складі масиву, на якому рішенням Прилуцької сільської ради від 23.12.2014p. № 43/3 передбачено будівництво та обслуговування будівель комунального та побутового обслуговування с. Жабка, та замовлено Детальний план території масиву в урочищі "Санаторські городи". Заявнику рекомендовано звернутися до сільської ради із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки площею 0,10 га для городництва в урочищі "Санаторські городи" терміном на 5 років.
Повноваження Прилуцької сільської ради щодо розпорядження землями в урочищі "Санаторій" с. Жабка стверджується розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації № 573 від 28.12.2012p. "Про затвердження проектів землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів", відповідно до якого масив в урочищі "Санаторій" передано у комунальну власність Прилуцької сільської ради.
23.12.2014p. рішенням Прилуцької сільської ради за №43/3 дозволено сільському голові Прилуцької сільської ради укласти договори з проектними організаціями на розроблення проекту детального планування території , в т.ч. - урочище "Санаторські городи" - для будівництва та обслуговування будівель комунального та побутового обслуговування.
08.06.2015p. Прилуцькою сільською радою укладено договір за №220 на розробку науково-технічної продукції - топогрофо-геодизичні вишукування для цілей проектування за межами с. Жабка, урочище "Санаторій". 25.08.2015p. укладено договір за № 45 на розробку проектної документації "Детальне планування території с. Жабка Ківерцівського району".
Відповідно до схеми планування території Прилуцької сільської ради, затвердженої рішенням сільської ради від 07.07.2011p. зі змінами, затвердженими рішенням сільської ради від 14.07.2015p., детального плану території урочища "Санаторські городи", викопіювання та умовних позначень, спірна земельна ділянка, яка перебуває у користуванні позивача, віднесена до земель садибної житлової забудови на перспективу.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, апеляційний суд виходить з наступного:
Згідно із вимогами ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, в тому числі: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою.
У відповідності до приписів ст.ст. 26,33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно компетенцією селищних та міських рад є врегулювання земельних правовідносин, зокрема, до яких відноситься надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад.
Відповідно до вимог ч.1 ст.118 ЗК України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Керуючись вимогамич. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
За результатами розгляду такого клопотання рада, керуючись вимогами ч.7 ст.118 ЗК України, приймає рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно із приписами п.3 ч.1 ст.1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", детальний план території є містобудівною документацією, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
За вимогами частини 1 ст.12 Закону України "Про основи містобудування", до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території відносить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій.
Колегія суддів апеляційного суду не бере до уваги доводи апеляційної скарги, оскільки такі є безпідставними, жодним чином не спростовують висновків суду першої інстанції та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами. Колегія суддів критично ставиться до доводів апелянт про те, що до даних правовідносин можна застосовувати лише ч.1 і ч.2 ст.118 ЗК України., оскільки такі являються лише власною думкою апелянта, не відповідають дійсності та не відповідають іншим положенням матеріального права. Також слід звернути увагу на те, що згідно з проектом детального плану для будівництва та обслуговування будівель комунального та побутового обслуговування, урочище "Санаторські городи" в с. Жабка Ківерцівського району земельних ділянок комунальної власності з цільовим призначенням "для ведення особистого селянського господарства" не передбачено.
Приписами статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись вимогами ст.9 КАС України, суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що Прилуцька сільська рада своїм рішенням підставно відмовила ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту із землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,10га для ведення особистого селянського господарства в с.Жабка урочище "Санаторій" у приватну власність обгрунтувавши невідповідність місця розташування об'єкта іншій містобудівній документації.
Відповідно до приписів ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись вимогами ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд, -
1. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Ківерцівського районного суду Волинської області від 16.06.2016р. у справі №158/862/16, 2а-0158/19/16 за позовом ОСОБА_1 до Прилуцької сільської ради про визнання рішення неправомірним, - залишити без задоволення.
2. Постанову Ківерцівського районного суду Волинської області від 16.06.2016р. у справі №158/862/16, 2а-0158/19/16, - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.
Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Н.Г. Левицька
Суддя І.М. Обрізко
Суддя В.П. Сапіга
Повний текст рішення виготовлено та підписано 17.11.2016р.